Конструкція, комплектація. Для розміщення приладів автоматики і телемеханіки при зовнішньому встановленні використовують металеві релейні шафи ШРШ, ШРУ, ШРУ-М.
Шафи ШРУ-М розраховані для експлуатації біля залізничних колій на відкритому повітрі при граничних значеннях температур від -60° до +45°.
Релейна шафа ШРУ-М - це зварна конструкція з листової сталі товщиною 1,5 мм з двома одностулковими дверцятами - передньою для доступу до приладів на стативі і в першому ряду на дні шафи, а також до приладів на лівій боковій стінці і рамі введення під стативом і задньою - для доступу до монтажу, приладам, встановленим на бокових стінках, в другому ряду на дні шафи і на знімній полиці на монтажному боці статива, а також до панелей кабельного введення і кабельним боксам. Зачиняються двері спеціальним механізмом важільного типу і внутрішнім замком. Запірний механізм дозволяє регулювати зусилля притиснення дверей до ущільнювача. На дверях встановлені по три пластмасові втулки з сітками і кришками для забезпечення природньої вентиляції.
Всередині корпуса шафи приварені кронштейни для встановлення стативу, скоби для основ під прилади, кріплення для теплоізоляції.
Зовнішній вигляд релейної шафи
Статив представляє собою раму з кутової сталі розмірами 40х40х4 мм, до бокових стійок якої приварені перемички з отворами для кріплення розеток штепсельних приладів, плат нештепсельної апаратури і знімних полиць. Для кріплення джгута монтажних проводів до перемичок приварені спеціальні планки. На привареній до нижнього кутника панелі встановлюють розетку, вимикач і обігрівачі. За допомогою чотирьох кронштейнів статив встановлюють на амортизаторах. На стативі розміщують до восьми рядів реле НМШ, по вісім в ряду. Для встановлення штепсельних приладів на рамі з лицьового боку встановлюють спеціальні полиці. Кожну полицю можна встановлювати на заміну двох або трьох рядів малогабаритних реле типу НМШ в залежності від висоти встановлюваних приладів.
Для кріплення нештепсельних приладів, які встановлюються на дні і полицях шафи, передбачені щити з фанери товщиною 10 мм. На лівій боковій стінці шафи передбачене місце для встановлення з зовнішнього боку телефонного апарату "Перегон М". На рамі введення встановлюють клемні панелі на 14 гвинтових затискачів, резистори, розрядники, запобіжники та вирівнювачі. З лівого боку рами на кронштейні встановлюють дві вимірювальні панелі. Жили кабелю прокладають до клемних панелей по встановленим на нижньому кутнику стійкам. Кабелі (до 22 шт), які вводяться в шафу, проходять через короб і затискаються між ізолюючими планками. Короб виговолюється з листової сталі. Лицьовий бік короба запривається стальною кришкою. Від корпуса шафи короб ізолюється ізоляційними втулками, через які проходять шпильки кріплень. Розміри шафи 988х633х1735 мм, маса не більше 195 кг.
На об'єкти будівництва шафи ШРУ-М надходять змонтованими за типовими схемами або індивідуальними проєктами з встановленими в них клемними панелями, резисторами, розрядниками тощо.
Додатковий монтаж шаф на будмайданчику виконується у відповідності до монтажних схем проводами марки МГШВ з площею поперечного перерізу 0,75; 1,0; 1,5 мм2.
Встановлення релейних шаф. Релейні шафи на перегоні та станції встановлюють біля крайніх колій на відстані не менше 3100 мм від осі крайньої колії. При встановленні у міжколійї відстань між осями суміжних колій повинна бути не менше 7040 мм. При встановленні шаф в кривих ділянках колії встановлювані відстані збільшуються в залежності від радіусу кривих. На перегоні біля одиночної сигнальної установки, як правило, релейна шафа встановлюється на відстані 1100 мм перед світлофором за напрямком руху з того ж боку колії, що й світлофор. У виключних випадках допускається встановлення релейної шафи на протилежному від світлофора боці колії. На одноколійних ділянках шафи встановлюють з протилежного боку від місця можливого прокладання другої колії. На спарених сигнальних установках шафи розміщають біля світлофорів, встановлених з боку високовольтної лінії АБ, а при прокладанні сигнальних кіл в магістральному кабелі зв'язку - найближчого до кабелю боку колії.
Габарити встановлення РШ (2) відносно світлофора (3)
Габарити встановлення світлофора
Складання монтажних схем. Монтажні схеми релейних шаф виконують за єдиним принципом: комплектація, специфікація, нижні клемні панелі, ряди дна, нештепсельних полиць і боковини, ряди штепсельних реле.
При складанні комплектації на кожному зайнятому місці згори вниз в першому рядку вказують номенклатуру приладу по схемі, в другому - тип приладу, в третьому - номер креслення плати нештепсельного приладу. Нештепсельні прилади розташовують на дні, на знімних полицях. Полиці для нештепсельних приладів, яка займає декілька рядів реле НМШ, привласнюють номер нижнього ряду. Верхні ряди, зайняті полицею, закреслюють. Реле НШ, яке займає два місця реле НМШ, присвоюють номер місця нижнього ряда, а місце у верхньому ряду над ним закреслюють. Прилади, які займають більше одного місця в ряду, отримують меньший номер, а інші зайняті ними місця закреслюють.
Монтажні схеми шафи складають із записом прямих і зворотних адрес. Для скорочення запису прийнято не вказувати номер приладу при встановленні перемички на одному приладі. Монтажні схеми штепсельних і нештепсельних приладів, розміщених в рядах на рамі стативу, складають для монтажного боку цих рядів. Монтажні схеми приладів, встановлених на передній і задній полицях, а також на рамі введення, на дні і боковинах шафи, викреслюють з лицьового боку статива.
На схемі комплектації (див. схему нижче) по виду з лицьового боку зображені ряди (полиці) з приладами на стативі і дні шафи, а також клемні панелі, розрядники, запобіжники, резистори та ін. Ряди (полиці) нумерують знизу вгору, прилади в рядах - зліва направо.
Монтажні схеми релейної шафи складають окремо для полиць (див. рис. нижче), клемних панелей і дна шафи. Бланк монтажної схеми полиці викреслюють по вигляду з монтажного боку, бланк клемних панелей і дна - з лицьового боку.
Комплектація РШ
Елементи монтажної схеми полиці
Елементи монтажної схеми клемних панелей і дна
Записи біля контактів приладів відповідають одному проводу і означають адресу ,тобто номер приладу і його контакту підключення кожного проводу.
Наприклад, записи біля реле з номером 77 (полиця 7, місце 7) означають: біля контакту 51 (Н15-5) - провід підключається до п'ятого контакту п'ятнадцятої клемної панелі; біля контакту 53 (45-31) - провід на контакт 31 приладу 45, встановленого на п'ятому місці полиці 4; біля контакту 52 (2-62) - провід на контакт 62 приладу, що встановлений на другому місці цієї ж полиці і т.д. (див. рис. "Елементи монтажної схеми клемних панелей і дна РШ).
Адреси (див. рис. "Елементи монтажної схеми полиці"), наприклад, розшифровуються так: біля проводу ОЖ2 кодового колійного трансмітера КПТ, встановленого на дні шафи (74-13), - провід на контакт 13 приладу 4 полиці 7; біля контакту 5 клемної панелі Н15 (77-51) - провід на контакт 51 приладу 77. Біля цієї ж клемної панелі індексами Ж, З, К, РК, ОЗЖ, ОК вказані адреси для підключення монтажу до світлофора і т.д.