На рисунку нижче приведена схема двоколійного одностороннього АБ змінного струму. На кожній сигнальній установці використані дешифратори ДА, блоки яких показані в розкритому вигляді і ув'язані з кодуючими колами.
Дешифратор автоблокування ДА контролює роботу колійного реле в імпульсному режимі, розшифровує прийняті з РК кодові сигнали і забезпечує схемний контроль короткого замикання (КЗ) ізостиків (ІС) та виключає появу дозволяючого показання світлофора при КЗ ІС.
Дешифратор типу ДА складається з трьох штепсельних блоків:
БС-ДА - блок лічильників
БК-ДА - блок конденсаторів
БИ-ДА - блок виключень.
Блоки БС і БК розташовані в корпусі реле ДСШ, а блок БИ - в корпусі реле НШ.
Блок лічильників БС-ДА має:
реле-лічильник 1 - фіксує надходження першого імпульсу в кодовому циклі будь-якого числового коду; має уповільнення на притягання 0,15 с і на відпускання 0,28-0,32 с;
реле-лічильник 1А - фіксує інтервал в коді КЖ або перший короткий інтервал в кодах Ж і З; має уповільнення на відпускання 0,15-0,2 с. Уповільнення на відпускання якорів реле-лічильників повинно бути більше, ніж тривалість малого інтервали, і менше, ніж тривалість великого інтервалу;
VD1, VD2 - захисні діоди - виключають розряд конденсатора С1 на реле-лічильник 1 та реле В; VD2 - виключає розряд конденсатора С2 обхідними шляхами крім реле З.
Блок виключень БИ-ДА має:
завадозахисне трансмітерне реле ПТ - виключає появу на світлофорі жовтого вогню замість червоного при короткому замиканні (КЗ) ізостиків;
допоміжне реле В - виключає (разом з реле ПТ) появу на світлофорі зеленого вогню замість жовтого при КЗ ізостиків, а також фіксує надходження кодового імпульсу тільки із власного РК;
діод VD4 - збільшує уповільнення на відпускання якоря реле В;
діод VD5 - виключає можливість потрапляння струмів через діод VD4 і обмотку реле В в інші кола;
діод VD6 - виключає шунтування обмотки реле ПТ діодом VD7;
діод VD7 - створює уповільнення на відпускання якоря реле Т при передаванні коду КЖ.
Блок конденсаторів БК-ДА має:
конденсатори С1, С2 та С3 ємністю відповідно 2000, 500 та 3000 мкФ, які забезпечують уповільнення на відпускання якорів сигнальних реле Ж і З при прийомі кодових сигналів.
В кола дешифратора включені трансмітери КПТШ-515 (КПТШ-5) та КПТШ-715 (КПТШ-7), а також трансмітерне реле Т. На виходах блоку БС-ДА включені сигнальні реле Ж і З, які керують вогнями світлофора і формують кола кодування. Показане також увімкнення сигнального реле Ж1, яке є повторювачем реле Ж і лічильника 1. За допомогою реле Ж1 прискорюється включення кодів АЛС в РК з моменту зайняття його поїздом.
Рейкові кола отримують живлення змінним струмом 25 Гц від перетворювача частоти ПЧ через ізолюючий колійний трансформатор П. Імпульсне колійне реле И увімкнене в РК через ізолюючий трансформатор Р і колійний фільтр Ф (ПФ-25).
Схема двоколійного АБ змінного струму для ділянок з одностороннім рухом
При зайнятті поїздом ділянки 3П імпульсне колійне реле И на сигнальній установці 3 припиняє працювати в імпульсному режимі, оскільки коло зашунтоване колісною парою поїзда; сигнальні реле Ж і З на виході дешифратора знеструмлені і через тиловий контакт реле Ж створюється коло живлення лампи червоного вогню і збудження реле О, яке контролює робочий стан нитки лампи:
СХ-12 - реле О - тиловий Ж - лампа червоного вогню - МСХ
Тиловими контактами сигнального реле Ж і З та фронтовим контактом реле О створюється коло вибору коду для кодування РК 5П кодом КЖ. Кодові колійні трансмітери на всіх сигнальних установках працюють безперервно. Трансмітерне реле Т працює в режимі коду КЖ по колам:
П - КЖ (КПТШ) - фронтовий О - тиловий Ж - реле ПТ - М
П - КЖ (КПТШ) - фронтовий О - тиловий Ж - фронтовий ПТ - реле Т - М
Контактом трансмітерного реле Т в РК 5П будуть передаватися коди КЖ, які сприймаються імпульсним колійним реле И на сигнальній установці 5, яке замикає кола дешифратора ДА.
Формування і передача коду КЖ в РК 5П
Кодовий цикл КЖ (КПТШ-515) складається з імпульсу тривалістю 0,23 с та інтервалу тривалістю 0,57 с:
Часові параметри трансмітерів
За один оберт шайби трансмітера проходить два кодових цикли КЖ. При прийманні кодового імпульсу тривалістю 0,23 с одночасно утворюється три кола:
1) коло збудження реле-лічильника 1 (реле 1 має уповільнення на притягання 0,15 с):
П - фронтовий И - тиловий 1А - реле-лічильник 1 - М
2) коло заряду конденсатора С1:
П - фронтовий И - тиловий 1А - тиловий Ж - тиловий ПТ - тиловий 1 - тиловий 1А - С1 - М
3) коло збудження допоміжного реле В:
П - фронтовий И - тиловий 1А - тиловий ПТ - реле В - М.
Після закінчення уповільнення на притягання якоря лічильник 1 замикає фронтові контакти в колі розряду конденсатора С1 на сигнальне реле Ж і конденсатор С2:
+С1 - R - тиловий 1А - фронтовий 1 - реле Ж - М
+С1 - R - тиловий 1А - фронтовий 1 - С2 - М
Сигнальне реле Ж збуджується і фронтовим контактом замикає коло горіння лампи жовтого вогню на світлофорі 5:
С - фронтовий Ж - тиловий З - лампа жовтого вогню - МСХ
Інший фронтовий контакт реле Ж замикає коло контролю лампи червоного вогню в холодному стані:
СХ20 - реле О - фронтовий Ж - лампа червоного вогню - МСХ
Спрацювання реле Ж при отриманні коду КЖ
При горінні на світлофорі 5 жовтого вогню створюється коло кодування кодом Ж РК 7П:
П - фронтовий Ж - тиловий З - код КЖ (КПТШ) - реле ПТ - М
П - фронтовий Ж - тиловий З - код КЖ (КПТШ) - контакт ПТ - реле Т - М.
Коло кодування кодом Ж рейкового кола 7П
З моменту припинення імпульсу коду КЖ реле И вимикається на 0,57 с. Після замикання тилового контакту реле И обриваються кола живлення реле-лічильника 1 та допоміжного реле В. При цьому створюється коло живлення реле-лічильника 1А:
П - тиловий И - фронтовий Т - фронтовий В - реле 1А - М.
Фронтовими контактами реле-лічильника 1А змінюється коло живлення реле Ж і конденсатора С2. Кола живлення реле-лічильника 1 та реле В вимикаються, але ці реле знаходяться на уповільненні протягом 0,3 с, потім замкнуть свої тилові контакти.
Спрацювання реле-лічильника 1А
Контактом реле В обірветься коло живлення реле-лічильника 1А. Це реле, витримавши уповільнення 0,15-0,2 с, знеструмиться. До кінця інтервалу всі реле будуть знеструмлені, крім сигнального реле Ж.
Реле Ж отримає живлення від розряду конденсатора С2 на його обмотку. Ємність конденсатора С2 підбирається таким чином, щоб у реле Ж забезпечувалося мінімальне уповільнення на відпускання якоря, достатнє для утримання якоря реле в довгому інтервалі. Час уповільнення на відпускання якоря у реле Ж при номінальних ємностях конденсаторів С1 та С2 повинен становити 1,8-2,2 с.
Після звільнення РК 3П, рейкове коло 5 П буде кодуватися кодом Ж, який буде сприйматися імпульсним реле на сигнальній установці 5. Контактом реле И замикаються кола дешифрування коду. Код Ж складається з двох імпульсів по 0,38 с і двох інтервалів 0,12 с та 0,72 с. При прийомі і дешифруванні першого імпульсу тривалістю 0,38 с збудиться реле-лічильник 1, допоміжне реле В, зарядиться конденсатор С1, увімкниться сигнальне реле Ж і зарядиться конденсатор С2.
В першому інтервалі тривалістю 0,12 с реле И знеструмиться, відключивши живлення трьох кіл, але реле-лічильник 1 та реле В, маючи уповільнення на відпускання якоря, утримують якорі в притягнутому стані. В цьому інтервалі збудиться реле-лічильник 1А і самоблокується через фронтовий контакт реле В.
Від другого кодового імпульсу тривалістю 0,38 с збудиться реле И та утвориться коло спрацювання реле З і заряду конденсатора С3:
П - фронтовий И - фронтовий 1 - фронтовий Ж - тиловий ПТ - фронтовий 1А - фронтовий 1 - реле З - М
П - фронтовий И - фронтовий 1 - фронтовий Ж - тиловий ПТ - фронтовий 1А - фронтовий 1 - С3 - М
Через фронтовий контакт реле З та Ж на світлофорі 5 включиться зелений вогонь:
С - фронтовий Ж - фронтовий З - лампа зеленого вогню - МСХ
Лампа червоного вогню контролюється в холодному стані від джерела живлення СХ20, МСХ через вогневе реле О. Коло контролю лампи червоного вогню проходить по високоомній обмотці вогневого реле. Контактами сигнальних реле Ж, З та вогневого реле О замикається коло кодування кодом З рейкового кола 7П.
Спрацювання реле З в другому імпульсі коду Ж та формування коду З для відсилання в РК 7П
По закінченню прийому другого імпульсу коду Ж в довгому інтервалі (0,72 с) обривається коло живлення реле-лічильника 1 та реле В. Реле В, витримавши уповільнення 0,3 с, обриває коло самоблокування реле-лічильника 1А. Реле-лічильник 1А, витримавши уповільнення 0,25 с, відпустить якір в кінці інтервалу. При вимиканні реле-лічильників 1 та 1А сигнальне реле Ж отримує живлення від конденсатора С2, а реле З - від конденсатора С3.
Розряд конденсаторів на сигнальні реле в довгому інтервалі коду Ж
Реле З збуджується лише при прийомі коду, який має не менше двох імпульсів в циклі. Це перевіряється послідовним з'єднанням контактів реле И та контактів реле-лічильників 1, 1А. Реле-лічильник 1 фіксує наявність імпульсу; реле-лічильник 1А - першого короткого інтервалу. Повторним спрацюванням реле И за наявності збуджених реле-лічильників 1 та 1А фіксується надходження другого імпульсу. Отже, при дешифруванні кодів Ж на весь час їх прийому реле Ж та З знаходяться під струмом.
РК 7П кодується кодом З від КПТШ-715. Код З (КПТШ-715) складається з трьох імпульсів: 0,35 с, 0,24 с, 0,24 с та трьох інтервалів 0,12 с, 0,12 с та 0,79 с. Дешифратор влаштований таким чином, що не розрізняє коди Ж і З, тому при дешифруванні коду З дешифратор працює так само, як і при прийомі коду Ж. Від першого імпульсу збуджується реле Ж, від другого - реле З, від третього імпульсу реле З і конденсатор С3 отримують живлення безпосередньо від джерела. В схемі передбачається автоматичне перенесення червоного вогню на світлофор, що стоїть позаду, при перегорянні лампи червоного вогню. Якщо при зайнятій блок-ділянці 3П перегорить лампа червоного вогню на світлофорі 3, то при цьому вимикається вогневе реле О. Контактом реле О розмикається коло живлення трансмітерного реле Т, яке вимикається і знімає кодування кодом КЖ РК 5П. Реле И на сигнальній установці припиняє свою роботу і не створює кіл роботи дешифратора ДА, сигнальні реле Ж і З знаходяться у вимкненому стані, замикаючи коло горіння лампи червоного вогню на світлофорі 5. Реле Ж1 необхідне для того, щоб прискорити перемикання дозволяючого вогню на забороняючий в правильному напрямку, а також для прискорення відсилання коду КЖ в неправильному напрямку.