Швидкість руху поїздів по перегонах та станціях визначається виходячи зі стану, плану і профілю колії, конструктивних можливостей рухомого складу, маси составів, що обертаються, забезпечення їх гальмовими засобами, умов видимості, наявності перехрестя доріг, вимог, що стосуються переміщення технологічних вантажів і спеціального рухомого складу та інших умов забезпечення безпеки руху.
При русі поїздів вагонами уперед швидкість не повинна перевищувати 25 км/год, при веденні поїздів тяговими агрегатами - 35 км/год.
Для господарських поїздів за наявності радіозв'язку на локомотиві і спеціальному самохідному рухомому складі залежно від конструкції спеціального самохідного рухомого складу і відбудовних поїздів швидкість має бути не більше 35 км/год. Швидкість проходження снігоочисників визначена місцевою інструкцією.
Швидкість руху при прийманні поїздів на тупикові станційні колії, на частково зайняті колії або до технологічних ділянок виробництва не повинна перевищувати 15 км/год на початку колії приймання.
Швидкість руху на ділянці, де вимагається її зменшення, повинна бути не більше зазначеної в попередженні або у відповідному наказі, а за відсутності таких вказівок - не більше 15 км/год.
Швидкість спеціального технологічного рухомого складу не повинна перевищувати:
- 35 км/год - при русі составів з порожніми платформами для совків (без совків);
- 25 км/год - при русі порожніх шлаковозів, составів з навантаженими платформами для совків;
-15 км/год - при русі навантажених шлаковозів, навантажених і порожніх чавуновозів вантажопідйомністю до 100 т, а також навантажених і порожніх візків для виливниць;
-10 км/год - при русі ковшів міксерного типу для перевезення чавуну;
- 5 км/год - при русі мульдових составів, чавуновозів вантажопідйомністю понад 100 т.
При русі поїздів вагонами вперед (з постановкою ведучого локомотива у хвості поїзда) для машиніста погіршуються умови видимості сигналів і ділянки колії, що лежить попереду. Тому такий рух дозволяється тільки в тих випадках, коли він викликаний технологічною необхідністю і зі швидкістю не більше 25 км/год, а при веденні поїздів тяговими агрегатами з урахуванням тягової характеристики двигунів - не більше 35 км/год.
Обмеження швидкості руху поїздів встановлюються і в інших випадках.
Так, швидкість проходження господарських поїздів, машин, агрегатів, що повертаються після роботи на перегоні, мас бути не більше 15 км/год, за винятком двоколійних дільниць, обладнаних автоблокуванням, коли рух правильною колією при поверненні господарських поїздів на станцію проводиться за сигналами автоблокування з установленою швидкістю.
Швидкість руху поїзда під час приймання на станцію за запрошувальним сигналом або наказом чергового по станції має бути не більше 15 км/год.
При відправленні поїздів неправильною колією на перегонах, де є переїзди, машиністи зобов'язані забезпечити проходження переїздів, обладнаних односторонніми автоматичними пристроями: регульованих - зі швидкістю не більше 40 км/год і нерегульованих - не більше 25 км/год.
За запрошувальним сигналом на вихідному світлофорі машиніст може пройти закритий сигнал і вести поїзд до першого прохідного світлофора зі швидкістю не більше 15 км/год.
При з'єднанні поїздів на перегоні машиністу поїзда, що йде на з'єднання, дозволяється прямувати на дільницю, зайняту поїздом, з яким належить з’єднання зі швидкістю, яка забезпечує своєчасну зупинку біля поїзда, що стоїть, але не більше 15 км/год.
Швидкість руху поїзда на станцію при прийманні на частково зайняті колії або до технологічних дільниць має бути не більше 15 км/год до першого стрілочного або станційного поста, а далі, при русі за показаннями маневрових світлофорів або сигналами сигналістів, чергових стрілочних постів, швидкість не має перевищувати величину, встановлену інструкцією для маневрової роботи, при цьому на початку колії приймання - не більше 15 км/год, щоб забезпечити зупинку состава на відстані не менше 10 м від вагонів, що знаходяться на колії приймання, або технологічних пристроїв (вагоноперекидачів, бункерів, вагонних ваг, гаражів розморожування вантажів та ін.).
Швидкості руху спеціального рухомого складу (шлаковозів, чавуновозів, візків та ін.) в ПТЕ вказані максимальні і залежно від місцевих умов можуть встановлюватися інструкцією та більш низькими.
На двоколійних перегонах кожна головна колія, як правило, служить для руху поїздів в одному певному напрямку.
Для регулювання руху поїздів за наказом поїзного диспетчера може застосовуватися відправлення поїздів по неправильній колії
Дозволяється використання кожної з колій двоколійного або багатоколійного перегону для постійного двостороннього руху.
На багатоколійних лініях порядок руху по кожній головній колії встановлюється начальником залізничного транспорту.
На залізничних коліях підприємств є двоколійні ділянки, обладнані двостороннім автоматичним блокуванням, що дозволяє здійснювати рух поїздів кожною колією в будь-якому напрямку. При таких системах автоблокування безпека руху поїздів, що рухаються неправильною колією, забезпечується так само, як і при русі їх правильною колією. При двосторонньому автоблокуванні сигнали автоблокування для руху неправильною колією мають бути погашені. Ці сигнали для руху поїздів неправильною колією вмикає з дозволу поїзного диспетчера черговий по станції, який повертає спеціальну рукоятку централізатора і вимикає (гасить) всі сигнали правильного напрямку і одночасно вмикає сигнали неправильного напрямку. Рукоятка для перемикання сигналів може бути переведена в інше положення тільки в тому випадку, якщо дана (правильна) колія не зайнята поїздами. У разі зайнятості колії рукоятка не відмикає. Такого роду рукоятки встановлюють на всіх станціях дільниці, обладнаної двостороннім автоблокуванням. Тому рух поїздів неправильною колією може бути дозволено для кожного міжстанційного перегону окремо незалежно від руху поїздів на інших перегонах. Якщо двоколійна дільниця не обладнана двостороннім автоблокуванням, то при відправленні поїзда неправильною колією автоблокуванням не користуються, і рух встановлюється за телефонним зв’язком. Це оформляється спеціальним наказом поїзного диспетчера.
При напівавтоматичному блокуванні рух поїздів неправильною колією також встановлюється за телефонним зв'язком відповідно до правил одноколійного руху.
Поїзди, що прямують неправильною колією, приймаються на станцію за спеціально встановленим вхідним світлофором, що залежно від місцевих умов можна розташувати і з лівого боку напрямку руху поїзда.
Перегони, на які дозволяється відправлення поїздів неправильною колією, а також детальний порядок приймання і відправлення поїздів неправильною колією для кожної станції встановлюються ТРА. У ньому вказується, за який час до моменту прибуття поїзда припиняються маневри на коліях і стрижах, якими рухається поїзд або з яких можливий вихід рухомого складу на маршрут прямування поїзда, а також порядок приймання поїздів на станцію при одночасному підході двох поїздів - одного з правильної колії, а іншого з неправильної колії та ін.
Якщо на перегоні три колії, то на двох коліях рух зазвичай відбувається так само, як на звичайній двоколійній дільниці: рух на третій колії організовується так само, як на одноколійній дільниці.
На багатоколійних лініях той чи інший порядок руху обирають, виходячи з найкращого використання пропускної спроможності даної дільниці і технологічних вимог обслуговуваного виробництва.
Прямування поїздів вагонами вперед на коліях перегонів дозволяється за присутності на першому по ходу вагоні складача або іншої особи, що виконує його обов'язки. Якщо під час руху вагонами вперед поїзд складачем або особою, яка виконує його обов'язки, не супроводжуються, то заходи безпеки встановлюються керівником залізничного транспорту.
На підприємствах відкритих гірських розробок під час прямування спеціалізованих поїздів (вертушок), які не супроводжуються складачем, вагонами вперед перший по ходу вагон має бути обладнаний звуковим, а в темний час доби - світловим сигналами.
На окремих підприємствах галузі і особливо на підприємствах відкритих гірських розробок за умовами технології виробництва виникає необхідність організації руху поїздів вагонами вперед. При такій організації руху для забезпечення безпечного руху і попередження людей про наближення рухомого складу на першому за ходом вагоні, як правило, повинен перебувати складач або інша особа, яка виконує його обов'язки.
Дозволяється рух поїздів вагонами вперед без супроводу складачем за умови, що перший за ходом вагон має бути обладнаний засобами звукової і світлової сигналізації або перегін обладнаний засобами оповіщення, що попереджають про наближення поїзда.
Існують різні способи обладнання першого за ходом вагона звуковою сигналізацією. З цієї метою застосовують дзвін з механічним приводом від осі колісної пари; на вісь колісної пари першого за ходом вагона насувається металеве кільце (механічний пристрій); встановлюється локомотивний тифон (звуковий сигнал), що живиться від додатково встановленого повітряного резервуара з керуванням з кабіни локомотива. На додачу до звукового сигналу на першому вагоні може встановлюватися прожектор, а також поїзні сигнали. Живлення системи звукових і видимих сигналів проводиться від локомотива спеціальним кабелем, яким оснащуються вагони-самоскиди.
Обладнання перегонів засобами гучномовного оповіщення також дозволяє попереджати людей про наближення поїзда. Гучномовці встановлюють уздовж колій у кількості, що забезпечує чутність оповіщення.
При вході рухомого складу на ділянку, обладнану системою оповіщення, спрацьовує колійне реле, що і вмикає систему. Оповіщення може бути різним: звукові сигнали, що подаються з певним інтервалом часу, або словесні: «Бережись поїзда» тощо.
За необхідності поїзди можуть з'єднуватися і прямувати з діючим локомотивом в голові і середині состава.
Організація руху таких поїздів і порядок їх прямування перегонами і станціями встановлюються місцевими інструкціями.
Спеціальний рухомий склад металургійних підприємств: чавуновози, шлаковози, візки з виливницями і мульдами, можуть чіплятися до локомотива як з боку кабіни управління, так і з протилежного боку. Як правило, подача спеціального рухомого складу до розливних машин у міксерні відділення, відділення роздягання зливків, до нагрівальних колодязів обтискних станів, у двори виливниць і на ряд інших дільниць за умовами технологічного процесу здійснюється вагонами вперед.
Місцезнаходження складальної бригади при супроводі спеціального рухомого складу встановлюється місцевими інструкціями, проте у всіх випадках не допускається перебування працівників залізничного транспорту на платформах чавуновозів, рамах шлаковозів, візках для виливниць і мульд.
За необхідності транспортування ковшів з рідким шлаком або металом на значну відстань між ковшами і локомотивом ставиться вагон-прикриття, що обладнується приміщенням (будкою) для тих, хто супроводжує состав. Вагон-прикриття завантажується баластом і обладнується автогальмами, що включається до гальмової системи состава, а також ручним гальмом.
У разі надання допомоги поїзду, що зупинився на перегоні поїздом, наступним за ним у тому самому напрямку, вони можуть продовжувати рух до сусідньої станції здвоєним составом і діючими локомотивами в голові та середині об'єднаного состава. Узгодження дій машиністів з управління локомотивами і гальмами проводиться шляхом подачі звукових сигналів або переговорів радіозв'язком. Управління гальмами може бути передано в цьому випадку одному з локомотивів (що знаходиться в голові состава), що виконує функції ведучого (головного).
Аналогічна система руху поїздів може бути організована і між окремими пунктами. Порядок приймання, відправлення, управління локомотивами і гальмами, обслуговування складальною бригадою з'єднаних поїздів з декількома локомотивами встановлюється в місцевій інструкції і ТРА відповідних станцій.
Пересування господарських поїздів на перегоні здійснюється за вказівкою керівника робіт або особи, що ним уповноважена.
Господарські поїзди, машини і агрегати під час виконання робіт на перегоні або в межах станції мають знаходитися під контролем керівника робіт або уповноваженого ним працівника. За вказівкою начальника залізничного цеху на господарські поїзди в необхідних випадках можуть призначатися відповідні особи.
Господарські поїзди, машини і агрегати, що відправляються зі станції в одному поїзді для одночасної роботи на перегоні, можуть розчіплюватися або з'єднуватися на перегоні тільки за вказівкою керівника робіт.
На закритій колії перегону може працювати одночасно кілька господарських поїздів і колійних машин, у тому числі і такі, що належать різним організаціям, але знаходяться під керівництвом одного працівника. Локомотив одного господарського поїзда має рухатися до місця, зазначеного в письмовому дозволі, на відстані не менше 400 м від попереднього поїзда, що рухається зі швидкістю не більше 15 км/год.
Господарські поїзди, що відправляються на закритий перегін з різних роздільних пунктів назустріч один одному, мають прямувати також до місця, зазначеного в письмовому дозволі, де за вказівкою керівника робіт виставляється сигнал зупинки, при цьому відстань між пунктами зупинки зустрічних поїздів мас бути не менше 400 м. Після зупинки подальше пересування господарських поїздів, машин та агрегатів перегоном здійснюється за вказівкою керівника робіт.
Відправлення господарських поїздів на перегін і повернення на станцію відправлення (коли перегін не закривається для виконання робіт) при автоматичному блокуванні і диспетчерській централізації проводиться за сигналами автоблокування з видачою керівнику робіт або уповноваженій особі ключа-жезла, що вручається машиністу перед поверненням поїзда з перегону.
При напівавтоматичному блокуванні відправлення господарських поїздів на одноколійних і двоколійних перегонах (правильною колією) з поверненням на станцію відправлення проводиться при закритому вихідному світлофорі з видачою машиністу ключа-жезла на право проїзду закритого вихідного сигналу і зворотного прямування.
Відправлення господарського поїзда при електрожезловій системі з подальшим поверненням його з перегону на станцію відправлення жезл машиністу видається у звичайному порядку. Черговий по сусідній станції оповіщається як про відправлення, так і про повернення поїзда з перегону.
У разі, коли під час проходження поїздів необхідно забезпечити особливу пильність локомотиво-складальних бригад і попередити їх про проведення робіт, то на такі поїзди видаються письмові попередження.
За наявності радіозв'язку з автоматичною реєстрацією переговорів дозволяється видавати попередження за допомогою радіозв'язку.
Попередження видаються у разі:
- несправності колії, пристроїв контактної мережі, переїзної сигналізації, штучних та інших споруд, а також при проведенні будівельних і ремонтних робіт, що вимагають зменшення швидкості або зупинки в дорозі;
- введення в дію нових видів засобів сигналізації та зв'язку, а також при включенні нових, переміщенні або скасуванні існуючих світлофорів і через їх несправність, коли світлофор неможливо привести в закрите положення;
- відправлення поїзда з вантажами, що виходять за межі габариту навантаження, коли під час проходження цього поїзда необхідно зменшувати швидкість або дотримуватися особливих умов руху;
- роботи на суміжній колії двоколійного або багатоколійного перегону снігоочисників, баластерів, рейкоукладача, вантажопідйомного крана, щебенеочисної та інших машин, а також при виконанні вантажно-розвантажувальних робіт;.
- постановки в поїзд рухомого складу, який не може прямувати зі швидкістю, що визначена для цієї ділянки;
- роботи знімних рухомих одиниць в умовах поганої видимості, а також під час перевезення на колійних вагончиках важких вантажів;
- в усіх інших випадках, коли вимагається зменшення швидкості або зупинка состава, а також коли необхідно попередити локомотивні бригади про особливі умови прямування.
Видача попереджень на поїзди проводиться в порядку, встановленому Інструкцією з руху поїздів і маневрової роботи.
Порядок видачі письмових попереджень на поїзди наведено в Інструкції з руху поїздів та маневрової роботи.
Заявки на видачу попереджень у зв'язку з наступним проведенням передбачених робіт видаються:
а) дорожніми майстрами, начальниками та електромеханіками служби контактної мережі, електромеханіками служби сигналізації та зв'язку - на час виконання робіт, але не більш ніж на один день;
б) начальниками служби колії, сигналізації та зв'язку, контактної мережі - на термін до трьох діб;
в) начальниками залізничних цехів - на термін до п’яти діб.
Попередження на більш тривалі терміни встановлюються наказом керівника підприємства. У наказі керівник підприємства може надати відповідним керівникам право скасування попередження після виконання необхідних робіт і відновлення нормальної швидкості.
Колійні майстри, начальники та електромеханіки служби сигналізації та зв'язку подають заявки про видачу попереджень у таких випадках:
- при роботі знімних рухомих одиниць в умовах поганої видимості;
- перевезенні на колійних вагончиках важких вантажів, коли на двоколійних і багатоколійних перегонах вивантажують матеріали на міжколійї або коли через колію, якою рухаються поїзди, відбувається завантаження або вивантаження вантажів з поїзда, що стоїть на сусідній колії.
Майстрами колії, крім того, подаються заявки на видачу попередження на проведення запланованих робіт, керувати якими має право бригадир колії. Керівники робіт колійних машинних станцій та інших ремонтних і будівельно-монтажних організацій, що виконують на підприємствах роботи з порушенням цілості колії та споруд або з порушенням габариту, отримують дозвіл у начальника служби колії залізничного цеху, який особисто або через уповноваженого ним майстра дає заявки на видачу і скасування попереджень, пов'язаних з здійсненням цих робіт.
У заявках про видачу попереджень повинні указуватися:
точне позначення місця дії попередження (перегін, кілометр, номер колії тощо);
запобіжні заходи під час руху поїздів;
початок і термін дії попередження.
Усі попередження записуються на станціях до спеціальної книги попереджень.
Попередження пишуть на спеціальному бланку білого кольору з жовтою полосою по діагоналі і вручається машиністу локомотива або його помічнику під розпис особисто черговим по станції або за його доручення іншим працівником, на якого покладені ці функції керівником залізничного транспорту. Якщо попередження вручене помічнику машиніста, то він негайно зобов'язаний передати його машиністу, а машиніст у свою чергу повинен перевірити у помічника, чи не було видане попередження.
Бланки попередження заповнюються завчасно (крім номера поїзда) і підписуються черговим по станції. При заповненні бланків попереджень під копірку кожен екземпляр повинен мати чіткий і ясний текст запису про встановлені попередження. Номер поїзда, що відправляється, проставляється в бланку попередження перед його видачою машиністу або помічнику.
Під час прямування поїзда подвійною тягою попередження видається машиністу ведучого локомотива, який доводить до відома машиніста другого локомотива про наявність попередження. При прямуванні поїзда з підштовхувальним локомотивом попередження видається також машиністу штовхача.
Номер першого поїзда, машиністу якого видане попередження, чергові по станції їх видачі зобов'язані повідомити поїзному диспетчеру, а останній робить про це відмітку на графіку виконаного руху.
У випадку, коли локомотив обертається на ділянці, на якій діє попередження, дозволяється видавати письмове попередження не на кожен поїзд, а на даний локомотив на період дії попередження, але не рідше одного разу протягом робочої зміни. Порядок видачі письмових попереджень у цьому випадку визначається начальником залізничного цеху.
Попередження містить такі дані: номер попередження, номер поїзда, дату видачі попередження, точний і повний опис встановленого порядку прямування поїзда, точне зазначення місця перегону або станції, де попередження має бути виконано (якщо таких місць декілька, то їх вказують за ходом поїзда), підпис чергового по станції і штемпель станції. Скасувати попередження мас право тільки працівник, який дав його, або начальник цього працівника.
Машиністи локомотивів під час прямування по ділянці повинні керуватися виданими попередженнями й уважно стежити за переносними сигналами, встановленими на коліях.
Під час прямування поїзда через місце роботи в період, указаний у попередженні, встановлена попередженням швидкість має дотримуватись незалежно від наявності сигналів огородження. При проходженні місця робіт раніше чи пізніше вказаного в попередженні терміну та відсутності на коліях сигналів зменшення швидкості або зупинки швидкість прямування поїзда не знижується.
На ділянках, обладнаних поїзним радіозв'язком, повідомлення про закінчення робіт раніше терміну, вказаного в попередженні, або про підвищення встановленої попередженням швидкості може бути передано машиністу локомотива по радіозв'язку реєстрованим наказом поїзного диспетчера. У разі відсутності радіозв'язку наказ диспетчера про відміну попередження може бути переданий машиністу також через чергового по найближчій станції, на якій поїзд має зупинку.
Пояснення до заповнення бланка попереджень
У графі 1 в послідовному порядку за ходом поїзда записуються місця перешкод, кілометри чи станції (номер колії, номер стрілки), на яких установлені попередження.
У графі 2 відмічається час дії попередження. Якщо дія попередження обмежується певним терміном, то проти відповідного місця перешкоди чи кілометра проставляються години дії, наприклад, 8 - 16, що вказує на дію попередження в період з 8 до 16 год. Для попереджень, установлених до відміни, на бланку проти відповідного кілометра має бути записане “До відм.” (до відміни).
У графі 3 проти відповідного місця перешкоди чи кілометра, номера колії, номера стрілки записується встановлена попередженням швидкість прямування поїздів по цих місцях перешкод.
У графі 4 проти відповідних місць перешкод, де передбачена установка червоних сигналів, проставляються відмітки про порядок прямування поїздів у випадках, якщо червоного сигналу не буде. Якщо у разі відсутності червоного сигналу поїзду дозволяється прямувати з установленою швидкістю, то відмітка позначається словом “Встановл.”, якщо у разі відсутності червоного сигналу поїзд має прямувати зі зменшеною швидкістю, то проставляється цифра цієї швидкості, наприклад “25”.
Якщо попередження не пов'язане з яким-небудь перегоном, тоді воно записується на чистому полі бланка нижче кілометрів, по яких вимагається зупинка або обмеження швидкості, наприклад, “Максимальна швидкість 50 км/год”.
У графі 5 відмічаються інші особливі умови прямування поїзда по ділянці.