Схема світлофорної сигналізації. Схема включення переїзних світлофорів слугує для огородження регульованих або не регульованих переїздів. Вогні переїзних світлофорів і дзвоники вмикаються за допомогою вмикаючого реле В та його повторювача реле ПВ. Миготлива сигналізація переїзних світлофорів створюється за допомогою маятникового трансмітера МТ-2 (або сучасного аналога - датчика імпульсів ДИМ) та комплекту миготливих реле М, КМ і КМК.
За відсутності поїзда на ділянці наближення (див. рис. нижче) реле В, ПВ знаходяться під струмом. Кола сигнальних ламп і дзвоників розімкнуті, комплект миготіння вимкнений. Справність сигнальних ламп переїзних світлофорів контролюють вогневі реле АО, БО. Кожне вогневе реле перевіряє справність двох сигнальних ламп, розміщених на різних світлофорах, в холодному стані і при горінні. Якщо переїзд відкритий і лампи справні, реле АО отримує живлення по високоомній обмотці по колу, що проходить через фронтові контакти В і послідовно з'єднані лампи 1Л світлофора А та 2Л світлофора Б. Аналогічно включене і знаходиться під струмом реле БО.
Схема світлофорної сигналізації
З моменту наближення поїзда до переїзду послідовно знеструмлюються реле НВ (ЧВ), В та ПВ (див. рис. нижче, позиція 1,2). Тиловими контактами реле В включається маятниковий трансмітер МТ-2 (датчик ДИМ) і в імпульсному режимі починає працювати реле М (позиція 3). Збуджується реле КМ, яке контролює імпульсну роботу реле М (позиція 4). Реле КМК залишається під струмом, отримуючи живлення через фронтові контакти реле КМ (позиція 5). Тиловими контактами ПВ включаються дзвінки, встановлені на щоглах переїзних світлофорів (позиція 6), а також відключаються високоомні обмотки вогневих реле і включаються низькоомні, від чого загоряються лампи світлофорів. Після включення дзвінків і миготливої сигналізації переїзних світлофорів переїзд закривається.
Робота схеми переїзної сигналізації при вступі поїзда на ділянку наближення
Перемикання ламп світлофорів відбувається наступним чином (див. рис. нижче). При вимкненому стані реле М через тилові контакти реле В та М включена лампа 1Л світлофора А, лампа 2Л світлофора Б зашунтована тиловим контактом М і не горить. При увімкненому стані реле М через тиловий контакт реле В і фронтовий контакт реле М включається лампа 2Л світлофора Б, лампа 1Л світлофора А шунтується фронтовим контактом реле М і не горить.
У випадку перегоряння, наприклад, лампи 1Л світлофора А при вимиканні реле М коло низькоомної обмотки реле АО опиняється розімкнутим, реле відпускає свій якір і повністю розмикає своє блокувальне коло. Реле АО не збуджується до заміни перегорілої лампи. Горіння лампи 2Л світлофора Б в миготливому режимі продовжується по колу, що проходить через тиловий контакт реле АО.
При перегорянні лампи 2Л світлофора Б в імпульсі роботи реле М реле АО вимикається і розмикає своє блокувальне коло так само, як і у випадку перегоряння лампи 1Л світлофора А. Горіння лампи 1Л світлофора А в миготливому режимі продовжується по колу, що проходить через тиловий контакт реле АО.
При перегорянні лампи 2Л світлофора Б в імпульсі роботи реле М реле АО вимикається і розмикає своє блокувальне коло так само, як і у випадку перегоряння лампи 1Л світлофора А. Горіння лампи 1Л світлофора А в миготливому режимі продовжується по колу, що проходить через тиловий контакт реле АО.
Після проходження поїзда і звільнення переїзду послідовно збуджуються реле НВ (ЧВ), В та ПВ, вимикається трансмітер МТ (ДИМ), реле М та КМ. В коло ламп світлофорів включаються високоомні обмотки вогневих реле АО та БО і лампи гаснуть. Тиловими контактами реле ПВ виключаються дзвінки і переїзд відкривається для руху автотранспорту.
В колах диспетчерського контролю використовуються контакти вогневих реле і реле КМК.
Для підвищення безпеки руху поїздів і автотранспорту на не регульованих переїздах переїзні світлофори обладнуються додатковими світлофорними головками з місячно-білими миготливими вогнями. Білий миготливий вогонь горить при вільності переїзду і відсутності поїзда на ділянці наближення.
В схемі включення білого вогню (див. рис. нижче) є: вмикаючі реле ВБ1 та ВБ2 для вимикання білого вогню при наближенні поїзда; датчики ДИМ, ДИМП, які працюють безперервно для створення режиму миготіння білого вогню при відкритому переїзді і червоного вогню при закритому переїзді; вогневі реле АБО, ББО; реле миготіння М.
Схема включення білого миготливого вогню на переїзному світлофорі
Якщо переїзд вільний і поїзд відсутній на ділянці наближення, то реле М працює в імпульсному режимі через контакт ДИМП і, перемикаючи контакт в колі лампи, створює режим миготіння білого вогню. Через тиловий контакт реле М послідовно з лампою включається низькоомна обмотка реле АБО, і лампа горить, а через фронтовий контакт - високоомна обмотка, і лампа гасне.
При вступі поїзда на ділянку наближення знеструмлюються реле ПВ1, ПВ2, ВБ1, ВБ2. Лампи білих вогнів виключаються контактами реле ВБ1, ВБ2 (включення лампи світлофора Б на схемі не показане). Тиловими контактами реле ПВ1, ПВ2 включаються лампи червоних вогнів і дзвоники переїзних світлофорів, і переїзд закривається.
Після повного звільнення переїзду спрацьовують реле ПВ1, ПВ2, ВБ1, ВБ2. На переїзних світлофорах вимикаються червоні вогні і вмикаються білі миготливі вогні, переїзд відкривається для руху автотранспорту.
Схеми включення автошлагбаума. АШ управляються напівавтоматично з щитка управління або автоматично.
Автоматичне управління шлагбаумом здійснюється наступним чином. За відсутності поїзда на ділянці наближення переїзд відкритий, збуджені реле ВМ і ОШ (див. рис. "Схема щитка управління"), бруси шлагбаумів підняті, кола якоря та обмотки збудження електродвигуна вимкнені контактами 3-3' автоперемикачів (див. рис. нижче).
Відкрите положення АШ контролюється збудженим станом реле У та У1, включених через замкнуті контакти 1-1' автоперемикачів. Тиловими контактами реле У вимкнені сигнальні вогні АШ і переїзних світлофорів.
Схема управління автошлагбаумом за відсутності поїзда на ділянці наближення
При вступі поїзда на ділянку наближення виключається реле В в схемі управління світлофорною сигналізацією і АШ. Після відпускання якоря реле В знеструмлюється і його повторювачі ПВ і ПВ1 (див. рис. "Схема світлофорної сигналізації" та "Схема щитка управління", позиції 1-2). Реле ПВ1 вимикає реле У (див. рис. нижче, позиція 1) і одночасно вмикає дзвоники (див. рис. нижче, позиція 2). Робота дзвоників продовжується до повного закриття АШ і розмикання контактів 5-5' автоперемикачів. Реле У та У1, відпускаючи якорі, вмикають кола ламп переїзних світлофорів (див. рис. нижче, позиція 3) і ламп, розташованих на брусах АШ (див. рис. нижче, позиція 4).
Одночасно вмикається маятниковий трансмітер МТ і мигаюче реле М, яке починає працювати в імпульсному режимі. Роботу реле М контролює реле КМ (див. рис. "Схема щитка управління", позиції 5,6). Лампи 1Л та 2Л переїзних світлофорів загоряються миготливим червоним вогнем, чим подається сигнали зупинки автотранспорту перед закритим переїздом. Лампи 1ЛШ та 2ЛШ, розташовані на брусах АШ, також загоряються миготливим червоним світлом; лампа 3ЛШ на кінці бруса горить постійним світлом.
Цілісність ниток ламп переїзних світлофорів в холодному і нагрітому стані контролюють вогневі реле АО і БО. Реле АО контролює цілісність лампи 1Л світлофора А і лампи 2Л світлофора Б. Стан двох інших ламп контролює реле БО. За допомогою вогневих реле інформація про перегоряння ламп передається на найближчу станцію по колу диспетчерського контролю. При закритому переїзді вогневі реле збуджені по колам високоомних обмоток, перевіряючи цілісність ниток в холодному стані. З моменту зайняття ділянки наближення вогневі реле отримують живлення по низькоомних обмотках. Фронтовим контактом реле М1 низькоомна обмотка реле АО вимикається послідовно з лампою 2Л світлофора Б, а тиловим контактом реле М вона вмикається послідовно з лампою 1Л світлофора А.
Якщо при знаходженні поїзда на ділянці наближення реле М не працює в імпульсному режимі, то за допомогою допоміжного реле КМК по колу диспетчерського контролю інформація про це передається на станцію.
Після увімкнення переїзних світлофорів закриття АШ відбувається з витримкою часу, необхідного для того, щоб забезпечити можливість автомобілю, виїхавшому на переїзд, встигнути прослідувати його до закриття АШ. Витримку часу здійснює реле ВМ, яке має уповільнення на відпускання якоря 14-16 с. Відпускаючи якір, реле ВМ тиловим контактом вмикає реле закриття шлагбаумів ЗШ і вимикає реле відкриття шлагбаумів ОШ (див. рис. "Схема щитка управління", позиції 3-4). Реле ЗШ фронтовими контактами замикає коло якоря і обмотки збудження електродвигуна АШ (див. рис. нижче, позиція 5).
Схема управління шлагбаумом при знаходженні поїзда на ділянці наближення
Через обмотку збудження проходить струм прямої полярності, тому якір електродвигуна обертається в бік закриття АШ. Відбувається опускання брусів до горизонтального положення, і переїзд закривається. При цьому розмикаються контакти 2-2' (АП) і електродвигун вимикається, також розмикаються контакти 5-5' (АП) і виключаються дзвоники (див. рис. нижче). Вогні переїзних світлофорів і АШ продовжують горіти в миготливому режимі.
Схема управління шлагбаумом (бруси в горизонтальному положенні)
В схемі реле ВМ (див. рис. "Схема щитка управління") увімкнений контакт реле У1, зашунтований діодом для виключення помилкового заряду конденсатора при випадковому короткочасному збудженні реле ПВ1. При короткочасному замиканні контакту реле ПВ1 увімкнуться реле ВМ і ОШ і почнеться підйом брусів. Знеструмлення реле ПВ1 до моменту повного підйому брусів призведе до їх опускання без витримки часу. Переїзд залишиться закритим до повного прослідування по ньому поїзда.
Після прослідування поїзда послідовно збуджуються реле В, ПВ, ПВ1, ВМ і ОШ і вимикається реле ЗШ. Фронтовими контактами реле ОШ замикається коло якоря і обмотки збудження електродвигуна для відкриття переїзду (див. рис. нижче). Через обмотку якоря струм проходить в тому ж напрямку, що і при закритому шлагбаумі, а через обмотку збудження - в зворотному напрямку (див. рис. нижче).
Фрагмент схеми управління шлагбаумом (підняття шлагбаума у вертикальне положення)
Якір обертається у зворотному напрямку; шлагбаум піднімається. Коли брус шлагбаума займе вертикальне положення, контактом 3-3' (АП) вимкнеться електродвигун. Через замкнуті контакти 1-1' (АП) двох шлагбаумів вимикаються реле У і У1, які, притягуючи якір, вимкнуть реле М і трансмітер МТ, а також лампи переїзних світлофорів і лампи на брусах АШ. Схема повертається у вихідне положення.
Щиток управління використовують на регульованих переїздах для екстреного закриття шлагбаумів і включення загороджувальних світлофорів. Щиток управління (див. рис. нижче) встановлюють на зовнішній стінці приміщення чергового по переїзду або на окремій стійці. На щитку є наступні кнопки:
З (закриття) - для включення переїзних світлофорів та відкриття шлагбаумів;
О (відкриття) - для виключення переїзних світлофорів і відкриття шлагбаумів;
ЗС (включення загородження) - для включення загороджувальних світлофорів;
Б (підтримки) - для утримання брусів шлагбаумів у верхньому положенні при збереженні миготіння вогнів на переїзних світлофорах;
ВЗ (виключення дзвоника) - для вимикання сигнального дзвоника в пристроях сповіщувальної переїзної сигналізації;
МН, МЧ - для управління парним (непарним) маневровим світлофором, встановленим для огородження переїзду на під'їзних коліях.
Лампи на щитку управління контролюють:
НП (ЧП) - наближення поїзда в непарному (парному) напрямку;
АБО - справність сигнальних ламп переїзних світлофорів;
КМ - справність комплекту миготливих реле;
З1, З2 - справність ламп загороджувальних і попереджувальних до них світлофорів;
МН, МЧ - справність ламп маневрових світлофорів.
На щитку є запасні лампочки (А1, А2).
Приклад щитка управління на переїзді
Схема щитка управління
Для екстреного закриття шлагбаумів натискають кнопку З, чим вимикається реле ПВ1. Для відкриття шлагбауму натискають кнопку О, чим збуджується реле ПВ1, після чого в тому ж порядку, як і при автоматичному режимі, переїзд відкривається.
Загороджувальні світлофори вмикають натисканням кнопки ЗС, після чого вимикається реле ЗГ. Відпускаючи якір, реле ЗГ включає лампи загороджувальних світлофорів послідовно з низькоомними обмотками вогневих реле 1О (2О), і на світлофорах вмикається червоний вогонь.
Контроль наближення поїзда до переїзду здійснюється таким чином, що при вільному стані ділянки наближення горить біла лампочка НП (ЧП), а при зайнятому - червона НП (ЧП).
Цілісність ниток ламп переїзних світлофорів при відкритих шлагбаумах контролюється постійним горінням білої лампочки АБО, при закритих шлагбаумах - постійним горінням червоної лампочки. Порушення цілісності ламп контролюється загорянням тих самих контрольних лампочок миготливим вогнем. При виключеному стані світлофорів цілісність ниток ламп загороджувальних світлофорів контролюється постійним горінням білих лампочок З1 (З2), при увімкнених світлофорах - постійним горінням червоних лампочок З1 (З2). Порушення цілісності ниток ламп контролюється включенням тих самих контрольних лампочок миготливим вогнем.