Порядок дій ДСП в умовах порушення нормальної роботи пристроїв ЕЦ. Заступаючи на чергування, ДСП повинен перевірити наявність пломб на апараті згідно з описом, прочитати записи, зроблені раніше в Журналі огляду, і переконатися, чи усунені несправності за цими записами, перевірити стан пристроїв за доповідями підлеглих працівників зміни.
У разі відмови в роботі пристроїв ЕЦ черговий по станції повинен зробити запис у Журналі огляду, повідомити про це електромеханіка СЦБ або диспетчера дистанції сигналізації, у разі несправності в рейкових колах і стрілочних переводах - і дорожнього майстра, а за відсутності електропостачання - чергового енергодиспетчера. Користуватися несправними пристроями черговому по станції забороняється.
До прибуття електромеханіка СЦБ ДСП з'ясовує причини порушення нормальної дії пристроїв зовнішнім оглядом колій і стрілок. Наприклад, у разі появи помилкової зайнятості колії або стрілочної ділянки ДСП повинен перевірити, чи не замкнуте рейкове коло стороннім предметом тощо; у разі неможливості переведення стрілки з пульта управління перевірити, чи не потрапило що-небудь між вістряком і рамною рейкою.
Електромеханіку СЦБ забороняється приступати до усунення несправності без дозволу ДСП. Тому електромеханік повинен прибути до ДСП і розписатися в Журналі огляду. Після з'ясування причини несправності пристроїв електромеханік СЦБ визначає, чи потрібне вимкнення пристроїв із централізації. Якщо потрібно для усунення несправності вимкнути пристрої, то робиться додатковий запис у графі 3 Журналу огляду за підписом електромеханіка СЦБ і ДСП.
Після усунення несправності електромеханік СЦБ спільно з ДСП перевіряють правильність дії пристроїв за показаннями контрольних приладів на пульті керування. Після цього в останній графі Журналу огляду робиться запис про причини порушення нормальної дії пристроїв та їх усунення за підписом електромеханіка СЦБ і ДСП. За наявності такого запису черговий по станції відновлює користування пристроями ЕЦ.
Увімкнення запрошувального сигналу. Під час приймання та відправлення поїздів за запрошувальним сигналом ДСП повинен керуватися Інструкцією з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України та технічно-розпорядчим актом (ТРА) станції. Перш ніж натиснути кнопку запрошувального сигналу, ДСП повинен установити стрілки за маршрутом, якщо немає маневрових світлофорів, переконатися в правильності установлення маршруту за контрольними приладами та на всі кнопки або стрілочні рукоятки стрілок, які входять до маршруту, надягти червоні ковпачки.
Якщо положення будь-якої стрілки, що входить у маршрут, не контролюється на табло, то правильність установлення цієї стрілки має бути перевірена на місці, стрілка замкнена на навісний замок і в її електроприводі вимкнена курбельна заслінка. Після встановлення маршруту і перевірки положення стрілок повинна бути перевірена вільність колії за маршрутом особисто ДСП або за його вказівкою іншим працівником руху.
За наявності маневрових маршрутів на станції маршрут приймання або відправлення набирається з маневрових маршрутів з відкриттям маневрових світлофорів або набором зустрічних маневрових маршрутів. Стрілочні рукоятки (кнопки) індивідуального керування ставляться в положення, що відповідає положенню стрілок у маршруті, і на них надягають червоні ковпачки. Вільність колії за маршрутом слідування перевіряється за білою смугою, що світиться. Якщо після встановлення маневрового маршруту смуга не загоряється, то вільність шляху прямування перевіряється порядком, установленим ТРА станції.
Запрошувальний сигнал вмикається кнопкою з лічильником натискання. Кнопку слід тримати натиснутою доти, доки локомотив не проїде за світлофор, у чому ДСП переконується за контрольними показаннями на табло, а за відсутності контролю на табло - за доповіддю працівника руху згідно з ТРА станції. Про причину, що викликала увімкнення запрошувального сигналу, ДСП робить запис у Журналі огляду.
Несправність вхідного і вихідного світлофорів. У разі неможливості відкриття вхідного світлофора приймання поїздів при забороняючому показанні вхідного світлофора здійснюється за запрошувальним сигналом або за наказом чергового по станції, що передається машиністу по радіозв'язку. Порядок установлення маршруту такий самий, як і під час увімкнення запрошувального сигналу.
Якщо при правильно встановленому маршруті і вільній першій блок-ділянці вихідний світлофор не відкривається, поїзди відправляються по забороняючому показанні вихідного світлофора за дозволом на бланку зеленого кольору, за зареєстрованим наказом чергового по станції, який передають машиністу поїзда по радіозв'язку, за запрошувальним сигналом на вихідному світлофорі тільки на двоколійний перегін. Порядок установлення маршруту такий самий, як і під час увімкнення запрошувального сигналу.
Несправність ізольованої ділянки. У разі несправності ізольованої стрілочної ділянки на пульті керування з'являється «помилкова зайнятість» ділянки (загоряється червона смуга в межах секції, вільної від рухомого складу). Стрілка такої ділянки переводиться за допомогою кнопки допоміжного або аварійного переведення без контролю стану ізольованої ділянки. Кнопка допоміжного переведення стрілки пломбується, і перед її натисканням потрібно зробити запис шановні студенти, не копіюйте бездумно текст, а читайте про зрив пломби в Журналі огляду. Для переведення стрілки натискається кнопка допоміжного переведення і, не відпускаючи цієї кнопки, натискається кнопка переведення стрілки на «плюс» або «мінус». Перед кожним переведенням такої стрілки ДСП повинен переконатися у вільності її від рухомого складу. Приймання і відправлення поїздів по маршрутах, до яких входять такі ізольовані ділянки, здійснюються по забороняючому показанню вхідних або вихідних світлофорів.
У разі помилкової зайнятості секції можна встановити і замкнути маршрут без відкриття світлофора. У цьому разі маршрут встановлюється натисканням кнопок початку і кінця маршруту. Потім натискається кнопка зайнятої маршрутної секції і групова кнопка зняття контролю ізоляції. На табло загоряється контрольна смуга встановлення маршруту. Приймання поїзда здійснюється за запрошувальним сигналом.
У разі помилкової зайнятості колії приймання ДСП перед прийманням поїзда на таку колію зобов'язаний особисто або через відповідних працівників руху пересвідчитися в її вільності від рухомого складу. Приймання поїзда на такі колії проводиться також по забороняючому показанні вхідного світлофора.
Несправність централізованих стрілок. У разі неможливості переведення централізованої стрілки з пульта керування до усунення несправності ДСП з дозволу поїзного диспетчера може перевести стрілку на ручне керування курбелем. Переведення стрілок курбелем здійснюється черговим по станції або працівником руху, призначеним для цієї мети.
Курбельні рукоятки зберігаються на посту ЕЦ в окремій шафі. Кожен курбель пронумерований і опломбований. Шафа закрита і може відкриватися тільки черговим по станції або по посту.
Курбелі для переведення стрілок вручну видаються тільки працівникам руху. Курбель видають чергові по станції з відповідним оформленням у Журналі огляду. Переведення стрілки курбелем під час перевірки її роботи може здійснюватися електромеханіком СЦБ з дозволу ДСП, переданого через працівника руху, і під його контролем.
Після кожного переведення стрілки за допомогою курбеля ДСП повинен установити рукоятку цієї стрілки на пульті керування в положення, що відповідає положенню стрілки, а при кнопковому керуванні натиснути відповідну кнопку. Якщо на пульті зберігається контроль положення стрілки, то рух поїздів за маршрутами здійснюється по дозволяючих показаннях світлофорів. Якщо контроль положення стрілок, що переводяться курбелем, порушено, то на кнопки (рукоятки) таких стрілок надівають червоні ковпачки, а стрілки замикають у маршруті на навісні замки. Приймання і відправлення поїздів у цьому разі здійснюються при забороняючих показаннях світлофорів.
Під час переведення на ручне керування однієї зі спарених стрілок або стрілки з рухомим осердям хрестовини друга стрілка або рухоме осердя теж повинні переводитися на ручне керування. Під час переведення курбелем спарених стрілок або стрілок з рухомим осердям хрестовини обидві стрілки або стрілка і рухоме осердя мають бути поставлені в однакове (плюсове або мінусове) положення.
Розріз стрілки. У разі розрізу стрілки ДСП зобов'язаний припинити рух по стрілці, повідомити поїзного диспетчера, зробити в Журналі огляду запис, викликати працівників колії та електромеханіка СЦБ для огляду розрізаної стрілки. Переводити розрізану стрілку з пульта і керуватися контролем її положення забороняється. Натисканням кнопки ДСП вимикає дзвінок розрізу і на рукоятку (кнопку) розрізаної стрілки до усунення несправності надіває червоний ковпачок. На час усунення несправності розрізану стрілку вимикають із централізації без збереження користування сигналами. Для перевірки роботи електропривода після усунення розрізу стрілки ДСП повинен видати оператору поста централізації, сигналісту або іншому працівнику руху, призначеному для обслуговування вимкненої стрілки, курбель і оформити це в Журналі огляду. Після усунення розрізу електромеханік СЦБ спільно з ДСП перевіряють правильність роботи стрілки за показаннями контрольних приладів на пульті керування і роблять запис у Журналі огляду. Після цього ДСП відновлює користування пристроями.
Якщо електромеханіка СЦБ викликати неможливо, то ДСП з відома чергового поїзного диспетчера дає вказівку сигналісту перевести курбельну заслінку в нижнє положення, працівникові колії - закріпити вістряки стрілки в потрібному положенні, а сигналісту - замкнути її на навісний замок і зробити запис у Журналі огляду. Потім ДСП станції повідомляє про розріз стрілки диспетчеру дистанції шановні студенти, не копіюйте бездумно текст, а читайте сигналізації та начальнику станції. Після відмітки працівника колії в Журналі огляду про закріплення вістряків стрілки рух по ній дозволяється без права користування сигналами.
Перед пропуском поїзда по такій стрілці ДСП переконується в положенні стрілки за маршрутом особисто або за доповіддю працівника руху. Контроль за положенням стрілки із закріпленими вістряками повинен здійснювати працівник руху. У цьому разі рух поїздів за маршрутом повинен здійснюватися при забороняючих показаннях світлофорів.
Несправність пристроїв набору маршрутів. Якщо під час набору маршруту в МРЦ маршрут автоматично не набирається, то ДСП натискає кнопку « Відміна набору» і скасовує набір. Потім ДСП натискає кнопку підсвічування табло «Контроль стр.» і визначає, чи встановлені стрілки за заданим маршрутом. Якщо деякі стрілки не перевелися, то ДСП переводить їх за допомогою стрілочних комутаторів. Потім ДСП натискає кнопку «Допоміжне управління» і при натиснутій кнопці послідовно натискає кнопки початку і кінця маршруту. Про вимкнення маршрутного набору сигналізує червона контрольна лампа між стрілками покажчика « Встановлення маршрутів».
Вимкнення змінного струму. У разі вимкнення змінного струму і несправної дії автоматичного запуску дизель-генератора ДСП і електромеханік СЦБ зобов'язані запустити генератор кнопкою на пульті-маніпуляторі. Якщо генератор увімкнувся, то пристроями СЦБ можна користуватися звичайним порядком. Якщо генератор кнопкою не запускається, електромеханік повинен зробити спробу запустити генератор вручну. Якщо генератор після кількох спроб не запускається, стрілки переводять на ручне керування за допомогою курбеля, а поїзди приймають і відправляють при забороняючих показаннях світлофорів порядком, установленим ТРА станції.
Несправність пристроїв огородження вагонів на коліях. У разі несправної роботи дистанційного огородження вагонів на коліях вагони огороджуються переносними сигналами зупинки. До встановлення переносних сигналів зупинки ДСП зобов'язаний установити стрілки в положення, що унеможливлює в'їзд рухомого складу на колію, де проводять ремонт і огляд вагонів. Стрілки в огороджувальне положення встановлюють стрілочними комутаторами, які залишаються в положенні, що унеможливлює в'їзд на колію. На стрілочні комутатори навішують таблички «Вимкнено» і стрілки з обох кінців колії, встановлені в огороджувальне положення, замикають на закладку. Після цього ДСП дає вказівку оператору ПТО огородити колію з обох кінців переносними сигналами зупинки згідно з Інструкцією з сигналізації. Біля переносних сигналів додатково укладають гальмівні башмаки. Після цих дій ДСП дає дозвіл на огляд і ремонт вагонів.
Вимкнення стрілок із централізації. Вимкнення пристроїв СЦБ проводиться без збереження користування сигналами. В обґрунтованих випадках вимкнення стрілок може здійснюватися зі збереженням користування сигналами. Підставою для вимкнення стрілок зі збереженням користування сигналами є письмовий наказ начальника залізниці.
Вимкнення стрілок без збереження користування сигналами проводиться на строк:
- до 8 год - з дозволу начальника станції за узгодженням з поїзним диспетчером, а на ділянках з диспетчерською централізацією - з дозволу поїзного диспетчера;
- понад 8 год (до 5 діб включно) - з дозволу заступника начальника залізниці;
- понад 5 діб - з дозволу начальника залізниці.
Перед вимкненням стрілка повинна закріплюватися і замикатися в такому порядку:
- зі збереженням користування сигналами (без роз'єднання вістряків) - на типову скобу, закладку і навісний замок;
- без збереження користування сигналами, якщо вістряки від'єднуються від електроприводу, ручного перевідного механізму - на типову скобу, закладку і навісний замок;
- без збереження користування сигналами, якщо вістряки не від'єднуються від електроприводу, ручного перевідного механізму - на закладку і навісний замок.
Ключ (ключі) від навісного замка замкненої стрілки (спарених стрілок) протягом усього періоду вимкнення зберігається у чергового по станції, працівника, виділеного для обслуговування стрілки, або керівника, відповідального за забезпечення безпеки руху.
Закріплення вістряків стрілки (рухомого осердя хрестовини) в одному з крайніх положень за вказівкою чергового по станції виконує працівник колійного господарства, який повинен зробити про це запис у Журналі огляду або передати ДСП відповідну телефонограму. Замикання стрілки (рухомого осердя хрестовини) на закладку і навісний замок виконує працівник господарства перевезень.
Відповідальність за надійність закріплення вістряків (рухомого осердя хрестовини) несе працівник колійного господарства, а за правильність положення стрілки в заданому маршруті та надійність її замикання на закладку і навісний замок - працівник господарства перевезень.
Вимкнення стрілки з централізації зі збереженням користування сигналами проводиться в такому порядку. Електромеханік СЦБ, маючи дозвіл на вимкнення стрілки і погодивши з ДСП час початку робіт, робить запис у Журналі огляду. У цьому записі вказується номер стрілки, мета і спосіб вимкнення, а також порядок закріплення її вістряків і замикання стрілки (стрілок).
ДСП на підставі запису електромеханіка СЦБ установлює стрілку з апарата керування в потрібне положення. Для запобігання випадковому переведенню стрілки виконує її індивідуальне замикання з АРМ (блокує відповідною керувальною командою) або в централізаціях з маршрутним набором для запобігання переведенню стрілки від натискання кнопок у це саме положення має бути встановлена і стрілочна рукоятка на апараті керування.
Установивши стрілку в потрібне положення з апарата керування, ДСП дає вказівку працівнику колійного господарства про закріплення вістряків стрілки (і рухомого осердя хрестовини) і працівнику господарства перевезень про замикання її (і рухомого осердя хрестовини) на закладку і навісний замок.
Закріпивши вістряки стрілки, працівник колійного господарства оформляє запис у Журналі огляду або передає відповідну телефонограму ДСП з подальшим особистим підписом у журналі.
Отримавши повідомлення від працівника господарства перевезень про те, що вістряки (і рухоме осердя хрестовини) закріплені та стрілку замкнено в потрібному положенні, ДСП надягає на стрілочну рукоятку (кнопки) ковпачок (ковпачки) червоного кольору. При кнопковому управлінні стрілками ковпачки надягають на обидві кнопки. Потім у період, коли ДСП не переводить стрілки в цій горловині (районі) станції і не здійснює пересувань стрілкою, шановні студенти, не копіюйте бездумно текст, а читайте що вимикається, підписується під текстом запису електромеханіка СЦБ із зазначенням часу. (За наявності АРМ черговий по станції підписується під текстом запису електромеханіка СЦБ після введення відповідної команди (керівної директиви) на підготовку встановлення стрілки на макет і отримання повідомлення системи про готовність програмної частини макета стрілки до підключення).
Наявність цього підпису є для електромеханіка СЦБ дозволом приступити до роботи з вимкнення стрілки.
Вимкнення стрілки зі збереженням користування сигналами проводиться шляхом установлення електромеханіком СЦБ замість приладів, що контролюють її положення, спеціального пристосування - макета, що забезпечує можливість відкриття світлофорів за маршрутами, до яких входить стрілка, яку вимикають.
До закінчення встановлення і перевірки правильності дії макета черговому по станції забороняється переводити стрілки в горловині (районі), де розташована стрілка, що вимикається, а також здійснювати будь-які пересування по цій стрілці.
Після отримання дозволу електромеханік СЦБ обриває контрольний коло на місці увімкнення макета, а ДСП за відсутністю контролю положення на апараті керування переконується, що це сталося саме на тій стрілці, про яку зроблено запис у Журналі огляду, і повідомляє про це електромеханіка. (За наявності АРМ черговий по станції, переконавшись, що відключено саме ту стрілку, про яку зроблено запис у Журналі огляду, надсилає відповідальну команду про вимкнення стрілки з централізації).
Установивши макет, електромеханік СЦБ спільно з ДСП за відсутності заданих по стрілці маршрутів переконується у справності дії макета. Для цього ДСП установлює в потрібне положення рукоятку керування макетом із фіксацією її на 1-2 с у середньому положенні, а потім повертає у відповідне (те саме) положення стрілочну рукоятку (натискає кнопку) на пульті керування. Якщо при цьому стрілка амперметра не відхиляється, а стрілочні контрольні лампи і контрольні лампи рукоятки керування макетом загоряються відповідно зеленим або жовтим кольором залежно від їхнього однакового положення з рукояткою, то макет діє правильно. (За наявності АРМ після встановлення стрілки на макет на екрані монітора біля стрілки, яку вимикають із залежності, і на макеті стрілки з'являється необхідна індикація контролю положення стрілки, що свідчить про закінчення постановки стрілки на макет, при цьому знімається блокування індивідуального і маршрутного переведення стрілок на станції та системою видається повідомлення про установку макета стрілки в необхідному положенні).
Після такої перевірки ДСП встановлює рукоятку керування макетом, а також стрілочну рукоятку (натискає кнопку) у положення, що відповідає фактичному положенню стрілки, і дає вказівку працівникові господарства перевезень опустити курбельну заслінку електропривода вниз до упору.
Переконавшись, що вимкнення стрілки зроблено правильно, електромеханік СЦБ вилучає (за їх наявності) контрольні лампи (світлодіодні індикатори) над стрілочною ручкою (кнопками), які вказують положення стрілки, або відключає їхні електричні кола, потім робить у Журналі огляду другий запис про правильність вимкнення стрілки та вилучення (відключення) ламп (світлодіодних індикаторів). Під цим записом розписується ДСП із зазначенням часу. Наявність цього підпису є для електромеханіка СЦБ дозволом приступити до роботи на вимкненій стрілці.
Із цього моменту ДСП може здійснювати переведення стрілок у горловині (районі) станції, де розташована вимкнена стрілка, а електромеханік СЦБ може приступити до виконання зазначених у записі робіт.
За необхідності переведення вимкненої стрілки для зміни маршруту або виконання регулювальних робіт зі зняттям кріплення, перед тим як дати розпорядження про зняття кріплення з вістряків (вістряка) і рухомого осердя хрестовини, ДСП зобов'язаний виконати на апараті керування дії, що виключають можливість відкриття світлофорів за маршрутами, до яких належить дана стрілка, тобто поставити рукоятку макета в середнє положення, залишивши стрілочну рукоятку у попередньому положенні (або кнопку, натиснутою у попередньому положенні), або за наявності АРМ відповідною керуючою командою скасувати заданий макет стрілки. Потім черговий по станції дає усну вказівку працівнику господарства перевезень про зняття кріплення і про переведення стрілки в потрібне положення курбелем. Під час переведення стрілки або проведення регулювальних робіт рух по стрілці забороняється.
Після отримання доповіді від працівника господарства перевезень про фактичне переведення стрілки курбелем у потрібне положення, закріплення вістряків (і рухомого осердя хрестовини) та замикання стрілки ДСП установлює в потрібне положення рукоятку керування макетом, а потім повертає у відповідне (те саме) положення стрілочну рукоятку (натискає кнопку) на пульті керування. (За наявності АРМ повинен повторити дії з підключення макета в потрібному положенні.)
Якщо за умовами руху переведення вимкненої стрілки в інше положення не знадобиться, то за згодою ДСП електромеханік СЦБ повинен виключити можливість електричного переведення приладів макета в інше положення та зазначити про це в записі в Журналі огляду.
Вимкнення стрілки з централізації без збереження користування сигналами проводиться в такому порядку. Електромеханік СЦБ, маючи дозвіл на вимкнення стрілки і погодивши з ДСП час початку робіт, робить запис у Журналі огляду. У цьому записі вказується номер стрілки, мета і спосіб вимкнення, а також необхідність закріплення її вістряків і замикання стрілки (і рухомого сердечника хрестовини).
ДСП на підставі запису електромеханіка СЦБ установлює стрілку з апарата керування в потрібне положення, дає вказівку працівнику господарства перевезень про замикання її (і рухомого осердя хрестовини) на закладку та навісний замок, а працівнику колійного господарства, у разі необхідності, про закріплення вістряків стрілки (і рухомого осердя) у тому самому положенні. У те саме положення ДСП повинен установити стрілочну рукоятку на апараті керування (натиснути відповідну стрілочну кнопку).
Про закріплення вістряків стрілки працівник колійного господарства оформляє запис у Журналі огляду або передає відповідну телефонограму ДСП з подальшим особистим підписом у журналі.
Отримавши повідомлення про те, що стрілка замкнена або замкнена та її вістряки закріплені в потрібному положенні, ДСП надягає на стрілочну рукоятку ковпачок червоного кольору (у разі кнопкового керування стрілками ковпачки надягають на обидві кнопки), а за наявності АРМ блокує стрілку відповідною керуючою командою.
Після цього в період, коли по стрілці, що вимикається, не здійснюється пересувань, черговий по станції підписується під текстом запису електромеханіка СЦБ із зазначенням часу, тим самим дозволяючи електромеханіку СЦБ приступити до вимикання стрілки.
Електромеханік СЦБ вилучає запобіжники або дужки в контрольному і робочому колах стрілки, спільно з ДСП переконується в правильності її вимкнення за відсутністю контролю положення стрілки на апараті керування і за відсутністю робочого струму в колі електродвигуна під час спроби перевести стрілку.
Після закінчення перевірки ДСП дає вказівку працівникові господарства перевезень опустити курбельну заслінку електропривода вниз до упору, а електромеханік СЦБ приступає до виконання робіт.
На період вимкнення стрілки з централізації без збереження користування сигналами дзвоник розрізу вимикається кнопкою, а індикація втрати контролю положення інших стрілок на апараті керування (табло) зберігається.
У разі якщо стрілка, що вимикається без збереження користування сигналами, є охоронною для маршрутів, у яких необхідно зберегти користування сигналами, то для цих маршрутів може бути виключено контроль положення охоронної стрілки шановні студенти, не копіюйте бездумно текст, а читайте. Місця і спосіб виключення контролю положення охоронних стрілок для кожної станції затверджуються начальником (його заступником) дистанції СЦБ. (За наявності АРМ для виключення контролю положення охоронної стрілки ДСП може скористатися режимом зняття контролю умов безпеки за допомогою відповідальних команд).
У всіх випадках, закінчивши на стрілці роботу, електромеханік СЦБ повинен повідомити про це ДСП, а в разі вимкнення зі збереженням користування сигналами, крім того, зробити особисто запис у Журналі огляду про вимкнення макета для перевірки дії стрілки.
Черговий по станції підписує запис електромеханіка СЦБ і дозволяє вимкнути макет, а в разі МПЦ попередньо вводить спеціальну керуючу команду на скасування програмної частини макета.
Електромеханік СЦБ вимикає макет, під'єднує контрольне коло (якщо раніше вимикалися контрольні лампи (світлодіодні індикатори) - установлює їх на місце) і спільно з ДСП до зняття кріплення зі стрілки повинен перевірити й упевнитись у відповідності фактичного положення стрілки положенню стрілочної рукоятки (натисненню відповідної кнопки) і контролю на апараті керування.
У вільний від руху поїздів час ДСП дає вказівку працівнику господарства перевезень зняти зі стрілки (і рухомого осердя хрестовини) навісний замок, а працівнику колійного господарства зняти кріплення зі стрілки (і рухомого осердя хрестовини) і дозволяє приступити до перевірки.
Електромеханік СЦБ дає вказівку електромонтеру СЦБ, який перебуває на стрілці, увімкнути блок-контакт електропривода і спільно з ДСП перевіряє правильність роботи стрілки. При цьому має бути перевірено: переведення стрілки, одержання на апараті керування контролю закінчення переведення стрілки в плюсове та мінусове положення, відповідність положення вістряків стрілки (рухомого осердя хрестовини) положенню стрілочної рукоятки (натисканню відповідної кнопки) і контролю на апараті керування.
Номери стрілок або колій, на які ведуть вістряки стрілки, що перевіряється, черговому по станції повинен доповідати призначений для цього працівник господарства перевезень. Під час перевірки ДСП забороняється переводити стрілки в горловині (районі), де розташована вимкнена стрілка, а також здійснювати будь-які пересування по цій стрілці.
Після закінчення перевірки електромеханік СЦБ робить запис у Журналі огляду про проведені перевірки і ввімкнення стрілки в централізацію, повідомляє про це диспетчера дистанції СЦБ. Черговий по станції ставить свій підпис під текстом запису електромеханіка СЦБ і повідомляє причетних працівників про включення стрілки в централізацію.
Порядок вимкнення ділянок колії. Електромеханік СЦБ, маючи дозвіл на вимкнення ділянки колії та погодивши з черговим по станції час початку робіт, робить запис про вимкнення в Журналі огляду. У цьому записі зазначають мету вимкнення, порядок переведення стрілок, що входять у ділянку, яку вимикають, під час ЕЦ.
Черговий по станції припиняє рух ділянкою, що вимикається, встановлює стрілки, що входять у ділянку, з апарата керування в потрібне положення і виконує їхнє індивідуальне замикання (блокує відповідною керувальною командою або встановлює стрілкове руків'я в це ж положення).
За наявності пульта керування черговий по станції або за його вказівкою оператор поста централізації додатково зобов'язаний надіти на стрілочні рукоятки (кнопки) стрілок, які входять у ділянку, червоні ковпачки. Тільки після цього черговий по станції підписується під текстом запису електромеханіка СЦБ із зазначенням часу, дозволяючи тим самим вимкнути ділянку колії. На апараті керування вимкнена ділянка повинна мати індикацію зайнятості.
Електромеханік СЦБ, вимкнувши ділянку колії, спільно з черговим по станції повинен переконатися в неможливості відкриття світлофорів після приготування одного поїзного і одного маневрового маршруту, до яких входить ця ділянка шановні студенти, не копіюйте бездумно текст, а читайте. Крім того, повинно бути перевірено, що переведення з апарата керування стрілок електричної централізації, які входять у вимкнену ділянку, неможливе без використання режиму допоміжного переведення.
Черговий по станції може пропускати поїзди за маршрутами, до яких входить виключена ділянка колії, тільки після перевірки фактичної вільності цієї ділянки від рухомого складу в порядку, встановленому ТРА станції.
Переведення стрілок електричної централізації, що входять у вимкнену ділянку колії, здійснюється за допомогою допоміжного режиму, і при цьому положення стрілок визначається за індикацією на апараті керування.
У всіх випадках, закінчивши роботу на ділянці колії, електромеханік СЦБ особисто або по наявних засобах зв'язку повинен повідомити черговому по станції та, отримавши його згоду, розпочати увімкнення ділянки та перевірку правильності її роботи.
У правильності роботи ділянки колії черговий по станції переконується за індикацією на апараті управління.
Після закінчення перевірки електромеханік СЦБ повинен зробити запис у Журналі огляду про проведені перевірки та включення ділянки колії в залежність і повідомити про це диспетчеру дистанції СЦБ, черговий по станції ставить свій підпис під текстом запису електромеханіка СЦБ.
З моменту початку перевірки ділянки колії і до оформлення запису в Журналі огляду про її включення в залежність забороняється черговому по станції переводити стрілки в горловині (районі), де розташована вимкнена ділянка колії, а також здійснювати будь-які пересування по ній.