Состави поїздів, що стоять на станційних коліях без локомотива, вагони, локомотиви і спеціальний самохідний рухомий склад у неробочому стані мають бути зчеплені і надійно закріплені від виходу ручними гальмами, або гальмовими башмаками, або іншими встановленими засобами закріплення.
Необхідність і порядок закріплення вагонів і составів з урахуванням місцевих умов зазначаються в ТРА станції. Засоби закріплення технологічного спеціального рухомого складу встановлюються місцевою інструкцією.
Порядок, норми і основні правила закріплення рухомого складу гальмівними башмаками і ручними гальмами на станційних коліях вказані в Інструкції з руху поїздів і маневрової роботи.
Гальмовий башмак – це пристрій, який укладається на головку рейки для зупинки вагона (групи вагонів) при маневровій роботі і закріплення рухомого складу на станційних коліях.
Кожен гальмовий башмак повинен мати маркування (тавро), яке наноситься на горизонтальну поверхню полоза на відстані не більше 70 мм від гальмової колодки. Експлуатація гальмових башмаків без маркування або з неясним маркуванням забороняється.
Гальмові башмаки мають бути пофарбовані в яскравий колір та мати три поперечні білі смуги на горизонтальній площині та обох бортах полоза, а також інвентарний номер на боковій чи торцевій поверхні корпусу гальмової колодки. Гальмові башмаки, що використовуються під час розформування составу, не фарбуються, поперечні смуги не наносяться.
Гальмові башмаки мають бути справними та укладатися під різні осі состава з накатом вагонного колеса на гальмовий башмак або щоб носок полоза гальмового башмака торкався ободу колеса.
В місцях постійного укладання гальмових башмаків мають бути встановлені ящики з піском, який застосовується у випадках утворення намерзлого льоду, інею тощо. Якщо закріплення проводиться двома або більше гальмовими башмаками, то не можна їх укладати під одну і ту ж вагонну вісь.
Під час гальмування вагонів на станційних коліях, у тому числі при закріпленні рухомого складу, забороняється встановлювати гальмові башмаки:
1) безпосередньо перед рейковим стиком і на рейковому стику (якщо він не зварений);
2) перед хрестовиною стрілочного переводу;
3) на рамну рейку стрілочного переводу, до якого прилягає вістряк;
4) на зовнішню рейку кривої.
Забороняється користуватися несправними гальмовими башмаками:
- лопнута головка;
- лопнутий, зігнутий або тріснутий носок підошви;
- ослабле кріплення головки до підошви;
- відсутність або пошкодження ручки;
- пошкоджені або значно зношені борти підошви;
- відсутнє маркування або клейма, лущення фарбування;
- відколи або тріщини на упорній пластині;
- зігнута, покороблена підошва;
- обмерзлий або замаслений полоз.
Гальмові башмаки мають зберігатися в спеціальних ящиках (шафах), в спеціальних тумбочках, на стелажах.
Якщо гальмовий башмак укладається не під крайній вагон з боку можливого виходу групи, що закріплюється, то додатково має бути перевірена надійність зчеплення з цим вагоном усіх інших вагонів цієї групи.
Основні правила закріплення рухомого складу на станційних коліях. Рухомий склад на станційних коліях повинен встановлюватися в межах, позначених граничними стовпчиками.
Состави поїздів, що стоять на станційних коліях без локомотива, вагони, спеціальний рухомий склад та технологічний спеціальний рухомий склад повинні бути надійно закріплені від виходу гальмовими башмаками, ручними гальмами або іншими встановленими засобами закріплення.
Состави поїздів, групи або окремі вагони, що залишаються на станційних коліях, у всіх випадках мають закріплюватися гальмовими башмаками до відчеплення локомотива за нормами, передбаченими у ТРА станції.
На коліях з ухилами, що не перевищують 0,0025 (2,5 ‰), дозволяється після відчеплення локомотива використовувати для закріплення состава автогальма поїзда, що прибув, протягом не більше 20 хв. Залишати без закріплення гальмовими башмаками окремі вагони, загальмовані автоматичними гальмами, не дозволяється.
Вагони, що прибули на станцію для тривалої стоянки (у резерві, в очікуванні ремонту тощо), мають бути поставлені на колії з ухилом, що не перевищує 0,0025 (2,5‰), ізольовані від маршрутів прямування поїздів. Закріплення таких вагонів має виконуватися з накатом вагонних коліс на гальмові башмаки. Правильність і надійність закріплення повинні перевірятися начальником станції, його заступником або черговим по станції.
Під час проведення маневрів на коліях, розташованих на ухилах, в усіх випадках повинні дотримуватися запобіжних заходів (постановка стрілок в ізолююче положення, укладення гальмових башмаків під окремі відчепи тощо), що виключають можливість зіткнень відчеплених вагонів з маневровим составом, а також виходу вагонів на маршрути прямування поїздів або в інші маневрові райони.
Маневри на станційних коліях, розташованих на ухилах, де створюється небезпека виходу вагонів на перегін, можуть виконуватись тільки з постановкою локомотивів з боку ухилу, а в необхідних випадках із ввімкненням і випробуванням автогальм вагонів. За неможливості постановки локомотива з боку ухилу маневри повинні виконуватися шляхом осаджування, а автогальма вагонів мають бути включені і випробувані. Порядок виконання маневрів, який забезпечує безпеку руху на станціях, що мають такі колії, визначається в ТРА станції.
Під час виконання операцій по закріпленню рухомого складу на станційних коліях мають дотримуватися таких основних положень, що забезпечують взаємний контроль працівників:
Закріплення составів поїздів:
на головних і приймально-відправних коліях керівництво і контроль за закріпленням виконує черговий по станції, а в окремих маневрових районах - маневровий диспетчер;
черговий по станції може дозволити відчеплення локомотива тільки після того, як переконається у правильності закріплення состава з доповіді виконавця цієї операції або особисто;
машиністу поїзного локомотива забороняється відчіплювати локомотив від состава без дозволу чергового по станції, переданого по радіозв'язку, парковому зв'язку, через працівника станції, що проводить закріплення, або особисто;
вилучення гальмових башмаків з-під состава дозволяється тільки за вказівкою чергового по станції, переданого виконавцю цієї операції по радіозв'язку, парковому зв'язку, через іншого працівника станції або особисто;
черговий по станції може дати вказівку про вилучення гальмових башмаків тільки після переконання у фактичному причепленні локомотива до складу по доповіді машиніста або по радіозв'язку через працівника станції.
Закріплення рухомого складу під час маневрової роботи. При проведенні маневрів відповідальність за закріплення рухомого складу несе керівник маневрів, який зобов'язаний при запиті дозволу на виїзд з колії (з даного маневрового району), доповідати черговому по станції або маневровому диспетчеру про закріплення рухомого складу.
При закріпленні вагонів на станційних коліях необхідно керуватися такими мінімальними нормами:
На горизонтальних коліях і коліях з ухилами до 0,0005 включно - по одному гальмовому башмаку для закріплення будь-якої кількості вагонів по обидва боки (состава, групи вагонів або поодинокого вагона).
На коліях з ухилами башмаки укладаються з боку спуску. На ухилах більше 0,0005 (0,5‰) до 0,001 (1‰) включно вагони закріплюються додатково одним гальмовим башмаком і з боку, протилежному спуску.
На коліях з більшими ухилами норми закріплення визначаються за наступними розрахунковими формулами:
1. При закріпленні поодиноких вагонів, а також составів або груп, що складаються з однорідного за вагою (брутто) рухомого складу: вантажних навантажених або порожніх вагонів незалежно від їх роду; рефрижераторних вагонів за умови, що в групі (секції) усі вагони навантажені або всі порожні (у тому числі порожня секція з машинним відділенням); з’єднаних локомотивів у недіючому стані;
2. При закріпленні змішаних (різнорідних за вагою) составів або груп, що складаються з навантажених і порожніх вагонів або навантажених вагонів різної ваги за умови, що гальмові башмаки укладаються під вагони з навантаженням на вісь не менше 15 т (брутто), а за відсутності таких вагонів - під вагони з меншим навантаженням на вісь, але максимального для групи, що закріплюється.
При дотриманні умов, зазначених у п.п. 1 і 2 застосовується формула:
де К - необхідна кількість гальмових башмаків;
n - кількість осей у составі (групі);
і - середня величина ухилу колії або відрізка колії в тисячних;
(1,5 і + 1) - кількість гальмових башмаків на кожні 200 осей.
3. При закріпленні змішаних составів або груп, що складаються з різнорідних за вагою вагонів, якщо гальмові башмаки укладаються під порожні вагони, вагони з навантаженням менше 15 т на вісь брутто, які не є найважчими вагонами в групі, або під вагони з невідомим навантаженням на вісь, застосовується формула:
де (4 і + 1) - кількість гальмових башмаків на кожні 200 осей.
Приклади:
а) для закріплення 80 осей групи вагонів на ухилі 0,0025 і укладенні гальмових башмаків під порожні вагони (або вагони з невідомим навантаженням на вісь) буде потрібно:
[80 (25 * 4 + 1)] / 200 = 4,4 ~ 5 гальмових башмаків; для закріплення тієї ж групи вагонів і при укладанні гальмових башмаків під вагони з навантаженням на вісь не менше 15 т (або якщо таких вагонів у групі немає, - під вагони даної групи з максимальним навантаженням на вісь):
(80 (2,5 * 1,5 + 1)) / 200 = 1,9 ~ 2 гальмових башмака;
б) для закріплення 240 осей вугільного маршруту або состава з порожніх вагонів на ухилі 0,0015 буде потрібно:
240 (1,5 * 1,5 + 1) / 200 = 3,9 ~ 4 гальмових башмака; остання кількість гальмових башмаків розраховується аналогічно і для порожніх маршрутів.
На станційних коліях із сильно замасленими поверхнями рейок (колії навантаження наливних вантажів, очищення та промивання цистерн тощо) норми закріплення збільшуються в 1,5 рази.
На коліях з ломаним профілем норми закріплення составів поїздів або груп вагонів, що знаходяться в межах повної довжини колій, обчислюються за середнім значенням профілю. Якщо вагони залишаються на окремих відрізках колій, то їх закріплення гальмовими башмаками має проводиться за нормами, що відповідають фактичній величині ухилу даного відрізка.
При закріпленні поданої під вивантаження групи вагонів гальмові башмаки мають укладатися під вагони, що підлягають вивантаженню в останню чергу.
При сильному (понад 15 м/c) вітрі, напрямок якого збігається!!! з напрямком можливого виходу вагонів, норма закріплення (на кожні 200 осей закріпленої групи), збільшується укладанням під колеса вагонів трьох додаткових гальмових башмаків, а при дуже сильному (штормовому) вітрі - семи гальмових башмаків.
При закріпленні локомотивів у недіючому стані, а у виняткових випадках іншого рухомого складу у разі відсутності достатньої кількості гальмових башмаків можуть бути використані ручні гальма рухомого складу з розрахунку: 5 гальмових осей замінюють один гальмовий башмак.
На горизонтальних коліях або коліях з ухилом 0,0005 і менше допускається приводити у дію ручне гальмо одного вагона (локомотива) в будь-якій частині зчепленої групи рухомого складу замість гальмових башмаків з обох її боків.