Кожна колісна пара має відповідати вимогам чинного законодавства та мати на осі виразно поставлені знаки про час і місце формування і повного обстеження колісної пари, а також тавро про приймання її при формуванні. Знаки і тавро ставляться в місцях, передбачених правилами маркування.
Колісні пари підлягають огляду і вимірам під рухомим складом із занесенням результатів виміру в спеціальному журналі. Звичайний і повний огляд і ремонт колісних пар зі зміною елементів повинні проводитися в пунктах, спеціально призначених для цього.
Відстань між внутрішніми гранями коліс у ненавантаженої колісної пари має бути 1440 мм. Відхилення у бік збільшення і зменшення при швидкостях до 120 км/год допускається не більше 3 мм, при швидкостях понад 120 км/год - у бік збільшення 3 мм, у бік зменшення 1 мм.
Забороняється експлуатувати рухомий склад, включаючи спеціальний рухомий склад:
1) з тріщиною в будь-якій частині осі колісної пари;
2) з тріщиною в ободі, диску і маточині колеса;
3) за наявності гострокінцевого накату на гребені колісної пари;
При таких зношеннях і пошкодженнях колісних пар, які порушують нормальну взаємодію колії і рухомого складу:
4) з прокатом по колу кочення колеса у локомотивів і спеціального самохідного рухомого складу - більше 7 мм, вантажних вагонів і спеціального несамохідного рухомого складу - більше 9 мм;
5) з товщиною гребеня більше 33 мм або менше 23 мм у локомотивів при вимірюванні на відстані 20 мм, у вагонів - 18 мм від вершини гребеня;
6) з вертикальним підрізом гребеня висотою понад 18 мм;
7) з повзуном (вибоїною) на поверхні кочення у локомотивів, спеціального рухомого складу і вагонів з роликовими буксовими підшипниками - понад 1 мм, вагонів з підшипниками ковзання - понад 2 мм.
При величині повзуна у вагонів від 2 до 6 мм, у локомотива і спеціального самохідного рухомого складу - від 1 до 2 мм допускається рух поїзда із швидкістю 15 км/год, а при величині повзуна відповідно від 6 до 12 мм і від 2 до 4 мм - із швидкістю 10 км/год до найближчого пункту технічного обслуговування, де є засоби для заміни колісних пар. При більших величинах рух здійснюється із заклинюванням колісної пари.