Сигнали слугують для забезпечення безпеки руху та експлуатації залізничного транспорту, а також для чіткої організації руху поїздів і маневрової роботи. Сигнал - це НАКАЗ, який підлягає беззаперечному виконанню працівниками залізничного транспорту усіма можливими засобами. На залізничному транспорті використовуються сигнали, встановлені нормами і правилами. Сигнальні кольори і швидкість прослідування сигнальних показань також встановлюється нормами і правилами. На залізничному транспорті в якості постійних сигнальних приладів використовують світлофори.
Світлофор у пристроях СЦБ є основним сигнальним приладом, який бере участь у регулюванні руху поїздів на перегонах і залізничних станціях. Світлофор належить до цілодобових сигналів. Цілодобові сигнали подаються однаково у світлий і темний час доби. За характером встановлення світлофори є постійними сигналами, які характеризуються установкою в певній точці залізничної колії або в кабіні локомотива.
Світлофор слугує для регулювання руху поїздів за допомогою світлових сигналів і передає накази на відстань за допомогою сигнальних вогнів певного кольору. Як джерело світла у світлофорах використовують світло-випромінювальні діоди або лампи розжарювання. Дальність видимості сигналів визначається розміром, формою, а також прозорістю атмосфери і сприйняттям даного сигнального кольору людським оком. Найбільш добре розпізнаваними людиною кольорами виявилися червоний, жовтий, зелений і синій. Ці кольори і прийняті для сигналізації світлофорами. Місячно-білий і синій вогні використовують тільки для запрошувальних і маневрових сигналів.
Зелений вогонь світлофора дозволяє рух зі встановленою швидкістю; жовтий - дозволяє рух зі встановленою швидкістю; жовтий - дозволяє рух і вимагає зменшення швидкості; червоний - вимагає зупинки. Для організації маневрової роботи на залізничній станції застосовують такі сигнальні кольори: білий дозволяє маневровий рух, синій - забороняє проводити маневри.
Сигнальні кольори при виконанні поїзної роботи
Сигнальні кольори при маневрах
Умовне позначення кольорів і режимів горіння сигнальних вогнів світлофорів наведено на рисунку нижче.
Поїзні і маневрові світлофори та їх розташування на залізничній станції
За призначенням світлофори поділяються на вхідні, вихідні, маршрутні, прохідні, прикриття, попереджувальні, локомотивні та гіркові. На додаток до цих, відповідно до ПТЕ залізничного транспорту промислових підприємств, ще є в'їзні (виїзні) та технологічні. По значенню забороняючого показання світлофори поділяються на:
абсолютні, проїзд яких при забороняючому показанні не дозволяється (вхідні, вихідні, маршрутні, гіркові, прикриття, загороджувальні і прохідні при НАБ);
зупиночно-дозволяючі, проїзд яких при забороняючому показанні, а також при незрозумілому або погаслому вогні дозволяється тільки після обов'язкової зупинки поїзда перед світлофором. Подальший рух до наступного світлофора дозволяється зі швидкістю не більше 20 км/год з особливою пильністю і готовністю зупинитися при появі перешкоди для подальшого руху (попереджувальні і прохідні при АБ);
умовно-дозволяючі, забороняюче показання яких вимагає зупинки поїздів одних категорій і дозволяє проїзд поїздам інших категорій (прохідні АБ, встановлені на затяжних підйомах, та маневрові)
Усі світлофори мають найменування у вигляді літерних, літерно-цифрових або тільки цифрових позначень. Вхідним світлофорам в залежності від напрямку руху (парний або непарний) присвоюють літери Ч або Н. Вихідні світлофори позначають літерою Ч або Н в залежності від напрямку руху і доповнюють номером колії, для якої він встановлений (Ч3, Ч5, НІІ, Н3 і т.д.). Маневрові світлофори позначають літерою М з порядковим парним або непарним номером в залежності від напрямку прийому поїздів в горловині станції (М2, М4 і т.д. - в парній горловині; М1, М3 і т.д. - в непарній). Маршрутні світлофори мають літерне позначення НМ або ЧМ в залежності від напрямку руху + номер колії, для якої його встановлено (НМІІ, ЧМ3 і т.д.). Прохідні світлофори АБ нумерують від вхідного світлофора порядковими парними (2,4,6 і т.д.) або непарними (1,3,5 і т.д.) номерами в залежності від напрямку руху.
Призначення і сигнальні показання світлофорів на залізничному транспорті промислових підприємств можна прочитати ТУТ, а на залізницях України - ТУТ.
Світлофори встановлюються з правого боку в напрямку руху або над віссю колії, яка огороджена ними. Загороджувальні світлофори і попереджувальні до них, що встановлюються на перегонах перед переїздами для поїздів, що рухаються неправильною колією, можуть розміщуватися з лівого боку у напрямку руху.
Світлофори встановлюються так, щоб сигнали, які вони подають, не можна було сприймати з поїзда за сигнали, які належать до суміжних колій.
Якщо габарити для встановлення світлофорів з правого боку відсутні, то з дозволу начальника залізниці допускається розміщувати їх з лівого боку відповідно до п.6.6 Правил технічної експлуатації залізниць України.
Встановлення світлофорів відносно колії