Основними засобами сигналізації та зв'язку під час руху поїздів є автоматичне і напівавтоматичне колійне блокування. На окремих ділянках до реконструкції як засіб зв'язку під час руху поїздів допускається застосовувати електрожезлову систему і телефон.
На малодіяльних ділянках рух поїздів допускається за:
наказами поїзного диспетчера;
допомогою одного жезла;
допомогою одного локомотива.
У сучасних умовах, що характеризуються проведенням ряду заходів організаційного і технічного характеру, спрямованих на своєчасне обслуговування виробничих цехів і дільниць, особливе значення мають пристрої залізничної автоматики і телемеханіки, що дозволяють збільшити пропускну спроможність залізничних дільниць. Більш досконалим засобом сигналізації та зв’язку на залізничному транспорті підприємств є автоматичне блокування.
Автоматичне блокування являє собою систему інтервального регулювання руху, при якій обгородження блок-ділянок відбувається автоматично при проходженні поїзда по перегону в результаті впливу поїздів, що рухаються, на відповідні сигнальні пристрої.
До колійного блокування належить також і напівавтоматичне блокування.
Напівавтоматичне блокування як система інтервального регулювання й обгородження поїздів характеризується тим, що управління всіма сигналами і їх замикання (блокування) здійснюються, як правило, працівниками руху, а відмикання сигналу (розблокування), хоча і виконується цими самими працівниками, але залежить від впливу на пристрої поїздів, що рухаються, через колійні педалі або рейкові кола.
Систему руху поїздів за диспетчерськими наказами застосовують на малодіяльних лініях. При цій системі на більшості станцій (з незначною маневровою роботою) відсутні чергові по станції та чергові стрілочних постів. Розпорядником руху поїздів по всіх перегонах дільниці є поїзний диспетчер, а його виконавцями - складачі поїздів. Перед відправленням поїзда складач по диспетчерському зв'язку отримує поїзний наказ про відправлення поїзда. Наказ, виданий машиністу локомотива, є дозволом на зайняття поїздом відповідного перегону. Стрілки на таких станціях переводить також складач.
Рух поїздів при одному локомотиві чи за одним жезлом застосовують на малодіяльних дільницях невеликої довжини. До кожного перегону приписують тільки один локомотив, що забезпечує рух поїздів, або один жезл. При двох станціях, що обмежують перегін, відправити поїзд може тільки та з них, на якій знаходиться локомотив (рух з одним локомотивом) або жезл (при русі за одним жезлом). При такому порядку руху на перегоні одночасно може перебувати тільки один поїзд, що забезпечує безпеку руху.
При автоматичному блокуванні:
— дозволом на зайняття поїздом блок-ділянки служить дозвільне показання вихідного або прохідного світлофора;
— після зупинки поїзда перед прохідним світлофором з погаслим червоним сигналом, а також з незрозумілим показанням, якщо машиніст бачить або знає, що наступна блок-ділянка, що лежить попереду, зайнята поїздом, йому забороняється продовжувати рух до того часу, поки блок-ділянка не звільниться.
Якщо машиніст не знає про перебування на блок-ділянці, що лежить попереду, поїзда, він повинен після зупинки відпустити автогальма і, якщо за цей час на світлофорі не з’явиться дозвільний вогонь, вести поїзд до наступного світлофора зі швидкістю не більше 15 км/год з особливою пильністю і готовністю негайно зупинитися, якщо зустрінеться перешкода для подальшого руху.
У разі, коли наступний прохідний світлофор буде в такому самому стані, рух поїзда після обов’язкової зупинки триває в такому самому порядку.
Порядок руху поїздів при автоматичному блокуванні докладно викладено в Інструкції з руху поїздів. Згідно з цим порядком для відправлення поїзда черговий по станції готує маршрут відправлення і, переконавшись у правильності його приготування, а також у тому, що колія, якою прямуватиме поїзд, вільна від зустрічних поїздів, а відповідна блок-ділянка – від попутних поїздів, відкриває вихідний сигнал з даної колії. При невпинному пропусканні поїздів головною колією черговий по станції готує маршрут наскрізного пропускання і відкриває вхідний і вихідний сигнали. Після відправлення або проходження поїзда черговий по станції переводить рукоятку управління сигналом у нормальне положення і оповіщає чергового по сусідній станції про відправлення на станцію поїзда. У необхідних випадках це повідомлення доповнюється відомостями про те, що поїзд - довгосоставний або великоваговий, зі штовхачем, з негабаритним вантажем тощо.
На двоколійних дільницях, обладнаних автоблокуванням, перед відправленням поїзда запит на сусідню станцію не проводиться, однак черговий по станції зобов'язаний попередньо узгодити з поїзним диспетчером (а при несправності або відсутності диспетчерського зв'язку – з черговим по сусідній станції) можливість (право) зайняття перегону поїздом, що відправляється.
Поїзд приймається за підготовленим в установленому порядку маршрутом при відкритому вхідному світлофорі. Після прибуття поїзда черговий по станції переводить сигнальну рукоятку в нормальне положення і оповіщає по телефону чергового по сусідній станції. Якщо поїзд прямував зі штовхачем, то черговий по станції зобов'язаний про це повідомити.
Якщо вхідний світлофор несправний, то поїзди приймаються на станцію за запрошувальним сигналом.
Відправлення поїздів з колій, що не мають вихідних світлофорів, не допускається. Поїзди мають прийматися на колії, обладнані вихідними сигналами, або переставлятися на ці колії перед відправленням. У виняткових випадках поїзди відправляють з колій, що не мають вихідних сигналів, так само, як і при несправному вихідному світлофорі, тобто після видачі машиністу письмового дозволу і заповнення пункту І або після отримання усного реєстрованого дозволу.
Автодрезини незнімного типу відправляють на перегін за сигналами автоблокування на загальних підставах. Знімні рухомі одиниці (автодрезини, колійні вагончики та ін.), що працюють на дільницях, обладнаних автоблокуванням, повинні мати ізоляцію колісних пар, щоб не впливати на роботу автоблокування.
При несправності автоблокування перехід на телефонні засоби зв'язку, а також відновлення руху поїздів за автоматичним блокуванням здійснюються за наказом поїзного диспетчера після попереднього з'ясування через чергових по станції про вільність перегону.
При несправності поїзного диспетчерського зв'язку або його відсутності перехід на телефонні засоби зв'язку виконують чергові по станції в порядку, встановленому Інструкцією з руху поїздів.
На дільницях, обладнаних диспетчерською централізацією, засобом сигналізації та зв'язку під час руху поїздів є автоматичне блокування.
До несправностей, при яких необхідно припиняти дію автоблокування, належать:
погаслі сигнальні вогні на двох або більше розташованих підряд світлофорах на перегоні;
наявність дозвільного вогню на вихідному або прохідному світлофорі при зайнятій блок-ділянці;
неможливість зміни напрямку, в тому числі за допомогою рукояток (кнопок) допоміжного режиму на одноколійному перегоні або при відправленні поїзда по неправильній колії на двоколійному перегоні з двостороннім автоблокуванням. При цьому користування автоблокуванням у встановленому напрямку дозволяється;
неможливість відкриття вихідного світлофора при вільному перегоні, який не має прохідних світлофорів.
Машиніст поїзного локомотива, виявивши одну з несправностей автоблокування на перегоні, зобов'язаний негайно зупинити поїзд і доповісти про це черговому найближчій станції (поїзному диспетчеру). Черговий по станції, одержавши повідомлення про несправність автоблокування на перегоні або виявивши його несправність на станції, зобов'язаний:
припинити відправлення поїздів на цей перегін (по цій колії), привести вихідні світлофори в заборонне положення;
викликати по радіозв'язку машиністів поїздів, що знаходяться на перегоні, і попередити їх про несправність;
сповістити про несправність автоблокування поїзного диспетчера;
зробити відповідний запис в журналі огляду і сповістити електромеханіка СЦБ (чергового служби сигналізації і зв'язку).
Відправлення і прямування поїзда з підштовхувальним локомотивом на весь перегін або частину його з поверненням штовхача назад, а також господарського поїзда для роботи на перегоні з прибуттям на сусідню станцію або з поверненням його з перегону на станцію відправлення (коли перегін не закривається) проводяться за сигналами автоматичного блокування.
Назад поїзд повертається за ключ-жезлом, який перед відправленням зі станції вручається машиністу підштовхувального локомотива або керівнику робіт (складачу) для передачі машиністу господарського поїзда перед поверненням його з перегону.
При наявності станційних апаратів управління не обладнаних ключем-жезлом, або при несправності ключа-жезла, відправлення поїзда з підштовхувальним локомотивом або господарського поїзда, які повертаються з перегону назад, проводиться тільки після переходу на телефонні засоби зв'язку.
Машиністам ведучого, підштовхувального локомотивів і господарського поїзда в цих випадках видаються на одноколійних і двоколійних перегонах письмові дозволи з заповненням пункту II з відповідною різницею в заповненні тексту.
При напівавтоматичному блокуванні:
- дозволом на зайняття поїздом перегону є дозвільне показання вихідного або прохідного світлофора;
- на одноколійних ділянках для відкриття вихідного світлофора необхідно попередньо одержати по блок-апарату від чергового сусідньої станції, на яку відправляється поїзд, блокувальний сигнал згоди або переключити блок-систему на відповідний напрямок руху.
Перед відправленням поїзда черговий по станції готує маршрут, відкриває вихідний сигнал або дає розпорядження про його відкриття на виконавчий пост. Одночасно з відкриттям вихідного світлофора на сусідню станцію автоматично подається блокувальний сигнал про відправлення поїзда (при електромеханічному блокуванні без виконавчих постів блокувальний сигнал про відправлення поїзда подається на сусідню станцію окремо, після закриття вихідного сигналу).
Після проходження поїздом вихідного світлофора сигнальну кнопку (рукоятку або важіль) встановлюють у положення закриття сигналу, і черговий по станції по телефону оповіщає сусідню станцію про час фактичного відправлення поїзда.
Незалежно від блокувального сигналу прибуття черговий по станції має право відкрити вихідний світлофор і відправити поїзд тільки після отримання від сусідньої станції по телефону повідомлення про прибуття раніше відправленого поїзда.
При несправності блок-системи (неможливо закрити вихідний або прохідний сигнали, відкрити сигнали при вільному перегоні, довільна подача блокувальних сигналів, неможливо подати або отримати блокувальні сигнали, відсутність пломб на блок-апараті, крім пломб на педального замикача), а також при ремонті, переобладнанні, перенесенні, випробуваннях і заміні блокувальних пристроїв та інших роботах, що викликають тимчасове припинення дії пристроїв, блокування вимикають, і рух поїздів встановлюють за телефонними засобами зв’язку.
При переході на телефонний зв'язок чергові по станціях, які обмежують перегін, обмінюються поїзними телефонограмами за встановленими інструкцією формами з реєстрацією їх у журналі поїзних телефонограм. При цьому для проходження до сусіднього роздільного пункту поїздам видаються письмові дозволи з заповненням пункту II.
При несправності пристроїв, контролюючих прибуття поїзда (реле прибуття, колійних педалей), дія блокування не припиняється. У цих випадках черговий по станції, переконавшись у прибутті поїзда в повному составі, за дозволом поїзного диспетчера може подати блокувальний сигнал прибуття за допомогою допоміжної кнопки в порядку, передбаченому Інструкцією з руху поїздів. При несправності блокувального телефонного зв'язку рух поїздів здійснюють за блок-сигналами. У цьому випадку черговий по станції зобов'язаний уважно стежити за зміною показань контрольних приладів на апаратах управління. Сусіднім роздільним пунктам повідомляють про прибуття та відправлення поїздів через поїзного диспетчера або іншими засобами зв'язку, наявними в розпорядженні чергового по станції.
При несправності блокування і блокувального телефонного зв'язку про рух поїздів повідомляють іншими засобами зв'язку або через диспетчера.
У цьому випадку вихідні сигнали на станціях вважаються недіючими і вночі не освітлюються, про що попереджають поїзди.
Після виправлення блок-системи (і запису про це електромеханіком у журналі огляду колій, стрілочних переводів, пристроїв СЦБ та зв'язку) дію напівавтоматичного блокування відновлюють за наказом поїзного диспетчера.
До несправностей, при яких дія напівавтоматичного блокування повинна бути припинена, належать:
- неможливість відкриття вихідного або прохідного світлофора при вільному перегоні;
- неможливість закриття вихідного або прохідного світлофора;
- довільне одержання блокувальних сигналів;
- неможливість подачі або одержання блокувальних сигналів;
- відсутність пломб на апараті управління (за винятком пломб на педальній замичці або допоміжній кнопці).
Користування НАБ повинно бути припинено також у випадках: якщо голова поїзда знаходиться за вихідним світлофором і останній неможливо відкрити; якщо поїзд потрібно відправити з колії, з якої нема організованих маршрутів відправлення.
В усіх вказаних випадках, а також при роботах по переобладнанню, ремонту, випробуванню та заміні пристроїв напівавтоматичного блокування та інших робіт, що викликають тимчасове припинення дії пристроїв, рух поїздів по блокуванню припиняється і встановлюється по телефонних засобах зв'язку.
Відправлення поїзда з підштовхувальним локомотивом, який прямує до сусідньої станції, проводиться по напівавтоматичному блокуванню в звичайному порядку з повідомленням цієї станції по телефону про відправлення поїзда з підштовхувальним локомотивом.
Відправлення поїзда з підштовхувальним локомотивом, який повертається з перегону на станцію відправлення, проводиться по напівавтоматичному блокуванню (при відкритому вихідному світлофорі). На право зворотного прямування машиністу підштовхувального локомотива вручається на станції відправлення ключ-жезл.
При несправності ключа-жезла, а також у випадках, коли пульт управління не обладнаний ключем-жезлом, відправлення поїзда з підштовхувальним локомотивом, який повертається на станцію відправлення, проводиться по телефонних засобах зв'язку з припиненням дії напівавтоматичного блокування.
Машиністу підштовхувального локомотива на право зворотного прямування видається письмовий дозвіл із заповненням пункту II.
При електрожезловій системі:
- дозволом на зайняття поїздом перегону є жезл цього перегону, який вручається машиністу;
- усі переговори по телефону з питань руху поїздів, а також вилучення та випадення жезлів, видача й отримання їх можуть проводитися лише черговим по станції При встановленні жезлових апаратів у приміщеннях стрілочних постів вилучення та вкладення жезлів, видача й отримання їх можуть проводитися старшим черговим стрілочного поста з дозволу чергового по станції;
- черговий по станції має право передавати без пропуску через жезлових апарат жезл, отриманий з поїзда, що прибув, на поїзд, що відправляється на той самий перегін. У цьому випадку необхідно попередньо одержати згоду чергового по сусідній станції, на яку відправляється поїзд.
На станціях, де жезлові апарати мають ключі-жезли, передавати жезл без пропуску через жезловий апарат забороняється.
Забороняється також:
- запитувати дозвіл на вилучення жезла раніше готовності поїзда до відправлення, за винятком випадків безупинного пропускання поїздів або стоянок їх за розкладом не більше п’яти хвилин;
- зберігати діючі жезли не вкладеними в апарат;
- провозити жезл на сусідній перегін.
Електрожезлову систему застосовують на одноколійних ділянках.
Перед відправленням поїзда, підготувавши в установленому порядку маршрут відправлення і перевіривши, чи вільний перегін, черговий по станції викликає сусідню станцію і запитує по телефону чергового по цій станції про згоду відправити до нього поїзд за формою «Чи можу відправити поїзд №…».
Черговий по станції, якщо нема перешкод для приймання поїзда, дає по телефону згоду за формою «Чекаю поїзд №...» і дозволяє вийняти жезл. Вийнявши з апарата жезл, черговий по станції відправлення зобов'язаний записати його номер до настільного журналу руху поїздів і вручити машиністу поїзда, що відправляється.
На станціях, де жезлові апарати винесені на стрілочні пости, черговий стрілочного поста повідомляє черговому по станції номер вилученого жезла.
При відправленні поїзда з підштовхувальним локомотивом, що прямує по всьому перегону, використовуються жезли, що розгвинчуються. При цьому машиністу ведучого локомотива вручається частина жезла з написом «Квиток», а машиністу підштовхувального локомотива друга частина жезла «Жезл».
При відправленні поїздів з підштовхувальним локомотивом, що повертаються з перегону на станцію відправлення, машиністу ведучого локомотива видається жезл, а машиністу підштовхувального локомотива ключ-жезл.
Електрожезлова система вважається несправною і користуватися нею забороняється, якщо:
- неможливо вкласти жезл в апарат або витягти жезл з апарата при вільному перегоні;
- відсутній (загублений) жезл, що належить перегону;
- на жезловому апараті або на індукторі відсутні пломби;
- можливе обертання рукоятки індуктора у зворотний бік (разом з якорем);
- відхиляється стрілка амперметра жезлового апарата або дзвенить дзвінок у той час, коли сусідня станція не посилає струм.
У всіх зазначених випадках, а також при ремонті, перенесенні і заміні жезлових апаратів користуватися електрожезловою системою не можна. Рух поїздів установлюється телефонними засобами зв'язку. Жезлову систему вводять у дію за наказом поїзного диспетчера після попередньої перевірки через чергових по станції вільності перегону та наявності жезлів в апаратах.
При телефонних засобах зв'язку дозволом на зайняття поїздом перегону служить письмовий дозвіл чергового по станції, який вручається машиністу локомотива.
На одноколійних перегонах, а також на двоколійних при відправленні по неправильній колії до видачі письмового дозволу машиністу локомотива черговий по станції повинен отримати згоду чергового по сусідній станції на відправлення поїзда.
На двоколійних перегонах при відправленні по правильній колії видача письмового дозволу проводиться після одержання повідомлення про прибуття на сусідню станцію раніше відправленого поїзда.
За наявності пристроїв автоматичної реєстрації переговорів чергових по станціях, що обмежують перегін, з машиністами локомотивів за допомогою радіозв'язку дозволом на відправлення поїздів і зайняття ними перегонів (без видачі письмових дозволів) є:
- на одноколійних перегонах, а також двоколійних і багатоколійних при відправленні по неправильній колії - згода чергового по станції приймання поїзда і дозвіл чергового по станції відправлення, передані машиністу по радіозв'язку;
- на двоколійних перегонах при відправленні по правильній колії дозвіл чергового по станції відправлення, переданий машиністу по радіозв'язку.
Автоматична реєстрація переговорів фіксує текст дозволу (який відповідає тексту письмового дозволу), переданого машиністу черговим по станції відправлення, згоду чергового станції приймання та підтвердження машиністом одержання дозволу.
За наявності автоматичної реєстрації переговорів аналогічному порядку проводиться відправлення поїздів і в разі переходу на телефонні засоби зв'язку при несправності автоматичного, напівавтоматичного блокування, електрожезлової системи, несправності вихідного (маршрутного) світлофора; при відправленні поїздів з колій, що не мають вихідних світлофорів, а також несправності або відсутності маршрутного покажчика колії відправлення на груповому світлофорі.
Порядок руху поїздів при телефонних засобах зв'язку викладено в Інструкції з руху поїздів та маневрової роботи.
При русі поїздів за телефонними засобами зв'язку чергові по станціях попередньо обмінюються телефонограмами, що реєструються в журналах поїзних телефонограм. Для обміну поїзними телефонограмами користуються поїзним міжстанційним зв'язком. В окремих випадках, передбачених Інструкцією з руху поїздів, для обміну поїзними телефонограмами можна скористатися диспетчерським поїзним зв'язком. Поїзні телефонограми подаються за певними формами, встановленими Інструкцією з руху поїздів.
При телефонних засобах зв'язку дозволом на зайняття поїздом перегону служить письмовий дозвіл із заповненням пункту ІІ. Бланк письмового дозволу (див. фото вище) складається з дозволу і корінця; дозвіл у свою чергу складається з трьох пунктів: І, II і ІІІ, що заповнюються і видаються у випадках, передбачених Інструкцією з руху поїздів. Бланки письмових дозволів заповнює черговий по станції або оператор.
Дозволяється відправляти поїзди і займати ними перегони за усним реєстрованим дозволом чергового по станції без видачі письмових дозволів. Усні реєстровані дозволи можуть видаватися тільки при наявності пристроїв автоматичної реєстрації переговорів чергового по станції (за радіозв'язком або пристроями гучномовного оповіщення) з машиністами локомотивів. Текст усного дозволу має відповідати тексту письмового дозволу згідно з Інструкцією з руху поїздів та маневрової роботи.
При телефонному поїзному зв'язку або при переході з інших засобів поїзного зв'язку на зв'язок телефоном і видачі усних реєстрованих дозволів на зайняття поїздами перегону чергові по станціях, що обмежують перегін, обмінюються поїзними телефонограмами за встановленими в Інструкції з руху поїздів формами з реєстрацією в журналі поїзних телефонограм.
Під час перерви дії усіх встановлених засобів сигналізації та зв'язку рух поїздів проводиться на одноколійних ділянках за допомогою письмових повідомлень, а на двоколійних – з розмежуванням часом, необхідним на проходження поїздом перегону між станціями.
Порядок організації руху поїздів під час перерви дії всіх встановлених засобів сигналізації та зв'язку описаний Інструкцією з руху поїздів і маневрової роботи.
Рух поїздів при вимкненні всіх встановлених засобів зв'язку та сигналізації здійснюється в порядку, викладеному в Інструкції з руху поїздів. Відправлення поїзда на перегін як на двоколійних, так і одноколійних дільницях при вимкненні всіх встановлених засобів сигналізації та зв'язку здійснюють за письмовим дозволом з заповненням пункту II. Письмовий дозвіл видається черговим по станції машиністу. На бланку письмового дозволу пишуть «Всі засоби сигналізації та зв'язку перервані».
При перерваних засобах сигналізації та зв'язку на одноколійний перегін може бути відправлений поїзд тільки непарного напрямку. Цей напрямок для одноколійних перегонів є переважним. Жоден з поїздів напрямку, протилежного переважному, не може бути відправлений на перегін до встановлення руху за письмовими дозволами, за винятком:
а) поїзда, на відправлення якого було отримано дозвіл до порушення зв'язку;
б) відбудовного поїзда або допоміжного локомотива для надання допомоги.
На двоколійних ділянках при перериванні сигналізації і зв'язку поїзди відправляються тільки по правильній колії з розмежуванням їх у часі, необхідним для проходження поїздом перегону з додаванням 5 хв.
На одноколійних дільницях рух поїздів при письмових повідомленнях між сусідніми роздільними пунктами встановлюється в такому порядку.
Черговий по станції переважного напрямку, тобто такий, що відправляє непарні поїзди, при відправленні першого непарного поїзда за письмовим дозволом з заповненням пункту II посилає на сусідню станцію зі складачем або машиністом цього поїзда письмове повідомлення встановленої форми. У цьому повідомленні вказується подальший порядок руху поїздів.
Якщо черговий по станції переважного напрямку намітив відправити другий непарний поїзд у тому самому напрямку, то він вказує про це в повідомленні, що пересилається з першим поїздом. Другий поїзд відправляється після закінчення часу, необхідного на проходження першим поїздом даного перегону з додаванням 5 хв.
Якщо ж на станції переважного напрямку нема непарних поїздів, а на сусідній станції, з якою перервано зв'язок, є парні поїзди, то черговий по станції непереважного напрямку посилає через призначеного працівника повідомлення про це на станцію переважного напрямку для отримання письмового дозволу на відправлення парного поїзда.
Основні засоби сигналізації та зв'язку вводяться за наказом поїзного диспетчера після перевірки вільності перегону.
Між двома роздільними пунктами, межами яких є стик рамної рейки або граничні стовпчики, або знак «Межа станції», рух поїздів здійснюється маневровим порядком.
Допускається маневровий порядок руху між роздільними пунктами, межі яких збігаються. У цьому випадку состав відправляється з роздільного пункту на сусідній роздільний пункт після отримання усної згоди чергового по станції приймання. Порядок узгодження з пересування маневрового состава зі станції на станцію встановлюється ТРА.