В процесі організації та виконання робіт з технічного обслуговування і ремонту пристроїв СЦБ повинні виконуватися вимоги:
Правил технічної експлуатації залізниць України (ПТЕ),
Інструкції з сигналізації на залізницях України,
Інструкції з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України,
Інструкції з забезпечення безпеки руху поїздів при виконанні робіт з технічного обслуговування та ремонту пристроїв СЦБ,
Інструкції з забезпечення безпеки руху поїздів при виконанні колійних робіт,
Інструкції з технічного обслуговування та ремонту пристроїв електропостачання СЦБ,
Провідних вказівок з захисту від перенапруг пристроїв СЦБ,
Правил внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ і організацій залізничного транспорту та інших інструкцій і вказівок, що відносяться до технічного обслуговування пристроїв СЦБ.
Технічне обслуговування організується на підставі:
Інструкції ЦШ-0060 з технічного обслуговування пристроїв сигналізації, централізації та блокування (СЦБ). Ця Інструкція встановлює порядок і основні вимоги щодо організації та виконання робіт з технічного обслуговування та ремонту пристроїв СЦБ, і містить у собі: перелік та періодичність виконання робіт; професію виконавця і основні технічні норми та допуски, яким повинні відповідати пристрої СЦБ; методи планування і обліку робіт, обов’язки та права обслуговуючого персоналу.
Інструкція ЦШЕОТ/0018 з забезпечення безпеки руху поїздів при виконанні робіт з технічного обслуговування та ремонту пристроїв сигналізації, централізації та блокування (СЦБ) на залізницях України встановлює порядок виконання робіт, який забезпечує безпеку руху поїздів при технічному обслуговуванні, ремонті і усуненні несправностей пристроїв СЦБ.
Вимоги даних Інструкцій обов'язкові для працівників дистанцій сигналізації та зв'язку, колії, електропостачання, підрозділів руху та інших працівників залізничного транспорту, пов'язаних з технічним обслуговуванням, ремонтом, контролем за дією та використанням пристроїв СЦБ або їх будівництвом і реконструкцією.
Основними видами робіт з технічного обслуговування пристроїв СЦБ є:
– перевірка залежностей пристроїв СЦБ;
– огляд пристроїв СЦБ;
– вимірювання параметрів, характеристик і приведення їх до норм утримання;
– чищення, змащення та фарбування пристроїв СЦБ;
– заміна зношених деталей та вузлів;
– заміна із встановленою періодичністю приладів на перевірені і відремонтовані в ремонтно-технологічних дільницях;
– роботи з підвищення надійності пристроїв СЦБ;
– поточний ремонт пристроїв СЦБ.
Основними видами робіт з планового ремонту є:
– розбирання,
– старанна перевірка,
– відновлення або заміна зношених деталей,
– вимірювання параметрів та характеристик,
– регулювання та випробування апаратури і обладнання.
Як правило, роботи з ремонту апаратури і обладнання повинні виконуватися в РТД або спеціалізованих майстернях дистанції.
Поняття технічного обслуговування охоплює лише комплекс робіт по підтриманню пристроїв в справності, поняття «ремонт» включає не тільки підтримання пристроїв в справному стані, а також відновлення їх. Регламентовано 3 види ремонту: капітальний, середній і поточний. Поточний ремонт є складовою частиною терміну «технічне обслуговування».
Для ТО пристроїв СЦБ використовуються 3 основні стратегії обслуговування:
- профілактична;
- статистично-профілактична;
- відновлювальна (для техніки, що не зв’язана з забезпеченням безпеки руху).
Основними методами технічного обслуговування є бригадний і комплексний, основні положення яких викладені у відповідних типових проєктах організації праці. Крім того, в залежності від місцевих умов можуть застосовуватися вахтовий або інші методи технічного обслуговування при обов’язковому дотриманні вимог Інструкції. Метод обслуговування та ремонту пристроїв СЦБ встановлюється начальником дистанції сигналізації та зв’язку.
Найбільш поширеними методами технічного обслуговування пристроїв є:
- індивідуальний (околотковий);
- груповий (бригадний);
- комбінований (бригадно-околотковий).
При околотковому методі дистанція ділиться на округи, пристрої яких обслуговуються електромеханіком і електромонтером.
При бригадному методі передбачається розподіл дистанції на великі ділянки (укрупнені округи), де весь комплекс робіт з технічного обслуговування пристроїв виконує бригада з 4-6 чоловік, яку очолює електромеханік-бригадир (при великій кількості працівників у бригаді - старший електромеханік).
При бригадно-околотковому методі передбачається розподіл дистанції на укрупнені округи, де основна робота з технічного обслуговування пристроїв виконується працівниками околотків, а роботи, які потребують більш високої кваліфікації, виконуються централізованою бригадою КІПу.
Крім перерахованих методів для обслуговування малих станцій та перегонів можуть застосовуватися наступні методи:
- метод місцевих бригад;
- комплексний;
- централізований;
- вахтовий.
Перші 2 методи застосовуються, якщо персонал проживає на малих станціях, інші 2 - за відсутності персоналу або його низької укомплектованості.
Прогресивними в даний час є групові та комбіновані форми організації праці, так як вони мають великі переваги.
Наявність 4-6 людей дозволяє робити будь-яку трудомістку роботу без сторонньої допомоги, а відсутність одного з працівників менш відчутно. У бригаді сильно підвищується кваліфікація кожного працівника, тому що бригада обслуговує різноманітні пристрої. Велику користь бригадний метод приносить молодим, ще не досвідченим працівникам. Загальна потреба в інструментах і вимірювальних приладах при бригадному методі менше, ніж при околотковому. Усунення несправностей проводиться більш досвідченими працівниками, а відволікання електромеханіка та електромонтера працівниками інших служб не зриває виконання графіку технологічного процесу. У бригаді людина відчуває більшу відповідальність.
Для великих станцій даної дистанції доцільно застосовувати бригадний метод, тому що особливістю ЕЦ великих станцій є територіальна зосередженість об'єктів. З точки зору технічного обслуговування до великих відносяться ЕЦ з числом стрілок більше 30, тобто коли на їх обслуговування потрібно 3 і більше осіб.
Для проміжних станцій ділянок даної дистанції доцільно застосовувати комплексний метод, при якому всі роботи з технічного обслуговування діляться на 2 групи, одну з яких виконують місцеві бригади, а іншу - централізована бригада РТУ. Умовою застосування цього методу є наявність на ділянці автодоріг вздовж лінії або можливість організації гарантованого руху дрезини за графіками, а також проживання працівників централізованої бригади поблизу опорної станції.
Головне завдання дистанції - забезпечення систематично зростаючого обсягу перевезень надійно діючими засобами AT при мінімальному витрачанні ресурсів на одиницю продукції.
Особи, які призначаються на посаду електромонтера, електромеханіка, старшого електромеханіка, начальника виробничої дільниці, змінного інженера з надійності та забезпечення безперебійної роботи пристроїв автоматики, телемеханіки та зв'язку (в подальшому змінний інженер), повинні відповідати кваліфікаційним вимогам і витримати перевірку на знання правил, інструкцій та інших нормативно-технічних документів у відповідності з вимогами ПТЕ.
Працівники, пов'язані з обслуговуванням, ремонтом, контролем за дією або реконструкцією діючих пристроїв СЦБ, перед допуском до самостійної роботи повинні пройти перевірку на знання відповідних розділів даної Інструкції, пристроїв СЦБ і технологічних процесів обслуговування цих пристроїв. При переміщеннях, пов'язаних з обслуговуванням нового виду пристроїв або впровадженням на дільниці, що обслуговується, пристроїв СЦБ, відмінних від діючих, працівники повинні витримати додаткову перевірку на знання цих пристроїв і відповідних розділів даної Інструкції. Перевірка проводиться комісією при дистанції сигналізації та зв'язку.
Стажери допускаються виконувати роботи з технічного обслуговування тільки під наглядом і під особисту відповідальність робітників, які безпосередньо обслуговують ці пристрої.
Безпосередніми виконавцями технічного обслуговування є старший електромеханік, електромеханік та електромонтер.
Змінний інженер дистанції призначається для оперативного керівництва і контролю за технічним обслуговуванням та усуненням відмов пристроїв СІДБ зв’язку, радіо і пристроїв виявлення перегрітих букс.
Начальник виробничої дільниці призначається для організації виробничо-господарської діяльності, у тому числі ТО, ремонтно-будівельних робіт і безпосередньо керує старшими електромеханіками і керівниками виробничих бригад.
Старший електромеханік СЦБ керує роботою електромеханіків, електромонтерів і інших підлеглих йому робітників, виконує роботи, передбачені Інструкцією, а також забезпечує справність пристроїв і дотриманість встановлених правил виконання робіт в межах своєї дільниці. Він підпорядкований начальнику виробничої дільниці, а в оперативному відношенні також змінному інженеру.
Електромонтер зобов’язаний:
- вміти виконувати слюсарні та монтажні роботи, користуватись вимірювальними приладами та інструментом;
- систематично удосконалювати знання, освоювати та застосовувати передові методи обслуговування пристроїв;
- виконувати роботи з технічного обслуговування та ремонту згідно з затвердженими планами-графіками технічного обслуговування, усувати відмови, які не потребують розкриття опломбованих пристроїв та їх відключення;
- якщо при усуненні відмови виявиться необхідність відключення окремих пристроїв або розкриття пристроїв, що знаходяться під пломбами, то необхідно отримати дозвіл електромеханіка (старшого електромеханіка), зробити запис про це в Журналі огляду, де вказати причину зняття пломби, посаду та прізвище працівника, який дозволив зняття пломби;
- при виконанні ремонтних або будівельно-монтажних робіт в межах дільниці, що обслуговується, спеціальними бригадами або організаціями слідкувати за тим, щоб роботи велися у встановленому порядку;
- своєчасно і якісно готувати пристрої до роботи в зимових умовах;
- виконувати за вказівкою електромеханіка позачерговий огляд пристроїв та усувати несправності, що виникли, після кожного стихійного явища (буря, ожеледь, заноси і т.ін.).
Начальник дільниці, старший електромеханік, електромеханік та електромонтер мають право:
- проїзду у всіх поїздах та локомотивах в межах дистанції,
- перевозити при собі безкоштовно інструменти і матеріали, необхідні при виконанні робіт,
- користуватися оперативно-технологічним зв’язком,
- вимагати припинення проведення земляних робіт, що можуть призвести до порушення нормальної дії пристроїв СЦБ і виконуються у смузі відведення або в охоронних зонах на трасі кабелів без погодження з керівництвом дистанції сигналізації та зв'язку.
Електромеханік СЦБ призначається для виконання робіт з ТО закріплених пристроїв і забезпечення їх справного стану. Він підпорядкований старшому електромеханіку чи керівнику бригади. Електромонтер СЦБ призначається для виконання робіт з ТО і ремонту елементів пристроїв СЦБ і забезпечення їх справного стану. Підпорядковується безпосередньо електромеханіку.
При плануванні технічного обслуговування повинен враховуватися та відводитися час для участі в комісійних перевірках, технічного навчання, нагляду за роботою інших підрозділів, матеріального забезпечення дільниці, усунення відмов, виконання робіт з підвищення надійності, модернізації та впровадження заново розробленої апаратури та схемних рішень згідно з затвердженими планами.
З метою оперативного усунення відмов у неробочий час начальник дистанції може встановлювати чергування вдома або на постах ЕЦ в режимі відпочинку, з заліком часу пасивного чергування як робочий час згідно з коефіцієнтами, встановленими Укрзалізницею.
Для кожної дільниці старшого електромеханіка СЦБ (бригади) складаються та затверджуються чотиритижневий та річний плани-графіки технічного обслуговування пристроїв.
У чотиритижневий план-графік включаються роботи, які повинні виконуватися з періодичністю один місяць, чотири тижні та частіше, а в річний - роботи, які виконуються рідше одного разу на місяць.
Чотиритижневий план-графік повинен складатися з постійної та змінної частин. У постійній частині плану-графіка вказуються найменування робіт з технічного обслуговування пристроїв СЦБ, що знаходяться в межах дільниці старшого електромеханіка СЦБ (бригади), періодичність їх виконання та посада виконавця, а в змінній - календарні строки виконання робіт. У кінці кожного року змінна частина плану-графіка замінюється новою.
Роботи за річним планом-графіком, крім зміни світлофорних ламп, можуть виконуватися на протязі місяця, зазначеного у графіку.
Плани-графіки складаються старшим електромеханіком СЦБ, узгоджуються начальником дільниці та затверджуються начальником дистанції або його заступником. Перезатвердження планів-графіків здійснюється в міру необхідності.
Старший електромеханік СЦБ один раз на місяць складає для дільниці електромеханіка СЦБ або бригади оперативний план , який містить роботи чотиритижневого та річного плану-графіка технічного обслуговування, в тому числі і такі, що виконуються старшим електромеханіком СЦБ, роботи за планами підвищення надійності, модернізації, підготовки до зими та раніше не передбачені роботи. Оперативний план затверджується начальником виробничої дільниці, а при його відсутності заступником начальника дистанції.
Виконання робіт, передбачених планами-графіками, виконавці підтверджують підписом у відповідній графі оперативного плану, а результати перевірок реєструють в журналах (картках) за формою, що вказана в переліку робіт з технічного обслуговування.
Крім того, електромеханік СЦБ про виконання робіт планів-графіків доповідає змінному інженеру дистанції та старшому електромеханіку СЦБ.
На дільницях без змінного режиму роботи електромеханіків СЦБ, коли дата виконання робіт збігається з святковими днями, а також у випадках невиконання з поважних причин, роботи за чотиритижневим планом-графіком технічного обслуговування з дозволу змінного інженера дистанції можуть бути перенесені на строк: роботи з періодичністю один раз в тиждень - дві доби; роботи з періодичністю один раз в два тижні - три доби; роботи з періодичністю один раз в чотири тижні - чотири доби. Про дозвіл на перенесення робіт робиться відмітка на виконаному графіку у змінного інженера дистанції та в оперативному плані на дільниці обслуговування. Контроль за виконанням не здійснених робіт покладається на змінного інженера дистанції. Про всі випадки невиконання робіт за планами-графіками технічного обслуговування змінний інженер повинен доповідати керівництву дистанції.
Після перевірки технічного стану пристроїв СЦБ на дільниці керівники дистанції сигналізації та зв’язку, начальники виробничих дільниць і старші електромеханіки СЦБ повинні записувати виявлені недоліки з зазначенням строків їх усунення в журналі форми ШУ-2. Після усунення відмічених недоліків електромеханіки СЦБ та старші електромеханіки СЦБ роблять відповідний запис в журналі з зазначенням дати виконання і ставлять свій підпис. Начальник виробничої дільниці і старший електромеханік СЦБ повинні перевіряти якість виконання робіт з усунення раніше виявлених недоліків.
Журнал форми ШУ-2, настільний журнал електромеханіків, - журнал, в якому відмічається приймання і здавання чергувань, реєструються відмови пристроїв СЦБ за час чергування, а також вжиті заходи та інші відомості.
На станційних коліях роботи, що вимагають огородження сигналами зупинки або зменшення швидкості, а також робіт, що виникли несподівано, забороняється проводити без згоди чергового по станції та без попереднього запису в Журналі огляду колій, стрілочних переводів, пристроїв СЦБ, зв'язку і контактної мережі (далі - Журнал огляду ДУ-46). Журнал огляду знаходиться у чергового.