Будь-яка система регулювання руху поїздів складається з окремих елементів, пов'язаних між собою. У цих системах використовують в основному електричні елементи, в яких одна з величин (вхідна або вихідна) або обидві є електричними (струм, напруга). Надалі будемо розглядати тільки електричні елементи.
Залежно від виконуваних функцій у системах регулювання руху поїздів використовують такі елементи: датчики, електричні фільтри, електричні фільтри, реле, трансмітери, стабілізатори, підсилювачі, дешифратори, трансформатори, двигуни, розподільники та ін.
Електричний датчик призначений для вимірювання або перетворення неелектричних величин в електричні та здійснює якісне перетворення впливу. Прикладом таких датчиків є магнітна педаль ПБМ-56, за допомогою якої контролюють прибуття поїзда на станцію при напівавтоматичному блокуванні, а також в інших системах регулювання руху, і рейкове коло, за допомогою якого контролюється наявність або відсутність рухомої одиниці на ізольованій колійній ділянці.
Педаль ПБМ-56
Електричний фільтр пропускає електричні сигнали (напруга, струм) одних частот і перешкоджає пропуску сигналів інших частот; він здійснює кількісне перетворення впливу, отриманого від попереднього елемента, і передачу його на наступний елемент.
Багатохвильовий перестроюваний фільтр
Реле перетворює електричну величину (струм, напругу) на механічну (переміщення якоря), яка знову перетворюється в електричну величину за допомогою замикання або розмикання електричного контакту.
Реле НМШ
Трансмітер виробляє кодові сигнали, які використовуються у роботі систем регулювання руху поїздів. Стабілізатор підтримує сталість вихідної величини в разі зміни вхідної величини у відомих межах. Підсилювач слугує для підвищення амплітуди електричних сигналів і здійснює кількісне перетворення впливу. Дешифратор розшифровує прийнятий код і передає вплив на наступний елемент, здійснюючи якісне його перетворення. Трансформатор здійснює кількісне перетворення напруги. Двигун перетворює електричну енергію в механічний рух з метою впливу на об'єкт автоматичного керування або регулювання. Розподільник забезпечує розподіл як у часі, так і за окремими електричними колами подану на його вхід серію імпульсів.
Таким чином, елементи є складовою частиною систем регулювання руху, які виконують відповідальні функції з регулювання та забезпечення безпеки руху поїздів. Тому до елементів систем регулювання руху висувається низка вимог. Елементи мають бути простими за конструкцією і принципом дії, мати високу надійність і захищеність від завад, мати малі габаритні розміри і масу, легко замінюватися в системі і бути доступними для ремонту і профілактичного огляду. У разі відмови роботи елемента повинні повністю виключатися в системі положення, небезпечні для руху поїздів.
Виходячи з конкретних умов експлуатації, до елементів може пред'являтися і низка додаткових вимог. Наприклад, до елементів, які розміщуються на локомотивах і в релейних шафах на колії, пред'являються вимоги щодо вібростійкості, захисту від атмосферних впливів і пилу.