В системі ЧДК використовується частотне розділення сповіщень, що передаються. Для цього на кожній сигнальній установці перегону (див.рис.нижче) встановлюється генератор ГК, який виробляє одну з 16 фіксованих частот в діапазоні 300...1500 Гц.
Генератори ГК перегінних сигнальних установок включаються паралельно в двопровідне коло ДСН (подвійного зниження напруги). Дія генераторів пов'язана зі станом об'єктів контролю. В залежності від стану блок-ділянки генератори ГК по колу ДСН надсилають на прилеглі до перегону станції сигнали (частоти), що відповідають кожній сигнальній установці. На станції від кожного прийнятого сигналу через підсилювач У і фільтр Ф включається контрольна лампочка на табло чергового по станції. Контрольні лампочки встановлюються у верхній частині апарата управління по числу контрольованих сигнальних установок перегону, що примикає до даної станції.
За допомогою генератора ГК з кожної сигнальної установки передається наступна інформація: перегоряння лампи червоного вогню, вільність або зайнятість блок-ділянки, відсутність основного або резервного живлення змінним струмом, справність дешифратора ( в кодовому АБ).
Структурна схема ЧДК
При вільному стані блок-ділянки і відсутності несправностей на сигнальній установці створюється коло безперервного живлення генератора ГК. В лінію ДСН подається безперервний сигнал на частоті даного генератора. Прийом цього сигналу на станції контролюється виключеним станом контрольної лампочки на табло ДСП.
При зайнятій блок-ділянці і відсутності несправностей живлення генератора відключається. Частотний сигнал в лінію ДСН не надходить, і на табло чергового по станції контрольна лампочка світиться безперервним світлом.
При перегорянні лампи червоного вогню знеструмлюється вогневе реле, яке тиловими контактами замикає коло живлення генератора ГК частотним кодом, який складається з імпульсів тривалістю 0,3 с та інтервалів тривалістю 1 с. При прийомі цього коду на станції контрольна лампочка даної сигнальної установки на табло чергового буде блимати.
Схема підключення генератора на сигнальній установці двоколійної ділянки
Схема підключення генератора на сигнальній установці одноколійної ділянки
Припинення подачі основного живлення на сигнальну установку контролюється виключенням реле А, яке замикаючи тиловий контакт, утворює коло живлення генератора ГК частотним кодом, який складається з імпульсів та інтервалів тривалістю 1с. Відсутність подачі резервного живлення контролюється виключенням реле А1, через тилові контакти якого утворюється коло живлення генератора частотним кодом, який складається з імпульсів тривалістю 1 с та інтервалів тривалістю 0,3 с. По режиму миготіння контрольної лампи на табло черговий визначає характер пошкодження на сигнальній установці перегону.
З переїзної установки передається інформація про перегоряння ламп переїзного світлофора, несправності кола ДСН, роботі комплекту пристроїв миготіння, зайнятості ділянки наближення.
Информация про положення поїздів на перегонах, отримана на проміжних станціях, відомості про зайнятість приймально-відправних коліях і про стан вхідних та вихідних світлофорів передається на диспетчерський пост по лінії ДК за допомогою генератора ГЛ (див.рис. "Структурна схема ЧДК"). Ця двопровідна лінія може бути повітряною або кабельною.
Генераторами ГЛ управляють розподільники Р, встановлені на кожній проміжній станції та диспетчерському посту. Розподільники Р на станціях пов'язані з об'єктами контролю. Передача інформації з проміжних станцій на пост ДНЦ виконується циклічно. Тому усі розподільники Р працюють синхронно від імпульсів тактового генератора ГТ, встановленого на кінцевій станції дільниці. Тактові імпульси на усіх проміжних станціях і посту ДНЦ через приймачі (У та Ф), які знаходяться в блоках ГЛ, надходять на розподільники і проводять їх у рух. Від кожного тактового імпульсу розподільники роблять один крок. Цикл роботи розподільника складається з 32 кроків, що дозволяє контролювати на кожній станції 32 об'єкти.
На диспетчерському посту частотні сигнали надходять на загальний підсилювач У і потім на приймальні пристрої Ф, за допомогою яких дешифрується кодовий сигнал з кожної проміжної станції.
Приймальні пристрої через розподільник Р зв'язуються з вихідними колами табло ДНЦ. Якщо будь-яка блок-ділянка зайнята, то на відповідному кроці розподільника з одінєї із станцій не надійде сигнал контрольної частоти і на табло ДНЦ включиться відповідна лампочка, яка сигналізуватиме ДНЦ про зайнятість блок-ділянки. Лампочка буде горіти до тих пір, поки в один з циклів не надійде сигнал про вільність блок-ділянки.
Стан об'єктів контролю відображається на табло (див.рис.нижче), яке встановлюється в приміщенні ДНЦ і представляє собою схему дільниці з контрольними лампочками, які включаються при зайнятті блок-ділянок і відкритті вхідних і вихідних світлофорів.
Секція табло диспетчерського контролю
Табло ЧДК збирають з секцій. Біля контрольних лампочок перегінних об'єктів проставлені цифри, які вказують номер сигнальної установки: цифри, що проставлені всередині лампочок, показують порядковий номер об'єкта контролю. Вхідні світлофори контролюються окремими лампочками непарного і парного напрямку (Ч, Н), а вихідні - груповими (НО або ЧО).