Даний курс призначений для підготовки фахових молодших бакалаврів (спеціальності 273 Залізничний транспорті) в сфері технічної експлуатації споруд і пристроїв залізничного транспорту промислових підприємств і присвячений вивченню: основних положень і порядку роботи залізничного транспорту промислових підприємств та його працівників; призначення, основних розмірів, норм і вимог щодо утримання найважливіших споруд, пристроїв і рухомого складу; систем організації руху при поїзній і маневровій роботі; принципів сигналізації.
І Вступ. Значення ПТЕ та інструкцій
ІІ Споруди та пристрої. Габарити
ІІІ Споруди і пристрої колійного господарства
IV Споруди і пристрої локомотивного, вагонного і станційного господарства
V Споруди та пристрої сигналізації, зв'язку та обчислювальної техніки
VII Організація руху поїздів і маневрової роботи. Роздільні пункти
VIII Організація технічної роботи станції
IX Рух поїздів
для ООП "Технічне обслуговування, ремонт та експлуатація тягового рухомого складу"
для ООП "Технічне обслуговування та ремонт вагонів"
Курс передбачає роботу в колективі. Під час онлайн-занять студенти мають зберігати достатній рівень тиші. Під час занять (як offline, так і online) заохочується активна участь в обговоренні навчального матеріалу, при цьому студенти мають бути готовими ставити запитання, висловлювати свою точку зору, дискутувати. Під час дискусії важливі: повага та толерантність до усіх присутніх на занятті; сприйнятливість та неупередженість; здатність не погоджуватися з думкою, але шанувати особистість опонента; ретельна аргументація своєї думки; дотримання етики академічних взаємовідносин; самостійне виконання завдань з дисципліни
Cтуденти повинні дотримуватися принципів академічної доброчесності відповідно до «Положення про академічну доброчесність у ВСП «Політехнічний фаховий коледж КНУ», усвідомлювати наслідки її порушення. Списування під час виконання самостійних, тестових, практичних, контрольних робіт та екзамену заборонені. У разі виявлення факту списування студент отримує незадовільну оцінку, і повинен повторно виконати завдання, передбачене програмою
Відвідування занять є важливою складовою навчання. Студенти повинні відвідувати всі заняття курсу (аудиторні, online). Пропущені заняття повинні бути відпрацьовані студентом в термін не пізніше одного тижні після повернення до навчання. Відсутність студента на занятті передбачає самостійне опрацювання матеріалу та не звільняє від виконання завдання поточного та підсумкового контролю.
Крайні строки виконання кожної роботи вказуються в кожному конкретному завданні та обговорюються на лекціях. Роботи, які здаються із порушенням термінів без поважних причин, оцінюються на нижчу оцінку (75% від максимальної оцінки). Відпрацювання пропущених занять проводиться згідно з графіком консультацій.
Лекція 1. Вступ. Значення залізничного транспорту в житті держави (ознайомитися з роллю залізничного транспорту в житті держави, особливостями залізничного транспорту промислових підприємств)
Лекція 2. Значення ПТЕ та інструкцій (знати призначення ПТЕ та інструкцій, відповідальність за дотримання вимог ПТЕ та інструкцій)
Лекція 3. Обов’язки працівників залізничного транспорту та їх відповідальність за безпеку руху (знати обов'язки працівників залізничного транспорту, порядок дій при виникненні небезпеки для руху)
Лекція 4. Вимоги допуску працівників до самостійної роботи (знати порядок допуску працівників до керування пристроями залізничного транспорту, умови допуску працівників до роботи, пов’язаної з рухом поїздів і маневрами )
Лекція 5. Вимоги ПТЕ до споруд і пристроїв. Габарити (знати вимоги до утримання споруд і пристроїв залізничного транспорту, відповідальність за стан споруд і пристроїв; вимоги до розміщення біля колій вантажу, обладнання. Знати визначення, види та вимоги ПТЕ до габаритів; порядок перевезення негабаритних вантажів, зони негабаритності)
Практична робота №1 Немасштабна побудова габаритів (знати основні розміри габариту наближення споруд і габариту рухомого складу, знати вимоги до відстаней між осями суміжних колій на перегоні і станції. Вміти визначати ступінь негабаритності вантажу)
Лекція 6. Вимоги ПТЕ до споруд і пристроїв колійного господарств (знати визначення керівного та швидкісного ухилу, одиниці виміру ухилу. Знати будову, види земляного полотна та вимоги ПТЕ до його розмірів; основні елементи ВБК, їх призначення. Знати вимоги ПТЕ до ширини колії)
Лекція 7. Стрілочні переводи і марки хрестовин, що застосовуються на ЗТ (знати призначення, види і будову стрілочного переводу, знати вимоги ПТЕ до марок хрестовин, що застосовуються на промисловому ЗТ)
Лекція 8. Несправності, з якими забороняється експлуатація стрілочних переводів (знати несправності, при яких забороняється експлуатація стрілочних переводів, причини появи цих несправностей та наслідки, до яких вони можуть призвести)
Практична робота №2 Вивчення будови звичайного стрілочного переводу (вміти накреслити звичайний стрілочний перевід із заданою маркою хрестовини, вміти визначати несправності стрілочного переводу)
Семінар №1 "Споруди та пристрої залізничного транспорту" (Поглибити, конкретизувати, систематизувати знання, набуті під час вивчення змістового модуля)
Змістовий модуль 2. Споруди і пристрої сигналізації, зв'язку і обчислювальної техніки
Лекція 9. Вимоги ПТЕ до сигналів (знати вимоги ПТЕ до видимості світлофорів, вимоги ПТЕ до розташування світлофорів відносно колії, основні сигнальні кольори, що використовуються на залізничному транспорті)
Лекція 10. Класифікація сигналів (знати випадки застосування нічних сигналів вдень. Уміти класифікувати сигнали за способом сприйняття та часом подачі)
Лекція 11-14. Призначення та сигнальні показання світлофорів (знати призначення та сигнальні показання світлофорів. Уміти розрізняти світлофори за будовою та умовним позначенням)
Семінар №2 "Світлофори" (уміти за зовнішніми ознаками визначати світлофор, уміти за показанням світлофора визначати характер подальшого руху)
Лекція 15-16. Огородження перешкод для руху поїздів та небезпечних місць на перегоні та станції (уміти огороджувати перешкоди для руху поїздів на перегоні і станції. Уміти правильно визначати характер проїзду небезпечних місць та місць постійного зменшення швидкості на перегоні)
Лекція 17. Огородження рухомого складу при вимушеній зупинці на перегоні (знати та вміти огороджувати рухомий склад при вимушеній зупинці на перегоні)
Лекція 18. Сигнальні знаки (знати постійні та тимчасові сигнальні знаки, уміти правильно визначати характер подальшого руху)
Лекція 19. Сигнальні знаки для позначення поїздів, локомотивів та інших рухомих одиниць (знати, як позначається голова та хвіст поїзда (спеціалізованого транспорту кар’єрів та відвалів) в залежності від часу доби при русі локомотивом і вагонами вперед)
Лекція 20. Ручні та звукові сигнали (знати ручні та звукові сигнали при маневровій роботі, випробуванні автогальм, ручний сигнал «Опустити струмоприймач», вміти правильно їх подавати)
Лекція 21. Звукові сигнали при русі поїзда (знати звукові сигнали при відправленні поїзда, при русі поїзда зі штовхачем та подвійною тягою, сповіщувальний сигнал та сигнал пильності, сигнали тривоги)
Семінар №3 "Споруди та пристрої сигналізації" (Поглибити, конкретизувати, систематизувати знання, набуті під час вивчення сигналізації на залізничному транспорті промислових підприємств)
ІV курс, VІІ семестр
Лекція 22, Зв'язок на транспорті (знати види та призначення зв’язку на залізничному транспорті промислових підприємств)
Змістовий модуль 3. Вимоги ПТЕ до рухомого складу
Лекція 23. Вимоги ПТЕ до рухомого складу (знати вимоги до утримання рухомого складу та відповідальних осіб; знати вимоги до конструкції рухомого складу; знати, які знаки та надписи повинні бути на локомотиві та вагонах)
Лекція 24. Вимоги ПТЕ до колісних пар (знати будову та несправності колісних пар, з якими забороняється експлуатація рухомого складу. Вміти визначати несправності колісних пар)
Лекція 25. Вимоги ПТЕ до гальмового обладнання (знати вимоги ПТЕ до обладнання рухомого складу гальмами, вимоги до автогальм рухомого складу)
Лекція 26. Вимоги ПТЕ до автозчепів (знати висоту осі автозчепу над рівнем верху головки рейки та різницю між подовжніми осями автозчепів; відповідальних осіб за технічний стан автозчепів та зчеплення вагонів)
Лекція 27. Технічне обслуговування та ремонт локомотивів та спеціального рухомого складу (знати відповідальних осіб за ТО і ремонт; знати перелік обов'язкових до перевірки під час ТО вузлів та пристроїв, знати несправності, при яких забороняється експлуатація локомотивів та спеціального рухомого складу. Уміти визначати несправності локомотивів)
Семінар№4. Семінар "Вимоги ПТЕ до рухомого складу" (Поглибити, конкретизувати, систематизувати знання, набуті під час вивчення змістового модуля)
Змістовий модуль 4. Організація технічної роботи станції
Лекція 28. Роздільні пункти. Межі станцій (знати вимоги ПТЕ до роздільних пунктів, види роздільних пунктів з колійним і без колійного розвитку; межі станцій на одно- і двоколійних ділянках)
Лекція 29-30. Маневрова робота (знати види маневрів, учасників маневрів, основні засоби передачі вказівок при маневрах; обов'язки керівника маневрів та локомотивної бригади при маневрах, швидкості при маневрах, особливості проведення маневрів на головних і приймально-відправних коліях);
Лекція 31. Закріплення вагонів на станційних коліях (знати будову гальмівного башмака та місця їх встановлення, несправності, з якими забороняється їх експлуатація; знати норми закріплення вагонів та відповідальних осіб; знати правила розрахунку гальмівних башмаків)
Практична робота №3. Закріплення вагонів на станційних коліях (вміти визначати необхідну кількість гальмівних башмаків для закріплення вагонів на станційних коліях)
Лекція 32. Попередження на поїзди (знати випадки видачі попереджень)
Практична робота №4 "Попередження на поїзди" (уміти правильно розшифровувати записи в бланку форми ДУ-61)
Лекція 33. Вимоги ПТЕ до формування поїздів (знати вимоги до формування поїздів; вагони, які забороняється ставити в поїзд)
Лекція 34. Увімкнення автогальм у поїздах (знати вимоги до забезпечення поїзда автогальмами, випадки повного і скороченого випробування автогальм)
Змістовий модуль 5. Рух поїздів
Лекція 35. Засоби сигналізації і зв'язку при русі поїздів (знати види ЗСЗ та особливості руху при кожному з них)
Лекція 36. Рух при автоматичному блокуванні (знати порядок відправлення поїздів при АБ, несправності АБ, порядок проїзду забороняючого показання прохідного світлофора при АБ)
Лекція 37. Рух при ЕЖС, ТЗЗ, НАБ та при їх несправності (знати порядок руху при даних ЗСЗ та при їх несправності)
Лекція 38. Дозволи на заняття перегону при різних ЗСЗ (знати види дозволів на заняття перегону при різних ЗСЗ)
Практична робота №5. Дозволи на відправлення поїзда при різних ЗСЗ (уміти читати письмові дозволи на відправлення поїзда)
Лекція 39. Порядок дій при вимушеній зупинці поїзда на перегоні (знати обов'язки та порядок дій машиніста, помічника при зупинці поїзда на перегоні, при розриві поїзда)
Лекція 40. Рух відбудовних поїздів, ССРС, допоміжних локомотивів (знати випадки виклику на перегін допоміжних локомотивів, ССРС, відбудовних поїздів, а також порядок їх слідування на перегін)
Лекція 41. Надання допомоги поїзду, що зупинився на перегоні (знати способи надання допомоги поїзду, що зупинився на перегоні та порядок надання такої допомоги)
Лекція 42. Повернення поїзда з перегону на станцію відправлення (знати випадки порядок повернення поїзда з перегону на станцію відправлення)
Лекція 43. Рух господарських поїздів при проведенні робіт на залізничних коліях та спорудах (знати порядок руху господарських поїздів)
Лекція 44. Порядок ведення поїздів машиністами локомотивів (знати обов'язки машиніста, помічника при веденні поїзда по перегону, при зупинці на станційних коліях, при перевірці автогальм; знати випадки, в яких забороняється передавати управління помічнику)
Підсумкова контрольна робота