На рисунку нижче показана схема приймача ПК5 для одночасного прийому кодів з переїзду. В таблиці нижче наведені стани контрольних реле К, Р1, Р2 та контрольних ламп 3П, КП, ОП станційного табло при прийомі кодів з переїзду.
Схема приймача ПК5 та індикація на табло при прийомі кодів з переїзду
При вільному стані ділянки наближення і справному стані усіх об'єктів з переїзду від генератора Г1 код відстуній, від Г2 надходить код (позиція 1, див.табл.). В приймачі збуджене реле Р2, реле Р1 знеструмлене, реле К збуджене. На табло горять біла і жовта контрольні лампи і не горить червона.
Передаварійна відмова сигналізується миготінням білої лампи; жовта лампа горить, а червона не горить. У випадку аварійної відмови горить червона контрольна лампа, миготить жовта, а біла не горить. При зайнятій ділянці наближення лампи червоних вогнів переїзних світлофорів і реле КМК справні, на табло горить червона контрольна лампа, жовта і біла погашені. При передаварійній відмові і несправності лампи червоного вогню або комплекту миготіння на табло горить червона контрольна лампа, біла лампа миготить в такт з імпульсною роботою реле Р2, жовта контрольна лампа погашена.
У випадку аварійної відмови миготить червона і жовта контрольні лампи, біла погашена. Режим миготіння визначається імпульсною роботою реле Р1. При відсутності основного і резервного живлення або пошкодженні лінії ЧДК, мигають червона і жовта контрольні лампи, а біла погашена. При цьому контрольні лампи живляться від джерела СМ.
При передачі контрольної інформації основним елементом є розподільник типу РДК 2 (див.рис.нижче). Основними реле розподільника є керуючі перерахункові реле А, Б, В та Г, реле-лічильники Р1-Р8 і реле синхронізації СР з напівпровідниковою схемою уповільнення для корегування тактових імпульсів, яка зібрана на транзисторах VT1, VT2, VT3 та VT4. Розподільник приводиться в дію імпульсним реле И, що знаходиться в блоці БУР. В цьому ж блоці знаходиться керуюче реле У, за допомогою якого сигнальні імпульси, що виробляються розподільником, передаються в блок генератора ГЛ і від нього в лінію диспетчерського контролю. Реле И включене на виході приймача тактових імпульсів блока генератора ГЛ. Від кожного імпульсу реле И спрацьовує, а в інтервалах між імпульсами знеструмлюється. Перемикаючи свій контакт, реле И керує перерахунковими реле А, Б, В і Г, які рахують імпульси до восьми і перемикають кола в схемі розподільника. Реле-лічильники Р1-Р8 перемикаються через кожні чотири такти контактами перерахункових реле. Через контакти перерахункових реле і реле-лічильників замикаються вихідні кола розподільника, до яких підключаються контакти реле об'єктів контролю перегона і станції. Реле синхронізації СР контролює переривчастість тактових імпульсів, що надходять, і встановлює розподільник у вихідне положення при надходженні довгого інтервалу.
Схема розподільника типу РДК 2 для передачі контрольної інформації з проміжної станції на центральний пост
Схема уповільнення забезпечує стабільне уповільнення на відпускання реле СР при зміні напруги живлення, а також можливість регулювати час уповільнення в заданих межах при великому розбігі (розбросі) ємності конденсатора С1 (від 40 до 80 мкФ). Транзистор VT3 забезпечує вимикання реле СР при збої в роботі реле-лічильників Р1-Р8. При роботі розподільника під час кожного такту інформація про стан кожного об'єкту контролю по вхідному колу 1-6 подається на реле У. Притягуючи якір, реле У вмикає генератор ГЛ, від якого сигнальний імпульс подається в лінію диспетчерського контролю.
При передаванні інформації з проміжної станції розподільник працює таким чином. Під час нульового інтервалу реле СР відпускає якір, і через його тиловий контакт в кінці довгого інтервалу (нульовий інтервал) спрацьовує рел-лічильник Р1 по колу, що проходить від полюса П, тиловий контакт рел СР, обмотку реле-лічильника Р1, до полюса М. При першому тактовому імпульсі спрацьовує реле И. Через фронтовий контакт цього реле спрацьовує реле СР і одночасно з ним по колу, що проходить через тиловий контакт реле Г, спрацьовує реле А. Після спрацювання цих реле замикається коло самоблокування реле лічильника Р1, і одночасно утворюється коло контролю, яке проходить (див. рис. "Функціональна схема ЧДК") через фронтовий контакт реле НОС (світлофор відкритий), вхід 3-1 РДК (див.рис.вище), фронтові контакти реле Р1 та А, вихід 1-6 РДК, обмотку реле У. Спрацьовуючи, реле У вмикає генератор ГЛ, від якого на частоті, приписаній даній проміжній станції, надсилається сигнальний імпульс в лінію диспетчерського контролю на центральний пост. Якщо світлофор закритий і фронтовий контакт реле НОС розімкнутий, то сигнальний імпульс на першому кроці розподільника РДК не подається.
Під час першого тактового інтервалу спрацьовує реле Б по колу, що проходить через тиловий контакт реле И, фронтовий контакт реле А. Реле-лічильник Р1 і реле А залишаються збудженими по колах самоблокування. Вмикається коло реле контролю об'єкта НОСП (див. рис. "Функціональна схема ЧДК"). При зайнятому стані стрілочної ділянки через тиловий контакт реле НОСП, вхід 2-1РДК, фронтові контакти реле Р1, Б, тиловий контакт реле В, вихід 1-11РДК спрацьовує реле У і включається генератор ГЛ, від якого подається сигнальний імпульс на центральний пост.
В другому імпульсі по колу, що проходить через фронтові контакти реле И, Б, спрацьовує реле В. Реле А, Б і реле-лічильник Р1 залишаються збудженими по колах самоблокування. Замикається коло контролю об'єкта ЧС (вхідний світлофор) (див. рис. "Функціональна схема ЧДК"). При відкритому світлофорі коло контролю проходить через фронтовий контакт реле ЧС, вхід 3-2 РДК, фронтові контакти реле-лічильника Р1, реле В, тиловий контакт реле Г, обмотку реле У. На центральний пост надсилається сигнал про відкритий стан вхідного світлофора.
В другому тактовому інтервалі спрацьовує реле Г. Реле А, Б, В і реле-лічильник Р1 залишаються під струмом під колах самоблокування. Вмикається коло контролю об'єкта 2П (приймально-відправна колія станції). При зайнятій колії 2П замикається вхідне коло 2-2 РДК, і через фронтові контакти реле-лічильника Р1, реле Г, А спрацьовує реле У і включає генератор ГЛ, від якого подається сигнальний імпульс на центральний пост.
В третьому тактовому імпульсі спрацьовує реле-лічильник Р2, реле-лічильник Р1 знеструмлюється, реле А відпускає якір, реле Б, В і Г залишаються під струмом. Контрольне коло спрацювання реле У проходить через вхід 3-3 РДК, тиловий контакт реле А і фронтовий контакт реле Б. В третьому інтервалі знеструмлюється реле Б, реле В і Г залишаються під струмом. Контрольне коло включення реле У проходить через вхід 2-3 РДК, тиловий контакт реле Б і фронтовий контакт реле В.
В четвертому тактовому імпульсі вимикається реле В, реле Г залишається збудженим. Контрольне коло замикається через вхід 3-4 РДК, тиловий контакт реле В, фронтовий контакт реле Г. В четвертому інтервалі знеструмлюєтсья реле Г. Контрольне коло замикається через вхід 2-4 РДК, тилові контакти реле Г і А.
Починаючи з п'ятого тактового імпульсу, збуджується реле-лічильник Р3, перерахункові реле працюють в послідовності першого і другого тактів. У всіх непарних тактах перерахункові реле збуджуються в такій послідовності: А, Б, В, Г, в парних тактах вимикаються в тій же послідовності. Контрольна інформація до 32 такта розподільником РДК передається аналогічно.
Частотні сигнали приймаються на центральному посту через блок підсилювача УПДК і приймач ПК5 (див."Структурна схема ЧДК"). Кожен приймач ПК5 розшифровує імпульси кодових сигналів, які надходять одночасно з усіх об'єктів контролю двох проміжних станцій (наприклад, А і Б). Тактові частотні імпульси надходять в блок ГЛ3, де перетворюються в тактові імпульси постійного струму, від яких працює імпульсне реле И в блоці БУР. При імпульсній роботі реле И приводиться в рух розподільник РДК і працює аналогічно розподільнику проміжної станції. Через входи РДК утворюються горизонтальні кола дешифрації тактів кодового сигналу, який надходить з лінії диспетчерського контролю. По вихідних колах РДК і приймачів ПК5 вмикається табло-матриця (див.рис. нижче), на якій відображається сигнальна індикація стану об'єктів контролю всіх станцій дільниці.
Сигнальна інформація висвічується на табло за допомогою безканальних тиратронів типу МТХ-90. Тиратрони розміщені в комірках по два в кожній. На схемі розкриті тільки дві тиратронні комірки Я1 та Я2. Електрична схема табло виконана у вигляді матриці на 32 горизонталі по числу кроків розподільника і на 15 вертикалей по числу проміжних станцій диспетчерського кола. В місцях пересічення вертикалей і горизонталей включені тиратрони індикаційних комірок. Кожна вертикаль з'єднана із загальним контактом реле реєстрації Р приймача ПК5. Реле Р1 працює від кодового сигналу однієї частоти, що надходить зі станції А, а реле Р2 - від сигналу іншої частоти, що надходить зі станції Б. По кожній вертикалі управляються тиратрони, які відображають стан об'єктів тільки даної станції і перегонів, що примикають до неї. Кожна горизонталь з'єднана з виходом одного такта розподільника РДК і керує тиратронами об'єктів усіх станцій на певному кроці розподільника. Нормально між катодом і анодом кожного тиратрона (виходи а3, в3) прикладена постійна напруга 105 В, яка замала для запалювання тиратрона, але достатня для підтримки запаленого тиратрону. Запалений тиратрон контролює зайнятість блок-ділянки, перегону, колії станції, відкриття світлофора тощо. Потенціал вертикалі залежить від стану об'єкта, який контролюється на даному такті. При надходженні частотного сигналу, наприклад, зайнятості рейкового кола або відкриття світлофора, в приймачі ПК5 спрацьовує реле і через фронтовий контакт з'єднує вертикаль з нульовим (умовно - 105 В) потенціалом. Якщо реле Р не спрацює, то вертикаль через тиловий контакт цього реле з'єднується з потенціалом +105 В. В кінці кожного такту розподільника в горизонталь від джерела живлення БПДК надсилається короткий імпульс напругою 105 В тривалістю 6-10 мс. До надходження контрольної інформації тиратрони погашені через відсутність напруги на їх керуючих електродах.
Схема табло-матриці ЧДК на центральному посту
Розглянемо включення табло-матриці при прийомі частотного сигналу від станції А: реле-лічильник Р1 спрацювало, відсутній частотний сигнал зі станції Б, реле-лічильник Р1 не збуджене.
Перший такт кодового сигналу. Від тактового імпульсу кодового сигналу в блоці БУР спрацьовує реле И, фронтовим контактом якого включається реле-лічильник Р1 і перерахункове реле А в розподільнику РДК-2. Фронтовими контактами цих реле включається перша горизонталь матриці. Одночасно в блоці ПК5-1 спрацьовує реле-лічильник Р1, а реле-лічильник Р2 залишається знеструмленим. В першу горизонталь матриці подається імпульс напругою +105 В, який надходить на вхід комірки Я1. Через конденсатор С1 цей імпульс надходить на керуючий електрод тиратрону V1. Частина енергії імпульсу замикається через резистор R1, діод VD1, першу вертикаль, фронтовий контакт реле-лічильника Р1 блока ПК5-1 і полюс -105 В. На резисторі R створюється таке падіння напруги, при якому на катоді тиратрону зберігається від'ємний потенціал і тиратрон запалюється, чим контролюється зайнятість об'єкту.
Після припинення імпульсу напругою +105 В тиратрон залишається запаленим, чим запам'ятовується отримана інформація про зайнятість об'єкту. В другу вертикаль через тиловий контакт реле Р2 подається потенціал +105 В, від чого усі електроди тиратрону V2 комірки Я2 опиняються під рівними потенціалами і тиратрон не запалюється або гасне.
Другий такт кодового сигналу. Через фронтові контакти реле-лічильника Р1 і Б включається друге горизонтальне коло матриці. В приймач ПК5-1 надходить частотний сигнал зайнятості об'єкту зі станції А, і збуджується реле-лічильник Р1. Зі станції Б частотний сигнал не надходить, і реле Р2 залишається знеструмленим.
Імпульс напругою +105 В по другому горизонтальному колу подається на вхід в1 комірки Я1, по першому вертикальному колу вхід а2 через фронтовий контакт реле-лічильника Р1 з'єднується з потенціалом -105 В. Через різницю потенціалів на аноді і катоді запалюється тиратрон V2, чим контролюється зайнятість об'єкту контролю на станції А. У другу вертикаль через тиловий контакт реле-лічильника Р2 подається потенціал +105 В. Усі електроди тиратрону V2 комірки Я2 опиняються під рівними потенціалами, і тиратрон не запалюється.
Отримувана інформація відображається контрольними лампами на табло-матриці центрального посту. На світловому табло контролюються зайнятість блок-ділянок станційних колій проміжних станцій, а також показання вхідних і вихідних світлофорів, а на одноколійних лініях - завданий напрямок руху.
На лицьовій панелі табло-матриці ЧДК (див.рис. нижче) нанесений схематичний план дільниці і встановлені контрольні лампочки. Біля контрольних ламп перегінних об'єктів поставлені цифри, що вказують номер перегінної установки. Цифри, поставлені на контрольних лампах, показують номер кроку розподільника, на якому даний об'єкт контролюється. Вхідні світлофори контролюються окремими лампами, а вихідні - груповими. Табло складене з окремих секцій, з'єднаних між собою по прямій лінії або під кутом 120 градусів. Виготовляють три типи секцій довжиною 700, 1000 і 1300 мм. Безканальні тиратрони встановлюють по два у спеціальних знімних індикаційних комірках.
Зовнішній вигляд секції табло ЧДК