Ручними сигналами ставляться вимоги: червоним розгорнутим прапорцем вдень і червоним вогнем ручного ліхтаря вночі – "Стій! Рух заборонено"
При відсутності вдень червоного прапорця, а вночі – ручного ліхтаря з червоним вогнем, сигнали зупинки подаються:
вдень – рухом по колу жовтого прапорця, руки чи якого-небудь предмета;
вночі – рухом по колу ліхтаря з вогнем будь-якого кольору
Cигнал зменшення швидкості може подаватися: жовтим розгорнутим прапорцем вдень і прозоро-білим вогнем ручного ліхтаря вночі – повільним рухом вгору і вниз по напівколу збоку – "Тихіше!"
"Дозволяється локомотиву прямувати управлінням вперед":
вдень – рухом піднятої вгору руки з розгорнутим жовтим прапором;
вночі – рухом піднятої вгору руки з ручним ліхтарем з прозоро-білим вогнем
Машиніст відповідає одним довгим звуком.
"Дозволяється локомотиву прямувати управлінням назад":
вдень – рухом опущеної вниз руки з розгорнутим жовтим прапором;
вночі – рухом опущеної вниз руки з ручним ліхтарем з прозоро-білим вогнем.
Машиніст відповідає двома довгими звуками
"Тихіше!":
вдень – повільними рухами вгору і вниз розгорнутого жовтого прапора;
вночі – рухом ручного ліхтаря з прозоро-білим вогнем
Машиніст відповідає двома короткими звуками.
"Стій!":
вдень – рухом по колу розгорнутого червоного або жовтого прапора;
вночі – рухом ручного ліхтаря з любим
Машиніст відповідає трьома короткими звуками.
При експлуатації локомотивів з центральною кабіною управління і в інших випадках з урахуванням місцевих умов допускається при маневрах застосовувати ручні і звукові сигнали:
"Дозволяється локомотиву прямувати в напрямку до подаючого сигнал":
вдень – рухом піднятої вгору руки з розгорнутим жовтим прапором; вночі – рухом піднятої вгору руки з ручним ліхтарем з прозоро-білим вогнем. Машиніст відповідає одним довгим звуком.
"Дозволяється локомотиву прямувати в напрямку від подаючого сигнал": вдень – рухом опущеної вниз руки з розгорнутим жовтим прапором; вночі – рухом опущеної вниз руки з ручним ліхтарем з прозоро-білим вогнем. Машиніст відповідає двома довгими звуками.
Завдання сигналісту або черговому стрілочного поста установити стрілку на ту чи іншу колію. а також вказівки з руху поїздів та маневровим переміщенням можуть подаватися радіозв’язком, пристроями двостороннього паркового зв’язку, а також звуками різної тривалості, (свистками локомотивів і свистками керівників маневрів) в порядку, визначеному в місцевій інструкції або технічно-розпорядчому акті станції
Вимога машиністу провести пробне гальмування (після усного попередження):
вдень – піднятою вертикально рукою;
вночі – піднятим ручним ліхтарем з прозоро-білим вогнем
Машиніст відповідає одним коротким свистком локомотива та приступає до гальмування
Вимога машиністу відпустити гальма:
вдень – рухами руки перед собою по горизонтальній лінії;
вночі – такими ж рухами ручного ліхтаря з прозоро-білим вогнем.
Машиніст відповідає двома короткими свистками локомотива та відпускає гальма
Звукові сигнали під час руху поїздів подаються свистками локомотивів, спеціального самохідного рухомого складу, духовими ріжками, ручними свистками. Під час прямування поїзда подвійною тягою з підштовхуючим локомотивом машиніст другого локомотива повторює всі сигнали слідом за подачею їх з підштовхуючого локомотива. При наявності радіозв’язку звукові сигнали під час прямування поїздів подвійною тягою або з підштовхуючим локомотивом можуть замінятися переговорами між машиністами.
Сповіщувальний сигнал – ОДИН ДОВГИЙ свисток локомотива (спеціального самохідного рухомого складу) подається:
при наближенні поїзда до станцій (постів), вагоноперекидачів, бункерів, естакад, вагонних ваг, пристроїв відновлення сипучості вантажів, що змерзлися, гаражів розморожування вантажів, переносних і ручних сигналів, що вимагають зменшення швидкості, сигнальних знаків «С», виїмок, кривих ділянок колії, тунелів, переїздів, знімних дрезин, знімних ремонтних вишок, колійних вагончиків (возиків) і інших знімних рухомих одиниць;
при наближенні поїзда до місця робіт, починаючи з кілометра, що передує вказаному у попередженні, незалежно від наявності переносних сигналів;
при зустрічі поїздів на перегонах двоколійних ділянок: перший сигнал - при наближенні до зустрічного поїзда, другий – при наближенні до хвостової частини зустрічного поїзда;
при наближенні до людей, які знаходяться на колії, та в інших випадках, що потребують сповіщення про наближення поїзда або маневрового состава. При прямуванні по неправильній колії або під час туману, заметілі та за інших несприятливих умов, що знижають видимість, сповіщальний сигнал повторюється декілька разів.
Працівники станцій, які знаходяться на коліях, суміжних з приготовленим маршрутом, складачі поїздів, які припинили маневри через приймання поїзда, сигналісти та чергові стрілочного поста за сповіщальним сигналом зобов’язані кожний на своїй ділянці перевірити й упевнитися у тому, що безпека руху поїзда, який приймається, забезпечена.
Сигнал пильності подається ОДНИМ КОРОТКИМ І ОДНИМ ДОВГИМ локомотива (спеціального самохідного рухомого складу) і періодично повторюється:
при проходженні прохідного світлофора з червоним вогнем, а також з незрозумілим показанням чи погаслим, після стоянки перед ним і при подальшому прямуванні по блок-ділянці;
при підході до прохідного світлофору з червоним вогнем, що має умовно - дозвільний сигнал, і подальшому прямуванні по блок-ділянці;
при підході до вхідного світлофору з місячно-білим мигаючим вогнем запрошувального сигналу та в усіх інших випадках приймання поїзда на станцію при забороняючому показанні або погаслих вогнях вхідного світлофору та при подальшому прямуванні по горловині станції;
при прийманні поїзда по неправильній колії (при відсутності вхідного сигналу по цій колії) і при подальшому прямуванні по горловині станції.
При взаємодії локомотиво-складацьких бригад з працівниками, які обслуговують технологічні об’єкти, мають подаватися звукові сигнали, значення та порядок застосування яких встановлюється керівником підприємства та вказується в технічно-розпорядчому акті станції.
Сигнали тривоги подаються свистками локомотивів і спеціального самохідного рухомого складу, сиренами, ударами у підвішені металеві предмети. Звуки, що позначені у схемі звукових сигналів, у випадку подачі їх відтворюються: довгі – часто повторюваними один за одним ударами; короткі – рідкими ударами за числом необхідних коротких звуків.
Сигнал "Загальна тривога" подається групами з одного довгого та трьох коротких звуків у таких випадках: при виявленні на колії несправності, що загрожує безпеці руху; при зупинці поїзда в сніжному заносі, при розриві поїзда, аварії поїзда та в інших випадках, коли потрібна допомога
Сигнал "Пожежна тривога" подається групами з одного довгого і двох коротких звуків. Сигнали загальної та пожежної тривоги подаються при необхідності кожним робітником залізничного транспорту
Сигнал "Радіаційна небезпека" або "Хімічна тривога" подаються протягом 2-3 хвилин:
на перегонах – свистками локомотивів групами з одного довгого і одного короткого звуків;
на станціях – частими ударами у підвішені металеві предмети.
Даний сигнал на станціях подається по розпорядженню начальника станції (начальника залізничного цеха), а на перегонах – машиністом ведучого локомотива і машиністом (водієм) спеціального самохідного рухомого складу.
При наявності радіотрансляційної мережі оповіщення про радіоактивну чи хімічну небезпеку проводиться також через цю мережу передаванням тексту названих сигналів.
Сигнал "Повітряна тривога" подається протяжним звучанням сирен, а також рядом коротких звуків безперервно протягом 2-3 хвилин
Про закінчення повітряної тривоги, а також коли мине загроза ураження радіоактивними чи отруйними речовинами, працівники сповіщаються через радіотрансляційну мережу та інші засоби зв’язку, включаючи і посильних.
Для попередження локомотиво-складацьких бригад про прямування поїзда на заражену ділянку, а також для запобігання входу людей на неї без індивідуальних засобів захисту (протигазів, захисних костюмів тощо) така ділянка огороджується спеціальними покажчиками "Заражено".
Покажчики "Заражено" на станціях і перегонах встановлюються на відстані не більше 50 м від меж зараженої ділянки. Перегони, крім того, з обох боків зараженої ділянки з правого боку за напрямком руху на відстані гальмової путі, встановленої для даної ділянки, від перших покажчиків "Заражено" огороджуються другими такими ж покажчиками. Покажчики "Заражено" встановлюються на узбіччі полотна чи у міжколійї.
Перед першим за ходом поїзда покажчиком "Заражено" або перед місцем, вказаним у повідомленні, одержаному від чергового по станції, про наявність зараженої ділянки (незалежно від того, огороджена ділянка покажчиками чи ні), машиніст ведучого локомотива зобов’язаний подати сигнал "Радіаційна небезпека" або "Хімічна тривога" і проїхати заражену ділянку із встановленою швидкістю. Покажчики "Заражено" вночі повинні освітлюватися.
Сигнальні вогні світлофорів, ліхтарів, стрілочних покажчиків, поїзних, ручних та інших сигналів повинні забезпечуватися світломаскувальними пристроями.