Рух поїздів здійснюється з розмежуванням їх роздільними пунктами.
Роздільними пунктами є станції, пости, прохідні світлофори автоблокування і напівавтоматичне блокування. Залізничні колії підприємств, що не мають роздільних пунктів, розглядаються як станції, і рух по них проводиться маневровим порядком.
Для організації безпечного руху поїздів і забезпечення необхідної пропускної спроможності залізничні лінії розділяються роздільними пунктами на окремі частини, що мають назву перегони. На одній колії перегону може, як правило, знаходитися лише один поїзд.
Рух поїздів по перегонах організується, як правило, так, щоб кожний поїзд прослідував роздільний пункт не раніше, ніж попередній поїзд прослідував роздільний пункт, що лежить попереду (якщо цей роздільний пункт має колійний розвиток). У такому випадку рух поїздів буде розмежовано роздільними пунктами. Роздільні пункти управляють рухом поїздів на прилеглих перегонах і блок-ділянках.
Найпростішим роздільним пунктом є прохідний світлофор, що встановлюють при автоблокуванні на межі двох блок-ділянок.
Роздільний пункт на одноколійних лініях, що має колійний розвиток, призначений переважно для схрещення та обгону поїздів різних категорій, називається роз’їздом
Роздільний пункт на двоколійних ділянках, що має колійний розвиток і дозволяє обгін поїздів, називається обгінним пунктом
В окремих випадках на роз’їздах та обгінних пунктах виконують навантажувально-розвантажувальні операції в невеликих обсягах. Роздільні пункти, що мають колійний розвиток та в основному призначені для обслуговування окремих виробничих ділянок, називають заводськими (кар’єрними) постами. На заводських (кар’єрних) постах можуть виконуватися навантажувально-розвантажувальні операції, маневрові та інші операції, що виконуються для регулювання руху.
Рисунок 8.3 – Схема заводського (кар’єрного) посту
Роздільні пункти, що мають значний колійний розвиток, який дозволяє приймати, відправляти, схрещувати та обганяти поїзди, обслуговувати виробничі цехи та дільниці, формувати та розформовувати поїзди та виконувати навантажувально-розвантажувальні та інші операції, називають станціями.
На металургійних комбінатах (заводах) з повним циклом виробництва зазвичай споруджуються станції таких призначень:
1. «Сортувальна» – призначена для розформування поїздів, що прибувають на адресу підприємства, і формування поїздів, що відправляються підприємством на зовнішню залізничну мережу. На сортувальних станціях можуть виконуватися роботи з навантаження або вивантаження вантажів, що прибувають на підприємство або відправляються з нього, а також операції з обслуговування виробничих цехів, дільниць і клієнтури. Якщо сортувальна станція є одночасно і пунктом з обміну вагонів з підприємствами та залізницею примикання (рис. 12.8), на цій станції можуть здійснюватися операції з приймання та здавання вагонів. Сортувальні станції обладнують спеціальними пристроями (гірками, профільованими витяжними коліями тощо)
Рисунок 8.4 – Схема заводської сортувальної станції: а) з гіркою та паралельним розташуванням парків; б) з гіркою та послідовним розташуванням парків
2. «Коксохімічна» – призначена для обслуговування коксохімічного цеху (виробництва) і подачі вугілля на склад цеху або до його приймальних пристроїв; у деяких випадках - для вивезення коксу в доменний цех.
3. «Доменна» – призначена для перевезення рідкого чавуну та шлаку; вона містить такі колії: чавуновозні, шлаковозні, грануляційного басейну, чавуновозні біля розливної машини, шлакового відвалу, складу чушкового чавуну, подачі рідкого чавуну до міксеру тощо.
Рисунок 8.5 – Схема станції «Доменна»: а) пост чавунний; б) на міксер; 1 – колія від станції «Бункерна»; 2 – повітронагрівач; 3 – грануляційний басейн; 4 – депо ремонту ковшів; 5,6,7,8 – доменні печі; 9 – колія на склад вогнетривів; 10 – колія на станцію «Розливна»; 11 – колія на відвал шлаків.
4. «Сталева» або «Мартенівська» – призначена для обслуговування сталеплавильних цехів, шихтового двору, двору виливниць, складу зливків, нагрівальних колодязів прокатного цеху тощо.
Рисунок 8.6 – Схема станції «Мартенівська»: а) до доменного цеху; б) на шлаковий відвал; в) на станцію «Сортувальна»; 1 – міксер; 2 – мартенівський цех; 3 – цех виливниць; 4 – шихтовий двір; 5 – склад зливків; 6 – цех роздягання зливків; 7 – нагрівальні колодязі.
5. «Прокатна» - розташована на виході колій із прокатного цеху та призначена для вивозу готової продукції та обслуговування складів прокатного цеху (подача порожняка та забирання вагонів з готовою продукцією).
6. «Ремонтна» - призначена для обслуговування ремонтно-допоміжних цехів: механічного, вальцетокарного, ливарного тощо.
Наведений перелік не є обов’язковим для всіх металургійних заводів. Можуть бути й інші станції залежно від місцевих умов: складу заводу, генерального плану та інших факторів. У деяких випадках при більшій продуктивності окремих цехів, а отже, і більшому обсязі транспортної роботи, групи колій можуть виділятися в пости. Наприклад, у доменному цеху колії, що слугують для подачі сировинних матеріалів, можуть об’єднуватися в пост «Бункерний»; колії шлакової сторони і грануляційного басейну - у пост «Шлаковий»; колії для приймання ковшів з чавуном і навантаження чавуну у вагони, і також колії складу чушкового чавуну - у пост «Розливний» тощо.
До складу підприємств чорної металургії входять і підприємства з розробки корисних копалин (руди, вапняку, магнезиту тощо), що є сировиною для металургійних заводів.
Робота залізничного транспорту на підприємствах відкритих гірських розробок відрізняється від роботи його на металургійних заводах; вантажі більш однорідні, відсутні численні переміщення різнорідних вантажів тощо. На гірничорудних підприємствах і кар'єрах нерудних копалин залізничні станції бувають, як правило, такого призначення: породні, рудні, навантажувальні і розвантажувальні. Породні і рудні станції служать для регулювання руху на головних відкотних коліях і забезпечення необхідної пропускної спроможності.
1. Породні станції призначені для обслуговування перевезень порожньої породи (розкриву), рудні – для регулювання руху поїздів з корисними копалинами. Рудні станції споруджують за схемами, аналогічними схемам для породних станцій.
Рисунок 8.7 – Схема породних станцій: а) наскрізна; б) тупикова; 1 – тягове господарство; 2 – відвал; 3 – кар’єр.
При одному виході з кар'єру, що є загальним для виведення корисних копалин і розкриву, споруджується одна об'єднана станція.
2. Навантажувальні станції призначені для навантаження руди (концентрату, агломерату, обкатишів тощо) в рухомий склад АТ «Укрзалізниця» або підприємства.
Рисунок 8.8 – Схема навантажувальних станцій: а) з послідовним розташуванням парків; б) з паралельним розташуванням парків; 1 – збагачувальна фабрика; 2 – на сортувальну станцію; З – до кар’єру.
На деяких підприємствах залізничний транспорт не має станцій, проте виконуються операції з приймання та відправлення поїздів на мережу АТ «Укрзалізниця», з формування та розформування поїздів, обслуговування виробничих цехів і ділянок, навантажувально-розвантажувальні та інші операції. У цьому випадку всі залізничні колії підприємств розглядаються як станції та вимоги до станційного господарства і станції розповсюджуються на весь залізничний транспорт підприємства.