Маневрова робота здійснюється згідно з технологічним процесом роботи станцій і за планом, що забезпечує:
задоволення потреб у технологічних перевезеннях при безперервному обслуговуванні об'єктів підприємства (цехів, складів, ділянок тощо) та контрагентів;
своєчасне подавання рухомого складу під вантажні операції та забирання його після закінчення вантажних операцій;
безперебійне приймання поїздів на станцію та їх розформування;
своєчасне формування і відправлення поїздів;
найкраще використання маневрових засобів і технічних пристроїв;
безпеку руху поїздів та маневрових переміщень;
безпеку людей і схоронність рухомого складу та вантажів, що перевозяться.
Маневрами називаються переміщення рухомого складу на станційних коліях, в тому числі з виїздом за межу станції, а також на під’їзних коліях, за винятком руху поїздів, що прибувають з перегону і відправляються на перегін. До маневрів належать перестановка составів і вагонів з однієї колії роздільного пункту на іншу, подача їх до місць виконання різних операцій і прибирання від цих місць, подача рухомого складу на під’їзні колії та прибирання його з під’їзних колій та інші внутрішньостанційні пересування. Пересування по станційних коліях поїзних локомотивів також є маневровими пересуваннями.
Усі маневрові пересування складаються із первинних елементів – рейсів і напіврейсів. Маневровим рейсом називається пересування рухомого складу або локомотива з однієї колії на іншу із зміною напрямку руху. Напіврейсом називається частина рейсу, що включає пересування маневрового состава або локомотива в одному напрямку.
Розрізняють такі види маневрів:
маневри розформування - розстановка вагонів на коліях сортувального парку відповідно до їхньої спеціалізації;
маневри формування - розстановка вагонів в маневровому составі або поїзді відповідно до чинного плану формування на підприємстві або Правил технічної експлуатації залізниць України при відправленні поїздів намережу АТ «Укрзалізниця»;
маневри розформування з одночасним формуванням, що проводяться для скорочення часу на формування поїздів;
маневри з подачі та прибирання вагонів з вантажних фронтів;
інші маневри: перестановка составів з одного парку в інший, осаджування вагонів на коліях сортувального і підгіркового парку, причеплення і відчеплення вагонів або груп вагонів до поїздів, подача вагонів до місць очищення, ремонту та ін.
Для виконання маневрової роботи використовують витяжні і станційні колії. За способами виконання маневри на витяжних коліях поділяються:
на осаджування, коли вагони переставляються локомотивом з однієї колії на іншу до місця зупинки;
ізольовані поштовхи, коли під дією поштовху, що виникає в результаті розгону і подальшого різкого гальмування, відчеплена від маневрового состава група вагонів рухається відносно необхідного маршруту, при таких маневрах состав повертається у вихідне положення для нового поштовху;
серійні поштовхи, що виникають при послідовних зменшеннях і збільшеннях швидкості локомотива без змін напрямку руху;
багатогрупні поштовхи, коли за один поштовх направляється в парк не одна, а кілька заздалегідь відчеплених груп вагонів.
У місцевих інструкціях станцій, де маневри проводяться поштовхами, мають бути встановлені порядок розчеплення вагонів, подачі сигналів, розстановки людей для поштовху з урахуванням ходових якостей і ваги відчепу, вільності колій і атмосферних умов. Інтервали між відчепами мають бути достатніми.
Невиконання зазначених вимог може призвести до пошкодження ударно-тягових приладів, сходу рухомого складу з рейок, переведення стрілок під составом, заклинювання гальмівних башмаків та ін.
При гіркових маневрах состав насувається локомотивом на «горб» гірки, звідки відчепи під дією сили тяжіння вагонів скочуються на колії сортувального парку.
Робота залізничного транспорту з подачі вагонів до виробничих цехів, складів готової продукції, сировини і напівфабрикатів, а також з прибирання їх організується на основі технологічного процесу.
Технологічний процес станції (поста) являє собою планову систему організації роботи станції (поста), у якій передбачені порядок і норми часу на виконання поїзної і маневрової роботи з подачі та прибирання вагонів, порядок планування і оперативного управління роботою станції (поста), а також організація праці працівників станції (поста). При розробленні технологічного процесу роботи станції (поста) необхідно враховувати:
- сучасні методи організації робочого процесу, що забезпечують прискорення виконання маневрових і вантажо-розвантажувальних операцій, а також підвищення продуктивності праці працівників транспорту і виробничих цехів;
- організацію внутрішньозаводських перевезень за контактними графіками у взаємодії з перевезеннями вантажів у вагонах АТ «Укрзалізниця»; необхідність створення єдиних змін у виробничих цехах і на транспорті;
- раціональну спеціалізацію транспортних засобів (колій, локомотивів, вагонів та ін.).
На станціях з великим колійним розвитком і значним обсягом маневрової роботи колії поділяються на маневрові райони, за якими закріплюються маневрові локомотиви і бригади. Кожен маневровий локомотив виконує роботу, як правило, у межах встановленого маневрового району.
Рисунок 9.1 – Розподіл станції на маневрові райони
Закріплення за кожним районом локомотиво-складацьких бригад підвищує продуктивність маневрів і забезпечує безпеку руху. За необхідності в окремих маневрових районах може бути передбачена робота двох і більше маневрових локомотивів. У цих випадках порядок роботи, що забезпечує безпеку руху, встановлюється ТРА станції.
Маневрові райони ізолюють один від одного стрілками, що встановлюються в положення, що виключає ворожість маневрових маршрутів. На станціях межі маневрових районів встановлюються в ТРА. При розподілі колій за маневровими районами і прикріплення їх до витяжних або інших колій, що виконують роль витяжок, враховують завантаження кожної з цих колій (потужність вагонопотоків, що проходить через дану колію), характер маневрової роботи, інтенсивність руху, ворожість маршрутів та інші фактори з метою забезпечення найкращого використання маневрових локомотивів і виключення простоїв одного локомотива в очікуванні проходження іншого. При роботі двох і більше локомотивів в одному районі керує маневрами черговий поста, парку, складач поїздів. На випадок зміни вагонопотоків, зняття локомотива на ремонт, а також підтримання знань ТРА станцій усіма локомотиво-складацькими бригадами, необхідно періодично робити перезакріплення локомотивів і складацьких бригад за маневровими районами.
Досконале знання місцевих умов роботи на станції (посту) працівниками, пов'язаними з рухом поїздів і маневровою роботою, утримання технічних засобів у справному стані, дотримання встановлених швидкостей при маневровій роботі згідно з ПТЕ і місцевими інструкціями, правильне і своєчасне закріплення вагонів на коліях, своєчасна подача сигналів створюють безпечні умови роботи людей і забезпечують безпеку при виробництві маневрової роботи.
Маневри на коліях мають проводитися за розпорядженням тільки одного працівника - чергового по станції (маневрового диспетчера, чергового сортувальної гірки або парку), а на ділянках, обладнаних диспетчерською централізацією - поїзного диспетчера.
Операціями щодо переміщення локомотива, що виконує маневри, мас керувати один працівник: керівник маневрів - складач поїздів (особа, що виконує його обов'язки).
Маневри на коліях локомотивних і вагонних депо та інших коліях ремонту рухомого складу мають проводитись тільки під наглядом та за особистими вказівками чергового по депо або іншої особи, якій доручено керівництво маневрами на цих коліях.
Маневри в межах виробничих цехів і ділянок проводяться в присутності та за вказівками відповідального за роботу транспорту відповідного цеху або ділянки.
Розмежування районів керівництва маневровою роботою, а також розподіл обов'язків між працівниками з виконання маневрів встановлюються в ТРА станції.
Розподіл обов'язків з управління маневрами між черговим по станції, маневровим диспетчером, черговим по гірці або парку встановлюється технічно-розпорядчим актом (ТРА) станції. Керівником маневрів, як правило, є складач. Перед початком маневрів складач (або особа, яка виконує його обов’язки) зобов’язаний отримати в розпорядника маневрів (чергового по станції, диспетчера та ін.) дозвіл на пересування станційними або іншими коліями. Керівник маневрів видає дозвіл на виконання маневрової роботи після того, як доведе завдання до відома всіх працівників тих районів, де будуть проводитися маневри.
Завдання на маневрову роботу має бути видано чітко та зрозуміло і доведено керівником маневрів до кожного працівника, який бере участь у маневрах. Будь-яка зміна плану маневрової роботи після того, як бригада вже приступила до його виконання, може бути внесена тільки після припинення роботи і ознайомлення всіх осіб, задіяних у маневрах, з характером зміни. Присутність чергового по депо або іншої особи, якій доручено керівництво маневрами на деповських та інших коліях ремонту рухомого складу, викликається необхідністю правильного і точного установлення локомотивів і вагонів на ремонтні місця (оглядові канави, зони роботи мостових кранів, тельферів та інших механізмів) і видачі з депо відремонтованих локомотивів і вагонів.
Керівником маневрів у межах виробничих цехів і дільниць можуть бути відповідальні по транспорту, на яких за розпорядженням керівника підприємства покладаються функції упорядника.
Працівник виробничого цеху або дільниці є керівником маневрів у тих випадках, коли він дає вказівки щодо виконання маневрової роботи і виконує операції причеплення і відчеплення вагонів.
Порядок маневрів у виробничих цехах, на коліях бункерних естакад і стриперних відділень, на ділянці розливання металу і випуску шлаку визначається місцевими інструкціями.
Забороняється машиністу локомотива, спеціального самохідного рухомого складу, що виконують маневрову роботу, приводити в рух локомотив або спеціальний самохідний рухомий склад, якщо він не знає плану роботи і не одержав вказівку керівника маневрів особисто, за допомогою радіозв’язку, пристроїв двостороннього паркового зв'язку або сигналу, що подається ручними сигнальними приладами.
Крім вказівки або сигналу керівника маневрів, перед виїздом на стрілки централізованих маневрових маршрутів машиніст локомотива чи спеціального самохідного рухомого складу має переконатися в наявності дозвільного показання маневрового світлофора, а на нецентралізовані стрілки - отримати від чергового стрілочного поста або іншої особи, призначеної для переведення стрілок, сигнал або повідомлення (особисто чи за допомогою радіозв'язку, пристрою двостороннього паркового зв'язку) про готовність стрілок до маневрових переміщень. У разі відсутності маневрових світлофорів або неможливості відкриття світлофора для виїзду на централізовані стрілки машиніст локомотива чи спеціального самохідного рухомого складу має отримати повідомлення про готовність стрілок для маневрових переміщень від чергового по станції (начальника зміни, диспетчера) особисто, за допомогою радіозв'язку, пристроїв двостороннього паркового зв'язку або через керівника маневрів.
На станціях з електричною централізацією стрілок і сигналів у разі передачі стрілок з центрального на місцеве управління виїзд на стрілки і робота в такому районі здійснюються за сигналами працівника, на якого покладено переведення стрілок і який одержав завдання від чергового по станції (особисто, по телефону, за допомогою радіозв'язку, пристроїв двостороннього паркового зв'язку), при дозвільних показаннях маневрових світлофорів.
Виїзд із району місцевого управління при заборонних показаннях маневрового світлофора здійснюється з дозволу чергового по станції, який передається за допомогою радіозв'язку або двостороннього паркового зв'язку.
При переміщенні по централізованих стрілках і неможливості відкриття маневрових світлофорів (унаслідок несправності, помилкової зайнятості ізольованої стрілочної ділянки тощо), а також по нецентралізованих стрілках, які не обслуговуються черговими стрілочного поста, машиніст локомотива має керуватися сигналами складацької бригади, показаннями стрілочних покажчиків і положенням стрілочних вістряків.
Маневровими переміщеннями локомотива, що не обслуговується складацькою бригадою, керує станційна складацька бригада або працівник, який мас право керувати маневрами у цьому районі.
Переміщення маневрового локомотива (з вагонами або без них) з одного маневрового району в інший допускається тільки з дозволу особи, яка розпоряджається маневрами, - чергового по станції (начальника зміни, диспетчера).
Крім дозволяючого сигналу маневрового світлофора, машиніст перед початком маневрового пересування зобов’язаний отримати сигнал (звуковий або видимий) від складача поїздів або особи, яка виконує його обов'язки. Прийнявши сигнал складача поїздів, машиніст повторює його локомотивним свистком.
Причому виїхати на обслуговувані стрілки машиніст може тільки отримавши відповідний сигнал (видимий або звуковий) чергового стрілочного поста або сигналіста.
Якщо машиністу не видно сигналів про готовність маршруту (при русі вагонами вперед), то керівник маневрів мас знаходитися попереду маневрового состава і подавати сигнал про виїзд на стрілки лише після отримання сигналу від чергового стрілочного поста (сигналіста) або відкриття маневрового світлофора.
Пересування станційними коліями одиночних локомотивів або кранів на залізничному ходу, не супроводжуваних складацькою бригадою, відбувається за сигналами або повідомленнями чергових стрілочного поста і сигналістів, що передаються машиністу локомотива (крана), або за показаннями маневрових світлофорів.
Основними засобами передачі вказівок у маневровій роботі мають бути радіозв'язок, пристрої двостороннього паркового зв'язку, обладнані ПАРП (пристрої автоматичної реєстрації переговорів).
Сигнали під час маневрової роботи подаються світлофорами, сигнальними приладами та ручними сигнальними приладами.
При маневрах застосовують сигнали, зазначені в розділі «Споруди і пристрої сигналізації і зв’язку».
На промисловому транспорті для передачі вказівок у маневровій роботі широко використовують радіозв'язок. Порядок використання радіозв'язку і пристроїв двостороннього паркового зв'язку на кожному підприємстві вказується в додатку до ТРА у вигляді місцевих інструкцій, що розробляються на підставі типових.
Вимоги до передачі вказівок при маневрах. Вказівки та повідомлення, що передаються по радіозв'язку і пристроям двостороннього паркового зв'язку, мають бути короткими і чіткими; працівник, який дав вказівку, зобов'язаний переконатися в тому, що вона правильно сприйнята машиністом маневрового локомотива (вислухати коротке повторення вказівки, отримати відповідний сигнал, поданий машиністом свистком локомотива).
Приблизний регламент переговорів при використанні радіозв'язку між черговим по станції і машиністом локомотива. Черговий по станції викликає машиністів відповідних локомотивів, називаючи номер локомотива і прізвище машиніста. Наприклад: «Машиніст тепловоза № 157 Іванов». Машиніст відповідає: «Я - Іванов, машиніст тепловоза № 157», після чого черговий передає машиністу вказівку на виконання маневрової роботи. Машиніст зобов'язаний повторити завдання чергового по станції. Черговий, переконавшись у правильності приймання машиністом завдання, підтверджує його словами: «Вірно, виконуйте».
40 км/год - при русі по вільних коліях одиночних локомотивів та локомотивів з вагонами, причепленими позаду;
25 км/год - при русі вагонами вперед по вільних коліях, при русі порожніх шлаковозів;
15 км/год - при русі навантажених шлаковозів, навантажених і порожніх чавуновозів вантажопідйомністю до 100 т; при русі навантажених і порожніх візків для виливниць;
10 км/ч - при русі вагонів з небезпечними вантажами;
5 км/год - при русі навантажених і порожніх чавуновозів вантажопідйомністю до 100 т по коліях наливу і зливу та по стрілочних переводах, а також навантажених і порожніх чавуновозів вантажопідйомністю понад 100 т, у т. ч. міксерного типу; при русі візків для мульд; при русі у приміщеннях цехів, у відкритих і закритих складах, біля дільниць навантаження-вивантаження, а також при підході відчепа вагонів до іншого відчепа в підгірковому парку і при маневрах поштовхами;
3 км/год - при підході локомотива (з вагонами або без них) до вагонів; при постановці вагонів на вагоноперекидач і при пересуванні вагонів по вагах.
Виконання зазначених швидкостей при маневрах необхідно для забезпечення безпеки руху, а також для задоволення вимог технологічних перевезень.
Якщо швидкість маневрового состава буде перевищувати встановлену, то при виникненні перешкоди машиніст локомотива не зможе своєчасно зупинити маневровий состав і забезпечити безпеку руху, оскільки при маневрах, як правило, автогальма не вмикають і, крім того, состав може рухатися вагонами вперед.
Рух маневрових составів і одиночних локомотивів зі швидкістю 40 км/год допускається лише тоді, коли машиніст попереджений про вільність колії. Не отримавши такого попередження, машиніст зобов’язаний вести локомотив з такою швидкістю, що забезпечить зупинку в межах видимості сигналів і рухомого складу на коліях.
При поганій видимості (снігопади, хуртовини, туман та ін.) маневри, як правило, проводять зі зменшенням встановлених швидкостей, щоб забезпечити безпеку руху та безпеку працівників.
Встановлені Правилами технічної експлуатації залізничного транспорту швидкості при маневрах є максимальними і в ряді випадків можуть бути змінені (при перевезенні негабаритного вантажу, транспортуванні машин і механізмів на залізничному ходу в неробочому стані, рух колійних машин і механізмів, перевезення кранів на залізничному ходу та ін.) залежно від місцевих умов.
Швидкість руху по приймальних бункерах, при профілактиці вагонів від примерзання вантажів і в інших випадках встановлюється місцевими інструкціями з урахуванням особливостей і стану рухомого складу, верхньої будови колії та технологічних вимог виробництва.
Якщо ваги за своїми конструктивними особливостями дозволяють переміщення по них з більшою швидкістю, то максимальна швидкість встановлюється відповідно до паспортних даних цих ваг і вказується в технічно-розпорядчому акті станції.
Швидкість руху по естакадах встановлюється місцевою інструкцією відповідно до проєкту.
Швидкість розпуску вагонів на сортувальних гірках при різних сигналах гіркових світлофорів, а також умови, що забезпечують безпеку руху і схоронність рухомого складу, встановлюються начальником залізничного цеху залежно від місцевих умов і технічного оснащення гірок.
Швидкість руху вагонів з негабаритними, великоваговими і довгомірними вантажами встановлюється місцевою інструкцією з перевезення негабаритних, великовагових і довгомірних вантажів по залізничних коліях підприємства.
У ряді випадків певна швидкість руху при маневрах обумовлена вимогою технології виробництва, тому для всіх дільниць підприємства її встановлює начальник залізничного цеху і погоджує в необхідних випадках з начальниками виробничих цехів, після цього швидкість затверджується керівником підприємства. Слід мати на увазі, що правильно встановлена швидкість розпуску вагонів з гірки є найважливішим фактором, що забезпечує схоронність вагонного парку при розпуску.
Для переміщення вагонів біля дільниць навантаження-вивантаження для подачі вагонів та їх прибирання від окремих агрегатів і установок можуть використовуватися спеціальні маневрові засоби (штовхач, дистанційно керовані локомотиви, маневрові візки, електролебідки та інші пристрої), що забезпечують безпеку руху та безпеку працівників, пов'язаних з маневровою і вантажною роботою, схоронність рухомого складу, технічних пристроїв та споруд.
Порядок використання спеціальних маневрових засобів встановлюється керівником підприємства.
Штовхачі знаходять широке застосування для пересування чавуновозних і шлаковозних ковшів, а також на інших фронтах навантаження-розвантаження. У місцях масового навантаження-вивантаження для пересування вагонів застосовують маневрові візки, електролебідки, кабестани та інші пристрої.
Дистанційно керовані локомотиви (електровози), як правило, застосовують для подачі-прибирання вагонів на вагоноперекидачі та інші пункти. У неробочому положенні дистанційно керовані локомотиви перебувають у спеціальних тупиках.
До спеціальних маневрових засобів належать профільовані витяжки на боці виходу порожніх вагонів з вагоноперекидача, що дозволяє прибирати порожні вагони від вагоноперекидача без локомотива.
Профільована витяжка складається з таких ділянок: спуску АВ, де вагон під впливом сили тяжіння розвиває прискорення; підйому ВС, яку вагон долає за рахунок отриманого прискорення на ділянці АВ; горизонтальної ділянки СD, де відбувається зміна напряму руху вагона з напрямком через відтискні стрілки на колію розгону ЕL; горизонтальної ділянки стрілочної горловини LК, де відбувається розформування порожніх вагонів на відповідну колію сортувального парку.
Спеціальні маневрові засоби, як правило, знаходяться в підпорядкуванні виробничих цехів і дільниць, але при виконанні маневрової роботи, навантаження і вивантаження вагонів взаємодіють із залізничним транспортом. Експлуатація спеціальних маневрових засобів має бути узгоджена з експлуатацією залізничного транспорту. В інструкції з експлуатації цих пристроїв встановлюються час подачі і прибирання рухомого складу; колії, кількість поданих вагонів; особи, відповідальні за справний стан маневрових пристроїв і порядок роботи при виході їх з ладу; порядок дій працівників залізничного транспорту і тих, хто управляє маневровими пристроями під час подачі та прибирання вагонів, та ін. Для управління цими засобами призначаються відповідальні особи, які забезпечують безпеку переміщення вагонів і безпеку працівників.
Маневри на головних коліях або з їх пересіченням, а також з виходом за вихідні стрілки можуть допускатися тільки з дозволу чергового по станції за умови закритих відповідних вхідних світлофорів, що відгороджують вхід на колії та стрілки, на яких виконуються маневри.
Виконання маневрів з виїздом за вихідні стрілки або з пересіченням головних колії (що викликається значною довжиною маневрового состава, розташуванням вантажних фронтів та іншими обставинами), допускається з дозволу чергового по станції при дотриманні особливих запобіжних заходів: при централізованому управлінні стрілками і сигналами такі маневри виконуються за відсутності на перегоні поїзда (поїздів) і при закритих вхідних сигналах. Про закінчення зазначених маневрів черговий по станції переконується за показаннями сигналів на табло управління.
При ручному управлінні стрілками і сигналами черговий по станції дозволяє такі маневри тільки після доповіді чергового стрілочного поста про закриття вхідного сигналу і можливості маневрових пересувань.
Про закінчення маневрів і звільнення головної колії черговий стрілочного поста вхідного поста зобов'язаний доповісти черговому по станції.
Забороняються маневри з виходом состава за межі станції на перегін на одноколійних і по неправильній колії на двоколійних ділянках без дозволу чергового по сусідній станції та без встановленого дозволу, що видається машиністу.
Маневри з виходом состава за межі станції правильною колією на двоколійних ділянках допускаються з дозволу чергового по станції.
Відповідно до Інструкції з руху поїздів та маневрової роботи дозволом на виїзд маневрового состава за межі станції на одноколійному перегоні є:
- при автоматичному блокуванні - ключ-жезл, що видається машиністу маневрового локомотива після відкриття відповідного вихідного світлофора. Після першого виїзду маневрового состава за межі станції за відкритим вихідним світлофором і ключем-жезлом подальше проведення маневрів з виїздом на перегін за наявності в машиніста ключа-жезла здійснюється без відкриття вихідних світлофорів. За відсутності ключа-жезла виїзд дозволяється при закритті дії автоблокування і переході на телефонний зв’язок з видачою машиністу маневрового локомотива колійної записки. На станціях одноколійних ліній, обладнаних автоматичним блокуванням, де є спеціальні маневрові світлофори, зв’язані з колійними світлофорами, виїзд маневрового состава за станцію проводиться при дозволяючому показанні маневрового світлофора;
- при напівавтоматичному блокуванні - ключ-жезл даного перегону, а за його відсутності - колійна записка;
- при електрожезлової системі - жезл або ключ-жезл даного перегону;
- при телефонному зв'язку - колійна записка, у якій записується згода чергового по сусідній станції на проведення маневрів з виїздом на перегін.
Зверху бланка письмового дозволу, що видається машиністу маневрового локомотива при виїзді состава за межі станції, робиться від руки відмітка «Маневри».
Запит про маневри з виїздом на перегін робиться за формою: «Чи можу проводити маневри з виїздом за межу станції?». Згода на проведення маневрів дається за формою: «Дозволяю проведення маневрів з виїздом за межу станції». Маневри в цих випадках можна робити лише за згодою поїзного диспетчера, якщо на перегоні нема поїздів, відправлених у напрямку станції, де мають бути маневри з виходом на перегін. При одержанні згоди в момент проходження перегоном поїзда, відправленого зі станції проведення маневрів, перегін вважається зайнятим до одержання повідомлень з сусідньої станції про прибуття поїзда і передачі на цю станцію повідомлення про закінчення маневрів за формою: «Маневри з виїздом маневрового состава за межі станції закінчені».
На перегонах, обладнаних блокуванням (за відсутності ключа-жезла), видача письмових дозволів про проведення маневрів з виїздом на перегін оформляється так само. Переговори між черговими по станціях про маневрах з виїздом за межу станції на одноколійний перегін у всіх випадках мають вестися під контролем поїзного диспетчера.
Дозволом на виїзд маневрового состава за межу станції неправильною колією на двоколійному перегоні відповідно до Інструкції з руху поїздів та маневрової роботи служить:
- при автоматичному і напівавтоматичному блокуванні - письмовий дозвіл із заповненням пункту II, виданий після закриття дії блокування по відповідній колії перегону та встановлення телефонних засобів зв'язку;
- при телефонних засобах зв'язку - письмовий дозвіл із заповненням пункту II.
При двосторонньому автоматичному блокуванні після переключень пристроїв на відповідний напрямок руху виїзд маневрового состава за межу станції по неправильній колії може проводитись так само, як і по правильній колії, - за згодою поїзного диспетчера по усному дозволу чергового по станції.
Маневри на станційних коліях, розташованих на ухилах, де створюється небезпека виходу рухомого складу на перегін, на маршрути прямування поїздів, маневрових составів або в інші маневрові райони, дозволяється проводити тільки за умови постановки локомотива з боку спуску з ввімкненням та випробуванням автогальм вагонів. У разі неможливості поставки локомотива з боку спуску маневри на таких коліях мають проводитися шляхом осаджування, а автогальма вагонів мають бути ввімкнені та випробувані. Виконання маневрів із забезпеченням безпеки руху на станціях, що мають такі колії, здійснюються відповідно до ТРА станції.
Довжина маневрового состава при постановці локомотива з боку спуску і швидкості руху визначаються місцевими інструкціями.
Вагони відчіплюють від маневрового складу після попереднього закріплення їх гальмівними башмаками; закріплюють також вагони, що можуть піддаватися випадковим поштовхам.
Після закінчення маневрів складач перевіряє установлення відчеплених вагонів у межах граничних стовпчиків і правильність закріплення їх від угону гальмовими башмаками, підкладками і ручними гальмами, про що доповідають черговому по станції.
У випадках самовільного виходу на перегін рухомого складу слід вжити всіх заходів і використовуватися всі засоби для його зупинки. Про те, що стався вихід рухомого складу, черговий по станції негайно доповідає поїзному диспетчеру і сповіщає чергового по сусідній станції, чергових по переїздах, колійні пости, а також працівників служби колії, які перебувають на перегоні, для вжиття заходів для зупинки рухомого складу і зустрічного поїзда (при його наявності).
У всіх випадках виконання маневрів на коліях, розташованих на ухилах, необхідно дотримуватися таких запобіжних заходів: встановити стрілки в положення, що виключає вихід вагонів на маршрути приймання або в інші маневрові райони, укладати гальмівні башмаки під відчеплені вагони, щоб вони не зіткнулись з маневровим составом.
У ТРА станцій має бути перелік дільниць і колій, розташованих на ухилах, де при маневрах виникає небезпека виходу вагонів на перегони, а також викладено запобіжні заходи (постановка стрілок в ізолююче положення та ін.).
При виконанні маневрів у районі розташування стрілок, які не обслуговуються черговими стрілочного поста, дозволяється переведення цих стрілок працівниками локомотивних і складацьких бригад, а також іншими працівниками, що виконують їх функції.
Машиніст локомотива при виконанні маневрів у районах, що не обслуговуються черговими стрілочного поста, має приділяти особливу увагу щодо правильності приготованих маршрутів (за положенням вістряків стрілок і стрілочних покажчиків).
У випадку, якщо складацька бригада складається з двох працівників, стрілки переводить, як правило, помічник складача. Завдання на переведення стрілок дає складач після ознайомлення з планом виконання маневрових робіт свого помічника та машиніста локомотива. Помічник складача, приготувавши маршрут маневровому составу, виходить на міжколійя або на узбіччя земляного полотна, звідки забезпечується видимість складача і машиніста, і подає сигнал руху.
Якщо стрілки знаходяться на значній відстані одна від одної, то на одних коліях їх може переводити помічник складача, а на інших - складач, про що машиніста попереджають до початку маневрів.
Якщо складацька бригада складається з одного працівника, то стрілки, що не обслуговуються, переводить складач. Якщо локомотиво-складацька бригада складається з двох працівників (машиніста і помічника-складача), то переведення стрілок, що не обслуговуються, причеплення і відчеплення вагонів здійснює помічник-складач. У цьому випадку машиніст локомотива виконує всі сигнали помічника-складача.
Під час проведення маневрів на вантажо-розвантажувальних коліях, всередині і близько цехів дозволяється переведення стрілок працівниками виробничих цехів, призначеним для виконання цієї роботи. Під час проведення маневрів у депо, а також при русі колійних машин і механізмів, снігоочисників у районах, що не обслуговуються черговими стрілочного поста, дозволяється переведення стрілок працівникам депо та служби колії. На малодіяльних станціях (постах) стрілки може переводити черговий по станції (посту).
Перед заїздом маневрових локомотивів, вантажопідйомних кранів на залізничному ходу, спеціального самохідного рухомого складу в райони, де стрілки не обслуговуються черговими стрілочного поста, а також при поверненні з таких районів складач поїздів, а за його відсутності - локомотивна бригада (машиніст самохідної одиниці) мають погодити з черговим по станції свої дії.
Керівник маневрів перед заїздом у район, де стрілки не обслуговуються черговими стрілочного поста, зобов'язаний:
- погодити план роботи зі складальною або локомотивною бригадою;
- перевірити стан колії та положення стрілок у районі і переконатися у відсутності перешкод для руху;
- оглянути вагони, які перебувають в районі, прибрати з-під вагонів гальмові башмаки і попередити працівників, що перебувають на коліях, про майбутні маневри.
При узгодженні з черговим по станції можливості заїзду маневрових локомотивів, кранів та інших самохідних одиниць на залізничному ходу в райони, де є стрілки, що не потребують обслуговування черговими стрілочного поста, складач поїздів або локомотивна бригада зобов'язані:
- з'ясувати в чергового майбутній план роботи і її тривалість, наявність інших локомотивів і самохідних одиниць у зазначеному районі і тривалість їх роботи;
- дізнатися, у яке положення (у район роботи або за іншим напрямком) встановлена стрілка примикання маневрового району станції.
Нормальне положення стрілок примикання маневрових районів до станції має бути таким, щоб виключити заїзди рухомого складу в такі райони.
Після узгодження порядку роботи та отримання в чергового по станції дозволу на заїзд складач або локомотивна бригада готує маршрут, пропускає состав або локомотив за граничний стовпчик, зупиняє його, переводить стрілку примикання маневрового району до станції в нормальне положення, перевіряє стан колій і положення стрілок у районі, переконується у відсутності перешкод для руху, оглядає вагони, що стоять у районі, попереджає працівників, які знаходяться на коліях, про майбутні маневри, а за наявності інших локомотивів в цьому районі - погоджує свої дії з локомотиво-складацькими бригадами цих локомотивів, після чого приступає до виконання маневрової роботи. Закінчивши маневрову роботу, складач або локомотивна бригада зобов'язана доповісти про це черговому по станції (по радіозв'язку, телефоном, зі стрілочного поста або іншим способом, зазначеним в ТРА) і отримати дозвіл на виїзд з району проведення маневрів. При виїзді потрібно встановити стрілку примикання маневрового району до станції в нормальне положення.
Забороняється виконувати маневри поштовхами, а також розпускати з сортувальної гірки:
- вагони з вантажами окремих категорій, зазначених у Правилах перевезень вантажів; платформи та напіввагони з вантажами бокової та нижньої негабаритності 4-го, 5-го, 6-го ступенів і вантажами верхньої негабаритності 3-го ступеня, завантажені транспортери (при навантаженні призначенням на зовнішню мережу і прибутті із зовнішньої мережі) та відповідних їм ступенів негабаритності згідно з Інструкцією з перевезення негабаритних і великовагових вантажів залізницями України, затвердженою наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 23. і 1.2004 N 1026, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.12.2004 за N1640/10239;
- локомотиви, спеціальний самохідний рухомий склад у неробочому стані, крани на залізничному ходу;
- технологічний спеціальний рухомий склад, вагони-самоскиди і хопери; вагони та спеціальний рухомий склад, що мас трафарет "3 гірки не спускати»
Вказаний рухомий склад може бути пропущений через сортувальну гірку тільки з маневровим локомотивом.
Виконувати маневри поштовхами забороняється на коліях з ухилами більше 0,0025 (за винятком спеціальних витяжних колій і колій біля вагоноперекидачів з боку виходу порожніх вагонів); вантажно-розвантажувальних, ремонтних, деповських, вагових, виставкових і постановочних коліях гаражів розморожування вантажів; стоянки вагонів з небезпечними вантажами.
Забороняється виконувати маневри поштовхами також в умовах поганої видимості (заметіль, туман, снігопад, сильний вітер, відсутність зовнішнього освітлення та ін.). Вагони, що забороняється спускати з гірки, передають з підгіркового парку з локомотивом через гірку (або обхідну колію) або на інші колії, зазначені в ТРА станції.
Перелік вантажів окремих категорій, що вимагають особливої обережності при перевезеннях мережею залізниць, наведено в Правилах перевезень небезпечних вантажів.
Порядок постановки в поїзди, що обертаються коліями підприємств, вагонів з вантажами, що вимагають особливої обережності, визначений в Інструкції з руху поїздів і маневрової роботи. Мінімальні норми прикриття в поїздах і при маневрах для вагонів з вантажами окремих категорій, що вимагають особливої обережності, наведені в зазначеній інструкції.
При розробленні технології проведення маневрів на гіркових пристроях встановлюють порядок обробки составів у парку прибуття, складають план розпуску кожного составу, інформування працівників, які беруть участь у розпуску составів, інформування про розпуск чергового состава; порядок насуву, розчеплення составів, гальмування; швидкість розпуску вагонів; порядок осаджування вагонів у підгірковому парку та ін.
Для забезпечення чіткої та безаварійної роботи при розпуску вагонів з гірки (за відсутності пристроїв механізованого гальмування в підгірковому парку) велике значення має робота регулювальників швидкості вагона, які зобов’язані:
- до початку розпуску состава знаходитися на обслуговуваних коліях;
- уважно стежити за інформацією про відчепи, за сигналами, що подаються черговим гірки, складачем поїздів або машиністом локомотива;
- обачно гальмувати вагони, щоб забезпечити найповніше використання місткості колій і безпечний підхід відчепів до вагонів, що стоять на коліях підгіркового парку;
- при розпуску з гірки великих відчепів підкладати додаткові гальмівні башмаки під середні колісні пари відчепу, використовуючи для цього башмаконакладачі або спеціальну вилку;
- після зупинки витягти з-під вагонів гальмівні башмаки;
- надавати допомогу регулювальникам швидкості вагонів, що обслуговують сусідні колії при інтенсивному прямуванні відчепів у їхні райони;
- не допускати при гальмуванні вагонів використання несправних гальмівних башмаків (з розірваною головкою, пошкодженою і зігнутою підошвою та ін.).
Рухомий склад на станційних коліях має встановлюватися в межах, позначених граничними стовпчиками або сигналами.
Слід пам'ятати, що при поштовхах під час маневрів вагони (особливо на підшипниках кочення), що знаходяться на іншому кінці станційних колій та не зчеплені один з іншим, можуть вийти за граничний стовпчик, тому чергові стрілочного поста, сигналісти, складацькі, локомотивні бригади та інші станційні працівники мають постійно перевіряти правильність постановки рухомого складу на станційних коліях.
Рухом локомотива, що виконує маневри, повинен керувати один працівник: керівник маневрів - складач поїздів (особа, що виконує його обов'язки), який відповідає за правильне виконання маневрів.
Перелік посад робітників, на яких покладаються обов'язки керівника маневрів у кожному маневровому районі, встановлений ТРА станції.
Маневрова робота виконується одним складачем, складальною, або локомотивною бригадою.
Виконання маневрової роботи дозволяється із залученням працівників виробничих цехів і ділянок.
Керівником маневрів може бути: складач поїздів, машиніст, помічник машиніста (при виконанні функцій складача), маневровий диспетчер, черговий по станції, посту, парку, а також відповідальний за транспорт виробничого цеху, який має право розпоряджатися маневрами в даному районі.
Пересування одиночних локомотивів станційними коліями дозволяється без супроводу їх працівниками складацьких бригад. Для пересування вагонів на вантажно-розвантажувальних коліях і спеціального рухомого складу (чавуновозних і шлаковозних ковшів, візків з мульдами, виливницями та ін.) можуть застосовуватися штовхачі, керовані персоналом виробничих цехів. У місцевій інструкції про порядок маневрової роботи визначається порядок заїзду маневрових составів або окремих локомотивів на колію, де встановлені штовхачі.
При проведенні маневрових робіт у виробничих цехах для передачі сигналів, розчеплення і розстановки рухомого складу на фронтах навантаження-розвантаження та інших операцій можуть залучатися працівники виробничих цехів, на яких у визначеному порядку покладається виконання цих функцій.
Місцева інструкція про порядок маневрової роботи на дільниці, де залучаються працівники виробничого цеху, погоджується начальниками виробничого і залізничного цехів і затверджується керівником підприємства.
Відповідно до Інструкції з руху поїздів і маневрової роботи маневри може проводити одна локомотивна бригада (машиніст і помічник машиніста). У цьому випадку операції причеплення і відчеплення вагонів, подачі сигналів машиністу локомотива та інші операції виконує помічник машиніста.
Якщо машиніст локомотива отримує особисто або по радіозв’язку від чергового по станції або маневрового диспетчера вказівку про проведення маневрової роботи в даному районі і передає її помічнику машиніста, який здійснює операції причеплення і відчеплення вагонів, то керівником маневрів є машиніст.
У випадку, якщо помічник машиніста або працівник виробничого цеху чи дільниці отримують вказівки на проведення маневрової роботи і самі виконують операції причеплення і відчеплення вагонів, а також дають вказівки на пересування локомотива, вони є керівниками маневрів.
Відповідно до Інструкції з руху поїздів та маневрової роботи:
Перед заступанням на чергування керівник маневрів повинен ознайомитися з наявністю і розташуванням рухомого складу на коліях свого району, перевірити надійність його закріплення, переконатися в наявності встановлених для району засобів закріплення. Про результати перевірки докласти черговому по станції.
Перед початком маневрової роботи керівник маневрів зобов'язаний:
переконатися, що всі працівники, що беруть участь у маневрах, у повному складі знаходяться на своїх місцях;
ознайомити машиніста і працівників станції, які беруть участь у маневрах, з планом майбутніх маневрів і порядком його виконання;
перевірити, чи нема перешкод для пересування вагонів (гальмових башмаків під колесами тощо).
Завдання черговому стрілочного поста або сигналісту про приготування маневрового маршруту або встановлення стрілки на ту чи іншу колію керівник маневрів може передавати особисто, по радіозв'язку, двосторонньому парковому зв'язку, свистками локомотива, ручним свистком або іншими засобами залежно від технічної оснащеності станції у порядку, встановленому у ТРА станції.
Перед маневрами керівник маневрів (складач поїздів) зобов'язаний:
- детально ознайомити помічника складача, машиніста маневрового локомотива, чергових стрілочного поста, сигналістів та інших осіб, які беруть участь у маневрах, з планом і порядком виконання майбутньої роботи; попередити їх про дотримання правил безпеки; перевірити, чи всі працівники, які беруть участь у маневрах, знаходяться на місцях і чи мають справні ручні і звукові сигнали; розставити людей так, щоб машиніст чув і бачив сигнали, що подаються, і щоб була забезпечена безпека маневрів;
- перевірити наявність габаритів, зчеплення між собою вагонів, наявність під колесами гальмівних башмаків, відсутність під вагонами людей, відпущені у вагонів гальма, перевірити, чи не ремонтуються вагони і чи нема в складі вагонів, з якими не можна проводити маневри; закріпити вагони, що залишаються на колії, гальмівними башмаками;
- переконатися, що наявні в маневровому районі гальмівні башмаки підготовлені і за необхідності можуть бути застосовані для закріплення вагонів.
У процесі роботи керівник маневрів зобов'язаний:
а) чітко та своєчасно передавати вказівки і сигнали, що стосуються маневрових переміщень;
б) стежити за своєчасною підготовкою стрілок для маневрових переміщень, своєчасною і правильною подачею сигналів і вказівок черговими стрілочних постів і машиністом локомотива;
в) знаходитися в такому місці, звідки забезпечується найкраща видимість сигналів, состава, який маневрує, та маршруту його переміщення. У випадку відсутності радіозв'язку з машиністом локомотива (через несправність або якщо локомотив не обладнаний маневровим радіозв'язком) знаходитися в такому місці, звідки забезпечується видимість машиністом або його помічником ручних сигналів, що ним подається;
г) під час проведення маневрів з великими составами на кривих ділянках колії або в умовах поганої видимості (туман, заметіль, снігопад тощо) вживати додаткових заходів щодо забезпечення безпеки - частіше передавати сигнали та вказівки по радіозв'язку або двосторонньому парковому зв'язку, залучати для передачі сигналів чергових стрілочних постів, сигналістів тощо;
д) під час руху по станційних коліях вагонами вперед знаходитися, як правило, на першій за рухом спеціальній підніжці (перехідній площадці), а в разі неможливості - йти по міжколійю або по узбіччю колії попереду вагонів, що осаджуються, стежити за показаннями маневрових світлофорів, сигналами, що подаються, положенням стрілок за маршрутом, відсутністю перешкод і людей на колії; в разі необхідності вживати заходів до зупинки маневрового состава. У необхідних випадках, при відсутності радіозв'язку залучати для передачі сигналів чергових стрілочних постів і інших працівників залізничного транспорту;
е) не допускати пропускання рухомого складу по розрізаній стрілці до її огляду і ремонту;
ж) перед тим як під'їхати до состава, переконатися у відсутності сигналів огородження;
з) не залишати вагони без закріплення або із закріпленням менше встановленої в ТРА станції норми незалежно від передбачуваного часу стоянки цих вагонів;
и) не допускати переміщень, не переконавшись в тому, що всі вагони зчеплені між собою та з локомотивом;
к) під час маневрів поштовхами своєчасно вживати заходи, що виключають можливість руху відчепів у зворотному напрямку або виходу вагонів за граничний стовпчик у протилежному кінці колії;
л) якщо під час маневрів поштовхами або при насуванні составів на гірку розчеплювальні важелі за умовами роботи встановлюються в положення “на буфер”, то після відокремлення відчепа від состава негайно встановлювати важелі в нормальне положення;
м) при заїзді маневрового локомотива (одиночного або з вагонами) на зайняту вагонами колію для відчеплення або причеплення інших вагонів, а також при стисненні вагонів, що стоять, для розчеплення не допускати виконання цих операцій, не переконавшись у надійному закріпленні вагонів з протилежного від маневрового локомотива боку;
н) якщо до групи вагонів, що стоїть на тій або іншій колії, в тому числі й закріплених за встановленою нормою, додатково причіплюються вагони, перевіряти, чи не порушилась в результаті цього правильність встановлення раніше укладених гальмових башмаків, а також чи досить цих башмаків на збільшену кількість вагонів;
о) перед пересуванням маневрового состава в місцях навантаження та вивантаження переконатися у відсутності перешкод для руху;
п) маневри з вагонами, навантаження і вивантаження яких не закінчені, проводити тільки після узгодження з працівником, який розпоряджається вантажно-розвантажувальними операціями.
При маневрових переміщеннях місцезнаходження керівника маневрів, порядок передачі вказівок та сигналів про переміщення і заходи для забезпечення безпеки руху встановлюються ТРА станції.
При подачі або прибиранні вагонів у виробничі цехи під вантажні операції, ковшів, сталевозних візків та іншого спеціального рухомого складу під налив металу і шлаку складач поїздів зобов'язаний зупинити склад або локомотив на відстані 15 м від воріт або вагонів, що стоять, перевірити габарити біля колії, рухомий склад, відсутність перешкод для подальшого руху (закріплення вантажу у вагоні, чи прибрані вантажопідйомні механізми і їхні захватні пристрої, чи приведені в транспортне положення частини конвеєрів та ін.), упевнитися у відсутності працівників на коліях, узгодити в необхідних випадках розстановку вагонів і спеціального складу з відповідальною особою з транспорту виробничого цеху, прибрати гальмівні башмаки, після чого подати машиністові сигнал початку руху. Під час руху маневрового складу складач поїздів має знаходитися попереду состава біля колії в такому місці, звідки можна було б своєчасно подати сигнал зупинки; після зупинки маневрового складу складач має закріпити вагони, що залишаються, відповідно до порядку, встановленого місцевими інструкціями.
Подавати ковші та інший рухомий склад під налив (навантаження) гарячого металу, шлаку, прокату, агломерату, коксу та інших вантажів потрібно відповідно до графіка або розкладу.
Забороняється під час маневрів залишати рухомий склад на переїздах.
За наявності на вантажних фронтах або на коліях наливу металу і шлаку штовхачів та інших маневрових пристроїв, а також в'їзної або технологічної сигналізації порядок виконання маневрів на цих дільницях визначається місцевими інструкціями.
При переміщенні маневрового состава вагонами вперед через ворота підприємств, через переїзди з черговим по переїзду чи без чергового по переїзду, а також негабаритні і небезпечні місця, високі платформи складач поїздів має зупинити состав, зійти з підніжки вагона, визначити умови безпечного руху, пройти переїзд, ворота або небезпечне місце по міжколійю і з безпечного місця дати вказівку машиністу на подальший рух.
Керівник маневрів повинен так організувати маневрову роботу, щоб не допустити виходу рухомого складу за граничні стовпчики (ізолюючі стики або сигнали) протилежного кінця колій. Про маневрову роботу, яка проводиться, має бути повідомлений сигналіст або черговий стрілочного поста, розташованого на протилежному кінці колій, який також зобов'язаний вживати необхідних заходів, що до виключення можливості виходу рухомого складу за граничні стовпчики (стежити за вагонами, що стоять на коліях, укладати при необхідності на колії гальмові башмаки тощо).
Стрілки, що знаходяться в протилежному кінці колій, повинні бути переведені в положення, що виключає можливість виходу вагонів на перегін або маршрути проходження поїздів і маневрових составів.
При відправленні поїзда, у хвості якого залишається на місці група вагонів, між составом поїзда і цими вагонами має бути відстань не менше 5 м. При неможливості забезпечення такої відстані вагони, що залишаються на місці, повинні бути надійно закріплені з урахуванням попередження їх виходу від можливого поштовху при рушанні з місця поїзда, що відправляється.
Локомотивна бригада при проведенні маневрів зобов'язана:
- точно та вчасно виконувати завдання на маневрову роботу;
- уважно стежити за сигналами, що подаються, точно і вчасно виконувати сигнали та вказівки про переміщення;
- уважно стежити за людьми, які знаходяться на коліях, положенням стрілок та розміщенням рухомого складу. Негайно вживати заходів до зупинки состава або локомотива у випадку небезпеки для людей та при виявленні несправностей і перешкод, що загрожують безпеці руху;
- забезпечувати безпеку локомотивоскладальної бригади, безпеку проведення маневрів та схоронність рухомого складу.
Управління локомотивом і спеціальним самохідним рухомим складом при маневрах здійснює машиніст. Машиніст може доручити управління локомотивом (управління спеціальним самохідним рухомим складом) помічнику машиніста тільки під своїм наглядом з повною відповідальністю за його дії.
Машиністу локомотива і спеціального самохідного рухомого складу не дозволяється передавати управління своєму помічнику за несприятливих умов видимості та складного профілю колії, а також уночі.
Маневрова робота має проводитися відповідно до технологічного процесу виробництва і змінно-добового плану роботи станції. Для забезпечення безпечного та своєчасного проведення маневрів локомотивна бригада зобов'язана добре знати порядок їх виконання, встановлений ТРА станції.
Перш ніж приступити до маневрів, машиніст має детально ознайомитися (у керівника маневрів) з планом майбутньої роботи, порядком і особливостями її виконання; з’ясувати, чи є вагони з негабаритними або небезпечними вантажами і ступінь їх небезпеки; ознайомити з планом майбутньої роботи свого помічника.
При зміні плану маневрової роботи машиніст має приступити до її виконання лише після ознайомлення з усіма змінами плану. Керівник маневрів може дати завдання машиністу на проведення маневрів по радіозв’язку.
Машиніст має вимагати від складацької бригади забезпечення постійної видимості з локомотива сигналів, що подаються, і не проводити пересування під час відсутності складацької бригади.
Машиніст не має права передавати керування локомотивом нікому, крім посадових осіб, які інструктують його в службовому порядку (за наявності у них свідоцтва на право керування локомотивом). Машиніст під свою відповідальність має право передавати керування локомотивом своєму помічнику, а також особі, прикріпленій для проходження практики. У цих випадках машиніст особисто контролює їх роботу. Машиністу забороняється передавати керування локомотивом у всіх випадках проведення маневрів з вагонами, зайнятими людьми, небезпечними і негабаритними вантажами.
При передачі керування локомотивом помічникові машиніста, машиніст зобов'язаний перебувати в кабіні локомотива на боці помічника, контролювати правильність його дій, давати відповідні вказівки про порядок ведення маневрового складу або локомотива, спостерігати за правильністю приготування маршруту руху, за рухом локомотивів і составів на сусідніх коліях і вживати термінових заходів до зупинки в разі небезпеки зіткнення.
Машиніст не має права передавати керування локомотивом помічнику при несприятливих умовах профілю (великі ухили колій, криві малих радіусів, обмежені умови у виробничих цехах і ін.) і поганій видимості (снігопад, хуртовина, туман, недостатнє освітлення та ін.).
Локомотивні бригади, як правило, повинні бути закріплені за певними маневровими локомотивами.
Локомотивні і складальні бригади (або інші працівники, відповідальні за виконання маневрової роботи і які безпосередньо її виконують) повинні знати порядок маневрової роботи на станції, установлений ТРА станції і місцевими інструкціями.
Закріплення локомотивних і складацьких бригад за певними маневровими локомотивами дозволяє підвищити безпеку маневрів і продуктивність цих локомотивів, зменшити змінні і внутрішньозмінні простої, уникнути непотрібних маневрових перестановок рухомого складу.
Закріплені локомотивні і складацькі бригади за локомотивами і маневровими районами мають знати:
- у доменному виробництві - кількість випусків металу і шлаку на кожній доменній печі і необхідну кількість ковшів для кожного випуску, порядок розстановки і збирання навантажених і порожніх ковшів під печами, на розливних машинах і в сталеплавильних цехах, вагові норми складів з чавуном і шлаком, тривалість наливу і зливу ковшів та ін.;
- у сталеплавильному виробництві - порядок подачі і кількість шихти для завалювання кожного агрегату, порядок подачі сталерозливних складів до цеху і стриперних відділень, а також порядок збирання шлаків і т. п.;
- у прокатному виробництві - порядок подачі заготовки і навантаження готової продукції, місткість фронтів навантаження, механізми для навантаження і їх продуктивність, технологію роботи складів та ін.;
- у гірничорудній промисловості - порядок розвантаження думпкарних складів з породою на відвалах і руди на дробильно-збагачувальних фабриках, продуктивність екскаваторів, що працюють на завантаженні, та інші механізми;
- в агломераційному виробництві - порядок відвантаження агломерату в рухомий склад, ємності бункерів, інтервали обміну рухомого складу та ін.
Локомотиво-складацькі бригади мають добре знати технологію і інших виробництв: коксохімічного, вогнетривкого, метизного, трубного та інші.
Будь-яка зміна в технології обслуговування виробництв має бути своєчасно відпрацьована з локомотиво-складацькими бригадами у вигляді перезакріплень за дільницями, проведення стажувань і технічних занять, розробленням наказів, розпоряджень або доповнень до місцевих інструкцій і ТРА.
При маневрах у місцях роботи колійних бригад, пересічень переїздів, на коліях складів, у виробничих цехах підприємства, вагонних і локомотивних депо, майстернях тощо складальні і локомотивні бригади повинні виявляти особливу пильність, вчасно подавати звукові сигнали при наближенні до людей, які перебувають біля колії або на платформі.
При маневрових переміщеннях місцезнаходження керівника маневрів, порядок передачі сигналів і вказівок про переміщення та заходи із забезпечення безпеки руху встановлено ТРА станції.
В інструкції з техніки безпеки, яка затверджується керівництвом підприємства, визначаються порядок знаходження працівників на території підприємства; маршрути проходження на роботу і з роботи; запобіжні заходи під час перебування поблизу залізничних колій і при переході через них, заїзді маневрових составів у виробничі цехи і на вантажно-розвантажувальні колії.
Інструкцією (наказом) встановлюється порядок проведення маневрів у місцях з підвищеною небезпекою. Так, при маневрах в цехах і на складах вказується: з ким погоджується поря- док проведення маневрів і усунення працівників з залізничних колій і рухомого складу; за якими сигналами або хто дозволяє проведення маневрів; як проводиться подача вагонів (вперед локомотивом або вперед вагонами); хто і як перевіряє і забезпечує вільність колій і наявність габаритів.
При використанні вантажо-розвантажувальних машин і механізмів в інструкції (наказі) вказується порядок відновлення їхньої роботи. Якщо на підприємстві встановлено порядок огородження вагонів, що знаходяться під вантажними операціями, то в інструкції вказуються працівники, відповідальні за встановлення і зняття огороджень. У разі руху маневрового состава по коліях цеху (складу, естакади, приймальних бункерів та ін.) вперед вагонами в інструкції вказується, де знаходяться складацькі бригади (на рухомому складі, на локомотиві, йде попереду вагонів, що рухаються) або якими іншими методами забезпечується безпека руху та безпека виробничого персоналу. Інструкція є єдиною для працівників залізничного транспорту і виробничого цеху і має враховувати всі характерні особливості виробничого цеху і його транспортного обслуговування.