Кожен черговий по станції повинен знати порядок нормальної роботи автоблокування, правильно виконувати всі дії, пов'язані з використанням цих пристроїв, і виконувати ці дії відповідно до ІРП.
Перед прийманням або відправленням поїзда черговий по станції встановленим порядком готує маршрут приймання або відправлення і відкриває вхідний (вихідний) світлофор.
На одноколійних перегонах, а також під час відправлення поїзда неправильною колією двоколійного перегону з двостороннім автоблокуванням черговий по станції зобов'язаний заздалегідь узгодити з поїзним диспетчером (а у разі несправності поїзного диспетчерського зв'язку - з черговим сусідньої станції) право зайняття перегону.
Відправлення поїздів за наявності групових вихідних світлофорів, якщо колії відправлення не обладнані повторювальними світлофорами, здійснюють за дозволяючим показанням світлофора і маршрутним покажчиком, який показує цифрою зеленого кольору номер тієї колії, з якої дозволяється відправлення поїзда. Якщо на колії відправлення є повторювальний світлофор групового світлофора, то відправлення поїзда з цієї колії до групового світлофора проводиться за показанням повторювального світлофора.
За сигналами автоматичного блокування здійснюються відправлення і рух перегоном поїзда з підштовхувальним локомотивом, що прямує на весь перегін. Відправлення і прямування поїзда з підштовхувальним локомотивом, що повертається назад на станцію відправлення, здійснюються за сигналами автоблокування, а для повернення з перегону машиністу підштовхувального локомотива на станції відправлення видається ключ-жезл.
Відправлення господарського поїзда для роботи на перегоні з поверненням на станцію відправлення проводиться за відкритим вихідним світлофором і далі за сигналами автоблокування, а повернення його на станцію відправлення - за ключем-жезлом, який перед відправленням зі станції ДСП видає керівнику робіт для передачі машиністу перед поверненням поїзда з перегону. На двоколійних перегонах, обладнаних пристроями для руху поїздів по неправильній колії за показаннями локомотивного світлофора, відправлення поїзда з ключем-жезлом допускається тільки по правильній колії.
Відправлення господарських поїздів, що складаються з двох або більше одиниць спеціального самохідного рухомого складу, допускається з ключем-жезлом тільки в разі їх нероз'єднання на перегоні.
Відправлення на перегін спеціального самохідного рухомого складу проводиться за сигналами автоблокування, при цьому такий рухомий склад повинен забезпечувати надійне шунтування рейкового кола.
Порядок дій при несправностях автоблокування. Якщо при правильно встановленому маршруті і вільній (за показаннями приладів управління) першій блок-ділянці вихідний світлофор не відкривається, поїзд може бути відправлений на двоколійний перегін по правильній колії: за запрошувальним сигналом на вихідному світлофорі; за зареєстрованим наказом ДСП, який передають по радіозв'язку машиністу поїзда, який відправляється; за дозволом на бланку зеленого кольору із заповненням пункту I (бланк форми ДУ-54). Відправлення поїзда на одноколійний перегін і неправильною колією двоколійного перегону за запрошувальним сигналом забороняється.
Перед відправленням поїзда черговий по станції зобов'язаний:
- отримати реєстрований наказ поїзного диспетчера, що підтверджує вільність перегону (колії) від зустрічних поїздів;
- установити блокування в напрямку поїзда, що відправляється;
- вилучити з апарата ключ-жезл відповідного перегону (колії перегону). Вилучений ключ-жезл повертається в апарат після фактичного заняття перегону поїздом, що відправляється (після вступу його на першу блок-ділянку віддалення).
На двоколійних перегонах, обладнаних автоблокуванням з рухом по неправильній колії за показаннями локомотивного світлофора, коли вихідний світлофор на неправильну колію не відкривається або відсутній, відправлення поїзда здійснюється після припинення дії автоблокування.
У разі несправності повторювачів світлофорів або ділянок наближення та віддалення на апараті керування (табло) приймання та відправлення поїздів повинно здійснюватися по автоматичному блокуванню на підставі переговорів чергового по станції (телефоном або радіозв'язком) з поїзним диспетчером, черговими по сусідніх станціях, машиністами локомотивів та іншими працівниками.
Якщо контрольні прилади показують зайнятість перегону при фактичній його вільності і при цьому потрібно змінити напрямок руху (на одноколійних перегонах, на двоколійних перегонах з двостороннім автоблокуванням), а також в інших випадках неможливості зміни напряму за допомогою кнопок основного режиму, то за наявності кнопок допоміжного режиму така зміна здійснюється за допомогою цих кнопок за реєстрованим наказом поїзного диспетчера, який передається черговим по станціях, що обмежують перегін, після попередньої перевірки його вільності. Отримавши такий наказ, чергові обох станцій зривають пломби і натискають кнопки допоміжного режиму для зміни напрямку руху. Змінивши напрямок, чергові по станціях повинні за показаннями контрольних приладів на пульті керування переконатися в тому, що зміна відбулася, і встановити допоміжні кнопки в нормальне положення. Про зняття пломб робиться запис у журналі огляду ДУ-46. Після зміни напрямку руху відправлення поїздів проводиться за відкритим вихідним світлофором.
У разі перерви всіх видів телефонного зв'язку та неможливості переговорів радіозв'язком, але при справній дії автоблокування рух поїздів на двоколійних перегонах проводиться за сигналами автоблокування тільки по правильній колії. На одноколійних перегонах використовувати в цих випадках автоблокування для відправлення поїздів може тільки станція, що відправляє поїзди в переважному (непарному) напрямку за умови, що і напрямок автоблокування на цій станції на момент перерви зв'язку відповідає руху поїздів у цьому напрямку.
До несправностей, при яких припиняється дія автоблокування, відносяться: погаслі сигнальні вогні на двох або більше розташованих підряд світлофорах на перегоні незалежно від показань локомотивного світлофора; наявність дозволяючого вогню на вихідному або прохідному світлофорі при зайнятій блок-ділянці; неможливість зміни напряму, у тому числі за допомогою кнопок допоміжного режиму на одноколійному перегоні або під час відправлення поїзда по неправильній колії на двоколійному перегоні з двостороннім автоблокуванням.
Черговий по станції, одержавши повідомлення про несправність автоблокування на перегоні або виявивши його несправність за контрольними приладами, зобов'язаний:
- припинити відправлення поїздів на цей перегін, привести вихідні світлофори в забороняюче положення;
- викликати по радіозв'язку машиністів поїздів, що перебувають на перегоні, і попередити їх про несправність;
- повідомити про несправність автоблокування поїзному диспетчеру;
- зробити відповідний запис у журналі огляду і повідомити електромеханіка СЦБ (чергового диспетчера дистанції сигналізації).
Дія автоблокування припиняється наказом поїзного диспетчера і рух поїздів встановлюється по телефонних засобах зв'язку. Перед передачею наказу про перехід на телефонний зв'язок під час руху поїздів, а також про відновлення руху поїздів по автоблокуванню диспетчер повинен переконатися через чергових по станціях у вільності міжстанційного перегону.