В місцях пересічення в одному рівні залізничних та автомобільних доріг споруджують залізничні переїзди. Для забезпечення безпеки руху поїздів і автомобільного транспорту переїзди обладнують огороджувальними пристроями для створення умов безперешкодного руху поїздів і виключення зіткнення поїзда з іншими транспортними засобами.
В залежності від інтенсивності руху на переїздах використовують огороджувальні пристрої у вигляді автоматичної світлофорної сигналізації; автоматичної переїзної сигналізації з автоматичними шлагбаумами; автоматичної або неавтоматичної сповіщальної сигналізації з неавтоматичними (механічними з ручним або електричними дистанційним управлінням) шлагбаумами.
Залізничні переїзди, обладнані пристроями автоматичної світлофорної сигналізації можуть бути регульованими (обслуговуються черговим по переїзду) та нерегульованими (без чергового по переїзду).
Відповідно до вимог ПТЕ України автоматична переїзна сигналізація (АПС) повинна забезпечувати подачу сигнала зупинки в бік автомобільної дороги, а автоматичні шлагбауми - приймати закрите положення за час, необхідний для завчасного звільнення переїзду транспортними засобами до підходу поїзда до переїзду (більш детально вимоги ПТЕ до АПС та автошлагбаумів можна почитати ТУТ). Необхідно, щоб автоматична світлофорна сигналізація продовжувала діяти, а автоматичні шлагбауми залишалися в закритому положенні до повного звільнення переїзду поїздом. Для огородження переїзду по обидва боку від нього на відстані не менше 6 м від крайньої рейки встановлюють переїзні світлофори. При АПС з автоматичними шлагбаумами (АШ) переїзні світлофори суміщають з АШ, які встановлюють на відстані не менше 6 м від крайньої рейки при довжині бруса 4м або на відстані не менше 8 і 10 м при довжині бруса 6 і 8 м відповідно.
Перед поїздом з боку кожної колії на відстані від 15 до 800 м встановлюють загороджувальні світлофори, а на відстані 500-1500 м - сигнальний знак "С" (подача свистка). Загороджувальні світлофори вмикає черговий по переїзду для зупинки поїзда у випадку затримки або аварії автомобіля на переїзді.
Автоматична або неавтоматична сповіщальна сигналізація не є засобом огородження переїзду. Вона використовується на регульованих переїздах і слугує для подачі черговому по переїзду звукового та оптичного сигналу про наближення поїзда до переїзду. Для сповіщальної сигналізації зовні приміщення чергового по переїзду встановлюють щиток сигналізації з лампочками і дзвінком сповіщення про наближення поїзда.
Для своєчасного закриття переїзду при наближенні до нього поїзда, розраховують довжину ділянки наближення. Розрахункові довжини ділянок наближення забезпечують сповіщення на закриття переїзду з АПС, в т.ч. і зі шлагбаумами, за час, необхідний для завчасного звільнення переїзду дорожнім транспортним засобом довжиною 24 м при максимальній швидкості руху 8 км/год при додатковому часі 2 с на спрацювання апаратури і гарантійному часу 10 с. Необхідний час сповіщення про наближення поїзда до переїзду розраховується за формулою:
tс = t1+t2+t3,
де t1 - час, необхідний автомобілю для прослідування переїзду, с; t2 - час спрацювання апаратури, с; t3 = 10 с - гарантійний запас часу.
Час t1 визначається по формулі:
t1 = (lп+lр+lс)/Vр,
де lп - довжина переїзду, яка визначається відстанню від переїзного світлофору (або напівшлагбауму), найбільш віддаленого від крайньої рейки, до протилежної крайньої рейки плюс 2,5 м; lр = 24 м - розрахункова довжина автотранспортного засобу; lс = 5м - відстань від місця зупинки автомобіля до переїзного світлофора; Vр = 2,2 м/с (8 км/год) - розрахункова швидкість руху автомобіля через переїзд.
Розрахункова довжина ділянки наближення:
Lр = 0,28·Vmax·tс = 0,28·Vmax·((lп+lр+lс)/Vр)+t1+t2+t3,
де 0,28 - коефіцієнт переведення швидкості з км/год в м/с; ·Vmax - максимальна швидкість руху поїздів на даній ділянці, км/год.
При розрахунку довжини ділянки наближення використовують мінімально допустимий час сповіщення при автоматичній світлофорній сигналізації з напівшлагбаумами tmin = 30 c; при АШ, що повністю перекривають переїзд, а також сповіщувальній сигналізації tmin = 40 c. Для визначення довжини ділянки наближення можна користуватися довідковими таблицями, в яких показані розрахункові довжини ділянок наближення при різних швидкостях руху поїздів, в залежності від довжини переїзду часу сповіщення.
Рейкове коло ділянки наближення, де розташований переїзд, роблять розрізною. Місцем розрізу є переїзд. При вступі поїзда на ділянку наближення переїзд закривається. Другу частину рейкового кола, що за переїздом, використовують для організації ділянки віддалення при правильному напрямку руху або в якості ділянки наближенян при неправильному напрямку руху. З моменту повного виходу поїзда з ділянки наближення на ділянку віддалення переїзд відкривається.
В залежності від відстані переїзду до прохідного сигналу АБ розрахункова довжина ділянки наближення визначається за рисунком, що зображено нижче.
Схема визначення ділянок наближення перед переїздом
Якщо переїзд розташований від прохідного світлофора 5 на відстані, рівній розрахунковій довжині ділянки наближення Lр, то фактична довжина ділянки наближення Lф дорівнює Lр (рис. а). В цьому випадку сповіщення на закриття переїзду буде подаватися за одну ділянку наближення. При близькому розташуванні переїзду до світлофора 5 розрахункова довжина Lр виявляється більшою, чим відстань до цього світлофора. Ділянку наближення в цьому випадку улаштовують між світлофорами 5 та 7 (рис. б). Тепер фактична довжина ділянки наближення вираховується від світлофора 7, утворюється дві ділянки наближення: перша - від переїзду до світлофора 5 і друга - між світлофорами 5 та 7. В цьому випадку сповіщення на закриття переїзду буде подаватися за дві ділянки наближення.
В деяких випадках за наявності двох ділянок наближення їх фактична довжина буде більше розрахункової і виходять зайва довжина ∆L = Lф - Lр, що призводить до передчасного закриття переїзду і затримок автотранспорту. Щоб вирівняти довжини Lф і Lр, потрібно розрізати рейкове коло між світлофорами 5 та 7 і організувати ділянку наближення від місця розрізу. Оскільки це обумовлює використання додаткової апаратури і ускладнює АБ, розріз РК не роблять, а в пристрої АПС вводять елементи витримки часу. За допомогою цих елементів з моменту вступу поїзда на другу ділянку наближення вмикається витримка часу на закриття переїзду. Ця витримка дорівнює часу слідування поїзда з максимальною швидкістю руху по ділянці ∆L. Для поїздів, що йдуть зі швидкістю менше максимальної, час сповіщення збільшується і переїзд закривається на відстані, більше розрахункової.