Сортувальна станція призначена для розформування поїздів, що прибувають, і формування нових і представляє собою систему парків: ПП - прибуття, СП - сортувального, ПО - відправлення (рис. 6.1, а). Поїзди, що прибувають із напрямків А, В і С, приймаються в парку ПП. Кожний поїзд після технологічної обробки і причеплення локомотива до «хвоста» поїзда насувається на гірку, що знаходиться на початку парку СП, і розформовується.
Приблизний план і профіль гірки показано на рис. 6.1, б. Із парку прибуття на вершину гірки, яка називається горбом, веде колія насуву. Перед горбом гірки встановлюють загальний гірковий світлофор Г, по кожній колії насуву - гіркові світлофори Г1, Г2 і повторювачі гіркових світлофорів ПГ1, ПГ2 через кожні 150 м уздовж колії насуву. На коліях парку прибуття також встановлюють повторювальні світлофори і обладнують ці колії пристроями гіркової АЛС. Дозвіл на розформування составу подають світлофори парку прибуття, які повторюють показання гіркового світлофора Г. За горбом гірки розміщується розподільча зона. На початку цієї зони улаштовують найбільш крутий ухил (швидкісний), який слугує для розгону вагона. Потім ухил стає більш пологим. В кінці розподільчої зони укладені колії стрілочної горловини, які переходять в сортувальний парк.
Схема парків, план і профіль сортувальної станції
Фрагмент розформування составу (з інтернету)
Спускна частина гірки (з інтернету)
Колії сортувального парку (з інтернету)
Вихідна горловина сортувального парку (з інтернету)
Маневрові пересування в сортувальному парку регулюються маневровими світлофорами, які встановлюють з кожного пучка колій підгіркового парку. Зворотні маневрові пересування в бік сортувального парку дозволяються гірковим світлофором, що сигналізує місячно-білим вогнем. Управління всіма об'єктами механізації та автоматизації ведеться з одного гіркового поста ГП, розташованого в розподільчій зоні сортувального парку.
Основним принципом роботи сортувальної гірки є вільний спуск вагонів, що скочуються з гірки. У парку прибуття состав попередньо розчіплюється на групи вагонів, або відчепи. Потім состав локомотивом насувається на гірку. Пройшовши горб гірки, відчепи під дією власної ваги скочуються коліями розподільчої зони і направляються на призначені для них колії сортувального парку, де з них формуються поїзди.
Швидкість скочування різних відчепів неоднакова (у навантажених вагонів вона більша, у порожніх менша). Тому деякі відчепи слід пригальмовувати, щоб не було наганяння хорошими бігунами поганих і після спуску з гірки відчіп зупинився в необхідному місці на підгірковій колії. У разі скочування хорошого бігуна за поганим хороший бігун може наздогнати поганий раніше, ніж той пройде стрілку, що розділяє маршрути їхнього слідування, і обидва відчепи підуть за одним маршрутом. Нормальний розпуск порушиться, і після закінчення оператор повинен маневровим порядком переставляти такий відчіп («чужинець») на свою колію.
Для підвищення переробної спроможності гірки розпуск вагонів необхідно проводити з якомога меншими інтервалами між відчепами, що скочуються. Через складність цього процесу оператор не в змозі правильно регулювати інтервали, тому потрібно механізувати й автоматизувати гірку.
Під час механізації в гіркову централізацію включають стрілки розподільчої зони і встановлюють вагонні уповільнювачі, за допомогою яких оператор гальмує хороших бігунів, не допускаючи наганяння поганих, а під час входу на підгіркові колії унеможливлює «бій» вагонів.
Механізація гальмування почалася з розміщення уповільнювачів на першій гальмівній позиції IГП. Небезпечна і важка праця регулювальника швидкості руху вагонів була частково механізована. Потім уповільнювачі були встановлені на другій гальмівній позиції IIГП після першої стрілки. Є сортувальні гірки з уповільнювачами на третій IIIГП і навіть на четвертій гальмівних позиціях. Однак засобів механізації недостатньо для переробки зростаючого вагонопотоку, і потрібна повна автоматизація процесу розформування составів.
До засобів механізації сортувальної станції належать: гіркові та паркові уповільнювачі з керівною апаратурою; гіркові стрілочні електроприводи; механізми розчеплення состава на відчепи; компресорні установки з допоміжним обладнанням і пневмомережі; пристрої закріплення вагонів у парках сортувальної станції.
Відповідно перша, друга та паркова гальмівні позиції (з інтернету)
Автоматизацію процесу розформування составів на гірці здійснюють наступні системи: гіркова автоматична централізація (ГАЦ), яка забезпечує автоматичне переведення стрілок по маршруту слідування відчепів; автоматичне регулювання швидкості скочування відчепів (АРС), яке автоматизує процес гальмування і забезпечує необхідні інтервали між відчепами, що скочуються; гірковий оперативний пристрій запам'ятовування (ГОЗУ), який дозволяє накопичувати і запам'ятовувати програму слідування кожного відчепу для декількох составів; автоматичне завдання швидкості розпуску (АЗСР), яке дозволяє вести розпуск составів зі змінною швидкістю, що підвищує перероблювальну здатність гірки; телеуправління гірковим локомотивом (ТГЛ), що забезпечує регулювання швидкості насуву на гірку без участі машиніста.
При повній автоматизації на сортувальній гірці встановлюють вагонні сповільнювачі в трьох гальмівних позиціях:
- першу гальмівну позицію IГП влаштовують на швидкісному ухилі до першої розділювальної стрілки. За допомогою цієї позиції проводиться інтервальне гальмування;
- другу гальмівну позицію IIГП розміщують на гальмівному ухилі перед розділювальною стрілкою кожного пучка колій. На цій позиції проводиться в основному прицільне гальмування для забезпечення пробігу відчепа за своїм маршрутом слідування;
- третю гальмівну позицію IIIГП розташовують на початку кожного підгіркового парку для забезпечення прицільного гальмування на цій колії.
Автоматизація гальмування ліквідує важку і небезпечну працю регулювальників швидкості руху відчепів, виключає необхідність осаджування вагонів при «вікнах» між ними, що виникають при ручному гальмуванні.
Розформуванням поїздів керує маневровий диспетчер. У станційному технологічному центрі обробки поїзної інформації та перевізних документів здійснюють: обробку даних за составами і складання на них сортувальних (натурних) листів, номерний облік накопичених вагонів на коліях парку СП, обробку інформації на поїзди, що прибувають, передавання інформації на поїзди, що відправляються, облік вагонного парку станцій.
У технологічний центр надходить попередня інформація щодо розкладки поїзда з найближчої дільничної станції. Користуючись цією інформацією, старший оператор до прибуття поїзда складає сортувальний лист розформування поїзда, а потім передає програму розпуску поїзда з гірки в гіркові оперативно запам'ятовуючі пристрої, а також черговому по гірці. Оператор гіркового поста на початку розпуску состава натисканням кнопки вмикає оперативно запам'ятовувальний пристрій, з якого зчитується програма розпуску і здійснюється автоматичне переведення стрілок за маршрутами проходження відчепів. Під час насування на гірку состав роз'єднується на окремі відчепи, які під дією власної ваги скочуються з гірки і за заданими маршрутами прямують на відповідні колії сортувального парку СП.
Розподілення зон відповідальності оперативних працівників на механізованій гірці
Розподілення зон відповідальності оперативних працівників на автоматизованій гірці