Безпека руху поїздів потребує безумовного виконання машиністами наказів, які передаються сигналами колійних світлофорів. А експлуатація систем АБ виявила наступні її недоліки:
недостаток видимості: при поганих погодних умовах або в умовах недостатньої видимості машиністи могли пропускати сигнальне показання світлофорів;
відсутність контролю за станом машиніста: у випадку надзвичайної події з машиністом не було можливості зупинити поїзд
Відповідно подальші розробки були направлені виправлення цих недоліків за допомогою впровадження в локомотив спеціальних пристроїв.
Для того, щоб машиніст міг легко і точно в будь-яких умовах (в кривих, при тумані, сильній зливі, снігопаді тощо) сприймати сигнали, що подаються колійними світлофорами, застосовують пристрої для безперервної передачі сигналів з колії на локомотивний світлофор, який знаходиться в кабіні машиніста. Ці пристрої називають автоматичною локомотивною сигналізацією (АЛС), і вони завжди доповнюють автоблокування. Пристроями АЛС на станціях обладнують головні колії, а тако ж приймально-відправні колії, якщо по них передбачається пропуск пасажирських та безупинний пропуск вантажних поїздів.
АЛС доповнюється автостопом з пристроями перевірки пильності машиніста і пристроями контролю швидкості руху. Пристрої автостопу повинні зупиняти поїзд перед закритим світлофором, якщо машиніст вчасно не приймає заходів до гальмування і зупинки поїзда.
Локомотивний світлофор передає наступні сигнальні показання (див.рис.нижче):
- зелений - попереду вільні дві і більше блок-ділянки, на світлофорі, до якого наближається поїзд, горить зелений вогонь (рис. а);
- жовтий - дозволяється рух зі зменшеною швидкістю, попереду вільна одна блок-ділянка, на світлофорі, до якого наближається поїзд, горить жовтий вогонь (рис. б);
- жовтий з червоним - дозволяється рух з готовністю зупинитися, наступна блок-ділянка зайнята, на світлофорі, до якого наближається поїзд, горить червоний вогонь (рис. в);
- червоний - з'являється після проїзду світлофора, на якому горів червоний вогонь (рис. г);
- місячно-білий - система АЛС несправна, машиністу необхідно керуватися показаннями напільних світлофорів (рис. д).
Сигналізація локомотивного світлофора
В залежності від способу передачі показань колійних сигналів на локомотив (безперервно або в певних точках колії) розрізняють АЛС безперервного типу (АЛСН) та АЛС точкового типу (АЛСТ), причому АЛСТ в теперішній час зустрічається лише на ділянках, обладнаних НАБ.
Комплекс засобів АЛС може використовуватися як самостійний засіб інтервального регулювання руху поїздів по перегонах (АЛСО). Характерною особливістю такої системи є те, що рух поїздів здійснюється лише по сигналах локомотивних світлофорів, тобто сигнали локомотивного світлофора є основним засобом регулювання руху. Перегон, як і при АБ, розділений на блок-ділянки і локомотивні світлофори сигналізують машиністу про вільність або зайнятість наступної блок-ділянки. Межі блок-ділянок позначаються спеціальними покажчиками (див.рис.нижче).
Покажчик межі блок-ділянки
Блок індикації локомотивний
Системи АЛСН, АЛСО використовуються на магістральних залізницях, де швидкість руху поїздів не перевищує 160 км/год. На лініях з більшою швидкістю необхідно розширення інформативності локомотивної сигналізації, оскільки зростає гальмівний шлях і необхідно передавати інформацію про наближення поїздів не за дві - три, а за чотири і більше блок-ділянки.
З метою підвищення експлуатаційних показників і усунення недоліків АЛСН числового коду розроблена система АЛС єдиного ряду з безперервним каналом зв'язку (АЛС-ЕН), яку також називають багатозначною АЛС. В цій системі для передачі інформації з колії на локомотив використовується безперервний частотний канал зв'язку через РК (рейка, по суті, виконує функцію антени). По цьому каналу на локомотивний блок індикації БІЛ передаються частотні кодові комбінації, які містять наступну інформацію (див.рис.вище): кількість вільних блок-ділянок (до 6), значення швидкості прослідування світлофора (16 градацій від 0 до 200 км/год), довжина блок-ділянки попереду (більше чи менше гальмівного шляху), наближення до закритого світлофора, допустима і фактична швидкості руху і т.д.