Нормативи і вимоги до утримання, технічного обслуговування і ремонту технологічного спеціального рухомого складу: для перевезення розплавленого металу, вогнянорідких шлаків, виливниць, мульд, шихти для конверторів (платформи для совків), коксогасильних вагонів, трансферкарів, вагонів-ваг тощо встановлюються згідно з чинним законодавством. При цьому норми утримання колісних пар, гальмового обладнання, автозчепних пристроїв повинні відповідати ПТЕ.
Перевезення залізничним транспортом рідкого чавуну від доменних печей до розливної машини або в сталеплавильний цех проводиться в чавуновозних ковшах (чавуновозах) вантажопідйомністю 100 і 140 т.
На окремих підприємствах рідкий чавун до сталеплавильних агрегатів перевозиться в пересувних міксерах. Пересувний міксер вантажопідйомністю 420 т.
Перевезення рідкого шлаку з доменного і мартенівського цехів у відвал або на грануляційні пристрої здійснюється шлаковозами з ковшами ємністю 11 та 16 м3.
Для подачі мульд з шихтою і полірувальними матеріалами до мартенівських печей використовують двовісні візки, обладнані зчіпними пристроями клямкового типу. Окремі підприємства галузі здійснюють модернізацію візків, обладнавши їх автозчепними пристроями. Нормативи і вимоги щодо утримання, технічного обслуговування і ремонту спеціального рухомого складу визначено Правилами технічної експлуатації (ПТЕ) механічного устаткування доменних цехів; ПТЕ механічного обладнання мартенівських цехів; ПТЕ механічного обладнання киснево-конверторних цехів; тимчасовим положенням про технічне обслуговування і ремонти (ТО і Р) механічного устаткування підприємств системи Міністерства чорної металургії.
Враховуючи особливі вимоги до колісних пар, гальмового обладнання та автозчепного пристрою в забезпеченні безпеки руху на залізничному транспорті галузі передбачено єдині норми їх утримання.
Технічне обслуговування технологічного спеціального рухомого складу проводиться працівниками цехів (виробництв), до яких приписаний цей рухомий склад, із записом у спеціальному журналі.
Технічне обслуговування рухомого складу виконується черговим, експлуатаційним і ремонтним персоналом відповідно до ПТЕ і виробничо-посадових інструкцій підприємств з метою виявлення та усунення несправностей, що можуть викликати аварійний вихід з ладу обладнання та вплинути на безпеку руху. Періодичність і тривалість технічного обслуговування встановлюється виробничим цехом, узгоджується з головним механіком і затверджується головним інженером підприємства. Результати технічного обслуговування заносяться до спеціального журналу (вахтового, агрегатного).
Відповідальними за технічний стан технологічного спеціального рухомого складу є особи експлуатаційного і ремонтного персоналу, що обслуговують його, та керівник цеху (виробництва), який володіє технологічним спеціальним рухомим складом.
Відповідальність за суворе дотримання Правил і справне утримання рухомого складу несуть особи експлуатаційного та ремонтного персоналу, які його утримують і обслуговують, а також начальник цеху, на балансі якого знаходиться рухомий склад.
Працівники залізничного підрозділу підприємства здійснюють контроль за технічним станом ходових частин, гальмового обладнання, зчіпних пристроїв технологічного спеціального рухомого складу.
На кожен чавуновоз міксерного типу повинен заповнюватися технічний паспорт, а на решту технологічного спеціального рухомого складу - облікова картка, що містить необхідну технічну й експлуатаційну інформацію.
Загальний контроль за утриманням спеціального рухомого складу в належному стані покладається на керівників підприємств і начальника цеху, до якого приписаний рухомий склад. Також передбачаються систематичні комісійні перевірки утримання спеціального рухомого складу технологічних цехів підприємств. Контроль за технічним станом спеціального рухомого складу виконується контрольними службами з безпеки руху з залученням громадських інспекторів.
Забороняється експлуатувати технологічний спеціальний рухомий склад з несправностями, через які створюється загроза безпеці руху.
Правилами технічної експлуатації механічного устаткування доменних (мартенівських) цехів встановлено несправності чавуновозів, шлаковозів, візків для виливниць і візків для мульд, при яких забороняється їх експлуатація або включення в роботу'. Однак ці вимоги не охоплюють і не уточнюють ряд важливих можливих несправностей щодо природного зносу колісних пар, автоматичних гальм і автозчепних пристроїв, при яких створюється загроза безпеці руху поїздів, тому ці вузли слід перевіряти за нормами утримання, передбаченими ПТЕ.
Технологічний спеціальний рухомий склад і локомотиви, які використовуються для його перевезення, повинні бути обладнані однотипними зчіпними пристроями.
Тепловоз обладнується спеціальної зчіпкою клямкового типу, а також захистом від нагрівання для роботи з рухомим складом, призначеним для перевезення рідкого металу і шлаку, а також можливих короткочасних зупинок біля джерел тепла. Захист паливних баків, головних повітряних резервуарів і гумових рукавів пісочної системи здійснюється металевими екранами з природною циркуляцією повітря.