Для виключення несанкціонованого виїзду транспортних засобів на залізничний переїзд на переїздах, що охороняються і які обладнані автоматичною світлофорною сигналізацією з автоматичними або напівавтоматичними шлагбаумами, використовуються пристрої загородження переїздів (УЗП).
Пристрій УЗП представляє собою металеву конструкцію, встановлену на бетонному фундаменті в тілі автодорожнього полотна, має основу і підйомну кришку, яка може повертатися на кут 30° на вісі, розташованій уздовж однієї зі сторін металевої основи (рами). Для управління підйомом кришки використовується електропривід СП-6. На торцевій частині кришки з боку автотранспорта закріплені світловідбиваючі елементи, які забезпечують видимість піднятої кришки в денний і нічний часи.
Для управління УЗП та індикації його роботи черговий по переїзду використовує щиток ЩПС-92. На щитку УЗП є три кнопки:
- дві кнопки "Виїзд 1" і одна кнопка "В'їзд" без фіксації, не опломбовані, для опускання кришок відповідно УЗ1 та УЗ3 на виїзді транспортного засобу з переїзду (див.рис.вище);
- кнопка "Нормалізація" з фіксацією, опломбована, для опускання кришок УЗ і виключення УЗП при несправності. Положення кнопки "Нормалізація" на щитку УЗП контролюється горінням лампочки "Нормалізація".
Для контролю положення кришок і стану датчиків передбачені два ряди лампочок (світлодіодів) по чотири лампочки в ряду. Верхній ряд показує положення кришок УЗП. Зелені лампочки включені через контакти контрольних реле 1ПК-4ПК і сигналізують про опущене положення кришок УЗП. Нижній ряд лампочок (зеленого кольору) рівним горінням вказує на справний стан датчиків, що контролюють наявність транспортного засобу в зоні УЗ, а миготінням сигналізують про несправність датчика. При відсутності поїзда на ділянці наближення нижній ряд лампочок не горить.
Щиток ЩПС-УЗП
Черговий по переїзду у випадку необхідності має можливість привести кришки УЗ в загороджувальне положення або опустити їх. У першому випадку він на щитку автоматичної переїзної сигналізації (див.тут) натискає кнопку з фіксацією "Закриття" переїзду. Спрацьовує схема управління АПС, включаються пристрої переїзної сигналізації, а потім, приблизно через 13 сек (як і у випадку автоматичної дачі сповіщення про наближення поїзда) піднімаються кришки УЗ. В другому випадку черговий на щитку УЗП натискає кнопку з фіксацією "Нормалізація" (попередньо зробивши запис про зняття пломби з кнопки) і пристрої огородження переїзду починають працювати як при прослідуванні поїзда. Вимикання миготіння червоних лампочок переїзних світлофорів відбувається без контролю опускання кришок УЗ. Тому черговий по переїзду при натисканні кнопки "Нормалізація" повинен переконатися, що кришки УЗ опущені, і, якщо будь-яка кришка не зайняла нижнє положення, вимкнути електропривід за допомогою курбельної рукоятки.
УЗП достатньо вартісна і трудомістка споруда. Тому є спрощений варіант, де пристрої загородження УЗ встановлюються лише з лівого боку проїзної частини автодороги, тобто з боку виїзда, оскільки права частина перекривається шлагбаумом.