На двоколійних ділянках за допомогою пристроїв АБ організовують односторонній рух по кожній колії перегону. Якщо на одній з колій перегону виконують капітальний ремонт, то для пропуску поїздів створюють тимчасовий двосторонній рух по іншій колії. При перемиканні на двосторонній рух по одній з колій безпека руху забезпечується уведенням спеціальних перемикаючих пристроїв. Після перемикання колії на двосторонній рух інтервальне регулювання в правильному напрямку забезпечується засобами АБ і АЛС. Рух в неправильному напрямку через відсутність прохідних світлофорів регулюється лише засобами АЛС. Межі блок-ділянок в неправильному напрямку визначають світлофори, встановлені в правильному напрямку.
На двосторонній рух перемикаються завдяки ДВОПРОВІДНІЙ СХЕМІ ЗМІНИ НАПРЯМКУ РУХУ (див.схему нижче).
Схема зміни напрямку руху двоколійного АБ з двостороннім рухом
В такій схемі для тимчасової зміни напрямку руху використовують дроти ДСН-ОДСН, а при організації постійного двостороннього руху - по колу Н-ОН. Перед переведенням на двосторонній рух з використанням кола ДСН-ОДСН схему попередньо налаштовують і регулюють. Для цього на сигнальних установках перемикають перемички для включення в коло ДСН-ОДСН спеціальних реле напрямку Н. Живлення в лінійне коло ДСН-ОДСН (Н-ОН) завжди подається зі станції прийому. Крім того, встановлюють і вмикають додаткові реле на перегонах і станціях. На весь час двостороннього руху вимикають прилади і схеми режиму подвійного зниження напруги і диспетчерського контролю.
Після налаштування схеми зміни напрямку вмикають схему регулювання двостороннього руху шляхом повороту ключа в замку НКСН (ЧКСН). При цьому виключаються реле НКСН (ЧКСН) і до комплекту реле зміни напрямку підключається живлення.
Для переходу на двосторонній рух на станції влаштовують перемички і збуджують реле Д2У, контактами якого підключається лінійне коло і схема індикації.
В станційну частину схеми зміни напрямку руху входять наступні реле:
НСН (ЧСН) - станційне реле напрямку;
НВ (ЧВ) - реле, яке змінює полярність струму в лінійному колі при зміні напрямку руху;
НКП (ЧКП) - реле контролю стану перегону і їх повторювачі НКП1 (ЧКП1), які виключають зміну напрямку при короткочасній помилковій втраті шунту під рухомим складом;
НПСН (ЧПСН) - повторювач реле напрямку;
ППШ - .блок живлення штепсельний, в коло якого увімкнена лампа розжарювання 220 В, 60 Вт в якості баластного опору і яка виконує функцію контролю стану джерела живлення.
Для управління і контролю роботи схеми на пульт-табло встановлені:
кнопка "Зміна напрямку" (ЧСН, НСН);
замок з ключ-жезлом;
три світлові комірки "Відправлення" на кожен підхід до станції.
У встановленому правильному напрямку руху по 2 колії (від ст.Б до ст.А) по лінійному колу на ст.А збуджене реле контролю перегону ЧКП, а на ст.Б - реле зміни напрямку руху НСН. Живлення схеми відбуваєтья зі станції прийому А від джерела ЛП4, ЛМ4. Реле напрямку на сигнальних установках отримує живлення струмом прямої полярності. Реле зміни напряму НСН на ст.Б також збуджується струмом прямої полярності, а на ст.Л реле ЧСН знаходиться у знеструмленому стані, але поляризований якір займає переведене положення.
Порядок перемикання, наприклад, колії 2 на двосторонній рух і робота схеми зміни напрямку відбувається в наступній послідовності.
При встановленому правильному напрямку руху (від станції Б до станції А) стан схеми зміни напрямку руху наступний: на ст.А збуджені реле ЧКП і ЧКП1, контактами якого вмикається біла лампочка в комірці 2УКП, що говорить про вільність перегону , а також реле ЧПСН, яке вмикає на табло комірку 2УП.
На ст.Б збуджене струмом прямої полярності реле НСН. Нормальним контактом поляризованого якоря реле НСН збуджене реле НВ і реле повторювач НСНП. Через контакт реле НСНП загоряється біла лампа вільного стану перегону 2УКП, а через нормальний контакт поляризованого якоря реле НСН горить зелена лампа відправлення 2УО.
В цілому схема до початку переходу на двосторонній рух виглядає наступним чином:
Зміну напрямку руху по колії 2 виконує черговий ст.А (станція прийому) натисканням кнопки зміни напрямку руху ЧСН. Через контакт натиснутої кнопки ЧСН з контролем встановленого і повернутого в замку ключа ЧКСН та вільності перегону збуджується по першій обмотці та самоблокується по другій обмотці реле ЧВ.
Притягуючи якір, реле ЧВ своїми контактами вимикає реле ЧКП та ЧПСН, завдяки чому до лінійного кола підключається джерело живлення для збудження перегінних реле Н та станційного реле НСН струмом зворотної полярності. Тривалість імпульсу струму зворотної полярності визначається часом уповільнення на відпускання якоря реле ЧКП і складає 1,8с. Після закінчення уповільнення коло проходження струму зворотної полярності припиняється.
В цей час реле НСН ст.Б перемикає поляризований якір в переведене положення і вимикає реле НВ. Через переведений контакт реле НСН і тиловий контакт реле НВ під струм стає реле НПСН, контактом якого вмикається жовта лампа прийому в комірці 2УП, а зелена лампа в комірці відправлення гасне. Контактом реле НСН вимикається реле НСНП, через його тиловий контакт загоряється червона лампа зайнятості перегону в комірці 2УКП.
Тиловими контактами реле НВ до лінійного кола на ст.Б підключається перетворювач і реле контролю перегону НКП (при цьому на ст.А реле ЧКП ще утримує якір притягнутим за рахунок уповільнення на відпускання). Таким чином, в лінійне коло послідовно включаються два перетворювача на обох станціях і створюється посилений імпульс струму для перемикання поляризованих якорів реле Н сигнальних установок в переведене положення і збудження реле НКП:
перше коло (зі ст.Б): ЛП3 - реле НКП - фронтовий НПСН - тиловий НВ - фронтовий 2УЧИ - фронтовий ЧЖ1 - фронтовий Д2У - тиловий Д1П - лінія ДСН - фронтовий Ж - реле Н - лінія ДСН - фронтовий Д2У - фронтовий 2УНИ - фронтовий НЖ1 - фронтовий ЧВ - фронтовий ЧКП - ЛМ4 (на ст.А)
друге коло (зі ст.А): ЛП4 - фронтовий ЧКП - фронтовий ЧВ - фронтовий НЖ1 - фронтовий 2УНИ - фронтовий Д2У - тиловий Д1ПО - лінія ОДСН - фронтовий Ж - лінія ОДСН - тиловий НД1П - фронтовий Д2У - фронтовий ЧЖ - фронтовий 2УЧИ - тиловий НВ - фронтовий НПСН - ЛМ3 (на ст.Б).
Після збудження реле НКП з уповільненням 8 с через нагрів термоелементу збуджується реле НКП1, яке вмикає білу лампу в комірці 2УКП, яка контролює вільний стан перегону. Червона лампа в комірці 2УКП гасне.
На ст.А реле ЧКП та ЧКП1, витримавши уповільнення, відпускають якорі і вимикають від лінійного кола джерело живлення і підключають реле ЧСН. Реле ЧСН отримує живлення струмом прямої полярності від джерела ЛП3, ЛМ3 на ст.Б і перемикає поляризований якір в нормальне положення, створюючи коло збудження реле ЧВ по нижній обмотці. Реле ЧСН отримує живлення по лінійному колу до наступного перемикання. На табло горить зелена лампа відправлення в комірці 2УО та біла - контроль перегону в комірці 2УКП, червона лампа зайнятого стану перегону в комірці 2УКП гасне. Перехід на неправильний рух завершено. В цілому схема після переходу на неправильний рух буде мати вигляд: