Числове кодове АБ використовують при всіх видах тяги. При електротязі постійного струму використовують РК, які працюють на частоті 50 Гц, при електротязі змінного струму - на частоті 25 Гц, а при автономній тязі можливе використання частоти 50 Гц або 25 Гц. Числове кодове АБ є бездротовою системою інтервального регулювання. Інформація між сигнальними точками передається по рейкам кодовими сигналами КЖ, Ж та З з числовими ознаками. Ці самі коди використовуються для роботи АЛС, тому вони передаються завжди назустріч поїзду. Рух поїздів в правильному напрямку здійснюється за показаннями світлофорів та АЛС, в неправильному напрямку - тільки АЛС. В принципових схемах АБ передбачаються схеми ув'язки з автоматичною переїзною сигналізацією. Контроль справного стану пристроїв сигнальної установки здійснюється засобами частотного диспетчерського контролю. З метою підвищення надійності дії АБ в колах горіння і контролю лампи червоного вогню світлофора використовується двохниткова лампа. Перенесення показання червоного вогню на світлофор, що стоїть позаду, відбувається тільки при перегорянні обох ниток.
На схемі нижче приведена принципова схема числового кодового АБ 25 Гц для прохідних світлофорів 3, 5, 7 однієї колії двоколійного перегону. Повна схема включає в себе наступні кола:
рейкове - слугує для контролю стану блок-ділянки, роботи АЛСН, ув'язки показань світлофорів за допомогою кодування;
кодування - здійснюється в правильному напрямку за допомогою реле Т в залежності від коду, в неправильному напрямку - реле ДТ; ПДТ - в залежності від стану блок-ділянок попереду; кодування починається при зайнятті блок-ділянки поїздом; схему кодування включає реле ОИ - зворотний повторювач реле И;
дешифрування - слугує для розшифрування кодів КЖ, Ж, З за допомогою ДА та включення сигнальних реле Ж та З в правильному напрямку руху; в неправильному напрямку - тільки для розшифрування коду КЖ;
сигнальне - слугує для управління вогнями світлофорів, контролю справності основної і резервної ниток ламп червоного вогню; в неправильному напрямку червоний вогонь горить при зайнятій блок-ділянці;
електроживлення - забезпечує електроживленням постійним і змінним струмом кола та прилади сигнальної установки:
зміни напрямку - двопровідна Н - ОН, підключається до кола ДСН - ОДСН; збирається за допомогою перемичок при вільності перегону, включається за допомогою реле Н, ПН;
сповіщення - слугує для вибору кода АЛС в неправильному напрямку.
На кожній сигнальній установці використовується релейна апаратура, позначення, тип і призначення якої наведено нижче:
- БИ-ДА - блок виключення;
- БС-ДА - блок лічильників;
- БК-ДА - блок конденсаторів;
- Т (ТШ-65В) - основне трансмітерне реле;
- Ж, З (АНШ5-1230) - сигнальні реле;
- Ж1 (АНШМ2-620) - повторювач сигнального реле;
- Ж2, Ж3 (АНШМ1-360) - повторювачі сигнальних реле;
- О (АОШ2-180/0,45) - вогневе реле;
- ОД (АОШ2-180/0,45) - додаткове вогневе реле;
- ОИ (НМШ2-900) - зворотній повторювач імпульсного реле;
- КПТШ - кодовий колійний трансмітер;
- ДСН (АНШ2-1600) - реле подвійного зниження напруги;
- Н (КШ1-80) - реле напрямку;
- ПН (НМШМ1-400) - повторювач реле напрямку;
- ИП (КМШ-750) - сповіщувальне реле наближення;
- ИП1 (АНШМ2-620) - повторювач реле ИП;
- ДТ (ТШ-65В) - додаткове трансмітерне реле;
- ПДТ (ПОБС-3А) - реле включення ДТ;
- ПЧ (ПЧ 50/25) - перетворювач частоти;
- ДПЧ (ПЧ 50/25) - додатковий перетворювач частоти.
Стан кіл відповідає правильному напрямку руху поїздів і зайнятій блок-ділянці 3П. Імпульсне колійне реле і дешифратор в РШ3 припиняють свою роботу, по вихідним колам дешифратора вимикаються сигнальні реле Ж та З і повторювачі Ж1, Ж2, Ж3. Коло живлення лампи червоного вогню в гарячому стані здійснюється по основній нитці через тиловий контакт реле Ж2 та низькоомну обмотку вогневого реле О:
СХ12 - фронтовий ДСН - реле О - тиловий Ж2 - лампа - МСХ
Після включення на світлофорі 3 червоного вогню замикається коло кодування РК 5П кодом КЖ:
П - КЖ (КПТШ) - фронтовий О - тиловий Ж - тиловий Ж2 - тиловий ПН - 81БИ - 71БИ - реле Т - 72БИ - М
Реле Т (як і реле ПТ в блоці БИ-ДА) працюють в режимі коду КЖ. Контактом реле Т в РК 5П передається код КЖ. Прийом коду КЖ в РШ5 здійснює імпульсне реле И, а розшифровку коду КЖ - дешифратор, на виході якого спрацьовує реле Ж і його повторювачі Ж1, Ж2, Ж3. Фронтовим контактом Ж2 і тиловим контактом реле З на світлофорі 5 замикається коло горіння лампи жовтого вогню:
СХ12 - фронтовий ДСН - тиловий ПН - фронтовий Ж2 - тиловий З - лампа - фронтовий Ж2 - МСХ
Лампа червоного вогню контролюється в холодному стані за допомогою реле О та ОД, які в справному стані основної і резервної ниток знаходяться у збудженому стані. Після включення лампи жовтого вогню на світлофорі 5 створюється коло кодування РК 7П кодом Ж:
П - Ж (КПТШ) - тиловий З - фронтовий Ж2 - тиловий ПН - 81БИ - 71БИ - реле Т - 72БИ - М
В РШ7 в режимі цього коду буде працювати реле И. Імпульсну роботу реле И розшифровує дешифратор, на виході якого збуджуються сигнальні реле Ж, Ж1, З, а потім і повторювачі - Ж2 та Ж3.
По колу, яке проходить через фронтові контакти повторювача Ж2 і реле З, на світлофорі включається зелений вогонь:
СХ12 - фронтовий ДСН - тиловий ПН - фронтовий Ж2 - фронтовий З - лампа - фронтовий Ж2 - МСХ
Цілісність ниток лампи червоного вогню контролюється реле О та ОД. Після включення зеленого вогню на світлофорі, замикається коло кодування кодом З блок-ділянки 9П:
П - З (КПТШ) - фронтовий З - фронтовий Ж2 - тиловий ПН - реле Т - 72БИ - М
У випадку перегоряння на світлофорі 3 лампи червоного вогню перенесення цього показання на світлофор, що стоїть позаду, здійснюється тільки при перегорянні обох ниток лампи і вимкнення вогневих реле О та ОД. Контактами цих реле розмикається коло кодування РК 5П, що призводить до вимикання імпульсного реле И в РШ5 і включенню червоного вогню на світлофорі 5. У випадку перегоряння лампи жовтого або зеленого вогню світлофор буде погаслим, а кодування РК не зміниться, оскільки цілісність ниток цих ламп не контролюється.
Робота схеми двоколійного тризначного АБ змінного струму в правильному напрямку
Перемикають схему АБ з правильного на неправильний рух за допомогою двохпровідної схеми зміни напрямку руху з перевіркою вільного стану перегону. Для організації переходу на двосторонній рух на кожній сигнальній установці встановлюють додаткові реле напрямку Н, його повторювач ПН, додаткове трансмітерне реле ДТ, його повторювач ПДТ, зворотній повторювач імпульсного реле ОИ, реле сповіщувач наближення поїзда ИП та його повторювач ИП1. В правильному напрямку руху реле Н живиться по колу двопровідної схеми Н-ОН струмом прямої полярності, реле ПН при цьому не збуджується і схема АБ працює як при односторонньому русі. Перехід на неправильний напрямок здійснюють шляхом збудження реле Н струмом зворотної полярності, при цьому збуджуються і стають на самоблокування реле ПН.
Контактами реле ПН на сигнальних установках виконуються наступні перемикання: відключаються кола дозволяючих вогнів світлофорів і кодування РК кодами Ж і З в правильному напрямку, підключаються кола кодування кодом КЖ всіх блок-ділянок в бік правильного напрямку:
П - КЖ (КПТШ) - фронтовий ПН - 81БИ - 71БИ - реле Т - М
Перемикання кіл після збудження реле ПН
При вільному стані усіх РК в неправильному напрямку з живлячих кінців в рейкові кола 3П, 5П, 7П та 9П подається живлення кодом КЖ. На кожній сигнальній установці при дешифруванні коду КЖ збуджується сигнальне реле Ж, а потім і повторювачі Ж1, Ж2, Ж3, чим контролюється вільність блок-ділянки.
Повторювачі Ж1, Ж2, Ж3 використовуються для того, щоб прискорити перемикання дозволяючих вогнів світлофорів в правильному напрямку, оскільки коло збудження реле Ж1 проходить через фронтові контакти реле-лічильника 1 та реле Ж. При зайнятті поїздом рейкового кола реле Ж1 вимкнеться раніше за реле Ж.
При зайнятті поїздом ділянки 3П в неправильному напрямку в РШ3 припиниться імпульсна робота реле И, а потім і дешифратора. Послідовно вимикаються усі сигнальні реле Ж, Ж1, Ж2, Ж3. Через тиловий контакт реле И та тиловий контакт реле Ж1 збуджується реле ОИ, яке являється зворотним повторювачем реле И. Реле ОИ спрацьовує з контролем дійсного відпускання якорів реле Ж1 та И.
Вибір коду АЛС в неправильному напрямку забезпечується за допомогою сповіщувального реле ИП, встановленого в коло сповіщення И-ОИ, та його повторювача ИП1.
При вільному стані всіх рейкових кіл (5П, 7П, 9П) в неправильному напрямку реле ИП, розташоване на сигнальній установці 3, отримає живлення струмом прямої полярності. Джерело живлення знаходиться на сигнальній установці 5:
ЛП - фронтовий ИП1 - фронтовий ПН - фронтовий Ж3 - лінія И - реле ИП - фронтовий Ж3 - фронтовий ПН - фронтовий ИП1 - ЛМ
Контактами поляризованого і нейтрального якорів реле ИП та ИП1 обирається коло кодування кодом З блок-ділянки 3П:
П - З (КПТШ) - нормальний контакт ИП - фронтовий ИП1 - фронтовий ПН - фронтовий ОИ - реле ПДТ - М
П - З (КПТШ) - нормальний контакт ИП - фронтовий ИП1 - фронтовий ПН - фронтовий ОИ - контакт ПДТ - реле ДТ - М
Контактами ДТ та ПДТ РК 3П кодується кодом З в неправильному напрямку для роботи АЛС
Кодування кодом З рейкового кола 3П для роботи АЛС
Через контакти КПТШ, розташованого в РШ3, працюють 3 реле - Т, ПДТ та ДТ. Реле Т працює в режимі коду КЖ і передає код в РК 5П для контролю стану блок-ділянки, а реле ПДТ і ДТ працюють в режимі коду З і передають код З в РК 3П назустріч поїзду для роботи АЛС.
Розглянемо дію схеми у випадку зайняття поїздами ділянок 3П і 7П в неправильному напрямку. Контактами реле Ж3 сигнальної установки 7 розмикається коло сповіщення И-ОИ сигнальної установки 5, знеструмлюється реле ИП та його повторювач ИП1.
На сигнальній установці 3 реле ИП отримує живлення струмом зворотної полярності по колу И-ОИ через тилові контакти реле ИП1 сигнальної установки 5.
Переведеними контактами поляризованого якоря реле ИП фронтовими контактами ИП1 замикається коло кодування ділянки 3П кодом Ж:
П - Ж (КПТШ) - переведений ИП - фронтовий ИП1 - фронтовий ПН - фронтовий ОИ - реле ПДТ - М
П - Ж (КПТШ) - переведений ИП - фронтовий ИП1 - фронтовий ПН - фронтовий ОИ - фронтовий ПДТ - реле ДТ - М
Для роботи АЛС в неправильному напрямку в рейкове коло 3П назустріч поїзду контактами ПДТ і ДТ буде передаватися код Ж.
Кодування кодом Ж рейкового кола 3П
Розглянемо дію схеми у випадку зайняття поїздами ділянок 3П і 5П в неправильному напрямку. Контактами реле Ж3 сигнальної установки 5 розмикається коло сповіщення И-ОИ сигнальної установки 3, знеструмлюється реле ИП та його повторювач ИП1. Коло кодування кодом КЖ рейкового кола 3П і роботи реле ДТ і ПДТ замикається тиловим контактом реле ИП1 і фронтовими контактами повторювача напрямку ПН та ОИ:
П - КЖ (КПТШ) - тиловий ИП1 - фронтовий ПН - фронтовий ОИ - реле ПДТ - М
П - КЖ (КПТШ) - тиловий ИП1 - фронтовий ПН - фронтовий ОИ - фронтовий ПДТ - реле ДТ - М
Контактами реле ДТ і ПДТ в РК 3П передається код КЖ. У випадку виходу другого поїзда на зайняту першим поїздом блок-ділянку 5П коди на локомотив другого поїзда передаватися не будуть і на локомотивному світлофорі загориться червоний вогонь.
Кодування кодом КЖ рейкового кола 3П
Розглянемо ситуацію: на перегоні 1 поїзд, який щойно звільнив ділянку 3П і зайняв ділянку 5П. В перший момент в РК 3П з обох кінців надходять коди КЖ. В правильному напрямку - контактом трансмітерного реле Т з РШ1, яким контролюється вільність блок-ділянки 3П, в неправильному - контактами реле ДТ і ПДТ для роботи АЛС, тобто деякий час в РК 3П знаходяться два коди. За рахунок чергування КПТШ в суміжних установках 1 і 3 реле Т, ДТ і ПДТ працюють асинхронно. І в довгому інтервалі коду КЖ з РК 5П від коду КЖ з РК 1П спрацює реле И, а потім і дешифратор. Через 2-3 с через вихідні кола дешифратора збудяться реле Ж, Ж1, вимкнеться реле ОИ, яке відключить живлення реле ПДТ і ДТ. Через це кодування ділянки 3П в неправильному напрямку (для роботи АЛС) припиняється, а передача коду КЖ для контролю стану РК 3П зберігається.