Автоблокування (АБ) в порівнянні з НАБ є більш досконалим засобом регулювання руху поїздів на перегонах, при якому показаннями прохідних світлофорів управляє поїзд.
При АБ перегін між станціями ділять на окремі блок-ділянки, а на їх межах встановлюють прохідні світлофори. Кожна блок-ділянка обладнується електричним рейковим колом (РК). Джерела живлення і релейна апаратура для управління світлофором встановлюється безпосередньо біля нього. При централізованому розміщенні релейної апаратури (на станціях, що обмежують перегін) прохідні світлофори на колії не встановлюються, а рух регулюються за сигналами локомотивного світлофора, встановленого в кабіні машиніста.
Принцип зміни показань на прохідних світлофорах при русі поїзда
Підвищення пропускної здатності досягається реалізацією попутного руху поїздів з мінімальним інтервалом, оскільки повний перегін поділений на окремі блок-ділянки, що огороджуються прохідними світлофорами, які працюють автоматично, в той час коли в НАБ інтервал попутного руху поїздів дорівнює повному перегону, що і обмежує його пропускну здатність.
Безпека руху поїздів при АБ підвищується завдяки обладнанню кожної блок-ділянки електричним РК, яке контролює не тільки вільність або зайнятість блок-ділянок, а й цілісність рейкових ниток в межах цих блок-ділянок. При зайнятості або пошкодженні рейкової нитки блок-ділянки світлофор, що обмежує цю ділянку, автоматично перекривається на забороняюче показання, чим і огороджується перешкода.
З метою попередження проїзду забороняючих показань прохідних світлофорів і підвищення безпеки руху поїздів АБ доповнюється пристроями автоматичної локомотивної сигналізації (АЛС), які передають на локомотивний світлофор показання колійного світлофора.
Правилами технічної експлуатації пред'являються наступні вимоги до пристроїв АБ:
- усі світлофори повинні автоматично перекриватися на забороняюче показання при вході поїзда на блок-ділянки, що огороджуються цими світлофорами, а також у випадку порушення цілісності рейкових ниток цих ділянок;
- пристрої АБ не повинні допускати відкриття прохідного світлофора до звільнення рухомим складом блок-ділянки, що огороджена цим світлофором, а також самовільного закриття світлофора в результаті переходу з основного на резервне живлення і навпаки;
- на одноколійних перегонах, обладнаних АБ, після відкриття на станції вихідного світлофора повинна бути виключена можливість відкриття сусідньою станцією вихідних світлофорів для відправлення поїздів на цей самий перегін в зустрічному напрямку. Така сама взаємозалежність світлофорів повинна бути і на двоколійних перегонах, обладнаних АБ для двостороннього руху по кожній колії.
На мережі залізниць використовують різні системи АБ (див.рис.нижче).
В залежності від прийнятої значності сигналізації прохідними світлофорами АБ буває двозначним (в основному - на метрополітені), тризначним та чотиризначним.
В залежності від числа напрямків руху по перегону використовується одностороннє (двоколійне) АБ, яке забезпечує рух поїздів по кожній з колій тільки в одному напрямку, і двостороннім яке забезпечує рух поїздів по одній колій в обох напрямках (одноколійне).
В залежності від роду струму, що живить рейкові кола, АБ може бути постійного і змінного струму.
В залежності від того, як здійснюється зв'язок по ув'язуванню показань прохідних світлофорів, АБ буває провідним та безпровідним.
Класифікація систем автоблокування
Будь-яка система АБ повинна мати високу надійність, гарантованість відсутності небезпечних відмов і забезпечувати:
- зв'язок між показаннями прохідних світлофорів;
- зв'язок між показаннями світлофора і станом блок-ділянки;- управління вогнями світлофора;
- контроль цілісності нитки лампи червоного вогню і автоматичне перенесення червоного вогню на попередній світлофор при пошкодженні кола горіння лампи червоного вогню даного світлофора;
- зміну напрямку руху на перегоні при двосторонній дії одноколійних і двоколійних АБ;
- виключення появи на світлофорі більш дозволяючого сигнального показання при замиканні ізостиків в РК.
Принципові схеми АБ викреслюють по окремих колах в прийнятих умовних позначеннях приладів та їх контактів. Над кожним контактом ставлять літерне позначення реле, до якого цей контакт відноситься.