Трансмітери використовуються в пристроях автоматики і телемеханіки в якості датчиків імпульсів. Вони слугують для перетворення безперервного постійного або змінного струму в імпульсний. Найбільше розповсюдження отримали маятникові МТ і кодові трансмітери КПТ.
Вони виробляють рівномірні імпульси постійного струму. Трансмітери МТ-1 використовуються для імпульсного живлення рейкових кіл постійного струму. Трансмітер МТ-2 слугує для отримання миготливого режиму горіння вогнів світлофорів в пристроях ЕЦ, АБ і АПС. Трансмітер МТ-2 відрізняється від МТ-1 тривалістю імпульсів, котрі він виробляє та інтервалів між ними. Маятник трансмітера МТ-1 за 1 хв здійснює 105±10 коливань, а МТ-2 - 40±2 коливання.
Маятниковий трансмітер (див.рис.нижче) представляє собою електромагнітний механізм постійного струму з якорем. Основними його частина є: магнітопровід 1 з котушками, якір 2, на осі 3 якого знаходиться маятник 7 і гетинаксові кулачкові шайби 4, 5, 6.
Вісь якоря О1-О2 повернута відносно осі М1-М2 і і вертикальної осі маятника. Коли в обмотках електромагніту струму немає, маятник 7 займає вертикальне положення, а кулачкова шайба 4 замикає управляючий контакт УК, утворюючи коло живлення обмоток.
Маятниковий трансмітер МТ-1
Зовнішній вигляд МТ-1
При натиснутій кнопці К осердя трансмітера намагнічуються і якір 2 повертається, намагаючись зайняти положення по осі М1-М2. Разом з якорем повертаються маятник 7 (праворуч) і усі кулачкові шайби, через що шайба 4 розмикає контакт УК і, відповідно, коло живлення обмотки електромагніту, а шайби 5 і 6 замикають контакти 31-32 і 41-42. При зникненні магнітного поля маятник 7 по інерції продовжує рух. Досягнувши максимального відхилення, він починає рух в зворотному напрямку. В той момент, коли маятник 7 проходить вертикальне положення, контакт УК замикається і через обмотку електромагніту знов протікає струм, який створює магнітний потік, а контакти 31-32 і 41-42 розмикаються. Якір 2 під дією магнітного поля знов повертається, намагаючись зайняти положення по осі М1-М2, розкочуючи маятник. Таким чином, виникають коливання маятника трансмітера. При роботі трансмітера відбувається почергове замикання і розмикання контактів 31-32 і 41-42, які формують рівномірні імпульси постійного струму.
В теперішній час замість маятникових трансмітерів МТ-1 та МТ-2 використовується міроелектронний датчик імпульсів (ДІМ) на інтегральних мікросхемах.
Зовнішній вигляд мікроелектронного датчика імпульсів
Кодові колійні трансмітери змінного струму КПТШ необхідні для перетворення безперервного змінного струму в кодові імпульси, що використовуються в системах числового кодового автоблокування і автоматичної локомотивної сигналізації.
Трансмітери випускають декількох типів, які різняться за частотою змінного струму, від якого працює електродвигун, і тривалістю кодових циклів, що виробляються трансмітером.
Трансмітер складається (див. рис.нижче) з однофазного асинхронного двигуна 1 змінного струму, редуктора, який складається з черв'яка 3, черв'ячного колеса 2, трьох кулачкових шайб 4, 5, 6 та контактної системи. Двигун через редуктор приводить в рух кодові кулачкові шайби. Шайби відрізняються числом виступів і заглиблень. По поверхні цих шайб рухаються ролики, закріплені на нижніх контактних пружинах. Кулачкова шайба 4 за один оберт створює три замикання контактів, виробляючи числовий код, який складається з трьох імпульсів і трьох інтервалів в одному циклі. Такий код називається кодом З (зеленого вогню). Кулачкова шайба 5 за один оберт замикає контакти два рази, виробляючи код , який складається з двох імпульсів і двох інтервалів в циклі. Такий код називається кодом Ж (жовтого вогню). Кулачкова шайба 6 за один оберт виробляє числовий код, який складається з двох імпульсів і двох інтервалів, тобто два повних кодових цикли. Такий код називається кодом КЖ (червоно-жовтого вогню).
Кодовий колійний трансмітер
Суттєвим недоліком контактних реле і трансмітерів є залежність строку служби від числа спрацювань і недостатня швидкодія через наявність механічних переміщень при роботі цих приладів. Вказані недоліки можна усунути завдяки застосуванню електронних приладів, у яких відсутні рухомі елементи, які труться.
В теперішній час електронні прилади отримують все більше впровадження в пристроях СЦБ. Елементами електронних приладів слугують діоди, транзистори, тиристори, стабілітрони, інтегральні мікросхеми, мікропроцесори. Мікросхеми і мікропроцесори використовують при розробці і впровадженні багатозначної автоматичної локомотивної сигналізації АЛСН-ЕН, мікропроцесорних систем АБ і ЕЦ, гіркових пристроїв автоматики та в інших системах регулювання руху поїздів.