У разі вимушеної зупинки поїзда на перегоні машиніст зобов'язаний:
зупинити поїзд за можливості на майданчику або прямій колії, якщо не потрібна екстрена зупинка;
привести в дію автогальма поїзда, а в разі потреби і ручне гальмо локомотива; на спеціальному самохідному рухомому складі – автогальма, а за наявності приладів управління – і допоміжне гальмо;
за наявності радіозв'язку негайно повідомити про зупинку машиністам локомотивів, що прямують по перегону, черговим по станціях в межах перегону, а поїзному диспетчеру - про причини зупинки і необхідні заходи з ліквідації перешкод для руху, що виникли; машиніст спеціального самохідного рухомого складу сповіщає про це керівника робіт у господарському поїзді;
за відсутності радіозв'язку передати повідомлення черговим по станціях або поїзному диспетчеру з найближчого пункту, де є телефонний зв'язок;
якщо зупинка не пов'язана із затримкою поїзда біля світлофора із заборонним показанням, з'ясувати її причини і можливість подальшого руху;
якщо рух поїзда не може бути відновлено протягом десяти і більше хвилин і немає можливості утримувати поїзд на місці автогальмами, привести в дію ручне гальмо локомотива, спеціального самохідного рухомого складу і подати сигнал для приведення в дію наявних у составі ручних гальм (складачем, керівником робіт у господарському поїзді). У поїздах, де таких працівників немає, помічник машиніста в необхідних випадках повинен підкласти під колеса вагонів необхідну кількість гальмових башмаків;
разом з усіма працівниками, що супроводжують поїзд, ужити заходів до усунення виниклої перешкоди для руху, а в необхідних випадках забезпечити огородження поїзда та суміжної колії.
При вимушеній зупинці поїзда на перегоні, при русі поїзда без супроводу складачем машиніст, крім того, зобов'язаний залучити для огородження поїзда працівників інших служб залізничного транспорту, які перебувають поблизу, з попереднім інструктажем їх про конкретні дії.
При загромадженні сусідньої колії на перегонах ця колія негайно обгороджується помічником машиніста в першу чергу з боку очікуваного поїзда.
Машиніст зобов'язаний вживати всіх заходів для того, щоб не допускати непередбачуваної зупинки поїзда на станції або перегоні. Така зупинка порушує графік руху поїздів, ускладнює обстановку на дільниці і створює загрозу безпечному прямування поїздів.
Якщо ж зупинка неминуча, то машиніст повинен по можливості зупинити поїзд на майданчику (або на легкому профілі) або на прямій ділянці колії. При такій зупинці полегшується надалі зрушення поїзда з місця.
Машиніст зобов'язаний привести в дію автогальма поїзда, а за необхідності і ручні гальма локомотива. Компресор під час вимушеної зупинки вимикати не можна. Після зупинки і закріплення поїзда машиніст повинен з'ясувати можливість подальшого прямування і спільно з працівниками, які супроводжують поїзд, вжити заходів щодо усунення виниклої перешкоди і визначити необхідність обгородження поїзда.
Обгородження поїзда, що зупинився на перегоні, проводиться тільки тоді, коли він був відправлений на перегін при перерваних засобах сигналізації та зв'язку. У цьому випадку складач, а якщо нема складача, то помічник машиніста, зобов'язаний перевірити видимість хвостових сигналів (якщо вони передбачені) і в разі появи поїзда, що прямує наступним, вжити заходів для його зупинки. Якщо поїзд, що зупинився, не має поїзних сигналів, то складач або помічник машиніста зобов'язані перебувати у хвості поїзда з ручним червоним сигналом.
Під час вимушеної зупинки поїзда на двоколійному чи багатоколійному перегоні внаслідок сходу з рейок, зіткнення, розвалу вантажу, коли потрібно обгородити місце перешкоди для руху поїздів, машиніст негайно повідомляє про те, що сталося, через радіозв'язок або іншими способами (посилає іншого працівника, дзвонить з найближчого телефону та ін.) на станції, що обмежують перегін, і машиністам поїзних локомотивів, що прямують перегоном. Якщо поїзд складачем не супроводжується, то місце перешкоди на суміжній колії захищає помічник машиніста, який перебуває з червоним сигналом з боку очікуваного поїзда на відстані гальмового шляху, встановленого для даної дільниці.
При отриманні машиністом поїзда повідомлення про те, що суміжною колією відправлено поїзд у неправильному напрямку, машиніст повинен свистком локомотива викликати помічника машиніста для огородження перешкоди з протилежного боку. При обслуговуванні поїзда одним машиністом до обгородження місця перешкоди по суміжній колії залучаються інші працівники залізничного транспорту підприємства (працівники служби колії, контактної мережі, СЦБ і зв'язку та ін.), які перебувають поблизу поїзда. Під час вимушеної зупинки поїзда машиніст локомотива зобов'язаний ввімкнути прожектори вдень при поганій видимості і вночі.
У місцевій інструкції (ТРА) вказано дільниці, на яких (залежно від їх профілю) мають застосовуватися гальмові башмаки для утримання поїзда, що зупинився.
В інструкції вказується також, де знаходяться гальмові башмаки (на локомотиві, гальмовому майданчику у складача, у спеціальних гніздах на вагонах тощо), хто забезпечує ними поїзну бригаду і в якій кількості для різних дільниць, порядок укладання їх під вагони (хто укладає, під які вагони, скільки башмаків і т. д.) і зняття, порядок дії локомотивної бригади при укладанні і знятті башмаків під час стоянки поїзда на перегоні.
При вимушеній зупинці поїзда складач, а за його відсутності - помічник машиніста зобов'язаний:
- привести в дію ручні гальма, а в необхідних випадках на вимогу машиніста підкласти під колеса вагонів гальмові башмаки;
- вжити всіх можливих заходів для усунення перешкод для руху, що виникли;
- оглянути поїзд, з'ясувати, чи він у повному складі;
- перевірити наявність хвостових сигналів (якщо такі передбачені);
- у необхідних випадках обгородити поїзд і суміжну колію.
Рух відновлюється машиністом після повідомлення складача (помічника машиніста) про готовність поїзда до подальшого прямування.
Необхідність укладання гальмових башмаків і приведення в дію ручних гальм викликається тим, що при псуванні компресора запас повітря в гальмових приладах поїзда дозволить утримати його тільки протягом певного часу, після чого внаслідок витоку повітря автоматичні гальма відпустять колодки і поїзд залишиться незагальмованим. При справних автогальмах приведення в дію ручних гальм і укладання гальмових башмаків є додатковою гарантією утримання поїзда на ухилі, кращого зрушення з місця.
Під час вимушеної зупинки поїзда на перегоні і необхідності його обгородження складач зобов'язаний перевірити видимість хвостових сигналів (якщо вони передбачені) і в разі появи поїзда, що прямує слідом, вжити заходів для його зупинки. Якщо поїзд, що зупинився, не має поїзних сигналів, то складач зобов'язаний перебувати у хвості поїзда з ручним червоним сигналом.
Під час вимушеної зупинки поїзда на двоколійному чи багатоколійному перегоні і наявності перешкоди, що виникли на суміжній колії, останній обгороджується з боку голови помічником машиніста, а з боку хвоста складачем, які відходять на відстань гальмового шляху, встановленого для даної дільниці, і показують ручний червоний сигнал у бік перегону відповідно з голови і хвоста поїзда.
У разі зупинки на перегоні машиністу забороняється приводити в рух локомотив без сигналу складача або керівника робіт у випадках:
коли поїзд був зупинений за сигналом складача, керівника робіт;
при зупинці поїзда для вивантаження і навантаження вантажів.
Непередбачена зупинка поїзда на перегоні за сигналом складача, керівника робіт, як правило, викликається причинами, що загрожують безпеці руху або безпеці людей. Машиністу локомотива не в усіх випадках відома причина зупинки, тому він не має права приводити локомотив у рух до усунення цієї причини або отримання сигналу відправлення від складача або керівника робіт.
Навантаження або вивантаження вантажів на перегоні виконується під наглядом складача або керівника робіт. Після закінчення вантажних операцій і визначення можливості подальшого руху складач або керівник робіт подає сигнал відправлення.
Огородження поїзда, що зупинився на перегоні, проводиться негайно після зупинки, якщо поїзд був відправлений під час перерви дії всіх установлених засобів сигналізації та зв'язку.
В усіх випадках негайно має бути огороджене місце перешкоди для руху поїздів на суміжній колії двоколійного чи багатоколійного перегону і, в першу чергу, з боку поїзда, що очікується.
При обслуговуванні локомотива одним машиністом порядок його дій при вимушеній зупинці поїзда на перегоні встановлюється начальником залізничного цеху.
При перерві всіх засобів сигналізації і зв'язку для подальшого руху поїзда необхідне письмове повідомлення - на одноколійних перегонах, а на двоколійних перегонах необхідне ще й розмежування у часі (див. п.10.3). Умови забезпечення безпеки руху відповідно погіршуються і тому огородження поїзда повинно здійснюватися негайно.
Якщо поїзд зупинився на підйомі і в хвості його немає підштовхувального локомотива, машиніст за потреби може осадити поїзд на легший профіль того самого перегону.
У цьому випадку, якщо перший по ходу у бік осаджування вагон не обладнаний пристроями звукової і світлової сигналізації, попереду поїзда, що осаджується, повинен бути працівник локомотивної бригади, складач або керівник робіт у господарському поїзді.
Швидкість осаджування поїзда має бути не більше 5 км/год.
Осаджування не допускається:
під час туману, хуртовини та за інших несприятливих умов, коли сигнали важко розпізнаються;
на перегонах, обладнаних автоблокуванням;
якщо поїзд, що зупинився, був відправлений під час перерви дії всіх установлених засобів сигналізації та зв'язку.
При осаджуванні поїзда на більш легкий профіль перегону необхідно дотримуватися особливої пильності, щоб не допустити розриву рухомого складу. Попереду осаджуваного поїзда (на гальмівному майданчику або спеціальній підніжці вагону) повинен знаходитися працівник локомотивної бригади, складач або керівник робіт в господарчому поїзді. Для забезпечення безпеки руху забороняється осаджування поїзда за несприятливих умов (туман, заметіль тощо), коли сигнали важко помітні. Осаджування поїзда на перегоні, обладнаному АБ, а також при перерваному зв'язку може призвести до зіткнення поїздів.
Поїзд, що перебуває на перегоні, може бути повернений на станцію відправлення тільки за розпорядженням чергового цієї станції.
Якщо після зупинки на перегоні поїзд не може продовжувати рух уперед і його необхідно повернути на станцію відправлення, то машиніст особисто або через складача чи помічника повинен повідомити про це (письмово, по телефону або радіозв'язку) чергового по станції або поїзного диспетчера. Отримавши таке повідомлення, поїзний диспетчер встановлює порядок повернення поїзда на станцію. Як правило, для повернення поїзда з перегону використовують допоміжний локомотив.
У виняткових випадках, поїзд може бути повернений до вхідного сигналу станції або до сигнального знаку «Межа станції». Осаджування виконується після закриття наказом поїзного диспетчера перегону (або колії перегону) для руху всіх поїздів і передачі машиністу поїзда реєстрованого наказу або усного реєстрованого дозволу чергового по станції за формою: «Перегін (або колія перегону) для руху всіх поїздів закритий. Поїзд №… дозволяється осадити до вхідного сигналу (або до сигнального знаку «Межа станції». Черговий по станції…»
За відсутності радіозв'язку або телефонного зв'язку осаджування поїзда за наявності наказу диспетчера про закриття перегону виконується після вручення (через гінця) машиністу письмового дозволу із заповненням пункту ІІ.
На перегонах, обладнаних АБ, наказ або усне реєстроване повідомлення про можливість осаджування поїзда можуть бути передані машиністу тільки при вільності від інших поїздів ділянки колії між зупинившимся поїздом і вхідним сигналом станції або сигнальним знаком «Межа станції».
Якщо на перегоні, обладнаному АБ, поїзд зупинився, не звільнивши першої блок-ділянки, то осаджування поїзда до вхідного сигналу може бути виконано за усним повідомленням чергового по станції без закриття перегону. Поїзд, що повертається з перегону, приймається по відкритому вхідному сигналу або іншим порядком, встановленим ІРП.
Якщо поїзд не може самостійно рухатися після зупинки, він виводиться з перегону допоміжним локомотивом
Дії локомотивних і поїзних бригад при зупинці поїзда на перегоні і виводі його допоміжним локомотивом на станцію повністю або частинами встановлені у ІРП та ІСИ.
Допоміжний локомотив призначається на підставі вимоги про допомогу, отриману від машиніста локомотиву поїзда, що зупинився.
Отримавши вимогу про висилання допоміжного локомотиву, черговий по станції доповідає про це поїзного диспетчера, який визначає, з якої зі станцій, що обмежують перегін буде надана допомога і на яку станцію будуть виводитися вагони або повністю рухомий склад.
Машиніст допоміжного локомотиву на відстані гальмівного шляху від місця, указаного у письмовому дозволі у пункті ІІ, зобов'язаний зменшити швидкість і слідувати з особливою пильністю і готовністю зупинитися перед перешкодою. Машиніст допоміжного локомотиву після прибуття до місця призначення погоджує свої дії з машиністом поїзда, що зупинився.
Під час виводу поїзда з перегону по частинам, частина, яка залишилася на перегоні, повинна бути закріплена гальмівними башмаками і усі ручні гальма повинні бути приведені в дію. Тільки після цього складач подає машиністу сигнал відпуску гальм всього поїзда.
Якщо поїзд зупинився на перегоні, де використовується жезлова система, то складач перед тим, як виводити поїзд, зобов'язаний взяти у машиніста жезл і зберігати його у себе. Цей жезл повинен бути переданий черговому по станції після того, як весь рухомий склад буде виведений з перегону.
Якщо поїзд складачем не супроводжується, то машиніст передає жезл помічнику, який залишається на перегоні з другою частиною поїзда і зберігає жезл у себе. Після виводу з перегону на станцію всього рухомого складу помічник передає жезл черговому по станції.
Якщо викликано відбудовний поїзд або допоміжний локомотив, то поїзд, що зупинився, не може починати рухатися, поки не прибуде допомога або не буде дано дозвіл на рух.
Вимога (повідомлення) про висилання допоміжного відбудовного поїзда або допоміжного локомотиву передається черговому по станції або поїзному диспетчеру складачем, а за його відсутності – машиністом (помічником машиніста) поїзда, який зупинився на перегоні, у письмовому вигляді або за телефоном. Складач або машиніст (помічник машиніста) за наявності переносного телефону можуть передати вимогу про виклик відбудовного поїзда або допоміжного локомотиву по телефону поїзному диспетчеру, приєднавши телефон до диспетчерських проводів, або якщо локомотив обладнано радіозв’язком – по радіозв'язку.
У виключних випадках (за відсутності телефонного або радіозв'язку з черговим по станції або поїзним диспетчером) для доставки на станцію письмового повідомлення може використовуватися поїзний локомотив. Крім того, вимога (повідомлення) про надання допомоги поїзду може бути доставлено до чергового по станції працівниками служби колії, СЦБ і зв'язку тощо.
Рух знімних рухомих одиниць проводиться без видачі поїзних документів на право зайняття перегону.
На перегонах, що мають тунелі чи великі мости, а також складні умови плану і профілю, порядок руху знімних одиниць установлюється керівником залізничного транспорту і вказується в ТРА станції.
Рух знімних рухомих одиниць не повинен викликати жодних порушень у поїзній і маневровій роботі.
Усі знімні рухомі одиниці, що прямують ділянками з електричними рейковими колами, повинні мати осі колісних пар з електричною ізоляцією.
Для руху дрезин знімного типу не потрібно дозволу на право зайняття ними перегону, але необхідна довідка про зайнятість перегону. Бланк письмової довідки встановленої форми наведено в Інструкції з руху поїздів.
Знімні рухомі одиниці (дрезини, колійні вагончики та ін.) не розглядаються як поїзд, оскільки вони можуть бути зняті з колії працівниками, які їх супроводжують.
Рух знімних одиниць не має порушувати проходження поїздів за графіком.
Для забезпечення цього старший працівник, який супроводжує дрезину, колійний вагончик, колієвимірювальні або дефектоскопічні візки, перед відправленням їх зі станції на перегін повинен отримати письмову довідку встановленої форми з зазначенням у ній часу фактичного руху поїздів перегоном, на який виїжджає знімна рухома одиниця.
Якщо знімна одиниця має виїхати з перегону, то старший працівник, який супроводжує знімну одиницю, також зобов'язаний за телефоном або радіозв'язком отримати від чергового по станції довідку про поїзди на перегоні. Якщо телефонного або радіозв'язку нема, то при виїзді знімної одиниці з перегону має вживати особливих заходів обережності.
Старшим, хто супроводжує дрезину знімного типу, може бути працівник за посадою не нижче бригадира колії, електромеханіка або майстра контактної мережі, а за їх відсутності старшим є водій дрезини. Старший працівник, який супроводжує дрезину знімного типу, несе відповідальність за безпеку руху дрезини і людей, які в ній знаходяться. Він повинен мати при собі розклад руху поїздів, довідку про зайнятість перегону; перед відправленням зі станції на перегін звірити свій годинник з годинником чергового по станції, а також переконатися в справності дрезини, перевірити наявність сигналів і забезпеченість наливом.
Забороняється користуватися знімними рухомими одиницями для невиробничих цілей. Список посадових осіб, які мають право користуватися дрезиною, встановлюється наказом по залізничному цеху. Осі всіх дрезин знімного типу, що прямують ділянками з автоблокуванням, повинні мати ізоляцію, щоб не викликати закриття світлофора, що захищає цю блок-ділянку.
Кількість людей, які супроводжують дрезину знімного типу, має бути достатнім для негайного прибирання дрезини з колії при наближенні поїзда і в інших випадках. На дрезині типу ТД-5 разом з водієм має бути не менше чотирьох осіб, а на дрезині ІДСМ-4 - не менше двох осіб.
Забороняється залишати на колії знімну дрезину або причіп без працівників, які в разі потреби могли б швидко зняти їх з колії.
Для перегонів, що мають тунелі, великі мости, складні план і профіль колії залежно від місцевих умов може бути встановлений порядок, при якому знімні рухомі одиниці відправляються на правах поїзда або рухаються тільки слідом за поїздом на певній відстані без права зупинки на перегоні і т. д.