Одноколійне кодове АБ змінного струму використовується при будь-якому виді тяги. З метою підвищення надійності роботи АБ використовують двохниткові лампи для червоних вогнів світлофорів. Для контролю цілісності основної нитки лампи використовують вогневе реле О, а для контролю додаткової нитки - реле ОД. Перенесення показання червоного вогню на світлофор, що стоїть позаду, відбувається лише після перегоряння обох ниток. Зміна напрямку руху здійснюється за допомогою чотирьохпровідної схеми зміни напрямку.
Для зміни напрямку руху на кожній сигнальній установці використовують реле напрямку Н і його повторювачі 1Н, 2Н, 1ПТ, 2ПТ. Контакти реле 1ПТ і 2ПТ посилені і використовуються для перемикання рейкових кіл, інші кола комутуються контактами реле 1Н і 2Н. Для спрощення перемикання рейкових кіл на сигнальній установці встановлюють два комплекти апаратури рейкових кіл - два джерела живлення 1ПЧ, 2ПЧ та два імпульсних колійних реле 1И та 2И. Джерело живлення підключається до вихідного кінця рейкового кола, а реле встановлюється на вхідному кінці рейкового кола. При зміні напрямку руху кінці рейкових кіл змінюються місцями.
Схема АБ складається з наступних кіл: рейкове, зміни напрямку, кодування, дешифрування, сигнальне та електроживлення.
Для роботи схеми на кожній сигнальній установці встановлена апаратура:
Н (КШ1-80) - реле напрямку;
1Н, 2Н (НМШ1-400) - повторювачі реле напрямку;
1ПТ, 2ПТ (НМПШ2-400) - повторювачі реле напрямку;
1И, 2И (ИМВШ-110) - імпульсні колійні реле;
З, Ж (АНШ5-1230) - сигнальні реле;
О, 1О, 2О, АОД, БОД (АОШ2-180/0,45) - вогневі реле;
ОИ (НМШ2-900) - зворотний повторювач імпульсного реле;
Ж1 (НМШ1-400) - повторювач реле Ж;
Ж2, Ж3 (НМШМ1-3600) - повторювач реле Ж;
1НЖ (НМШ1-400) - повторювач реле 1Н та Ж2;
1Т, 2Т (ТШ-65В) - трансмітерні реле;
БИ (БИ-ДА) - блок виключень;
БС (БС-ДА) - блок лічильників;
БК (БК-ДА) - блок конденсаторів;
КПТ (КПТШ) - кодовий колійний трансмітер.
Одноколійне АБ змінного струму
Розглянемо роботи схеми одноколійного АБ при встановленому непарному напрямку руху і зайнятій ділянці 3П.
На сигнальних установках 3, 5, 7 реле напрямку Н під дією струму прямої полярності перемикає поляризовані якорі в нормальне положення, а на розрізній сигнальній установці непарного напрямку (біля світлофора 4) реле Н перемикає поляризований якір в переведене положення. На сигнальних установках 3, 5, 7 збуджуються повторювачі реле напрямку 1Н, 1ПТ, на розрізній точці - 2Н і 2ПТ.
На сигнальних установках 3, 5, 7 тиловими контактами реле 2ПТ до вхідного кінця РК підключається імпульсне колійне реле 2И, а фронтовими контактами 1ПТ до вихідного кінця РК підключається кодове живлення. На розрізній сигнальній установці тиловими контактами 1ПТ підключається імпульсне реле 1И, а фронтовими 2ПТ - кодове живлення.
При знаходженні поїзда на ділянці 3П імпульсне колійне реле 2И припиняє працювати в імпульсному режимі і на виході дешифратора ДА відпускають свої якорі сигнальні реле Ж, З і повторювачі Ж1, 1НЖ та Ж2. Через тилові контакти реле 2Н і Ж2 замикається коло горіння основної нитки лампи червоного вогню і збудження вогневого реле О по низькоомній обмотці від джерела СХ12, МСХ. Друга резервна нитка лампи червоного вогню контролюється в холодному стані за допомогою реле ОД від джерела СХ20, МСХ, коло збудження якого проходить по високоомній обмотці.
Контактом реле 1НЖ відключаються кола живлення дозволяючих вогнів світлофора 3. Фронтовими контактами вогневих реле О та ОД створюється коло імпульсної роботи трансмітерного реле 1Т в коді КЖ.
Контактом реле 1Т рейкове коло 5П кодується кодом КЖ.
Перегоряння основної нитки лампи червоного вогню не призведе до припинення кодування рейкового кола 5П, оскільки на світлофорі 3 буде продовжувати горіти червоний вогонь по колу другої нитки від джерела СХ12, МСХ. Кодування РК припиниться тільки при перегорянні обох ниток, при цьому відбувається перенесення показання на світлофор, що стоїть позаду (світлофор 5).
На сигнальній установці 5 при прийомі коду КЖ працює імпульсне реле 2И, через перемикаючий контакт якого працює дешифратор ДА. Включення дешифратора виконується з перевіркою встановленого напрямку руху, для чого в коло включений нормальний контакт поляризованого якоря реле Н. Через дешифратор включаються сигнальні реле Ж і Ж1.
Після збудження реле Ж2 і Ж3 на світлофорі 5 утворюється коло горіння лампи жовтого вогню.
Обидві нитки лампи червоного вогню контролюються в холодному стані, при цьому вогневі реле О і БОД збуджуються по високоомним обмоткам від джерела СХ20, МСХ.
При горінні на світлофорі 5 жовтого вогню замикається коло кодування кодом Ж ділянки 7Па. Рейкове коло 7Па кодується контактом реле 1Т.
На сигнальній установці 4 код Ж приймає імпульсне колійне реле 1И, включене через тилові контакти повторювача напрямку 1ПТ. Контактом реле 1И вмикається дешифратор, на виході якого збуджується сигнальне реле Ж, а потім збуджуються його повторювачі Ж1 та Ж2. Крім того, на розрізній сигнальній точці у вимкненому стані знаходиться реле 1НЖ, контактами якого відключаються дозволяючі вогні сигнальної установки 4. Обидві нитки лампи червоного вогню світлофора 4 контролюються в холодному стані за допомогою вогневих реле О та ОД.
Коло живлення трансмітерного реле 2Т через контакти кодового колійного трансмітера КПТШ відключене контактом реле 1Н. Замість кола кодування замикається коло трансляції кодів з рейкового кола 7Па в рейкове коло 7П:
П - перемикаючий контакт 1И - фронтовий 2Н - фронтовий 2ПТ - 72 БИ-ДА - М.
Реле 2Т транслює код Ж з рейкового кола 7Па в рейкове коло 7П.
На сигнальній установці 7/2 (схема не наводиться) по аналогії з установкою 5/6 код Ж приймає з рейкового кола імпульсне реле 2И. Контактами 2И замикається коло дешифрування коду і збуджуються реле Ж і З, а потім і їх повторювачі. З перевіркою встановленого напрямку руху через фронтові контакти сигнальних реле Ж2 і З1 на світлофорі 7 вмикається зелений вогонь і замикається коло кодування кодом З рейкового кола 9П.
Зміна напрямку руху з непарного на парний здійснюється шляхом чотирьохпровідної схеми зміни напрямку.
На сигнальних установках 3, 5/6 та 2/7 реле напрямку Н збуджується струмом зворотної полярності, перемикають поляризовані якорі в переведене положення і включають повторювачі 2Н та 2ПТ. На сигнальній установці 4 реле Н переключає поляризований якір в нормальне положення і вмикає повторювачі 1Н та 1ПТ.
Контактами реле 2ПТ і 1ПТ комутуються кінці рейкових кіл, на вході РК підключається імпульсне колійне реле, а на виході - джерело кодового живлення. В парному напрямку на сигнальній установці 3 утворюється розрізне рейкове коло, де відбувається трансляція кодового живлення з РК 5П в РК 3П.
Робота схеми в парному напрямку аналогічна роботі схеми в непарному напрямку.