Технічне обслуговування та ремонт вагонів проводяться у вагонних депо, у пунктах технічного обслуговування, на спеціально виділених коліях станцій і пунктах навантаження і вивантаження.
Технічний стан вагонів систематично перевіряється оглядачами вагонів (або працівниками, на яких покладені ці обов'язки), складальними бригадами і періодично контролюється керівником відповідної служби.
Під час технічного обслуговування вагонів перевіряються:
- стан і зношеність вузлів та деталей і їх відповідність визначеним розмірам;
- справність дії гальмового обладнання й автозчепного пристрою;
- стан і справність ходової частини (візків);
- справність кузовів і котлів цистерн, що гарантує збереження вантажів, які перевозяться;
- справність перехідних площадок, спеціальній підніжок і поручнів;
- справність систем розвантаження вантажних вагонів;
- наявність і справність пристроїв, що запобігають падінню на колію деталей та обладнання рухомого складу.
Система технічного обслуговування вагонів на промислових підприємствах встановлена наказом міністерства.
Таблиця – Види технічного обслуговування і ремонту вагонів
Технічне обслуговування вагонів здійснюється складацькими бригадами, оглядачами вагонів та іншими працівниками вагонної служби, на яких воно покладено, і періодично контролюється керівництвом вагонного депо - вагонної служби.
Інструкцією підприємства (начальником залізничного цеху) встановлюються порядок технічного обслуговування вагонів місцевого парку та парку УЗ; роздільні пункти та колії, на яких проводиться обслуговування вагонів, порядок огородження цих колій; періодичність проведення технічних обслуговувань (після прибуття з зовнішньої мережі, перед відправленням на зовнішню мережу, перед навантаженням, відправленням поїзда, сформованого за планом формування підприємства, на пунктах технічного обслуговування тощо); порядок реєстрації результатів обслуговування; особи, які направляють вагони на технічне обслуговування, та інші необхідні положення залежно від місцевих умов роботи транспорту. Перелік обов'язкових робіт, що виконуються при технічних обслуговуваннях, встановлюється місцевою інструкцією згідно з наказом міністерства.
З огляду на високу інтенсивність використання і важкі умови роботи думпкарів на відкритих гірських розробках ПТЕ наголошує на необхідності проведення для них технічного обслуговування щодоби.
Забороняється подавання вагонів під навантаження вантажів без технічного їх обслуговування. Про визнання їх придатними мас бути зроблений запис у спеціальному журналі. Щодобовому технічному обслуговуванню підлягають вагони самоскиди (думпкари), що працюють на підприємствах відкритих гірничих розробок. Конкретний зміст робіт, пов'язаних з технічним обслуговуванням (у тому числі сезонною підготовкою) рухомого складу, визначається місцевою інструкцією. Працівники пунктів технічного обслуговування повинні вчасно виконувати технічне обслуговування вагонів, що забезпечує нормальну і безпечну їх експлуатацію.
Технічне обслуговування вагонів виконується задля підтримки їхньої працездатності або справного стану в експлуатації між поточними ремонтами. Всі види технічного обслуговування поділяються на періодичні (ТО-1 і ТО-2), виконувані через певні терміни, і сезонні (ТО-3).
ТО-1 виконується, як правило, під час стоянки поїзда в передбачений графіком руху час. Воно проводиться на спеціальній колії пункту технічного обслуговування (ПТО) не рідше одного разу на добу. При цьому перевіряється технічний стан вагона і усуваються несправності, що загрожують безпеці руху та збереженню вантажу.
ТО-2 виконується при кожному навантаженні і вивантаженні на спеціальній колії ПТО або в пункті навантаження-вивантаження. При цьому перевіряються кузови, борти, люки, механізми їх відкривання і закривання, а також пневматична та інші системи спеціалізованих вагонів. Слід зазначити, що на підприємствах гірничих відкритих розробок для вагонів-самоскидів ТО-2 не проводиться.
ТО-3 виконується два рази на рік при підготовці до осінньо-зимового та весняно-літнього сезону на спеціальній колії ПТО. При цьому проводиться заміна мастила та інші роботи, що забезпечують працездатність вагона в зазначені сезони. Зокрема всі види технічного обслуговування вагонів мають передбачати можливість виявлення несправностей, з якими забороняється експлуатувати вагони.
Забороняється експлуатувати вагони, у яких с хоча б одна з таких несправностей:
- несправність колісної пари, що вимагає її заміни;
- тріщина в литій боковій рамі візка або надресорній балці;
- у поясних візках тріщина в поясі візка, злам поперечного зв'язку, обрив колонкового або буксового болта;
- тріщина в поясі візка або на боковині литого візка, злам надресорної балки або поперечного зв'язку, обрив колонкового або буксового болта;
- несправність автозчепа, поглинаючого апарата або тягового хомута автозчепного пристрою;
- злам або тріщина (що виходить з горизонтальної на вертикальну полицю) хребтової, бокової, шкворневої балок або буферного бруса;
- несправність кузова, а також запірного механізму люка піввагона і хопера, що не забезпечує схоронність перевезених вантажів і безпеку руху; злам повздовжнього опорного бруса цистерни;
- зрушення котла цистерни;
- протікання котла цистерни;
- несправність зливно-наливної, запірної і запобіжної арматур цистерни;
- перекіс кузова більше 75 мм у вантажних вагонів;
- несправність букси, що вимагає її заміни, розплавлений або зламаний буксовий підшипник, відсутність оглядової, кріпильної або буксової кришки.
Сумарний зазор між ковзунами по обидва боки візка у всіх типів 4-вісних вагонів повинен бути не більше 20 мм або менше 4 мм.
Крім того, забороняється експлуатувати вагони самоскиди (думпкари), що мають несправності:
- циліндрів нахилу кузова (тріщина, ослаблення кріплення, витікання повітря);
- важільного механізму перекидання і відкриття подовжнього борта;
- кранів управління;
- витікання повітря в розвантажувальній магістралі;
- прогинання рами кузова у думпкарів з бортами, що піднімаються, коли між днищем і бортом утворився зазор більше 70 мм.
Сумарний зазор між ковзунами у думпкарів, коксовозів, хоперів-котуновозів, платформ для перевезення великовагової обрізі та чушкового чавуну встановлено у технічних умовах на виготовлення цього рухомого складу.
Зміст даного пункту ПТЕ гранично зрозуміло і не вимагає особливого пояснення. Слід лише підкреслити, що цей перелік не вичерпує всіх несправностей, з якими забороняється експлуатувати вагони, а тільки виділяє найбільш важливі з них, пов'язані з безпекою руху поїздів і роботою обслуговуючого персоналу.