В ПТЕ сказано, що основними обов'язками працівників залізничного транспорту є своєчасне та якісне обслуговування виробництва та контрагентів, відповідальність за збереження рухомого складу та вантажів, що перевозяться, ефективне використання технічних засобів, споруд і пристроїв залізничного транспорту, дотримання нормативно-правових актів з охорони праці та безпеки руху.
Промисловий залізничний транспорт являє собою ділянку виробництва підвищеної небезпеки.
Складні план та профіль колії на майданчиках заводів, високі навантаження на вісі рухомого складу, незадовільний стан видимості, високий темп маневрової роботи, а також часті ходження по коліям сторонніх осіб – все це вимагає від робітників залізничного транспорту підвищеної уваги, суворого виконання самими робітниками правил техніки безпеки при маневровій роботі.
Правила технічної експлуатації вимагають від робітників залізничного транспорту підприємств повного використання технічних засобів при високій якості праці.
Для виконання цієї вимоги робітники залізничного транспорту повинні добре володіти знаннями транспортної техніки, її технічними та експлуатаційними характеристиками, а також передовими технологіями праці.
Кожен працівник, окрім виконання своїх функцій, повинен прагнути до економії палива, мастил, електроенергії, запчастин та матеріалів; підвищувати продуктивність праці таким чином, щоб при менших витратах виконати в кінцевому рахунку великий об’єм планових перевезень.
Працівник, пов'язаний з роботою залізничного транспорту, є відповідальним за виконання ПТЕ, безпеки руху та повинен виконувати правила та інструкції з охорони праці, пожежної безпеки, виробничої санітарії .
Те, що кожний працівник залізничного транспорту, який пов’язаний з рухом поїздів, несе особисту відповідальність за колом своїх обов’язків, що ним виконуються, як при русі поїздів, так і при маневровій роботі, означає, що не тільки працівники, які безпосередньо беруть участь у русі поїздів, наприклад, машиніст, який веде поїзд, або черговий по станції, який приймає або відправляє його, але і начальник станції, інженер, який проектує станцію, відповідальний працівник управління, який затверджує інструкцію, ревізор, який контролює виконання ПТЕ та інструкцій, та інші несуть особисту відповідальність за безпеку руху та охорону праці.
Кожне, навіть незначне порушення Правил одним працівником, особливо якщо воно поєднується з порушеннями інших, може призвести до тяжких наслідків. Тому працівник, який допускає порушення Правил, несе відповідальність за них згідно з діючим законодавством.
Відповідальність за дотримання Правил технічної експлуатації працівниками покладається на керівників відповідних структурних підрозділів. Порушення ПТЕ працівниками тягне за собою відповідальність згідно з чиним законодавством.
Відповідальність за виконання Правил працівниками залізниць покладається на керівників відповідних підрозділів, які зобов’язані забезпечити глибоке вивчення Правил, інструкцій та інших керівних документів, що відносяться до технічної експлуатації залізниць та забезпечення безпеки руху, а також забезпечити проведення систематичних перевірок їх виконання.
Правила встановлюють також важливий принцип суворої єдиноначальності і передусім у питаннях оперативного керування рухом поїздів та маневрової роботи. Тільки безумовне виконання цієї вимоги може забезпечити чітку та безаварійну роботу залізниць. Тому кожний робітник перш за все повинен досконально вивчити свої права та обов'язки при улаштуванні на роботу в залізничний цех підприємства.
Працівник підприємства зобов'язаний подавати сигнал зупинки поїзду, передавальному чи маневровому составу, а також вживати інших заходів для їх зупинки у випадках, які загрожують життю та здоров'ю людей або безпеці руху.
У разі виявлення несправності споруд, пристроїв чи пошкодження рухомого складу, які створюють загрозу безпеці руху, особистій безпеці інших працівників або навколишньому природному середовищу, працівник повинен негайно вжити заходів щодо огородження небезпечного місця та усунення несправності.
При перевезеннях з різних причин можуть виникнути так звані аварійні ситуації (загромадження колій гірничою масою в кар’єрі, пошкодження колії або порушення габаритів при будівництві, розлив на колії металу або шлаку тощо), при яких порушується безпека руху і працівників, що знаходяться поблизу. Такі ситуації небезпечні через свою раптовість, і працівники залізничного транспорту не можуть прийнять заходи при вже розпочатому русі поїзда або маневрового составу.
Тому правила зобов’язують робітника будь-якого підрозділу підприємства, який знаходиться поблизу, вжити заходів із зупинки рухомого складу. Відомо багато фактів, коли випадкові люди попереджали аварії. В ПТЕ такі дії кваліфікуються як обов’язкові для кожного працівника підприємства.
При виявленні аварійної ситуації кожен робітник повинен вжити заходи до огородження небезпечного місця і усунення самої ситуації. Для огородження можна використовувати як прийоми, передбачені ІСИ, так і найпростіші засоби: розпалити вогнище, оповістити через інших працівників або по телефону працівників транспорту, покласти на колію гальмовий башмак тощо.
Після огородження працівник сам або за допомогою інших повинен приступити до усунення несправності, особливо це стосується невеликих загромаджень.
Працівникам, робота яких пов'язана з рухом поїздів та маневровою роботою, не дозволяється відволікатися від виконання посадових обов'язків і займатися сторонніми справами.
Працівники залізничного транспорту під час виконання службових обов'язків повинні бути охайно одягнені, утримувати в чистоті і порядку своє робоче місце та технічні засоби.
На більшості підприємств галузі створені необхідні виробничі, технологічні та санітарно-гігієнічні умови для успішного виконання службових обов’язків. Охайність особистого одягу допомагає працівнику залізничного транспорту створити ділову обстановку на робочому місці. Стан особистого одягу кожного працівника у більшості випадків залежить від рівня його культури та виховання. Велика роль у такому вихованні відводиться керівнику служби, дільниці, станції, депо, цеху, які повинні бути прикладом для підлеглих.
Якщо працівнику залізничного транспорту згідно з переліком, встановлена форма одягу та знаки розрізнення, він при виконанні службових обов’язків повинен бути одягнений по формі.
Робоче місце, його технічний, технологічний, санітарно-гігієнічний та естетичний стан у багатьох випадках сприяє чіткому виконанню своїх обов’язків.
Робоче місце – це кабіни локомотивів, кранів, це підніжка локомотива, приміщення стрілочного поста, приміщення регулювальників швидкості руху вагонів, території міжколійя на станціях, де працюють складацькі бригади, бригади оглядачів поїздів і вагонів, прийомоздавальники та ін.
Обов’язок керівників відповідних підрозділів транспорту полягає у тому, щоб створити на робочих місцях підлеглих обстановку, що відповідає технічним, санітарно-гігієнічним та протипожежним вимогам.
Кожен працівник залізничного транспорту зобов’язаний знати та дотримуватися вимог стандартів, метрологічних норм і правил за колом своїх обов’язків.
Забороняється допускати на локомотиви, у кабіни управління спеціального самохідного рухомого складу, кранів, іншої залізничної техніки, до сигналів, стрілок, апаратів, механізмів та інших пристроїв, пов'язаних із забезпеченням безпеки руху, а також у приміщення, звідки здійснюється управління сигналами та цими пристроями, осіб, які не мають права доступу до них.
Для забезпечення безпеки руху, а також підвищення відповідальності працівників транспорту, ПТЕ встановлюється порядок допуску осіб до пристроїв і апаратів, робота яких пов'язана з безпекою руху. Особи, які проходять стажування, допускаються до апаратів і пристроїв під наглядом і під особисту відповідальність працівників, які обслуговують ці апарати і пристрої.
У ряді випадків аварії на виробництві відбуваються через те, що машиніст або помічник машиніста локомотива залишають у кабіні тепловоза або сторонніх осіб, або курсантів, які проходять стажування, а самі через не пов'язані з виробничою необхідністю причини відсутні. До аналогічних ситуацій призводять випадки, коли локомотивна бригада допускає сторонніх осіб (пасажирів) у кабіни для перевезення їх до місця роботи. Сторонні розмови відволікають увагу бригади від службових обов’язків. У разі небезпеки зайві люди ускладнюють доступ до приладів і приводів апаратів управління. Тому категорично забороняється стороннім особам перебувати в приміщеннях, де розміщені пульти управління, шафи з реле і блоками живлення пристроїв електричної централізації стрілок і сигналів. Сторонні особи заради цікавості або з інших причин можуть непомітно натиснути кнопку, повернути рукоятку, що може призвести до помилкових сигналів, переведення стрілки або відключення електроживлення пристроїв від мережі і т. д. Наслідки таких порушень уявити собі неважко.
Управляти локомотивами, дрезинами та іншими рухомими одиницями, сигналами, апаратами, механізмами та іншими пристроями, пов'язаними із забезпеченням безпеки руху, а також переводити стрілки мають право тільки уповноважені на це працівники під час виконання своїх обов'язків.
Керівники підрозділів залізничного транспорту зобов'язані проводити систематичні інструктажі з працівниками цього підрозділу і організовувати регулярні, вибіркові і, головне, раптові перевірки з тим, щоб добитися безумовного виконання вимог ПТЕ. Працівники, які обслуговують пристрої і апарати, повинні звернути увагу випадкових відвідувачів на особливу значущість устаткування і уважно супроводжувати їх до виходу з приміщення. Іноді трапляються факти, коли працівники залізничного транспорту, які мають право на керування відповідною апаратурою і пристроями, перебуваючи в неробочий час у кабіні машиніста, приміщенні чергового по станції або на робочому місці електромонтера СЦБ і бажаючи допомогти, припускаються дій, що можуть стати причиною аварії та призвести до тяжких наслідків. Тому в ПТЕ передбачено право керувати пристроями і апаратами відповідним працівникам тільки під час їх чергування, тобто коли такі працівники офіційно вступають у відповідну посаду і беруть тим самим всю відповідальність на себе.
Працівники, які проходять у встановленому порядку стажування, можуть допускатися до управління локомотивами, дрезинами та іншими рухомими одиницями, сигналами, стрілками та пристроями, які забезпечують безпеку руху поїздів, тільки під особисту відповідальність і під наглядом працівників, які безпосередньо обслуговують ці пристрої.