В одноколійному АБ для організації руху поїздів на перегоні встановлюють автоматично діючі світлофори, які можуть бути одиночними (1, 2) та спареними (3/4).
Встановленим напрямком руху є непарний напрямок. В установленому непарному напрямку на сигнальній установці 2 створюється місце розриву рейкового кола (точка), в парному напрямку руху розрізна точка створюється біля світлофора 1.
Перемикаючі пристрої в одноколійному АБ постійного струму
Для перемикання пристроїв АБ з непарного на парний використовується чотирьохпровідна схема зміни напрямку з проводами Н-ОН та К-ОК. Живлення в коло Н-ОН подається зі станції прийому. На кожній сигнальній установці для зміни напрямку в коло Н-ОН включене реле Н. На сигнальних установках 1, 3, які співпадають зі встановленим непарним напрямком, реле напрямку збуджуються струмом прямої полярності (поляризований якір в нормальному положенні). На сигнальній установці 2 реле Н при непарному напрямку збуджене струмом зворотної полярності. Тому його поляризований якір буде в переведеному положенні.
Для комутації рейкових, лінійних, сигнальних кіл на сигнальних установках встановлені повторювачі реле напрямку 1Н та 2Н. На сигнальних установках 1 і 3, які співпадають з непарним напрямком руху, збуджені повторювачі 1Н, а на розрізній точці - 2Н. Через контакти повторювачів реле 1Н та 2Н лінійні реле на сигнальних установках 1 і 3 отримують живлення від сигнальної установки, що стоїть попереду, а на сигнальній установці 2, яка не співпадає з установленим напрямком руху, лінійне реле відключене і живлення від джерела ЛП, ЛМ сигнальної установки 3 напряму транслюється на ст.А. Світлофори встановленого непарного напрямку включені, а не встановленого - відключені.
При зміні напрямку руху з непарного на парний в коло Н-ОН подається струм зворотної полярності і на сигнальних установках 1 і 3 реле Н перемикає поляризований якір в переведене положення, а на сигнальній установці 2 - в нормальне положення. На сигнальній установці 1, яка не співпадає зі встановленим парним напрямком, відключається лінійне реле Л і джерело живлення ЛП, ЛМ. Живлення сигнальної установки 4/3 транслюється на ст.Б.
На схемі нижче представлене перемикання імпульсних рейкових кіл з непарного на парний напрямок. Кінці рейкових кіл позначаються наступним чином: на спареній установці кінець РК перед світлофором непарного напрямку позначається 1П, перед світлофором парного напрямку - 2П, на одиночній установці, що співпадає з напрямком руху, перед світлофором - 1П, за світлофором - 2П. При зміні напрямку позначення їх не змінюється. На кожній сигнальній установці для роботи суміжних РК встановлюється комплект апаратури, що складається з джерела живлення ПБ (колійна батарея), імпульсного колійного реле И1 та його повторювача И2.
Імпульсне колійне реле на розрізній точці в непарному напрямку підключене до вихідного кінця рейкового кола 2П через тиловий контакт повторювача 1Н. Живлення РК 2П здійснюється від джерела ПБ, розташованого на сигнальній установці 7 (на схемі не показано). РК 1П живиться від джерела ПБ через фронтовий контакт 2Н і перемикаючий контакт повторювача імпульсного реле И2. На розрізній точці у встановленому непарному напрямку здійснюється трансляція імпульсів з РК 2П в РК 1П при вільному стані блок-ділянки. Для трансляції імпульсів тиловими контактами реле 1Н в рейкове коло 1П включене реле И1. Роботу цього реле повторює И2, яке, замикаючи свій контакт синхронно з И1, транслює імпульси в РК 1П.
Перемикання рейкових кіл змінного струму 50 Гц одноколійного АБ змінного струму показане на схемі нижче. На кожній сигнальній установці для двох суміжних РК використовують два імпульсних реле1И та 2И та два колійних трансформатори 1П та 2П, які вмикають роздільно в рейкові кола 1П та 2П. Імпульсне колійне реле завжди включається з вхідного кінця блок-ділянки, а кодове живлення подається з вихідного.
При зміні напрямку руху вхідний і вихідний кінці РК міняються місцями, тому на кожному кінці РК необхідно перемикати джерело живлення 1П (2П) та імпульсне колійне реле 1И (2И). Для перемикання використовують повторювачі реле напрямку 1ПТ та 2ПТ, які мають посилені контакти для пропуску великих струмів. На сигнальній установці 5/6 при непарному напрямку руху фронтовими контактами реле 1ПТ в РК 1П подається кодове живлення від трансформатора 1П через контакт трансмітерного реле 1Т. До рейкового кола 2П тиловими контактами реле 2ПТ підключене імпульсне колійне реле 2И.
На сигнальній установці 4 утворюється розрізне рейкове коло. Тиловими контактами 1ПТ до РК 1П підключене імпульсне реле 1И, яке працює від кодових імпульсів струму, що посилається від світлофора 5 непарного напрямку. Через перемикаючий контакт реле 1И в кодовому режимі працює реле 2Т (на схемі не показане) і транслює кодові імпульси в РК 2П.
Зміна напрямку руху на парний призводить до того, що на сигнальній установці 5/6 вимкнеться реле 1Н та 1ПТ і увімкнуться реле 2Н та 2ПТ. При цьому в РК 1П живлячий кінець переключиться на релейний, а в РК 2П - релейний кінець на живлячий. На сигнальній установці 4, яка співпадає з парним напрямком руху, включаться реле 1Н та 1ПТ і вимкнуться реле 2Н та 2ПТ. При цьому теж релейний і живлячий кінці поміняються місцями.