На рисунку нижче приведена схема управління переїзною сигналізацією, в якій є:
1И, 2И - імпульсні колійні реле;
И - загальний повторювач імпульсних колійних реле;
ДП - додаткове колійне реле;
ДИ - додаткове імпульсне реле;
ИП - сповіщувач наближення;
ИП1, 1ИП, ПИП - повторювачі сповіщувача наближення;
Н - реле напрямку;
1Н, 2Н - повторювачі реле напрямку;
В - вмикаюче реле;
КТ - контрольне термічне реле;
1Т, 2Т - трансмітерні реле;
1ПТ, 2ПТ - повторювачі реле напрямку;
К - контрольне реле;
Ж, З - сигнальні реле;
Ж1 - повторювач реле Ж;
1С - реле-лічильник;
Б, Б1 - блокувальне реле;
НИП - сповіщувач наближення в неправильному напрямку;
Б1Ж, Б1З - блокувальні реле.
Стан кіл наведеної схеми відповідає завданому непарному напрямку руху, вільному стану ділянок наближення і відкритому стану переїзду. Схема сповіщення побудована таким чином, що переїзд закривається в непарному напрямку за дві ділянки наближення, а в парному - за одну. В межах блок-ділянки, на якій розташований переїзд, обладнані два рейкових кола - 5П та 5Па, в яких при завданому непарному напрямку руху живлячими є кінці 1П, а релейними - 2П.
Схема управління переїзною сигналізацією на одноколійній ділянці з АБ змінного струму
При вільному стані блок-ділянки рейкове коло 5Па від світлофора 3 через контакт реле 1Т кодується кодом, значність якого визначається сигнальним показанням світлофора 3. На переїзді в режимі даного коду працює реле 2И і його повторювачі 1Т та И. Через контакт реле И вмикаєтсья дешифратор БС-ДА, по вихідних колах якого спрацьовують сигнальні реле Ж, Ж1 та З. Через фронтові контакти Ж, Ж1 і нормальний контакт поляризованого якоря реле Н спрацьовує реле 1ПТ. Реле 1Т, працюючи в імпульсному режимі, транслює сигнальні коди в рейкове коло 5П. Приймо і дешифрація кодів біля світлофора 5 здійснюється по типових колах одноколійного кодового АБ.
Включення АПС у встановленому непарному напрямку руху. При вступі поїзда на ділянку 7П переїзна сигналізація включається за дві ділянки наближення. З цього моменту біля світлофора 5 знеструмлюється сповіщувальне реле ИП. Відпускаючи якір, це реле змінює полярність струму з прямої на зворотну в колі сповіщення И-ОИ. Реле ИП на переїзді, включене в це коло, збуджується струмом зворотної полярності і перемикає свій поляризований якір, від чого знеструмлюється реле 1ИП. Відпускаючи якір, реле 1ИП вимикає реле ИП1; слідком за ним виключається реле В. Переїзд закривається. З моменту вступу поїзда на першу ділянку наближення 5П біля світлофора 5 припиняється імпульсна робота реле 2И. Виключається дешифраторні кола і сигнальні реле Ж, Ж1, Ж2 та Ж3 (на схемі не показані). Фронтовими контактами реле Ж3 розмикається коло сповіщення і на переїзді знеструмлюється реле ИП і слідком за ним реле ПИП. Одночасно біля світлофора 5 через тиловий контакт реле Ж1 спрацьовує реле ОИ, яке, притягуючи якір, підготовлює включення кодування рейкового кола 5П услід поїзду. Передача коду КЖ услід поїзду починається з моменту повного прослідування поїздом світлофора 5. Як тільки поїзд вступив на першу ділянку наближення 5П, на переїзді підготовлюється рахункова схема, яка складається з реле-лічильника 1С та блокуючих реле Б1Ж, Б1З та Б.
Першим в даній схемі спрацьовує реле-лічильник 1С по колу, що проходить через фронтові контакти реле НИП, К, Ж1 та тилові контакти реле 1ИП, ПИП. Спрацьовуючи, реле-лічильник 1С підготовлює коло включення блокуючих реле, робота яких починається тільки після вступу поїзда на першу ділянку віддалення 5Па. В колі реле-лічильника тиловими контактами реле 1ИП та ПИП контролюється зайнятість ділянки наближення 5П, а фронтовими контактами реле К і Ж1 - вільність ділянки віддалення 5Па.
При вступі поїзда на ділянку 5Па на переїзді припиняється імпульсна робота реле 2И, 1Т, И та дешифратора БС-ДА. Знеструмлюються реле Ж, Ж1, З, 1ПТ і К, а потім реле НИП. Реле-лічильник 1С залишається збудженим по колу самоблокування, що проходить через тиловий контакт реле Ж1. З моменту повного звільнення ділянки 5П на переїзді від імпульсів коду КЖ, що надходять від світлофора 5, починають працювати реле 1И, ДИ та реле ДП по колу, що проходить через тиловий контакт реле ПИП і фронтовий контакт реле ДП, спрацьовує реле 1ИП. Після повного звільнення ділянки 5П включається схема блокувальних реле. Тиловим контактом реле 1ИП знеструмлюється реле-лічильник 1С. На час уповільнення на відпускання якоря цього реле-лічильника створюється коло одноразового заряду конденсатора БК2 (БК3) і коло збудження блокувального реле Б1Ж, а потім реле Б. Контактом поляризованого якоря реле Н конденсатори БК2 і БК3 підключаються до реле Б1Ж в залежності від завданого напрямку руху. Після відпускання якоря реле-лічильника 1С припиняється коло заряду конденсатора БК2 (БК3). Фронтовим контактом реле Б1Ж і тиловим контактом реле Ж1 замикається коло збудження реле Б і заряд конденсатора БК1 (2700 мкФ). Тиловим контактом реле Б вимикається реле Б1Ж. Після уповільнення на відпускання реле Б1Ж відпускає якір і знеструмлює реле Б. Після розряду конденсатора БК1 реле Б відпускає якір і знову замикає коло збудження реле Б1Ж, після чого цикл їх роботи повторюється в режимі пульс-пари ділянки віддалення 5Па.
Час роботи пульс-пари визначається ємністю конденсаторів БК2 (БК3), яку підбирають з умови розрахункового часу прослідування поїзда по ділянці віддалення 5Па. Якщо робота пульс-пари припиниться раніше цього часу (поїзд зупинився на ділянці віддалення або проведене його осаджування), то переїзд залишиться закритим. Друга перевірка звільнення поїздом другої ділянки віддалення за розрахунковий час виконується за допомогою пульс-пари Б1З і Б. Робота блокуючих реле Б1З і Б починається після повного звільнення ділянки віддалення 5Па. З цього моменту від світлофора 3 в рейкове коло 5Па подаєтьс код КЖ. На переїзді в кодовому режимі починають працювати реле 2И, И та дешифратор БС-ДА. По колах дешифрації спрацьовують реле Ж, Ж1 а потім - реле 1ПТ. Замикається коло одноразового заряду ємності БК4 (БК5), що проходить через фронтові контакти реле 1ПТ, ДП, Б1Ж, і створюються умови для роботи блокуючих реле Б1З і Б. Блокуючі реле Б1Ж припиняє працювати через повний розряд ємності БК2 (БК3). Робота блокуючих реле продовжуєтсья до повного звільнення другої ділянки віддалення.
У випадку порушення розрахункового часу проходження поїзда по другій ділянці віддалення припиняється робота блокуючих реле, контактом реле Б виключаються реле НИП та ИП1, переїзд залишається закритим. Переїзд відкриється тільки після віддалення поїзда від світлофора за дві блок-ділянки і при появі на ньому зеленого вогню.
Схема управління відновлюється при повному звільненні ділянки 5Па. Після повного прослідування поїзда на ділянку 3П від світлофора 3 в рейкове коло 5Па подається код КЖ. На переїзді в кодовому режимі працюють реле 2И, И, ДИ та дешифратор БС-ДА. По колах дешифрації спрацьовують реле Ж, Ж1, потім реле 1ПТ і трансмітерне реле ДТ. Працюючи в кодовому режимі, реле 1Т транслює код КЖ в рейкове коло 5П. На деякий час з обох кінців цього рейкового кола подаються коди КЖ. В інтервалі коду КЖ, що надходить від світлофора 5, біля цього світлофора в кодовому режимі починає працювати реле 2И. Через дешифратор БС-ДА спрацьовують реле Ж, Ж1, Ж2 і Ж3. Контактом реле Ж1 виключається реле ОИ, після чого припиняється кодування від світлофора 5 і зберігається тільки кодування від переїзду. Фронтовими контактами реле Ж3 включається живлення в коло сповіщення і на переїзді збуджуються реле И, ПИП.
При імпульсній роботі реле Б через його фронтовий контакт спрацьовує реле НИП. Фронтовими контактами реле НИП, 1ИП замикається коло, по якому з уповільненням на притягання якоря спрацьовує реле ИП1, потім реле В, і переїзд відкривається.
Якщо при встановленому непарному напрямку руху поїзд рухається в неправильному напрямку (парному), то переїзд закривається за дві ділянки наближення. В цьому випадку при вступі поїзда на другу ділянку наближення 3П від закритого світлофора 3 в рейкове коло 5Па замість коду Ж (З) починає подаватися код КЖ. На перегоні через дешифратор БС-ДА збуджуються реле Ж, Ж1, а реле З знеструмлюється. Реле НИП, а потім реле ИП1 і В відпускають якорі. Переїзд закривається.
При вступі поїзда на першу ділянку наближення 5Па на переїзді припиняється імпульсна робота 2И, И та 1Т. Реле Ж, Ж1, 1ПТ і К знеструмлюються. Припиняється трансляція кодів в рейкове коло 5П. Біля світлофора 5 припиняється імпульсна робота реле 2И, знеструмлюються реле Ж, Ж1, Ж2, Ж3 і спрацьовує реле ОИ (на схемі не показане). Фронтовими контактами реле Ж3 розмикається коло сповіщення і на переїзді знеструмлюється реле ИП і потім реле 1ИП та ПИП. Від світлофора 5 в рейкове коло 5П надсилається код КЖ. На переїзді від імпульсів цього коду працюють реле 1И, ДИ, ДП. Переїзд продовжує залишатися закритим.
Після звільнення рейкового кола 5Па на переїзді поновлюється імпульсна робота реле 2И, И, 1Т. Коло реле В залишається розімкнутим контактом реле ИП1. Переїзд залишається закритим. З моменту звільнення першої ділянки віддалення 5П біля світлофора 5 знеструмлюється реле ОИ, переїзд продовжує бути закритим. Після звільнення другої ділянки віддалення 7П біля світлофора 5 збуджується реле ИП. Притягуючи якір, реле ИП світлофора 5 змінює полярність струму зі зворотної на пряму в колі сповіщення на переїзд. Реле ИП на переїзді перемикає поляризований якір і включає свої повторювачі 1ИП, ПИП, ИП1. Через фронтові контакти реле НИП та ИП1 спрацьовує реле В, і відкривається переїзд.