Особи, які влаштовуються на роботу на посади, пов'язані з рухом поїздів та маневровою роботою, повинні пройти професійне навчання.
Окремі категорії працівників за Переліком робіт, де с потреба у професійному доборі, проходять професійний відбір.
Працівники залізничного транспорту підприємств, пов'язані з рухом поїздів і маневровою роботою, складають іспити в екзаменаційній комісії.
Особи, що не склали іспитів і не пройшли медичний огляд, до роботи не допускаються.
Особам, що не склали іспитів в екзаменаційній комісії, через місяць призначається повторна здача іспитів. Працівники залізничного транспорту, які не склали повторних іспитів, переводяться на інші посади. Працівникам, які не витримали перевірки знань удруге, може бути запропонована інша робота, не пов'язана з безпекою руху, чи робота відповідно до обсягу їхніх знань з урахуванням кваліфікації.
Працівники, робота яких пов'язана з рухом поїздів і виконанням маневрової роботи на коліях залізниць України, складають іспити для перевірки знання ПТЕ залізниць України.
Особи, робота яких пов'язана з| рухом поїздів і маневровими операціями, повинні мати швидку реакцію, гострий зір, щоб реагувати на колірні показання відповідних сигналів; крім того, вони мають бути фізично здоровими.
Перелік посад, пов'язаних з рухом поїздів, затверджується міністерством. Якщо кандидат на роботу призначається на одну з посад, пов'язану з рухом поїздів і маневровою роботою, що є в переліку, затвердженому міністерством, то він повинен пройти медичний огляд і скласти іспити на знання правил технічної експлуатації, інструкцій з сигналізації, руху поїздів і маневрової роботи, знання правил внутрішнього розпорядку; крім того, він повинен знати місцеві інструкції, а також правила та інструкції з охорони праці. Така вимога стосується і вступників на роботу в залізничний цех, не пов'язану з рухом поїздів і маневровою роботою, але на яких покладається в порядку ущільнення робочого часу ряд функцій, пов'язаних з рухом поїздів і маневровою роботою.
Знання ПТЕ, інструкцій з сигналізації, руху поїздів і маневрової роботи, а також правил внутрішнього розпорядку, посадових і місцевих інструкцій перевіряються не рідше одного разу на два роки, а знання правил та інструкцій з техніки безпеки і промислової санітарії - не рідше одного разу на рік.
Медичний огляд осіб, які приймаються на посади, що пов'язані з рухом поїздів та маневровою роботою, і їх періодичний огляд повинні проводитися відповідно до порядку й у строки, встановлені Порядком проведення медичних оглядів працівників певних категорій.
Попередньому медичному огляду і періодичному огляду підлягають також працівники виробничій цехів і ділянок, пов'язані з рухом поїздів та маневровою роботою. Перелік таких працівників затверджується керівником підприємства.
Працівники, робота яких безпосередньо пов'язана з рухом поїздів і маневровою роботою, можуть направлятися додатково на медичний огляд перед початком роботи, а також протягом або після закінчення зміни.
Мета попередніх медичних оглядів при надходженні осіб на роботу полягає в тому, щоб у результаті всебічного обстеження стану здоров'я визначити можливість їх використання на посадах, пов'язаних з рухом поїздів і маневровою роботою.
Періодичні медичні огляди необхідні для своєчасного виявлення початкових ознак професійних захворювань. Відповідальність за забезпечення попередніх і періодичних медичних оглядів покладається на відповідні органи охорони здоров'я і адміністрацію підприємств. Медичні огляди проводяться медико-санітарними частинами і поліклініками при промислових підприємствах, а за їх відсутності - територіальними лікувальними установами, що перебувають у районі підприємства.
Попередньому і періодичним медичним оглядам підлягають працівники таких професій і посад, пов'язаних з рухом поїздів і маневровою роботою:
1. Група водіїв - машиністи і помічники машиністів локомотивів та інших самохідних машин і механізмів на залізничному ходу, водії автомотодрезин і їхні помічники, чергові по депо і їхні помічники, машиністи-інструктори.
2. Група супроводження поїзда - кондуктори.
3. Група станційно-розпорядча - начальники районів і їх заступники, начальники станцій і їхні заступники, станційні диспетчери, маневрові диспетчери, чергові по станції, чергові по постах, чергові по роз'їздах, оператори при чергових по станціях, чергові сортувальних парків, оператори сортувальних гірок, оператори постів електричної централізації.
4. Група станційно-маневрова - оглядачі вагонів усіх найменувань, майстри пунктів технічного огляду вагонів, оператори пунктів технічного огляду вагонів, складачі поїздів і їхні помічники, старші чергові стрілочних постів, чергові стрілочних постів, оператори механізованих гірок, сигналісти всіх найменувань, башмачники. ’
5. Група колії - старші колійні майстри, майстер колій (майстер колій - особа, що безпосередньо пов’язана з рухом поїздів для систематичного нагляду за комплексом споруд та колійних пристроїв, забезпечення справного стану колії й утримання її в межах установлених норм і допусків, при яких гарантується безпечний і безперебійних рух поїздів зі встановленими швидкостями, забезпечення тривалих термінів служби всіх елементів колії, вивчення причин і попередження появи несправностей, своєчасного їх усунення та ліквідація причин, що сприяють появі нових несправностей), колійні мостові майстри, тунельні майстри, начальники колійних колон, бригадири колії та штучних споруд, техніки дефектоскопних візків, техніки колієвимірювальних візків, старші монтери колії, обхідники залізничних колій і штучних споруд, монтери колії, електрозварники, які працюють на колії, чергові по переїздах; головні механіки, інженери, начальники, майстри, механіки і помічники механіків спецскладом з перевезення довгомірних рейок, баластера, стругів та інших колійних машин важкого типу.
6. Група електрифікації, СЦБ і зв'язку - старші електромеханіки, майстри, електромеханіки, бригадири, електромонтери, які обслуговують контактну мережу; старші електромеханіки, електромеханіки і електромонтери, які обслуговують обладнання СЦБ і зв'язку; старші інженери, інженери і техніки, пов'язані з експлуатацією централізованих стрілок, автоблокування і контактної мережі.
7. Група керівних працівників - начальники транспортних управлінь (відділів) підприємств, виробничих об'єднань; начальники транспортних управлінь (відділів) науково-виробничих об'єднань, трестів; заступники керівників підприємств з транспорту, заступники головних інженерів підприємств з транспорту; начальники залізничних цехів; начальники служб (відділів) експлуатації, вантажного, рухомого складу (тяги і вагонної), колії, сигналізації та зв'язку, електрифікації та енергетичного господарства (контактної мережі); ревізори з безпеки руху, начальники депо рухомого складу і їхні заступники з експлуатації; начальники дільниць: колії, енергетики та електрифікації; начальники, головні інженери, головні механіки колійних машинних станцій; диспетчери, поїзні диспетчери.
Медичному огляду підлягають монтери колії, слюсарі з ремонту рухомого складу, слюсар з ремонту паливної апаратури, акумуляторників.
Крім посад і професій, пов'язаних з рухом поїздів і маневровою роботою транспорту підприємств чорної металургії, є ряд посад і професій, пов'язаних з роботою на залізничних коліях і біля поїздів. При оформленні на ці посади медичні огляди обов'язкові. До таких професій і посад належать:
1) з локомотивного господарства - шлаківники, обмивальники і обтиральники локомотивів, екіпірувальники локомотивів, працівники з прибирання оглядових канав у локомотивних депо, провідники, які супроводжують локомотиви в ремонт, працівники зі зливу нафтопродуктів, масел та інших їдких речовин;
2) служби експлуатації - станційні працівники, які виконують роботи на коліях; працівники, зайняті прийманням і видачею вантажів, та ін.;
3) з вагонного господарства - слюсарі, станційні мастильники та інші працівники, зайняті безвідчіпним ремонтом; стропальники і причіплювачі, які обслуговують вантажопідйомні крани та підйомні механізми; води електро- та автовізків, тракторів та автонавантажувачів; інструктори вагонного господарства всіх найменувань; приймальники вагонів вагонного депо;
4) служби колії - машиністи пересувних електростанцій і компресорів, зайняті на ремонті колії; наладники колійних машин і механізмів; монтери колії колійних машинних станцій, колійних колон, укрупнених бригад, зайнятих капітальним ремонтом колії; працівники з ремонту та поточного утримання штучних споруд (слюсарі, малярі, теслі, муляри, бетонники, зварювальники та ін.), трактористи, бульдозеристи служби колії та колійних машинних станцій; техніки служби колії; машиністи спеціальних будівельних машин; машиністи пересувних електростанцій і компресорів, зайняті будівництвом залізничних колій і штучних споруд;
5) служби СЦБ і зв'язку, електрифікації та енергетичного господарства – працівники автоматизованих і механізованих сортувальних гірок, які обслуговують вагонні сповільнювачі; електромонтери СЦБ; слюсарі механоскладальних робіт; електрозварники, ковалі, електромеханіки та електромонтери СЦБ; чергові електромеханіки і старші електромеханіки постів диспетчерської централізації; старші інженери; старші електромеханіки лабораторій і майстерень КВП; старші електромеханіки, електромеханіки, електромонтери СЦБ і зв'язку, зайняті ремонтом і будівельними роботами на залізничних шляхах; старші електромеханіки, електромеханіки та електромонтери, які обслуговують поїзний і станційний радіозв'язок і зв'язок гучномовного оповіщення; електромонтери зв'язку, які обслуговують пристрої місцевого телефонного зв'язку; електромеханіки та машиністи компресорних станцій автоматизованих і механізованих сортувальних гірок; електромонтери, які виконують монтаж повітряних ліній електропередачі, зв'язку й автоблокування, виконроби і майстри, зайняті будівництвом і монтажем електрифікованих ділянок, пристроїв електропостачання СЦБ, зв'язку і високовольтних ліній автоблокування; працівники будівельно-монтажних бригад ділянок енергопостачання, які виконують будівельно-монтажні роботи зі спорудження та ремонту пристроїв енергопостачання на коліях станцій і перегонів;
6) служби навантаження-розвантаження - вантажники, такелажники, водії навантажувачів, машиністи бульдозерів та екскаваторів, мотористи механічних лопат, кранівники баштових, козлових, портальних і мостових кранів, працівники комплексних бригад з вантажно-розвантажувальних робіт.
При проведенні попередніх і періодичних медичних оглядів лікарі керуються переліками медичних протипоказань щодо роботи, пов'язаної з рухом поїздів і маневровими операціями.
До протипоказань належать: хвороби суглобів, кісток, м'язів, психічні захворювання, епілепсія, порушення функцій вестибулярного апарату, хронічні, сухі і гнійні отити, що часто загострюються та супроводжуються зниженням слуху; хвороби органів зору; відсутність бінокулярного зору, гострота зору без корекції нижче 0,6 на гіршому оці і нижче 0,9 на кращому, обмеження поля зору будь-якого ступеня, дальтонізм, нестримна сльозотеча, вивернення і завернення повік, глаукома, ретиніт, атрофія зорового нерва; виражене заїкання, вагітність другої половини. Основною особою, яка проводить періодичні медичні огляди, є цеховий лікар-терапевт.
Адміністрація підприємства несе відповідальність за своєчасну і організовану явку працівників на періодичні медичні огляди. За якість цих оглядів відповідальність несе медичний заклад. Лікарі, які проводять періодичні медичні огляди, повинні знати умови праці, особливості виробництва і можливі професійні захворювання працівників, пов'язані з рухом поїздів і маневровою роботою.
Особи, яким не виповнилося 18 років, не допускаються до зайняття посад та професій, передбачених Переліком важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх, безпосередньо пов'язаних з рухом поїздів та маневровою роботою: машиністів локомотивів, мотовозів і спеціальних автомотрис, вантажопідйомних кранів на залізничному ходу та їх помічників, машиністів дрезин та їх помічників, диспетчерів, чергових по станціях, постах, операторів при чергових по станціях, працівників складальних бригад, сигналістів, операторів постів централізації, чергових стрілочних постів, дорожніх та мостових майстрів, бригадирів копії, обхідників, монтерів колії (другого розряду і вище), чергових по переїздах, електромеханіків і електромонтерів по обслуговуванню пристроїв СЦБ, машиністів залізнично-будівельних машин і їх помічників.
Фізіологічні особливості підлітків і юнаків роблять їх порівняно з дорослими менш стійкими до шкідливих факторів праці. Вони більше, ніж дорослі, чутливі до впливу несприятливих метеорологічних умов, вимушеної робочої пози, не витримують напруженого ритму праці, шуму і струсу, роботи в нічну зміну, відповідальної діяльності. Ще не зміцніла кістково-м'язова система погано переносить підвищене фізичне навантаження. Тому для працівників у віці від 16 до 18 років встановлений 6-годинний робочий день; заборонено залучати їх до понаднормової роботи і роботи в нічні зміни, а також до робіт, при яких перенесення і пересування важких предметів займає більше однієї третини робочого часу. Встановлено граничні норми перенесення ваги на одну людину. Для юнаків 16-18 років маса вантажу, що переноситься вручну не має перевищувати 16 кг, а для дівчат 10 кг.
Крім того, робота на залізничному транспорті промислових підприємств і відкритих гірських розробках пов'язана з низкою професійних шкідливих факторів. Відповідно до встановленої класифікації до професійних шкідливих факторів відносять перенапруження нервової системи (машиністи локомотивів, машиністи машин і механізмів залізничному ходу, диспетчери, чергові по станціях, постах та ін.), великі фізичні навантаження (монтери колії та ін.), значна тривалість робочої зміни, яка більшості підприємств складає 12 годин (при певній тривалості робочого тижня), виробничий шум і вібрація (машиністи і їх помічники, монтери колії тощо), шкідливості, пов'язані з роботою на відкритому повітрі (несприятливі метеорологічні умови, вологість, промокання, сонячна радіація та ін.).
Працівники залізничного транспорту виконують свої виробничі обов'язки в умовах підвищеної небезпеки. Густа забудова території підприємства, наявність залізничних колій з кривими малого радіуса обмежують видимість колії, сигналів, споруд і пристроїв не тільки залізничного транспорту, а й обслуговуваних виробничих об'єктів.
Виробнича обстановка на металургійних підприємствах пов'язана з наявністю підвищеного шуму, запиленості та загазованості, парення, переміщенням розплавлених металу, шлаку, застосуванням кисню, ацетилену, кислот, коксового, доменного і природного газів, наявністю ліній високовольтних передач і т. д.
Технологія виробничих процесів металургійних підприємств вимагає цілодобового і безперервного транспортного обслуговування за будь-яких погодних і атмосферних умов. Локомотиви і вагони безперервно переміщуються разом з обслуговуючими їх працівниками та розосереджені вздовж десятків і навіть сотень кілометрів залізничних колій.
Працівники більшості підрозділів залізничного транспорту, пов'язані з рухом поїздів і маневрами, працюють групами по 2-6 осіб, що значно ускладнює спостереження і контроль за ними з боку інженерно-технічного персоналу і вимагає від самих працівників високої організованості, уваги, зосередженості, самодисципліни та відповідальності при виконанні службових обов'язків.
Розплавлені і розпечені метал, шлаки та інші матеріали мають дуже високу температуру - до 1700 °С і вище. Це становить велику небезпеку при потраплянні бризок або частинок металу (шлаку) на тіло або одяг. Крім того, на організм людини шкідливо діє теплове випромінювання, тому в районі доменних печей, мартенівських і конверторних цехів кожен працівник транспорту, пов’язаний з перевезенням гарячого металу, шлаків та інших матеріалів металургійного виробництва, має оберігати себе і своїх товаришів від бризок металу і шлаків, іскор, окалини і частинок гарячого металу.
Характерною особливістю роботи залізничного транспорту підприємств галузі є також і те, що в більшості випадків на працівників накладається підвищена відповідальність як за свої дії, так і за дії підлеглого персоналу.
Так, керівники руху (чергові по станціях, постах, диспетчери та ін.) несуть відповідальність за забезпечення безпеки руху поїздів і маневрових операцій. Машиністи несуть відповідальність за правильне керування потягом або маневровим составом, виконання вимог сигналів, дотримання встановленої швидкості руху, а також безперебійну і безпечну роботу локомотива.
Відповідно до законодавства за громадянином визнається право і здатність розумно діяти і усвідомлювати значення своїх дій з настанням повноліття, тобто після досягнення 18-річного віку. Таким чином, як внаслідок фізіологічного стану організму людей, які не досягли 18-річного віку, так і внаслідок правових особливостей осіб цього віку вони не можуть залучатися до зайняття ряду посад, безпосередньо пов'язаних з рухом поїздів і маневровою роботою.
Не дозволяється допускати до роботи осіб, які перебувають у стані алкогольного, токсичного або наркотичного сп'яніння. Працівники, які під час виконання службовій обов'язків перебувають у такому стані, негайно усуваються від роботи й притягаються до відповідальності згідно з чинніш законодавством.
Працівники, які опинилися при виконанні службових обов'язків у нетверезому стані, негайно усуваються від роботи і притягаються до відповідальності.
Як відомо, особа, яка перебуває в нетверезому стані, не здатна чітко виконувати будь-які функції і тим більше функції, пов'язані з безпекою руху на транспорті. На багатьох підприємствах до початку роботи проводяться так звані планерки або п'ятихвилинки, мета яких ознайомлення з планом і завданнями на майбутню зміну, а також виявлення осіб, які перебувають у нетверезому стані. При виявленні ознак сп'яніння в кого-небудь з працівників керівник не допускає його до роботи, за необхідності направляє в медпункт для огляду. Будь-який працівник залізничного транспорту або підприємства, який помітив працівника в нетверезому стані, повинен негайно усувати його від роботи або негайно довести до відома керівника зміни.
Особливо небезпечний у нетверезому стані машиніст локомотива. Наказом міністерства передбачено позбавлення такого машиніста права керування локомотивом. Видача свідоцтва на право керування локомотивом згідно положення про порядок проведення випробувань на право керування локомотивом проводиться особам, що мають посвідчення про присвоєння професії машиніста локомотива, що витримали теоретичні випробування в комісії та пройшли практичне стажування.
Позбавлення права керування локомотивом проводиться комісією , що видає право на управління по паданню керівника підприємства за грубе порушення ПТЕ , яке привело до катастрофи або аварії, проїзду заборонного сигналу, пошкодження локомотива, явка та знаходження на роботі у нетверезому стані та порушення правил техніки безпеки та безпечного руху, що призвело до тяжкої та смертельної травми.
Порушення цих ПТЕ працівниками залізничного транспорту, іншими працівниками, які відповідно до своїх обов'язків причетні до організації роботи залізничного транспорту промислових підприємств, тягне за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством.
Кожний працівник залізничного транспорту зобов’язаний забезпечувати схоронність довіреного йому майна залізниці та вантажів, що перевозяться. Матеріальна відповідальність працівників залізничного транспорту передбачена діючим законодавством, тому працівники транспорту у відповідних випадках залучаються також і до матеріальної відповідальності, оскільки охорона майна транспорту і дбайливе ставлення до нього, з урахуванням специфіки праці залізничного транспорту, мають особливе значення.