В економіці держави транспорт відіграє важливу роль, забезпечуючи безперервне переміщення предметів та засобів праці між виробниками та споживачами та створюючи умови для постійного та ритмічного функціонування промислового та сільськогосподарського виробництва.
За функціональними ознаками транспорт поділяється на транспорт загального користування (магістральний) та промисловий. Магістральний транспорт переміщує продукцію з місць її виробництва до місць споживання. Промисловий транспорт на відміну магістрального функціонує як складова промислових підприємств. Він безпосередньо бере участь у процесі виробництва нового продукту праці, виконуючи технологічні переміщення всередині підприємств, а також здійснює транспортні зв'язки між підприємствами та магістральним транспортом з доставки сировини та вивезення готової продукції. Тобто, промисловий транспорт, з одного боку, є невід'ємною частиною виробництва (внутрішні технологічні перевезення підприємств), з іншого – найважливішою ланкою транспортної системи (зовнішні перевезення підприємства). До складу промислового транспорту в якості основних видів входять залізничний, автомобільний та конвеєрний транспорт.
Промисловий залізничний транспорт - це транспортно-технологічний комплекс, який забезпечує системне переміщення вантажів у процесі виробництва (між виробництвами, виробничими циклами, окремими операціями або підприємствами в цілому) і взаємодію з залізничним транспортом загального користування і не належить до нього.
До промислового відносять транспорт, що обслуговує заводи, комбінати, кар'єри, шахти, сільськогосподарські підприємства, об'єкти будівництва і торгівлі, а також установи та організації в межах цих підприємств.
Промисловий залізничний транспорт є частиною інфраструктури підприємства, оскільки обслуговує виробничі процеси. За функціональним призначенням він поділяється на внутрішній (забезпечує технологію виробництва і здійснює внутрішні перевезення) і зовнішній (здійснює доставку вантажів і вивезення готової продукції для передачі на магістральний транспорт). Частка внутрішніх перевезень на металургійних підприємствах та в гірничо-видобувній промисловості становить близько 60 - 70 %.
Специфіка роботи промислового транспорту полягає в постійному зв'язку з виробництвом. Він зобов'язаний безперебійно обслуговувати виробничі агрегати, цехи і здійснювати зовнішні перевезення. При цьому повинна бути забезпечена чітка взаємодія всіх ланок транспорту і виробництва.
Така робота вимагає особливої структури управління. На великих підприємствах із значними обсягами виробництва роботою залізничного транспорту керує управління залізничним транспортом (УЗТ) або транспортні управління (ТУ).
У структурі УЗТ передбачаються функціональні підрозділи (відділи, групи) з технічних питань, планування виробництва, соціальних питань, обліку та аналізу, а також лінійні підрозділи (цехи, служби) по галузям залізничного транспорту, що здійснює і забезпечує перевізний процес. До числа основних підрозділів входять наступні цехи (служби): експлуатації, вантажна, колії, рухомого складу, СЦБ і зв'язку.
Служба руху займається організацією руху поїздів і маневрової роботи із забезпеченням безпеки руху, розробляє оперативні плани перевезень та заходи з їх виконання, забезпечує узгоджену роботу підприємства з магістральними залізницями.
Вантажна служба займається організацією вантажно-розвантажувальних робіт, прийманням вантажів від цехів і складів та підготовки до перевезення, оформленням документів, розрахунками з перевезень, укладенням договорів на експлуатацію під'їзних колій.
Служба колії займається утриманням і ремонтом залізничних колій. До неї входять майстерні з виготовлення і ремонту колійних механізмів та інвентарю.
Служба рухомого складу займається утриманням та організацією ремонту локомотивного і вагонного парку з метою забезпечення постійної наявності для процесу перевезень заданого числа локомотивів і вагонів, а також необхідного резерву рухомого складу.
Служба СЦБ та зв'язку забезпечує безперебійне функціонування пристроїв сигналізації, централізації, блокування і зв'язку.
Основою стабільної роботи промислового залізничного транспорту є високий рівень трудової дисципліни, відповідальність за утримання в постійній справності технічних засобів: колії, рухомого складу, пристроїв СЦБ, зв'язку та інших, а також суворе виконання кожним працівником вимог Правил технічної експлуатації залізничного транспорту промислових підприємств (ПТЕ), затверджених наказом галузевого міністерства.
ПТЕ є одним з найважливіших нормативних документів на залізничному транспорті. У цьому документі сконцентровані передові технологічні прийоми експлуатації технічних засобів за умови їх збереження, безаварійності та забезпечення особистої безпеки працівників.
Дотримання вимог ПТЕ - це запорука ефективної роботи промислового залізничного транспорту, безпеки руху та безперебійного транспортного обслуговування виробничих процесів на підприємствах. Тому виконання вимог ПТЕ є обов'язковим!
Основним напрямком роботи в залізничних цехах, службах, депо, майстернях, на станціях, дільницях була і залишається робота з людьми, з конкретними виконавцями технологічних операцій с бригадирами, черговими по станціям, керівниками маневрів тощо.
Знання керівниками вимог ПТЕ, глибоке проникнення в суть цих вимог, а також цілодобове їх дотримання є запорукою для створення умов безпечного виконання роботи.