Напівавтоматичне блокування (НАБ) відноситься до перегінних систем і слугує для регулювання руху поїздів на одно- і двоколійних ділянках. При НАБ керування сигналами здійснюється частково вручну працівниками служби перевезень, а частково автоматично від впливу рухомого складу на колійні прилади і рейкові кола. Правом на зайняття поїздом перегону при НАБ слугує дозволяюче показання вихідного (або прохідного в окремих випадках) світлофора. При НАБ найчастіше використовуються світлофори з двозначною сигналізацією: червоний - забороняє виїзд на перегін, зелений - дозволяє виїзд на перегін.
При НАБ перегін на блок-ділянки, як правило, не ділиться, рейковими колами не обладнується, і огороджується вихідними світлофорами станцій, що примикають до нього (перегона). На перегоні блокується один поїзд. НАБ забезпечує невелику пропускну здатність ділянки і невелику безпеку руху поїздів.
Оскільки при НАБ на перегоні не використовуються рейкові кола, то до перевірки прибуття поїзда в повному складі пред'являють особливі вимоги. Самий простий спосіб - це контроль огородження хвостового вагона. Також в деяких системах НАБ встановлюються датчики рахунку осей, якщо кількість осей біля обох датчиків співпадає, то перегін вважається вільним, якщо не співпадає, то зайнятим. Але навіть в таких системах команду на звільнення перегону дає черговий станції прийому натисканням кнопки ДП ("Дача прибуття"). Система не буде сприймати натискання цієї кнопки, поки не виконається умова співпадання кількості колісних пар на датчиках.
Рух на ділянці, обладнаній НАБ
На двоколійних ділянках по кожній колії поїзди рухаються тільки в одному напрямку, тому при НАБ поїзди слід огороджувати тільки з "хвоста" (див.рис.нижче, а), оскільки зустрічне зіткнення виключається. Вихідні світлофори на двоколійній ділянці при вільному перегоні нормально закриті, але не замкнуті. Для відправлення поїзда в непарному напрямку готується маршрут і вихідний світлофор відкривається. Після зайняття перегону поїздом вихідний світлофор закривається і замикається. Замикання світлофора знімається черговим сусідньої станції після фактичного прибуття туди відправленого поїзда.
На одноколійних ділянках рух поїздів здійснюється по одній колії в обох напрямках, тому при НАБ поїзд на перегоні повинен огороджуватися і з "хвоста", і з "голови" (див.рис.нижче, б). Для виключення одночасного зустрічного відправлення поїздів на вільний перегін вихідні світлофори нормально не тільки закриті, але й замкнуті. Для відкриття світлофора в непарному, наприклад, напрямку, необхідно з сусідньої станції, на яку планується відправити поїзд, отримати блокувальний сигнал ПС ("Колійна згода"). За допомогою цього блокувального сигналу відбувається відмикання вихідних світлофорів станції відправлення, чим і забезпечується безпека руху. Після приготування маршруту відправлення і натискання сигнальної кнопки вихідний світлофор по приготованому маршруту відкривається, а інші вихідні світлофори залишаються закритими і замкнутими. Після прослідування поїздом вихідного світлофора, він закривається і замикається. Замикання вихідного світлофора на одноколійній ділянці знімається лише після отримання на станції відправлення блокувального сигналу ПС ("Колійна згода") із сусідньої станції, на яку має бути відправлено наступний поїзд.
Блокувальні сигнали при НАБ
Для управління і правильного користування сигналами станції, що обмежують перегін, обладнують блокувальними апаратами і релейними приладами та зв'язують їх електрично між собою двопровідним лінійним колом. Для керування світлофорами черговий по станції повинен натисканням відповідних кнопок на апараті керування послати по лінійному колу на сусідню станцію блокувальний сигнал. Від цього сигналу спрацьовує релейна апаратура НАБ, яка забезпечує залежність по управлінню світлофором. У пристроях НАБ, окрім сигналу ПС ("Колійна згода"), застосовуються блокувальні сигнали "Колійне відправлення" (ПО) і "Колійне прибуття" (ПП). Блокувальний сигнал ПО викликає електричне замикання вихідного світлофора станції відправлення після відкриття і проходження його поїздом, забезпечуючи неможливість повторного його відкриття на зайнятий перегін. Блокувальний сигнал ПП надсилається зі станції приймання на станцію відправлення після прибуття поїзда. Цим сигналом знімається електричне замикання з вихідних світлофорів станції відправлення на двоколійній ділянці, а на одноколійній ділянці цим блокувальним сигналом ПП пристрої НАБ приводяться у вихідний стан.
Розглянемо принцип дії НАБ на двоколійній ділянці. У вихідному стані вхідні та вихідні світлофори на станціях А і Б (див. рис. вище, а) перебувають у закритому положенні. Відправлення поїзда зі станції А на вільну колію перегону до станції Б здійснюється в такій послідовності.
На станції А черговий по станції готує маршрут відправлення (наприклад, з I колії). Для відкриття вихідного світлофора НI черговий по станції А натискає сигнальну кнопку, і в разі вільного перегону на вихідному світлофорі НI загоряється зелений вогонь. На двоколійній ділянці відкриття вихідного світлофора відбувається без участі пристроїв блокування сусідньої станції. Після відкриття вихідного світлофора НI зі станції А по лінійному колу пристроїв НАБ на станцію Б надсилається блокувальний сигнал ПО ("Колійне відправлення"). Цей сигнал підтверджує відкриття вихідного світлофора НI, сповіщає про відправлення поїзда і заняття ним перегону. На станції А вмикається лампочка ПО червоного кольору, а на станції Б - лампочка ПП ("Колійне прибуття") червоного кольору.
Під час виходу поїзда зі станції А на перегін вихідний світлофор НI закривається (черговий станції А витягає сигнальну кнопку) і замикається пристроями НАБ, за допомогою яких унеможливлюється тепер його повторне відкриття. На станції А розділяється маршрут відправлення. На станції Б готується маршрут приймання на вільну колію (наприклад, на I колію). Черговий по станції Б натискає сигнальну кнопку вхідного світлофора, на світлофорі Н загоряється жовтий вогонь.
Поїзд, звільняючи перегін, проходить контрольну колійну ділянку біля вхідного світлофора Н, вхідний світлофор закривається і у чергового станції Б на апараті вмикається лампочка НП ("Непарне прибуття") білого кольору, що контролює прибуття поїзда на станцію. Прибуття поїзда в повному складі перевіряється черговим по станції особисто або технічними засобами. Після цього черговий станції Б розділує маршрут приймання. Після розділки маршруту ДСП натискає кнопку ДП ("Дача прибуття") і по лінійному колу пристроїв НАБ на станцію А надсилається блокувальний сигнал ПП ("Колійне прибуття"), який контролює вільність перегону і знімає замикання з вихідних світлофорів станції А.
На станціях одноколійних ліній відправлення поїзда на вільний перегін можливе тільки за згодою чергового станції прийому. Тому черговий станції відправлення А в установленому порядку запитує телефоном станцію прийому Б про надання згоди на відправлення поїзда на вільний перегін. Черговий по станції прийому Б надсилає з апарата управління блокувальний сигнал ДС ("Дача згоди"). За умови вільності перегону цей блокувальний сигнал приймається на станції відправлення А як сигнал ПС ("Отримання згоди"). Після отримання на станції відправлення А блокувального сигналу ПС замикання з вихідних світлофорів знімається. Після приготування маршруту і відкриття вихідного світлофора сигнал ПС повністю використовується, отже, за наявності блокувального сигналу ПС на станції можна відкрити вихідний світлофор один раз і відправити на перегін тільки один поїзд.
Подальші дії під час відправлення і приймання поїзда аналогічні діям, розглянутим для двоколійної ділянки.
На залізницях використовують переважно релейні системи НАБ Гіпротранссигналзв'язку (РПБ ГТСС). У релейних системах усі блокувальні залежності та необхідні замикання здійснюються за допомогою реле.
Приклад апарату управління при НАБ
На залізницях використовують переважно релейні системи НАБ Гіпротранссигналзв'язку (РПБ ГТСС). У релейних системах усі блокувальні залежності та необхідні замикання здійснюються за допомогою реле.