В схемі управління переїзними світлофорами і автошлагбаумами (АШ) на двоколійній ділянці (див.рис.нижче) використані наступні реле:
НИП (ЧИП) - сповіщувальне наближення в непарному (парному) напрямку;
5П, 7П, 10П, 12П - колійні;
НВ (ЧВ), В, ПВ (останнє - повторювач реле В - на рис.не показане) - вмикаючі;
АО, БО - вогневі, контролюють справність сигнальних ламп переїзних світлофорів;
У - управляюче, контролює відкрите положення шлагбаумів;
ЗШ, ОШ - закриття і відкриття шлагбаумів;
М - миготливе;
МТ - маятниковий трансмітер.
Спрощена схема автоматичної переїзної сигналізації з автошлагбаумами при двоколійному АБ
За відсутності поїзда на ділянці (див. рис.нижче) наближення реле НИП (ЧИП), НВ (ЧВ), В, ПВ збуджені, кола сигнальних ламп переїзних світлофорів і дзвінків вимкнені. Переїзд відкритий, збуджені реле ОШ та У, АШ відкритий і його сигнальні вогні виключені.
Для непарного напрямку руху в ділянку наближення входять два рейкових кола 5П та 7П. Сповіщення на переїзд про вступ поїзда на ділянку наближення в даному випадку передається по дротам сповіщення И-ОИ, які в шафі переїзду підключають до реле НИП. Перемичка в колі сповіщення не встановлена.
В ділянку наближення може входити одне рейкове коло, на якому безпосередньо розташований переїзд. В цьому випадку сповіщення на переїзд про вступ поїзда на ділянку наближення в парному напрямку руху здійснюється колійним реле рейкового кола 10П, контакти якого при встановленій перемичці включені в коло живлення реле ЧИП.
Таким чином, при вступі поїзда на блок-ділянку 7П в непарному напрямку руху (зліва направо) знеструмлюється колійне реле 7П і розмикає фронтові контакти в колі сповіщення (див.рис.нижче, позиція 1). Реле НИП знеструмлюється і розмикає коло живлення реле включення НВ (позиція 2). Знеструмившися, реле НВ розмикає коло живлення реле В, яке вимикає свій повторювач ПВ (позиція 3). Реле ПВ, в свою чергу, виключає реле У (позиція 5) і одночасно включає дзвінки Зв (позиція 4). Робота дзвінків продовжується до повного закриття АШ. Контактом реле У вмикається маятниковий трансмітер МТ, який своїм контактом збуджує реле М (позиція 6). Перемикаючим контактом реле М поперемінно (миготливим вогнем) вмикаються червоні лампи на переїзному світлофорі (позиція 7): через фронтовий контакт М загоряється 1Л (див.зеленим кольором), через тиловий - 2Л (див.кольором хакі). Лампи 1ЛШ та 2ЛШ також загоряються миготливим червоним вогнем; лампа 3ЛШ горить рівним світлом.
Після включення переїзних світлофорів починають опускатися АШ. Контактом реле ПВ виключається реле ОШ і збуджується реле ЗШ (на схемі дані реле не показані). Через фронтові контакти реле ЗШ замикається коло збудження електродвигуна АШ. Бруси опускаються до горизонтального положення і переїзд повністю закривається для проїзду автотранспорту.
Стан схеми АПС при вільних ділянках наближення
Стан схеми АПС при вступі поїзда на ділянку наближення 7П
Після прослідування поїздом переїзду і його звільнення послідовно збуджуються реле НИП, НВ, В, ПВ та ОШ, а реле ЗШ виключається. Фронтовим контактом реле ОШ замикається коло збудження електродвигуна в зворотному напрямку і АШ піднімається. Збуджується реле У, яке вимикає реле М і трансмітер МТ. Лампи переїзних світлофорів і на брусах гаснуть. Переїзд відкривається для руху автотранспорту.
АШ приводяться в дію автоматично або з щитка управління. Щиток управління (див.фото нижче) призначений для екстренного закриття переїзду автошлагбаумами і включення загороджувальних світлофорів З1 та З2. На щитку встановлені кнопки управління:
З - для включення переїзних світлофорів і закриття АШ;
О - для виключення переїзної сигналізації і відкриття АШ (під пломбою);
ЗС - для включення загороджувальних світлофорів З1, З2 (під пломбою);
Б - для підтримання брусів АШ у верхньому положенні при зберіганні миготливих вогнів на переїзних світлофорах.
Щиток управління старого зразку
Щиток управління ЩПС-2000
Щиток управління ЩПС-ЕС
Для екстреного закриття АШ черговий по переїзду натискає кнопку З і вимикається реле ПВ, після чого на переїзді спрацьовують пристрої огородження (див.рис.нижче). Для відкриття АШ черговий по переїзду натискає кнопку О і збуджується реле ПВ, яке відкриває переїзд.
Для включення загороджувальних світлофорів черговий по переїзду натискає кнопку ЗС. Знеструмлюється реле ЗГ і включає своїми тиловими контактами червоні вогні на світлофорах З1 та З2. Для контролю стану загороджувальних світлофорів на щитку управління є дві лампочки: біла контролює виключений стан світлофора З1 (З2), червона - включений стан. Інші лампочки, встановлені на щитку управління, контролюють:
НП (ЧП) - наближення поїзда в непарному (парному) напрямку;
АБО - справність ламп переїзних світлофорів і контроль їх включення (справні і вимкнені - горить біла лампочка, справні і увімкнені - горить червона лампочка, несправні - контрольна лампочка загоряється миготливим вогнем);
КМ - справність комплекту миготливих реле.
Схема щитка управління
Для переїздів, що не охороняються, які розташовані на підходах до станції, на станції уведений контроль роботи автоматики на переїзді. Для цього на пульті-табло чергового по станції або виносному табло на кожен контрольований переїзд встановлені біла і червона контрольні лампочки, дві опломбовані кнопки з фіксацією і дзвінок.
Біла і червона контрольні лампочки з надписом "Контроль переїзду ПК" і дзвінок слугують для контролю несправної роботи автоматики на переїзді: біла лампочка горить рівним світлом, дзвінок не дзвенить - автоматика справна; біла лампочка горить миготливим світлом, дзвінок дзвенить переривчасто - автоматика на переїзді несправна; червона лампочка горить рівним світлом (біла лампочка не горить), дзвінок дзвенить постійно - переїзна сигналізація не працює, переїзд з боку автотранспорту не огороджений.
Пломбована двопозиційна кнопка з фіксацією "Несправність" слугує для виключення переривчастого дзвінка і розташована під білою лампочкою. Пломбована двопозиційна кнопка з фіксацією "Аварія" слугує для виключення безперервного дзвінка і розташована під червоною лампочкою.