Для дистанційного управління з центрального посту об'єктами механізації та автоматизації сортувальних гірок і контролю за ходом розпуску составів використовують гірковий пульт управління. Пульт збирається із секцій. Розмір пульта і кількість секцій залежать від колійного розвитку сортувальної гірки та її потужності.
У загальному випадку пульт ГАЦ складається із секції управління ЕЦ парку прибуття, секції ув'язки пристроїв ГАЦ і ЕЦ, секції зв'язку, секції головної та пучкових частин гірки.
На рис. нижче у скороченому вигляді показано елементи керування та індикації пульта керування ЕЦ парку прибуття і гіркового поста і наведено сигналізування парку прибуття та зони насування на гірку.
Дозвіл насування составу на гірку дає черговий гіркового поста натисканням кнопки згоди насуву Г1СК (Г2СК). На гірковому пульті і табло ЕЦ миготливим світлом загоряються лампи "Згода насуву" (Г1СН (Г2СН) та СН.
Апарати гіркового поста і поста ЕЦ парка прибуття
Встановлення маршруту насуву черговий поста ЕЦ виконує натисканням кнопки початку маршруту біля світлофорів з колії насуву і кнопки кінця маршруту біля горбу гірки. Після встановлення маршруту на гірковому посту і посту ЕЦ лампочки "Згода насуву" горять рівним світлом до повного розмикання маршруту насуву. На табло ЕЦ загоряється зелена контрольна лампа насуву з відповідної колії і горить до розмикання першої колійної секції за світлофором. З моменту вступу состава на першу секцію за світлофором на гірковому пульті загоряється білим світлом комірка ізольованої ділянки, розташованої перед гірковим світлофором Г1 (Г2). З цього моменту відміна насуву унеможливлюється.
Відміна згоди на насув можлива до встановлення маршруту насуву або його використання. Для відміни черговий по гірці повторно натискає кнопку ГСК і перекриває світлофори. Черговий поста ЕЦ відміняє маршрут з витримкою часу 3 хв при зайнятій колії і 3 сек при вільній.
Світлофори колій насуву повторюють показання гіркового світлофора. Літери Н на покажчику використовують для сигналізації осаджування составу назад. При закритті гіркового світлофора на світлофорі з колії також включається червоний вогонь.
Перекриття поїзних світлофорів з колій насуву відбувається при звільненні колії насуву і зайнятості ділянки за даним світлофором або при зайнятій колії - після звільнення першої ділянки за світлофором. Попутні маневрові світлофори по колії насуву горять білим кольором; при червоному вогні або показанні "назад" гіркового світлофора - синім. Зустрічні маневрові світлофори при показанні "назад" на гірковому світлофорі горять білим кольором, при інших показаннях - синім.
На табло пульта повторювач відкритого світлофора з колії насуву горить зеленим кольором, повторювачі попутних відкритих маневрових світлофорів - білим. Для перекриття світлофорів черговий поста ЕЦ натискає кнопку "Перекриття сигналів", на пультах гіркового поста і поста ЕЦ загоряються червоні лампи "Перекриття сигналів".
Автоматичне розмикання маршруту насуву відбувається частинами від кожного зустрічного маневрового світлофора після проходу і віддалення від нього составу не менше ніж на 50 м (гарантійна ділянка). Ця ділянка слугує для можливості осаджування до закритого світлофора, який огороджує розімкнуту частину маршруту. Дозвіл на осаджування подається горінням на гірковому світлофорі червоного вогню і літери Н в маршрутному покажчику. При відмові від осаджування черговий по гірці натискає кнопку "Відмова від осаджування", через що над кнопкою миготливим світлом загоряється червона контрольна лампа, а на табло ЕЦ - зелена контрольна лампа ОС.
Згода на встановлення маневрового маршруту на ділянку колії перед гірковим світлофором черговий по гірці подає натисканням кнопки "Згода маневрів". Якщо по одній з колій насуву виконується розпуск составу, то по другій колії насуву є можливість виконати попереднє підтягування составу до гіркового світлофора Г1 (Г2). Черговий спеціальною кнопкою відкриває світлофор Г1 (Г2), на якому включається жовтий вогонь, чим дозволяє підтягування. При підході составу до відкритого гіркового світлофора на 50 м світлофор автоматично закривається і состав зупиняється перед світлофором.
Для вказівки машиністу швидкості насуву всі гіркові світлофори і їх повторювачі доповнюються покажчиками швидкості розпуску УС. При дозволяючому показанні світлофора в покажчику горять цифри, які вказують швидкість насуву на гірку. Машиніст, керуючись показанням покажчиків УС, регулює швидкість насуву. При введенні пристроїв ТГЛ (телеуправління гірковим локомотивом) швидкість насуву регулюється автоматично без участі машиніста. Поруч з гірковим світлофором Г може встановлюватися покажчик числа вагонів у відчепах 1 та 2, які будуть розпускатися з гірки в даний момент. Керуючись показаннями покажчика, розчепщик формує відчепи.
Гірковий світлофор з маршрутним покажчиком "Н"
Покажчик кількості вагонів (з інтернету)
На рисунку нижче в загальному вигляді показані елементи управління та індикації секцій головної (ліва частина) і пучкових (права частина) частин гірки гіркового пульта оператора (ДСПГО).
У верхній лівій частині пульта розміщується схематичний план колійного розвитку даної зони гірки, виконаний у вигляді комірок зі світлофільтром з контролем положення стрілок і сигналів. Управління світлофорами здійснюється кнопками П, Г2, Г і т.д. Для контролю за показаннями гіркових і маневрових світлофорів встановлюються їх повторювачі. В місцях розгалуження колій розташовуються стрілочні рукоятки з контрольними лампами положення стрілки. Нормально всі стрілочні рукоятки встановлені в середнє положення, при якому стрілки включені в ГАЦ. Індивідуальне переведення стрілки незалежно від ГАЦ виконують поворотом стрілочної рукоятки в одно з крайніх положень, які показують, в напрямку якої колії встановлена стрілка.
Схема гіркового пульта
На панелі управління пульта встановлені кнопки завдання маршрутів (вісім кнопок по числу колій в пучку). Першим натисканням однієї з кнопок набирають номер пучка, вторим - номер колії.
При ГАЦ є кнопки увімкнення пристроїв ГАЦ та АЗСР (автоматичного завдання швидкості розпуску) і вибору режимів роботи ГАЦ: маршрутний і програмний. Над кнопками є контрольні комірки, які загоряються зеленим при натисканні кожної кнопки. На панелі встановлені світлові покажчики:
"ГАЦ" - про включення стрілок в централізацію;
"Накопичувач зайнятий" - про повне заповнення блока накопичувача маршрутів;
"ГОЗУ" - про включення системи ГОЗУ (гірковий оперативний запам'товуючий пристрій);
"Номер поїзда" - про номер поїзда, підготовленого до розпуску;
"УС" (покажчик швидкості) - про задану і фактичну швидкість відчепа в уповільнювачі;
"Покажчик маршруту" - про номер формування чергового і наступного маршрутів;
"Кількість вагонів" - про контроль номера маршрута першого і другого відчепів.
Для кріплення сортувального або натурного листка, який містить програму розпуска состава, на пульті є рамка з підсвічуванням, вимикач і регулятор яскравості підсвітки. Для завдання та індикації вагової категорії відчепа встановлені кнопки з контрольними лампами "Вагова категорія". Для включення АРС встановлені кнопки і контрольні лампи по чотирьох пучках підгіркового парку, а також кнопки завдання швидкості (БСК - швидко, МСК - повільно). Для включення на гірковому світлофорі різних вогнів при розпуску состава є кнопки:
"Повільно" - жовтого вогню,
"Нормально" - жовтого і зеленого вогнів;
"Швидко" - зеленого вогню;
"Стоп" - червоного вогню;
"Назад" - червоного вогню і літери "Н".
Приклад сортувального листка
На пульту є кнопки включення дзвінка ВЗР при неправильному розчепленні вагонів на вершині гірки; кнопка просування завдань ГАЦ ПР (у випадку неправильного розчепу, коли замість двох отримують один відчеп); кнопка затримки завдань ГАЦ у випадку неправильного розчепу, коли замість одного утворюється два відчепи - "Затримка розчепу"; кнопки заміни або відміни завдань.
Для зміни завдання швидкості виходу з тормозних позицій встановлені комутатори на три положення: "Швидкість виходу" з І ГП і ІІ ГП (Ш - швидко, Н - нормально, П - повільно) і "Режим швидкості розпуску". Для управління уповільнювачами І ГП встановлений важільний перемикач на шість положень, з яких чотири положення гальмівних (1-4), одне відгальмовування (ОТ) і одне для встановлення уповільнювача в неробоче положення (0). При автоуправлінні уповільнювачами важільний перемикач встановлений в нульовому положенні (0). На пульту є контроль положення уповільнювача за допомогою двоколірних комірок: зелений - при загальмованому стані уповільнювача, білий - при розгальмованому стані уповільнювача.
Пульт управління на одній з сортувальних станцій м.Кривий Ріг
На панелі пульта пучкової частини гірки зображується схематичний план колійного розвитку пучка, виконаний також у вигляді комірок з контролем положення стрілок. На ньому відображаються гальмівні позиції ІІ ГП і ІІІ ГП. На цій секції пульта встановлюються:
- стрілочні рукоятки для роздільного управління стрілками пучка з контролем їх положення;
- перемикачі для управління уповільнювачами ІІ ГП і ІІІ ГП на шість положень. Для уповільнювача типу КВ перемикач має три положення: загальмоване, відгальмоване і нульове. Контроль положення уповільнювача здійснюється загорянням комірок, розташованих по обидва боки в місцях їх встановлення: зеленим - уповільнювач загальмований, білим - уповільнювач розгальмований. Контрольна лампа "Уповільнювач на автодії" встановлена на уповільнювач ІІ ГП, а на уповільнювачі ІІІ ГП - одна лампа на усі уповільнювачі пучка;
- перемикач "Покажчик швидкості" для перемикання по кожній підгірковій колії покажчика швидкості УС;
- покажчик "Контроль заповнення колій КЗП", по шкалі якого визначають вільну частину колії в метрах або вільну кількість колійних секцій;
- кнопки з контрольними лампами, розташовані біля кожної підгіркової колії, натисненням яких встановлюють швидкість виходу відчепа з ІІІ ГП в км/год;
- контрольна лампа "Контроль швидкостеміра" і покажчик швидкості УС; контрольні лампи "Маршрут на колію" для контролю маршрутів слідування відчепів по окремих пучках.
При роботі на гірковому пульті в маршрутному режимі оператор встановлює в середнє положення усі стрілочні рукоятки, і загоряється покажчик "ГАЦ". Далі оператор натискає кнопку "Марш." і потім натисканням кнопок номера пучка і номера колії в пучку набирає маршрут. В покажчику "Покажчик маршруту" загоряється номер даного маршруту. Переведення стрілок для наступного відчепу здійснюється автоматично після їх прослідування попереднім відчепом. При вході відчепу в зону другої гальмівної позиції загоряється і горить до вступу відчепу на підгіркову колію контрольна лампа з номером колії слідування відчепу. Оператор може втрутитися в роботу ГАЦ шляхом встановлення будь-якої стрілочної рукоятки в одне з крайніх положень, від чого автоматично відміняється маршрутне завдання ГАЦ для даного відчепу. Оператор може відмінити маршрутне завдання ГАЦ для даного відчепу. Оператор може відмінити маршрутне завдання натисканням кнопки "Відміна завдання" або замінити його, натиснувши кнопку "Заміна завдання", а потім встановити маршрут відповідними кнопками.
В програмному режимі система ГАЦ забезпечує можливість завчасного введення в маршрутний накопичувач завдання для 5-35 відчепів (в залежності від ступенів накопичення). Для роботи в програмному режимі оператор натискає кнопку "Прогр.", потім натисканням маршрутних кнопок вводить маршрутне завдання в накопичувач системи ГАЦ. При заповненні всіх ступенів накопичувача загоряється покажчик "Накопичувач зайнятий". Після закінчення програмного режиму введення завдання оператор працює так само, як і при маршрутному режимі. На пульті при реалізації програми видається інформація про два відчепи (індикація "Черговий" і "Наступний"). Для автоматизації введення завдання за допомогою пристроїв ГОЗУ оператор натискає кнопку АЗСР. Наступні дії оператора аналогічні тим, які передбачені програмним режимом роботи.
Швидкість скочування відчепів оператор регулює за допомогою перемикача. При включенні авторегулювання швидкості скочування відчепів по маршрутах їх слідування функції оператора зводяться в основному до контролю за правильною роботою пристроїв АРС і своєчасного втручання у випадку появи тих чи інших відхилень в роботі цих пристроїв. При цьому будь-який вплив оператора на органи управління уповільнювачем або стрілкою автоматично відміняє дію системи АРС. Це дозволяє за необхідності оперативно корегувати роботу даної системи.
Гірковий пульт управління
Робоче місце ДСПГ
Робоче місце ДСПГО