Рухом поїздів на дільниці повинен керувати тільки один працівник – поїзний диспетчер, який відповідає за виконання графіка руху поїздів на дільниці, яку він обслуговує.
Функції поїзного диспетчера можна розділити на активні та пасивні:
− активні функції складаються з трьох основних елементах:
1) поточне планування - попереднє складання плану пропускання поїздів по дільниці на певний період і наступні його коригування. При цьому диспетчер переслідує мету - мінімізувати затримки поїздів і відхилення від графіка;
2) диспетчерське регулювання - своєчасна видача необхідних розпоряджень для здійснення запланованого пропускання поїздів з урахуванням всіх виникаючих змін поїзної ситуації, наприклад прискорення ходу поїзда порівняно з графіковим (ДНЦ домовляється з машиністом поїзда про прискорене прямування по дільниці, видає йому диспетчерський розклад і зі свого боку зобов'язується надати «зелену вулицю»);
3) оціночно-контрольні дії - оцінка досягнутого результату порівняно з запланованим.
− пасивні функції: ведення графіка виконаного руху, обмін підходами поїздів з сусідніми диспетчерами, передача відомостей про поїзди і вагони на станції, заповнення додатків до графіка.
Крім поїзної роботи, диспетчер організовує місцеву роботу своєї дільниці: організовує просування передавальних, вивізних і збірних поїздів з вагонами призначенням на проміжні станції, завчасно повідомляє чергових по цих станціях про підхід вагонів, забезпечує навантаження порожніх вагонів, вживає заходів для якнайшвидшого вивезення завантажених вагонів і порожніх вагонів з-під вивантаження з дільниці на найближчі технічні станції.
Накази поїзного диспетчера підлягають безумовному виконанню працівниками, які безпосередньо пов’язані з рухом поїздів на цій дільниці. Забороняється давати оперативні накази з руху поїздів на дільниці без відома поїзного диспетчера.
При існуючій структурі диспетчерського управління робоче місце поїзного диспетчера фізично знаходиться в будівлі ЄДЦУП (Єдиного дорожнього центру управління перевезеннями), при цьому його дільниця фактично може знаходитися на досить віддаленій відстані шановні студенти, читайте інформацію, не потрібно бездумно її копіювати.
Для контактів поїзного диспетчера з виконавцями використовуються різні види зв'язку. Вказівки з руху поїздів черговим по станціях передаються по спеціальному селекторному (виборчому) телефонному зв'язку. Він дозволяє викликати будь-який включений у лінію пункт окремо, а також кілька (груповий виклик) або всі пункти (циркулярний виклик). Для контактів поїзного диспетчера з машиністами поїздів використовується радіозв'язок, однак на практиці більшість наказів машиністам (наприклад, наказ на нагін або на підвищення дільничної швидкості) передається через чергових по станціях. На багатьох ділянках, обладнаних АБ, робоче місце ДНЦ оснащується пристроями ДК у вигляді табло, на якому зображена схема дільниці і проміжних станцій. Спеціальна світлова індикація сигналізує про показання сигналів і про фактичне зайняття поїздом блок-ділянок і колій на станціях.
Для забезпечення якісного управління рухом поїздів на ділянках та полігонах диспетчерський апарат залізниць і дирекцій залізничних перевезень веде графік виконаного руху поїздів, на якому фіксується динаміка руху поїздів у просторі та часі. Докладніше про призначення, будову та види графіків руху можна прочитати ТУТ.Такий графік будується на підставі даних про час прибуття, відправлення та прослідування поїздами роздільних пунктів шановні студенти, я вас дуже прошу не копіювати бездумно текст, а хоч трохи читати матеріал. Ведення графіка виконаного руху має на меті контроль поїзного положення на ділянці, своєчасне прийняття регулювальних заходів та наступного аналізу роботи ділянки. На підставі аналізу графіка виконаного руху розраховуються якісні та кількісні показники роботи.
На графіку виконаного руху поїздів вказуються:
– номери поїздів і поїзних локомотивів, прізвища машиністів та час їх явки на роботу, маса та умовна довжина поїздів, поїзди, що вимагають особливих умов пропускання;
– час відправлення, прибуття і проходження поїздів по станціях ділянок;
– колія, по якій пропускався, приймався (відправлявся) поїзд;
– час збільшення (зменшення) перегінного часу ходу на перегонах;
–дозвіл, за яким приймався (відправлявся) поїзд (реєстрований наказ, колійна записка, дозвіл на бланку зеленого кольору, тощо) при порушенні нормальної дії пристроїв СЦБ;
– всі діючі попередження, в тому числі що вимагають зниження швидкості, номери поїздів, з яких почато видачу попередження, відмітка про видачу непередбачених попереджень;
– дані про несправності пристроїв СЦБ, контактної мережі, зв’язку, електропостачання, несправності колії;
– закриття перегонів, колій та інших пристроїв, що обслуговують рух, із зазначенням найменування робіт, що виконуються;
– зняття напруги з контактної мережі на головних і приймально-відправних коліях станцій ділянки та перегонів;
– рух поїздів по неправильній колії або по парній (непарній) колії, яка залишилася для руху поїздів;
– причини затримок поїздів
– та інші відомості відповідно до Інструкції з ведення графіка виконаного руху поїздів на залізниці та дирекціях залізничних перевезень.
Для упорядкування ведення графіка виконаного руху поїздів вводяться наступні позначення поїздів:
1) Маршрути:
• Критих – синій пунктир «олівець»;
• Платформ – брунатний (коричневий) пунктир «олівець»;
• Напіввагонів – синій безперервний «олівець»;
• Цистерн – зелений безперервний «олівець»;
• Зерновозів – брунатний, суцільний «олівець»;
• Цементовозів – зелений пунктир «олівець»;
2) Транзитні для ділянки із рухомого складу різного роду – синій «паста»;
3) Місцеві (вивізні, передавальні) – чорний, суцільна лінія;
4) Збірні – чорний, штрих-пунктирна лінія «паста»;
5) Господарчі поїзди – синій, суцільна лінія з перехрещенням у вигляді літери Х «паста»;
6) Локомотиви резервом – чорний пунктир;
7) Швидкі пасажирські і приміські поїзди – червоний, суцільна лінія;
8) Прискорені пасажирські поїзди – подвійна лінія, червона суцільна;
Прямування поїзда на графіку відмічається лінією відповідного кольору.
Для полегшення праці диспетчера на багатьох робочих місцях використовують автоматизовану систему диспетчерського керування «КАСКАД».
Програмно-апаратний комплекс АРМ поїзного диспетчера забезпечує контроль перевізного процесу, який здійснюється на основі інформації, отриманої від пристроїв СЦБ.
Інформація відображається на екранах моніторів у режимі реального часу та за заданий період:
поїзна ситуація у вигляді мнемосхеми з позначенням номера (назви) та стану об'єктів контролю;
відображення поїзда, його номера та напрямку руху (голови і хвоста поїзда) з автоматичною реєстрацією проходження на дільниці;
автоматичне ведення системного журналу з реєстрацією сигналів телеуправління, телесигналізації, діагностики та дій поїзного диспетчера за масштабом часу;
відображення за минулі періоди часу (до 30 діб) поїзної ситуації та стану об'єктів контролю на дільниці у вигляді комп'ютерної анімації;
інтерпретація процесу проходження поїздів на дільниці у вигляді графіка виконаного руху в режимі реального часу та за заданий період;
відображення графіка прогнозованого руху поїздів;
відображення діагностичної інформації;
аналіз стану перевізного процесу у будь-якому режимі часу з потрібним ступенем деталізації.
Мікропроцесорна система диспетчерської централізації «КАСКАД» надає такі чотири режими управління об'єктами СЦБ:
1. Пряме управління - передача команд управління до об'єкта, поки натиснута кнопка управління. Наприклад, при прямому управлінні стрілкою протягом усього часу утримання кнопки «+» або «-» натиснутою команда переведення стрілки буде посилатися до станції
2. Управління з програмним спостереженням - це базовий режим роботи системи, при якому система контролює правильність виконання команди, тобто, якщо команда була відправлена до об'єкта СЦБ, але не виконана, то система самостійно відправить команду для повернення об'єкта СЦБ у початковий безпечний стан . Наприклад, якщо диспетчер відправив команду зміни режиму живлення ламп світлофорів на «Ніч», а зміна не відбулася, то система відправить команду для повернення в режим «День»
3. Накопичення маршрутів - це встановлення маршрутів руху, але їх готування відкладене до виконання шановні студенти, я вас дуже прошу не копіювати бездумно текст, а хоч трохи читати матеріал визначених умов руху поїздів або часу.
4. Прогнозне управління - це режим управління рухом поїздів, при якому система самостійно формує маршрути по прогнозних трасах і передає їх у список накопичених маршрутів станції, де вони очікують реалізації.
Головне вікно програми містить панель вибору станції або перегону. На панелі вибору розташовані кнопки перемикання між станціями і перегонами. Диспетчер може натиснути кнопку вибору станції або перегону за допомогою миші чи клавіатури.
Робоче місце поїзного диспетчера
Загальний план дільниці
Вікно станції
Колір кнопки вибору станції чи перегону - зелений при відсутності несправностей. Якщо з'являється несправність об'єкта СЦБ, кнопка вибору станції або перегону починає мигати червоним кольором, привертаючи увагу диспетчера.
Для завдання або накопичення маршруту на станції за допомогою миші натискається кнопка світлофора початку маршруту, а потім кнопка світлофора кінця маршруту, при цьому з'явиться відповідне діалогове вікно. Натискання кнопки "Автоматичне завдання" призведе до відправлення команди завдання маршруту на станцію. Натискання кнопки "Підготувати усе для відкриття сигналу" призведе до готування маршруту без відкриття сигналу.
Для відміни маршруту спочатку вибирається маршрут натисканням на кнопку світлофора, що горить зеленим кольором, при цьому кнопка керування світлофора залишиться натиснутою, а потім ця ж кнопка натискається ще раз для виклику діалогового вікна "Відміна маршруту".
Діалогове вікно "Відміна маршруту" містить поле перегляду, у якому показана великим планом частина станції, де буде відбуватися скасування маршруту. Натисканням кнопки "Автоматична відміна" призведе до відправлення команди скасування маршруту на станцію.
Для штучного розмикання ділянок натискається кнопки "Розмикання", викликається діалогове вікно "Штучне розмикання", яке містить список ділянок, що залишилися замкнутими в маршруті після проходження поїзда. Дії по виконанню штучного розмикання подібні до дій чергового по станції.
Діалогове вікно для завдання маршруту приймання
Діалогове вікно для відміни маршруту
Діалогове вікно "Штучне розмикання"