Для безпечного руху поїздів на переїзді огороджувальні пристрої повинні вмикатися до підходу поїзда до переїзду за час, необхідний для повного звільнення переїзду транспортними засобами, і закривати переїзд до повного звільнення його поїздом.
Для організації безпечного руху поїздів на переїздах, що охороняються (з автошлагбаумами), встановлюють щиток керування з кнопками.
Черговий по переїзду повинен забезпечувати безпечний рух поїздів і транспортних засобів на переїзді, своєчасно відкривати й закривати шлагбауми та подавати встановлені сигнали, спостерігати за станом поїздів, що проходять. У разі виявлення несправності, що загрожує безпеці руху, черговий по переїзду зобов'язаний вжити заходів до зупинки поїзда відповідно до місцевої Інструкції.
Місцева Інструкція з експлуатації переїзду складається начальником дистанції колії та начальником дистанції сигналізації, а в разі розташування переїздів на територіях станцій або в разі обслуговування переїздів працівниками служби перевезень - за участю начальників станцій і затверджується порядком, установленим начальником залізниці. У місцевій Інструкції мають бути відображені реальні можливості виконання обов'язків черговим по переїзду.
Заступаючи на чергування, черговий по переїзду спільно з черговим, який закінчив чергування, повинні перевірити колію в межах 50 м від переїзду, стан устаткування переїзду та справність усіх його пристроїв, зокрема й тих, що автоматично діють, у пристроїв, що пломбуються, перевірити наявність пломб, наявність і стан ручних сигналів, петард, інструментів та інвентарю.
Про всі несправності автошлагбаумів, переїзної та загороджувальної сигналізації, а також про усунуті несправності вноситься запис до Книги приймання і здавання чергувань та огляду пристроїв на переїзді. За наявності автоматики слід записати: «Автоматика справна» або «Автоматика несправна».
Усі виявлені несправності, які можуть бути усунені силами чергових, мають бути усунені. Після цього чергові повинні розписатися в Книзі приймання і здавання чергування. Якщо не можна самотужки усунути несправність, що загрожує безпеці руху, черговий по переїзду зобов'язаний огородити небезпечне місце сигналами зупинки, закрити рух транспортних засобів через переїзд і негайно сповістити про це чергового по станції або поїзного диспетчера і через нього дорожнього майстра або бригадира колії.
Про несправність переїзної і загороджувальної сигналізації та автоматичних або електрошлагбаумів, а також телефонного зв'язку (радіо) черговий по переїзду зобов'язаний негайно повідомити чергових найближчих роздільних пунктів або поїзного диспетчера. До усунення несправності та відмітки про це електромеханіка в Книзі приймання і здавання чергування та огляду пристроїв на переїзді користуватися несправними пристроями забороняється. Після усунення кожної несправності та виконання цих розпоряджень черговим по переїзду має бути зроблено відповідний запис у Книзі приймання і здавання чергування та огляду пристроїв на переїзді.
У разі виникнення на переїзді несправностей або перешкод, що загрожують безпеці руху, а також у разі захаращення переїзду вантажем, що впав, або транспортним засобом, що зупинився, черговий по переїзду діє наступним чином. За наявності загороджувальної сигналізації або пристрою для перекриття найближчих до переїзду світлофорів автоблокування черговий по переїзду зобов'язаний: незалежно від того, є на підході поїзд чи ні, негайно ввімкнути загороджувальні світлофори натисканням кнопки ЗС, які, загоряючись червоним вогнем, попереджають машиніста поїзда про небезпеку на переїзді та вимагають здійснити гальмування поїзда до повної його зупинки біля загороджувального світлофора, закрити шлагбауми, телефоном повідомити про те, що трапилося, чергового по станції або поїзного диспетчера, а за наявності радіозв'язку - машиністів поїздів, що перебувають на перегоні, про необхідність зупинки та про наявність перешкоди на переїзді, після чого вживає заходів до усунення перешкоди на переїзді.
Увімкнення загороджувальних світлофорів перевіряється за контрольними лампами на щитку управління: якщо лампи горять - значить загороджувальні світлофори увімкнено, якщо не горять - загороджувальні світлофори вимкнено. Про зрив пломби з кнопки ЗС має бути зроблено запис у Книзі приймання і здавання чергування та огляду пристроїв на переїзді і негайно повідомлено електромеханіка СЦБ.
Якщо немає загороджувальної сигналізації або вона несправна, то черговий по переїзду повинен негайно встановити на кожній колії, на якій виникла перешкода, переносний сигнал зупинки (вдень - червоний щит, уночі - ліхтар з червоним вогнем в обидва боки). Потім закрити шлагбауми, сповістити про перешкоду чергового по станції або поїзного диспетчера і одночасно з'ясувати, відправлений чи ні зі станції на перегін поїзд.
Після усунення перешкоди загороджувальні світлофори мають бути погашені, сигнали зупинки зняті. Якщо не погасне червоний вогонь загороджувального світлофора, то черговий по переїзду зобов'язаний закрити шлагбаум і особисто повідомити машиніста про пошкодження загороджувального світлофора, після чого машиніст має право прослідувати забороняючий сигнал загороджувального світлофора.
У разі виникнення несправностей у роботі автоматики після звільнення переїзду поїздом натисканням кнопки О черговий по переїзду може відкрити шлагбауми. У разі несправності автоматики брус шлагбаума переводиться із закритого положення у відкрите вручну. До усунення несправності черговий по переїзду повинен користуватися запасними шлагбаумами.
У разі коли при підході поїзда переїзна сигналізація не діє, а автоматичні шлагбауми не закриваються, черговий по переїзду закриває шлагбауми, натискаючи кнопку З екстреного закриття автошлагбаумів. При цьому вмикається переїзна сигналізація і закриваються шлагбауми, огороджуючи в'їзд на переїзд транспортним засобам. Якщо під час натискання кнопки З автошлагбауми не закриваються, а також якщо не можна закрити механізовані шлагбауми або шлагбауми пошкоджені, то черговий по переїзду зобов'язаний огородити переїзд запасними шлагбаумами і надалі користуватися ними до усунення несправності.
У всіх випадках несправностей загороджувальної сигналізації та автоматичних пристроїв черговий по переїзду зобов'язаний негайно викликати через ДСП станції електромеханіка СЦБ.
Якщо переїзні світлофори увімкнулися, а обстановка на переїзді вимагає деякого уповільнення опускання шлагбаумів, то черговий по переїзду на цей час натискає і тримає кнопку Б (підтримування). У цьому разі бруси шлагбаумів підтримуються у верхньому положенні, а на переїзних світлофорах червоні вогні продовжують миготіти, попереджаючи про закриття переїзду.
Для забезпечення безпеки руху під час відправлення поїздів по неправильній колії на перегонах, де є переїзди, необхідно керуватися такими положеннями: під час виконання колійних та інших робіт, у зв'язку з якими дія автоматики на переїзді припиняється, на переїздах, що охороняються, з автошлагбаумами керування ними повинно виконуватися вручну за допомогою кнопок на щитку. Шлагбауми в цей час мають бути закриті, їх відкривають для пропуску транспортних засобів тільки за відсутності поїздів, про підхід яких черговий по переїзду повинен одержати повідомлення від ДСП станції.
На переїздах, що не охороняються, і які обладнані автоматикою, на період руху поїздів по одній колії має бути встановлено чергування.
У разі відсутності телефонного зв'язку на переїздах, що охороняються, а також на переїздах, що не охороняються, узятих тимчасово під охорону, має бути встановлений тимчасовий телефонний зв'язок.
Чергові по станціях або поїзні диспетчери повинні завчасно сповіщати чергових по переїздах про кожне відправлення поїзда.
При уведенні на станції контролю роботи автоматики на переїзді, що не охороняється, у разі порушення нормальної роботи переїзної сигналізації, якщо автоматика на переїзді несправна (біла лампа миготить, дзвоник дзвонить переривчасто), ДСП станції робить відповідний запис у Журналі огляду, повідомляє про несправність електромеханіка СЦБ та дорожнього майстра і зриває пломбу із кнопки «Несправність», натискає її та вимикає тим самим переривчастий сигнал дзвоника.
Якщо переїзна сигналізація не працює (червона лампа горить рівним світлом, дзвінок дзвонить постійно), то ДСП станції робить відповідний запис у Журналі огляду, повідомляє про аварію на переїзді електромеханіку СЦБ і дорожньому майстру. Машиністам усіх поїздів, що прямують цим перегоном, по радіозв'язку ДСП видає попередження з реєстрацією повідомлення в настільному журналі руху поїздів про проходження місця переїзду з особливою пильністю і швидкістю не більш як 25 км/год і сповіщає чергового сусідньої станції, що обмежує
перегін, про видачу аналогічних попереджень на зустрічні поїзди. Після цього черговий по станції зриває пломбу з кнопки «Аварія» і вимикає безперервний сигнал дзвінка. Про видачу попереджень ДСП повинен повідомити ДНЦ.