Сортувальні станції та гірки займають одне з центральних місць у системі формування вантажопотоків. За виконуваними функціональними завданнями прийнято до впровадження такі системи автоматизації технологічних процесів сортувальних станцій.
Гіркова автоматична локомотивна сигналізація з передачею інформації по радіоканалу і телекеруванням локомотивом ГАЛС Р. Ця система охоплює постовий керуючий обчислювальний комплекс, що збирає інформацію з приладів ЕЦ зони контролю, АРМ ДСП, бортові контролери, якими обладнано маневрові локомотиви, і АРМ електромеханіка. Така система забезпечує контроль за прибуттям потяга на сортувальну станцію, відстежує і реєструє операції з його закріплення, огляду, насуву і розпуску.
При цьому на моніторах АРМ ДСП можна відобразити: накопичення вагонів на коліях сортувальної станції та заповнення їх; завершення маневрів; місце розташування, швидкість і напрямок руху маневрових локомотивів. Джерелом інформації для системи є натурний лист на состав, що надходить з АСУ СС, апаратура ЕЦ і датчики вимірювання колії та швидкості, що розміщуються на кожному локомотиві.
Гірковий програмно-задавальний пристрій ГПЗУ. Ця система пов'язує в єдиний технологічний ланцюжок чергового по парку прибуття ДСП, ДСПГ і машиніста гіркового локомотива, через неузгодженість дій яких часто виникають аварійні ситуації на гірці.
Функції ГПЗУ полягають у коригуванні програми розпуску, що надходить з АСУ СС; розрахунку швидкості состава під час насуву на гірку; контролі правильності розчеплення та автоматичному введенні маршрутів у ГАЦ синхронно з ходом розпуску; управлінні покажчиками кількості вагонів і гірковим сигналом. Можливості АРМ ДСПГ у системі ГПЗУ дають змогу поєднати функції чергового по гірці та маневрового диспетчера.
Гіркова автоматична централізація з введенням накопичення вагонів ГАЦ-МН. Крім керування встановленням стрілок за маршрутом, ця система забезпечує: контроль за переміщеннями відчепів під час розпуску і маневрів; підготовку результатів виконаного розпуску для АСУ СС; формування сортувального листка для повторного розпуску; унеможливлення переведення стрілки під довгобазним вагоном; унеможливлення розрізу стрілки під час маневрів.
Функціональний склад ГАЦ-МН дає змогу вести розпуск в автоматичному режимі для дозволених до спуску вагонів. Таким чином, процес розформування составів у частині управління швидкістю составу і маршрутами руху відчепів повністю автоматизовано.
Напільні пристрої сучасних систем управління маршрутами руху відчепів модернізовано за рахунок застосування індуктивно-провідникових датчиків ІПД захисту стрілочної ділянки та нових лічильників осей. Це дає змогу перейти від нормально розімкнутих до нормально замкнутих схем контролю стану стрілочних ділянок.
Пристрій управління прицільним гальмуванням УУПТ. Ця система вдосконалила моделі представлення відчепів і алгоритми управління гальмуванням. Для реалізації всіх етапів роботи УУПТ застосовують нові типи уповільнювачів ВЗПГ і КЗ для гіркових позицій і РНЗ-2М для паркових, нових швидкостемірів, вагоміра, системи контролю заповнення колій КЗП-ИПД. Це створює умови для підвищення якості та точності вигальмовування відчепів, контролю заповнення колій з урахуванням довжини «вікон», що виникають на коліях сортувального парку.
Структура комплексної системи автоматизації управління СС. Комплексна система автоматизації управління сортувальною станцією КСАУ СС представлена на рисунку нижче. Така система включає: автоматизацію роботи сортувальної гірки; автоматизацію управління процесом насування та формування составів у парках прибуття та відправлення; автоматизацію роботи станційного технологічного центру оброблення інформації (СТД); об'єднання інформаційно-планувальної системи (ІПС) сортувальної станції (АСУ СС) і пристроїв управління та контролю сортувальної станції на основі єдиної інформаційної бази для створення комплексної системи управління; систему дистанційного контролю та діагностики пристроїв СЦБ.
Структурна схема комплексної автоматизації управління сортувальною станцією
Управління сортувальною роботою забезпечується низкою АСУ реалізацією процесу розформування-формування поїздів.
ГАЛС Р реалізує задані автоматично швидкісні режими насуву, розпуску й осаджування составів і вагонів, забезпечує безпеку під час насуву та розпуску, контролює місцезнаходження гіркових локомотивів у парку прибуття, на спускній частині гірки та у сортувальному парку, послідовність операцій під час реалізації технологічного процесу і роботу пристроїв СЦБ у парку прибуття, обладнаному пристроями електричної централізації ЕЦ ПП.
ГПЗУ забезпечує інформаційний обмін з ИПС СС з формування програми розпуску і контролю його результатів, розраховує для ГАЛС Р швидкість розпуску, організовує введення програми розпуску в ГАЦ МН, контроль правильності розчеплення вагонів, керування індикаторами кількості вагонів і гірковими сигналами.
Гіркова автоматична централізація мікропроцесорна ГАЦ МН управляє маршрутами руху відчепів, коригує програми розпуску і накопичення вагонів у сортувальному парку.
Система УУПТ забезпечує трипозиційне вигальмовування відчепів на основі результатів їхнього почасового зважування та контролю заповнення колій КЗП за допомогою індуктивно-провідних датчиків ИПД.
Система КЗП дає змогу вимірювати вільну довжину колій сортувального парку, швидкості скочування і зіткнення відчепів, а також наявність «вікон» на коліях.
Маневрова АЛС (МАЛС) з передаванням інформації радіоканалом між постом ЕЦ і маневровими локомотивами, що працюють у вихідній горловині сортувального парку і в парку відправлення з формування поїздів, реалізується за допомогою системи ГАЛС РМ. Вона забезпечує безпеку маневрових операцій, контроль місцезнаходження маневрових локомотивів і роботи пристроїв СЦБ, оперативного персоналу сортувальної станції та машиністів у зоні своєї дії.
Автоматизація роботи СТЦ базується на створенні АРМ маневрового диспетчера (ДМДЦ), що охоплює диспетчерський контроль поїзної ситуації в парках і горловинах сортувальної станції та автоматичне ведення графіка технологічного процесу, пов'язування АРМ ДМДЦ із відповідними АРМ ДСПГ, організовує двосторонні зв'язки для планування роботи сортувальної станції та передання результатів виконаного процесу по каналах ИПС СС.
Система автоматичного управління і контролю компресорної станції і пневмомережі САУ КСП забезпечує управління компресорами в автоматичному режимі, контроль робочих параметрів компресорів, тиску в гальмівній магістралі і гальмівних циліндрах сповільнювачів, передачу діагностичної інформації в АРМ електромеханіка ГАЦ.
На базі системи ГАЛС Р працюють АРМ електромеханіків ЕЦ парків прибуття і відправлення, на базі систем ГАЦ МН, УУПТ і КЗП - АРМ електромеханіка ГАЦ.
Така структура побудови системи управління роботою сортувальної станції забезпечує передачу інформації про реальну поїзну ситуацію абонентам ИПС СС, диспетчерам суміжних служб і поїзному диспетчеру для поліпшення координації дій оперативного персоналу управлінського та регіонального рівнів.