В місцях пересічення в одному рівні залізничних колій з автомобільними дорогами влаштовують залізничні переїзди.
В залежності від інтенсивності руху руху поїздів і автотранспорту переїзди поділяються на 4 категорії. До І категорії відносяться переїзди з найбільш інтенсивним рухом поїздів та автомобілів. Переїзди на малодіяльних лініях і з неінтенсивним рухом автотранспорту відносяться до ІV категорії.
Категорії переїздів
Примітка*: до І категорії відносяться також переїзди, розташовані на пересіченні залізниць, де здійснюється рух поїздів зі швидкістю понад 140 км/год незалежно від інтенсивності руху автотранспорту
Переїзди бувають регульовані і нерегульовані. До регульованих відносяться переїзди, обладнані автоматичними пристроями переїзної сигналізації, яка сповіщає водіїв про наближення поїзда, а на лініях з інтенсивним або швидкісним рухом поїздів - також пристроями, що виключають виїзд на переїзд автотранспорта при підході до нього поїзда.
Переїзди І і ІІ категорій повинні охоронятися. Такі переїзди обслуговуються черговим по переїзду і обладнуються автоматичними шлагбаумами, а також загороджувальними світлофорами. Чергові по переїзду мають радіозв'язок з машиністами поїздів, а також прямий телефонний зв'язок з черговим найближчої станції, а при ДЦ - з поїзним диспетчером.
Переїзди, що не охороняються, працюють повністю в автоматичному режимі і зазвичай шлагбаумами не обладнуються.
До нерегульованих переїздів відносяться переїзди, не обладнані ніякими пристроями автоматичної переїзної сигналізації. Такі переїзди зустрічаються тільки на малодіяльних лініях, під'їзних коліях промислових підприємств тощо.
Найбільш розповсюдженим пристроєм огородження переїзду є автоматична світлофорна сигналізація з автоматичним шлагбаумом (АПШ) або без них (АПС).
Автоматичний шлагбаум (див.рис.нижче) включає в себе двозначний світлофор і шлагбаум. Основними частинами автоматичного шлагбаума є загороджувальний брус 1 , який піднімається за допомогою електропривода 7, хрестоподібний сигнальний знак 2 зі скляними світловідбивачами, електричний дзвінок (зумер) 3, дві (або три) однозначні світлофорні головки 4, щогла 5 та фундамент 6.
Улаштування автоматичного шлагбаума
Брус автошлагбаума (АШ) дерев'яний, пофарбований у вигляді білих і червоних смуг, що чергуються. На брусі закріплені три сигнальних світловідбивача. Нормальне положення загороджувального бруса вертикальне (відкрите). Загороджувальний брус автошлагбаума в закритому положенні повинен перекривати половину проїжджої частини автодороги з правого боку за напрямком руху; при цьому дві лампи сигналізують червоними вогнями лише в бік шосе, а третя на кінці бруса - червоним вогнем в бік шосе і білим в бік залізничної колії.
Під час наближення поїзда до переїзду спочатку вмикаються миготливі червоні вогні переїзних світлофорів і дзвінки, а потім з витримкою часу 8-10 с починають опускатися бруси шлагбаумів. Після того як брус шлагбаума прийме горизонтальне положення, миготливі вогні будуть продовжувати горіти, а дзвінки - вимикаються. Брус шлагбаума довжиною 4 м розрахований на перекриття частини дороги, відведеної для правильного напрямку руху. Напрямок руху вказують нанесенням поздовжньої смуги, яка ділить дорогу на дві частини. Якщо машина, що перебуває на залізничному переїзді, опиниться між двома закритими шлагбаумами, то вона зможе виїхати із залізничного переїзду по частині дороги, що відповідає неправильному напрямку руху.
Автоматичне увімкнення огороджувальних пристроїв відбувається під час наближення поїзда до залізничного переїзду на певну відстань. Ця відстань називається ділянкою наближення. Довжина ділянки наближення залежить від швидкості руху поїзда перед залізничним переїздом і довжини проїжджої частини переїзду для завчасної подачі повідомлення на переїзд про наближення до нього поїзда та увімкнення автоматичної переїзної сигналізації й автошлагбаумів (якщо вони є). Час подачі сповіщення залежить від часу, необхідного для звільнення залізничного переїзду транспортними засобами, до якого входить час, необхідний автомобілю на проходження переїзду, час спрацьовування приладів, що вмикають огороджувальні пристрої, гарантійний запас часу (цей час залежить від довжини переїзду, розрахункової довжини автопоїзда 24 м, відстані від місця зупинки автомобіля до переїзного світлофора та розрахункової швидкості руху автомобіля через переїзд). Для автоматичного приведення в дію огороджувальних пристроїв на залізничному переїзді використовують рейкові кола АБ.