Для інтервального і прицільного гальмування на сортувальних гірках встановлюють уповільнювачі, які затискають колеса вагона для їх гальмування. Вони поділяються на вагові та нажимні. Вагові уповільнювачі характеризуються застосуванням приводу для підйому гальмівної системи в робоче положення і створення гальмівного зусилля вагою вагона.
Нажимні уповільнювачі гальмівне зусилля передають безпосередньо на колеса вагонів з обох його боків. Вагові та нажимні уповільнювачі приводяться в дію пневматичними приводами. Застосовують такі гіркові гальмівні механізми - вагонні уповільнювачі типу ВЗПГ (кліщовидно-нажимний пневмогідравлічний) і КЗ (кліщовидний) різних модифікацій, паркові - вагонні уповільнювачі типу РНЗ-2М (важільно-нажимний), ПНЗ-1 (однорейковий) і ПГЗ (пружинно-гідравлічний).
Усі типи уповільнювачів є механічними і діють за принципом натискання гальмівних шин, покладених уздовж рейок, на бандажі коліс вагонів. В якості приводу, що приводить у дію уповільнювач, використовують пневматичні гальмівні циліндри. При впуску повітря в гальмівний циліндр гальмівні шини пересуваються і натискають на бандажі коліс. Регулюючи силу натискання зміною тиску стисненого повітря в циліндрі, забезпечують різні ступені гальмування для зниження швидкості руху відчепа в уповільнювачі. Випускаючи стиснене повітря з гальмівного циліндра в атмосферу, розгальмовують уповільнювач.
Вагонний уповільнювач може займати одне з двох положень: відгальмоване, підготовлене до гальмування, і загальмоване. Під час входу вагона на уповільнювач із пульта керування вмикається необхідна ступінь гальмування залежно від ваги вагона, швидкості його руху та наявності рухомого складу на сортувальній колії, на яку слідує відчіп.
Керування вагонними уповільнювачами може здійснюватися автоматично або вручну з гіркового посту перемикачем на шість положень: чотири гальмівні, нульове і відгальмоване (при автоматичному управлінні цей перемикач перебуває в нульовому положенні). Розроблено і впроваджується новий пристрій управління, який використовує мікропроцесорну техніку. Основним елементом цього пристрою є модуль керування силовий ( МУС), який призначений для формування силових сигналів керування сповільнювачем. Він забезпечує зв'язок із пристроєм ручного (пульт оператора) і автоматичного (система АРС) керування. Вибір режиму роботи МУС визначається гірковим оператором натисканням кнопки «АВТ» на гірковому пульті. Під час натискання кнопки МКС переходить у режим обміну даних із контролером системи АРС (автоматичний режим). При ненатиснутій кнопці МУС приймає команди оператора. На пульті оператора є три контрольні лампи: перша - контролює фактичне гальмування, друга - відгальмовування, третя - роботу в автоматичному режимі.
Вагоноуповільнювачі різних типів з просторів інтернету
Переведення стрілок здійснюється за допомогою швидкодіючих електричних приводів типу СПГБ, час переведення стрілки у яких становить 0,65 с. Для переведення стрілок у ГАЦ використовується стрілочний блок типу СГ-66 - для керування контактними електроприводами і СГ-76У - для керування безконтактними електроприводами. Схема блока стрілки забезпечує можливість автоматичного й ручного переведення стрілки в задане положення при виконанні умов:
- стрілка, керована автоматично, до вступу відчепа на стрілочну ізольовану секцію може бути переведена в інше положення і за допомогою стрілочної рукоятки;
- при зайнятій ізольованій ділянці стрілка не повинна переводитися, переведення стрілки, що почалося, не повинно перериватися, якщо відчіп вступить на ізольовану ділянку цієї стрілки;
- якщо після автоматичного переведення стрілки немає контролю її положення, має бути забезпечено автоматичне повернення стрілки у вихідне положення за умови вільності ділянки;
- схема керування повинна фіксувати розріз стрілки.
За допомогою рейкових кіл здійснюється зв'язок відчепів з пристроями ГАЦ та виключення переведення стрілок під відчепами. Гіркові рейкові кола за умовами роботи ГАЦ короткі і не перевищують довжини рейкової ланки 12,5 м, а час вільного стану рейкового кола під час розпуску составу обмежений. Крім того, гіркові рейкові кола працюють у дуже несприятливих умовах (низький опір баласту і високий перехідний опір поїзного шунта). Для збільшення швидкості спрацьовування колійного реле в якості гіркових використовують нормально розімкнуті рейкові кола, при вільному стані яких колійні реле перебувають без струму, а під час їхнього заняття рухомим складом збуджуються. Для підвищення надійності шунтування колійного реле рейкові кола головних стрілок доповнюються магнітними педалями. Рейкові кола міжстрілочних ділянок застосовують без педалей.