Приймання поїздів повинно проводитися на вільні колії, призначені для цього ТРА станції, і тільки при відкритому вхідному сигналі.
Поїзди, у составі яких є вагони з небезпечними вантажами, приймаються на колії, вказані в ТРА станції.
Допускається приймання поїздів маневровим порядком на частково зайняті рухомим складом колії, а також безпосередньо до технологічних ділянок виробництва за маневровим сигналом, встановленим на щоглі вхідного (маршрутного) світлофора.
Так само у необхідних випадках допускається приймання відбудовних поїздів, поодиноких локомотивів, снігоочисників, спеціального самохідного рухомого складу, а також господарчих поїздів і колійних машин.
Порядок приймання цих поїздів, що забезпечує безпеку руху, встановлюється начальником залізничного цеху.
Вільна колія для приймання поїзда в межах роздільного пункту - перша і основна умова забезпечення безпеки руху поїздів. Однак не на всі вільні колії роздільних пунктів дозволяється приймати поїзди. Приймати поїзди можна тільки на колії, зазначені в ТРА станції.
При спеціалізації колій враховують довжину составів, що обертаються, і характер стрілочних маршрутів, за якими мають проходити прийняті поїзди (відсутність ворожості, тобто пересічення з маршрутами інших поїздів або маневрових составів), технічний стан колій і відповідність їх швидкостям руху поїздів і навантаженню на вісь рухомого складу, наявність технічних пристроїв.
'У виняткових випадках приймання поїзда на колію, не призначену для цього ТРА, допускається тільки за наказом поїзного диспетчера. У тих випадках, коли черговий по станції не мас пристроїв для контролю правильності приготування маршруту приймання поїзда на неспеціалізовану колію, він повинен особисто перевірити маршрут приймання.
Про приймання поїзда на неспеціалізовану колію поїзний диспетчер робить відмітку в графіку виконаного руху. Допускається приймання поїздів на частково зайняті рухомим складом колії, а також до технологічних дільниць виробництва за спеціальним сигналом, встановленим на щоглі вхідного (маршрутного) світлофора, а на станціях, обладнаних ЕЦ, - за маневровим сигналом, встановленим на щоглі вхідного (маршрутного) світлофора. Поїзди приймаються на частково зайняті рухомим складом колії відповідно до їхньої спеціалізації, передбаченої ТРА.
При прийманні поїздів на частково зайняті рухомим складом колії черговий по станції зобов'язаний:
а) переконатися (особисто або через працівників станції), що довжина вільної частини колії приймання достатня для місткості поїзда, що прибуває;
б) попередити (по радіозв'язку або через чергового по станції відправлення) машиніста локомотива про приймання поїзда на вільну частину частково зайнятої рухомим складом колії;
в) підготувати маршрут приймання поїзда;
г) відкрити маневровий або спеціальний сигнал на вхідному світлофорі.
Поїзд, що прибуває, має прямувати на станцію зі швидкістю, що не перевищує 15 км/год, до першого поста (стрілочного або станційного), далі машиніст повинен керуватися показаннями маневрових світлофорів, сигналами або вказівками чергового по станції, чергових стрілочних постів або сигналістів і зупинити поїзд на відстані не менше 10 м від рухомого складу, що знаходиться на колії приймання.
Черговий по станції, отримавши повідомлення з сусідньої станції про довжину відправленого до нього поїзда, перевіряє, чи достатня довжина вільної частини зайнятого рухомим складом колії для приймання поїзда. Порядок перевірки і встановлення довжини вільної частини зайнятого рухомим складом колії, на яку може бути прийнятий поїзд, викладено в ТРА. Перевірку можуть здійснювати сам черговий по станції або за його вказівкою чергові стрілочних постів, оператори, сигналісти, чергові по коліях і парках, станційні складачі та інші особи, перелік яких зазначений у ТРА.
Переконавшись у тому, що місткості вільної частини колії достатньо для приймання поїзда, черговий по станції викликає станцію відправлення і через чергового по станції попереджає машиніста локомотива про те, що поїзд буде прийнятий на частково зайняту рухомим складом колію. Якщо черговий по станції має двосторонній радіозв’язок з машиністом локомотива, то він попереджає машиніста по радіозв'язку.
Поїзди до технологічних дільниць виробництва приймаються тільки на колії, передбачені ТРА. При прийманні поїздів на такі колії черговий по станції зобов'язаний:
а) переконатися (особисто, з доповіді працівників станції або технологічної дільниці) у тому, що колії технологічної ділянки вільні і підготовлені до приймання поїзда;
б) попередити (по радіозв'язку або через чергового по станції відправлення) машиніста локомотива про приймання поїзда на колію технологічної ділянки;
в) попередити працівників технологічної ділянки про приймання поїзда;
г) підготувати маршрут приймання поїзда до технологічної ділянки;
д) відкрити маневровий або спеціальний сигнал на вхідному світлофорі.
Вільність колії черговий по станції перевіряє так само, як і при прийманні поїздів на частково зайняту рухомим составом колію. Крім зазначених вище працівників, які перевіряють вільність колії, до цих робіт можуть залучатися працівники і технологічних ділянок виробництва, відповідальні за транспорт, та інші особи, які призначаються керівником підприємства і вказуються в ТРА. Про приймання поїзда на технологічну ділянку виробництва черговий по станції попереджує машиніста локомотива в тому самому порядку, що і при прийманні на частково зайняті рухомим складом колії.
Поїзд, шо прибуває, має прямувати на станцію і далі до технологічної ділянки таким самим порядком, як і при прийманні поїздів на вільні ділянки частково зайнятих колій.
Порядок перевірки вільності колій технологічної ділянки виробництва і заходи безпеки при прийманні поїздів встановлюються начальником залізничного цеху і вказуються в ТРА.
Забороняється черговому по станції відкривати вхідний світлофор, не переконавшись у тому, що маршрут для приймання поїзда готовий, стрілки замкнені, колія приймання вільна і маневри на стрілках маршруту приймання припинені.
Вхідний світлофор має відкриватися черговим по станції особисто або за його вказівкою оператором поста централізації. На ділянках, обладнаних диспетчерською централізацією, вхідний світлофор відкривається поїзним диспетчером.
Вхідний світлофор має закриватися автоматично після проходу його першою колісною парою поїзда, що прибуває, а на станціях, що не мають електричних рейкових кіл, - черговим по станції, оператором поста централізації або черговим стрілочного поста після проходження світлофора усім составом поїзда, що прибуває. На ділянках з постійним рухом вагонами вперед, а також рухом позмінно вагонами або локомотивом уперед вхідний світлофор повинен закриватися після проходження його усім составом.
Приймання поїзда на станцію при заборонному показанні або погаслих основних вогнях вхідного світлофора може бути здійснене за запрошувальним сигналом або за наказом чергового по станції. Швидкість прямування поїзда при прийманні на станцію за запрошувальним сигналом або за наказом чергового по станції повинна бути не більше 15 км/год, при цьому машиніст зобов'язаний вести поїзд з особливою пильністю і готовністю негайно зупинитися, якщо зустрінеться перешкода для подальшого прямування.
Після отримання доповіді чергових стрілочних постів, яким задавався маршрут, про приготування маршруту і вільність колії приймання черговий по станції дає вказівку старшому черговому стрілочного поста, який управляє вхідним світлофором, відкрити вхідний сигнал. На тих станціях, де управління вхідними світлофорами знаходиться в чергового по станції, він відкриває вхідний сигнал сам. Кожне розпорядження чергового по станції про відкриття вхідного сигналу дійсно тільки один раз.
На дільницях, обладнаних ДЦ, вхідний сигнал відкривається поїзним диспетчером. Поїзний диспетчер може передати станцію на резервне управління. Тоді відкриває і закриває сигнали начальник станції або інший працівник, на якого покладено виконання цих операцій на даному роздільному пункті.
Якщо вхідний світлофор не закривається автоматично після проходження його першою колісною парою, то після проходження його всім составом черговий по станції або сигналіст (залежно від встановленого на станції порядку) негайно встановлюють сигнальну кнопку (рукоятку) у положення закриття сигналу. На дільницях з постійним рухом вагонами вперед, а також рухом поперемінно вагонами або локомотивами вперед вхідний сигнал має закриватися після проходження його всім составом.
Закриття вхідного світлофора після проходження поїзда всім составом при русі вагонами вперед викликано тим, що після перекриття світлофора при проходженні його першою колісною парою машиніст не має підтвердження про готовність станції до приймання поїзда, тому що на світлофорі з'являється заборонне показання (червоний вогонь). Приймання поїздів на станцію при заборонному показанні вхідного (маршрутного) сигналу допускається в тих випадках, коли неможливо відкрити вхідний сигнал (внаслідок несправності) або коли поїзд приймається на колію, не передбачену ТРА, і неможливо відкрити вхідний сигнал, а також коли підштовхувальні локомотиви приймаються на певні ділянки колії.
Конкретний порядок дій працівників при прийманні поїздів на станцію за заборонним показанням вхідного (маршрутного) сигналу неправильною колією вказується в ТРА.
Черговий по станції, а на ділянках з диспетчерською централізацією - поїзний диспетчер перед прийманням поїзда зобов'язаний:
- припинити маневри з виходом на колію та маршрут приймання поїзда;
- переконатися у тому, що колія для приймання поїзда вільна;
- приготувати маршрут приймання поїзда;
- відкрити вхідний сигнал.
Порядок підготовки станції до приймання поїзда і порядок приготування маршруту при прийманні поїзда викладені в Інструкції з руху поїздів і маневрової роботи на залізничному транспорті промислових підприємств. Згідно з інструкцією черговий по станції за наявності вільної колії для приймання поїзда викликає всій чергових стрілочних постів, що входять до маршруту приймання, і віддає їм розпорядження про приготування маршруту.
За вказівкою чергового по станції один зі стрілочних постів повторює його розпорядження по телефону для всіх інших постів, що підтверджують отримання розпорядження словом «Вірно». Переконавшись, що розпорядження зрозуміло правильно, черговий по станції підтверджує його словом «Виконуйте». Отримавши розпорядження про приготування маршруту, старші чергові стрілочних постів зобов'язані негайно передати це розпорядження для виконання черговим стрілочних постів свого району і також повинні переконатися, що останні зрозуміли його правильно. До виконання отриманого розпорядження про приготування маршруту всі чергові стрілочних постів зобов'язані приступати негайно.
Після припинення маневрів, перевірки вільності колії приймання і установлення стрілок за заданим маршрутом чергові стрілочних постів замикають їх на замки, перевіряють щільність прилягання гостряків до рамних рейок, правильність показання стрілочних покажчиків і доповідають про готовність маршруту черговому по станції.
Якщо в районі поста, що бере участь у приготуванні маршруту, проводилися маневри з виходом на колію приймання або маршрут' поїзда, що приймається, то черговий стрілочного поста, доповідаючи черговому по станції про готовність маршруту приймання, обов'язково повинен повідомити про припинення маневрів.
На станціях, обладнаних централізацією стрілок і сигналів, а також станційним блокуванням (у тому числі маршрутно-контрольними пристроями), черговий по станції перевіряє правильність приготування маршруту за контрольними приладами апаратів управління. Після підготовки маршруту приймання та до моменту прибуття поїзда старші і постові чергові стрілочних постів повинні пильно охороняти приготовлений маршрут і уважно стежити за тим, щоб поїзду, що прибуває, було забезпечено безперешкодне проходження на колію приймання.
Черговому по станції забороняється давати вказівки про зміну маршруту приймання поїзда, якщо вхідний сигнал вже відкрито У виняткових випадках розпорядження про зміну маршруту приймання поїзда (на іншу вільну колію) може бути дано черговим по станції тільки після попереднього закриття вхідного сигналу.
Вільність колії приймання перевіряється одним з таких способів:
- за кожним стрілочним постом закріплюється частина колії приймання, вільність якої перевіряється проходженням чергового стрілочного поста до місця, звідки забезпечується видимість всієї ділянки, що перевіряється;
- черговий стрілочного поста або працівник, який спеціально виділений, проходить уздовж всієї колії приймання;
- за хвостовими сигналами біля поїздів, що проходять станцію без зупинки;
- контрольними приладами апаратів управління на станціях, обладнаних пристроями ЕЦ стрілок і сигналів і контролю зайнятості колій.
Порядок перевірки вільності колій встановлюється в ТРА станції.
Можливість одночасного приймання поїздів протилежних напрямків і порядок, що забезпечує безпеку руху на станціях, якщо підхід до станції хоча б з одного боку розміщений на затяжному спуску, встановлюються ТРА станції з урахуванням профілю підходів, колійного розвитку і умов роботи станції.
Одночасне приймання поїздів протилежних напрямків створює небезпеку їх зіткнення в разі проїзду одним з них граничного стовпчика колії приймання або заборонного показання вихідного (маневрового) світлофора цієї колії. У зв'язку з цим обов'язковою умовою можливості одночасного приймання поїздів протилежних напрямків є наявність взаємно ізольованих маршрутів приймання. Ізоляція маршрутів забезпечується наявністю тупиків-уловлювачів, вільних станційних колій, що є продовженням приймальної колії, або можливістю приготування маршруту, продовженням якого є одне з примикань до станції.
Конкретний порядок приймання цих поїздів залежно від місцевих умов установлюється ТРА.
Поїзд, що прибуває на станцію, мас бути зупинений між вихідним світлофором і граничним стовпчиком колії приймання, а там, де немає вихідного світлофора, - між граничними стовпчиками.
У разі, якщо хвіст поїзда залишиться за граничним стовпчиком, черговий по станції вживає заходів для розміщення поїзда в межах корисної довжини колії приймання. Якщо поїзд неможливо розмістити в межах корисної довжини колії приймання, черговий по станції зобов'язаний вжити заходів, що забезпечують безпеку при переміщенні рухомого складу на суміжних коліях. Порядок приймання довгосоставних поїздів встановлюється начальником залізничного цеху.
Поїзд, що прибуває на частково зайняту колію, повинен зупинитися між рухомим складом, що стоїть на колії приймання, і граничним стовпчиком. При цьому відстань між поїздом, що прибув, і рухомим складом, що стоїть на колії, повинна бути не менше 10 м.
Якщо поїзд, що прибув на станцію, не зупинився між граничним стовпчиком і вихідним сигналом або між граничними стовпчиками колії приймання, то його негайно обгороджують за вказівкою чергового по станції в порядку, встановленому Інструкцією з сигналізації на залізничному транспорті промислових підприємств. При цьому сигналами зупинки обгороджуються всі виходи з тих колій, звідки можливий бічний наїзд на поїзд, що зупинився.
Поїзд обгороджують чергові стрілочного поста і складач прибулого поїзда. Черговий стрілочного поста з червоним сигналом обгороджує вихід із суміжної колії близько граничного стовпчика з одного боку состава, складач - біля граничного стовпчика з іншого боку состава.
Якщо на станції нема чергових стрілочних постів, і поїзд не супроводжується складачем, то обгородження виконують працівники станції за вказівкою чергового по станції (оператори, сигналісти, оглядачі вагонів та ін.). Перелік працівників, які залучаються до обгородження поїзда, встановлюється начальником залізничного цеху і вказується в ТРА.
Якщо на станцію прибуває довгосоставний поїзд (довжина якого перевищує встановлену для даної дільниці), то черговий по станції до прибуття такого поїзда повинен визначити порядок звільнення колії приймання від вагонів, що не помішуються в межах його корисної довжини, і завчасно попередити про це відповідних працівників. На станціях, куди систематично передбачається прибуття довгосоставних поїздів, порядок звільнення стрілочних горловин, а також інші заходи, що забезпечують безпеку пропускання поїздів через станцію і проведення маневрової роботи, встановлюються ТРА.
Черговий по станції зустрічає кожний поїзд, що прибуває, перевіряє його стан, наявність на ньому необхідних сигналів.
На станціях, де за місцевими умовами черговий по станції не може зустрічати поїзд, у прибутті поїзда в повному складі він переконується з доповіді чергового стрілочного поста або інших працівників, на яких покладено виконання цих функцій.
На ділянках з диспетчерською централізацією, де немає чергових по станції, і на станціях з ЕЦ стрілок і сигналів, де черговий по станції за місцевими умовами не може зустрічати поїзд і немає інших працівників для цього, прибуття поїздів контролюється за показаннями приладів управління.
Перелік станцій, де чергові по станції можуть не зустрічати поїзди, і умови забезпечення безпеки руху під час приймання поїздів встановлюються начальником залізничного цеху.
Кожен поїзд, що прибуває на станцію, зустрічають відповідні працівники станції зі встановленими сигналами в місці, зазначеному в ТРА станції. При проходженні поїзда чергові стрілочного поста, сигналісти і чергові по станції повинні звертати увагу на стан вагонів, правильність розташування вантажу, наявність сигналів (якщо їх наявність встановлено місцевою інструкцією). Черговий стрілочного поста, до якого входить стрілка, що обмежує колію приймання, перевіряє прибуття поїзда в повному складі (за хвостовими сигналами, номером останнього вагона або іншим встановленим способом) і установлення його в межах граничних стовпчиком і доповідає про це черговому по станції.
Прибуття поїзда також контролюється за показниками приладів управління, якщо дільниця обладнана автоматичним блокуванням, доповідями чергових по коліях, парках, сигналістів, складачів, станційних складальних бригад.
На таких станціях, де черговий по станції не може зустрічати поїзд особисто внаслідок віддаленості парків або колій приймання та інших місцевих умов, порядок приймання встановлюється начальником залізничного цеху.
Прибуття поїзда в повному складі має перевірятися і при обладнанні станції пристроями ЕЦ стрілок і сигналів (за винятком випадків, коли на станції є контроль рейкових кіл перегону).
Час фактичного прибуття або проходження кожного поїзда та його номер черговий по станції зобов'язаний занести до журналу руху поїздів або у графік виконаного руху і негайно сповістити чергового сусідньої станції, що відправила поїзд, та поїзного диспетчера і, крім того, забезпечити передачу відповідної інформації в автоматизовану систему управління.
Точний час фактичного прибуття або проходження кожного поїзда черговий по станції зобов'язаний записати в настільний журнал і негайно повідомити сусідній станції і поїзного диспетчера за формою «Поїзд № .... прибув о ... год ... хв». Це повідомлення має передаватися тільки після того, як черговий переконався в прибутті або проходженні поїзда в повному складі. Зміна нумерації поїзда при повідомленні може призвести за певних обставин до відправлення на зайнятий перегін, а зміна дійсного часу прибуття чи відправлення - до несвоєчасного приготування маршруту приймання, затримки біля вхідного сигналу та ін.
Черговому по станції забороняється відправляти поїзди на одноколійних і по неправильній колії на двоколійних ділянках без згоди чергового по станції, на яку відправляється поїзд.
На двоколійних ділянках відправлення поїздів проводиться за вказівкою чергового по станції, з якої поїзди відправляються правильною колією, після одержання повідомлення про прибуття раніше відправленого поїзда, а при автоблокуванні - після звільнення першої блок-ділянки. Попередня згода чергового по станції, на яку відправляється поїзд, не потрібно.
Порядок відправлення поїздів неправильною колією на двоколійних дільницях встановлюється Інструкцією з руху поїздів і маневрової роботи.
На дільницях, обладнаних ДЦ, відправлення поїздів проводиться за вказівкою поїзного диспетчера.
При русі поїздів за допомогою одного жезла або одного локомотива поїзди відправляються за розпорядженням чергового по станції, на якій знаходиться жезл або локомотив, за наявності згоди чергового по станції приймання.
На одноколійний перегін, обладнаний автоблокуванням, поїзд відправляють тільки з дозволу чергового по сусідній станції, а на двоколійний перегін правильною колією - після отримання повідомлення про прибуття раніше відправленого поїзда. При відправленні послідовно декількох попутних поїздів маршрути готують так само, як при прийманні декількох поїздів. Наскрізне пропускання поїзда здійснюється так само, як приймання і відправлення поїздів.
За необхідності відправлення поїзда неправильною колією на двоколійних перегонах з двостороннім автоблокуванням перед відправленням поїзда черговий по станції зобов’язаний попередньо узгодити з поїзним диспетчером або черговим по сусідній станції право зайняття перегону.
Якщо при автоблокуванні двоколійний перегін не обладнаний автоблокуванням для двостороннього руху поїздів кожною колією, то перед відправленням поїзда неправильною колією дію автоблокування цією колією має бути припинено і встановлено рух поїздів за телефонними засобами зв’язку з видачою машиністам письмових дозволів (пункт II) або усних реєстрованих дозволів.
На двоколійних (багатоколійних) перегонах, обладнаних одностороннім напівавтоматичним блокуванням, відправлення поїздів неправильною колією здійснюється за наказом поїзного диспетчера з переходом на телефонний зв’язок за правилами одноколійного руху.
При відправленні поїзда неправильною колією (рух поїздів при телефонних засобах зв’язку) після отримання наказу поїзного диспетчера чергові по станціях, що обмежують перегін, проводять обмін телефонограмами відповідно до встановленої форми.
При перериванні всіх установлених засобів сигналізації і зв’язку та отриманні вимоги про висилання відбудовного поїзда або допоміжного локомотива неправильною колією черговий по станції зобов’язаний переконатися у вільності цієї колії від зустрічних поїздів (від станції до місця, куди необхідно вислати допомогу).
Порядок відправлення поїздів на дільницях, де рух проводиться за допомогою одного жезла або одного локомотива, встановлюється начальником залізничного цеха в місцевій інструкції. Ведення черговими по станції настільного журналу реєстрації поїздів у таких випадках є обов’язковим.
Черговий по станції, а на ділянках з ДЦ - поїзний диспетчер перед відправленням поїзда зобов'язаний:
- переконатися, що перегін вільний, а при автоматичному блокуванні - вільна перша блок-ділянка;
- припинити маневри з виходом на маршрут відправлення поїзда;
- приготувати маршрут відправлення;
- відкрити вихідний світлофор або вручити машиністу дозвіл на зайняття перегону.
При всіх засобах поїзного зв'язку черговий по станції перед відправленням поїзда зобов'язаний переконатися в тому, що перегін (блок-ділянка) вільний від поїздів: за наявності колійного блокування - за показаннями апаратів управління, при електрожезловій системі - за кількістю жезлів в апараті і записів у настільному журналі, а при телефонних засобах зв'язку – за журналом поїзних телефонограм.
Всі операції, пов'язані з приготуванням маршруту відправлення та доповіддю черговому по станції і його готовності (на станціях з ручним управлінням стрілками), проводяться в тому самому порядку, що і для маршруту приймання.
Черговий по станції, переконавшись, що маршрут відправлення приготовлений правильно, при вільності перегону та наявності в необхідних випадках згоди чергового по сусідній станції дає машиністу дозвіл на зайняття перегону: відкриває вихідний сигнал, видає жезл, письмовий або встановленої форми усний реєстрований дозвіл.
На дільницях з напівавтоматичним блокуванням незалежно від наявності блокувального сигналу прибуття черговий по станції має право відкрити вихідний світлофор і відправити поїзд тільки після отримання від сусідньої станції по телефону повідомлення про прибуття раніше відправленого поїзда.
При автоматичному блокуванні вільність блок-ділянок від поїздів встановлюється черговим по станції за контрольними приладами на апаратурі управління і відповідним вогнем на вихідному світлофорі.
Чергові стрілочних постів зобов'язані проводжати поїзди з сигналами в місцях, передбачених ТРА станції і, переконавшись за наявністю сигналів на хвостовому вагоні або іншим методом, зазначеним у ТРА, що поїзд вирушив у повному складі, повідомляють про це черговому по станції.
Після відкриття вихідного сигналу для відправлення поїзда черговий по станції не має права давати вказівки про зміну маршруту і готувати маршрут для відправлення іншого поїзда.
При відправленні зі станції послідовно декількох попутних поїздів черговому по станції після одержання доповіді про готовність маршруту відправлення для одного з поїздів дозволяється давати черговим стрілочних постів вказівку про наступне приготування маршруту для другого поїзда.
При схрещенні поїздів черговому по станції після одержання доповіді про готовність маршруту для приймання поїзда дозволяється давати черговим стрілочних постів вказівку про наступне (після прибуття поїзда) приготування маршруту відправлення зустрічному поїзду.
Забороняється відправлення поїзда на перегін без дозволу чергового по станції.
Дозволом на зайняття перегону для машиніста поїзда, що відправляється, є:
- дозвільні показання вихідного світлофора, а при його несправності або при відправленні поїзда з колій, де немає вихідних світлофорів:
- наказ чергового по станції, переданий по радіозв’язку з автоматичною реєстрацією переговорів або реєстрацією в настільному журналі руху поїздів;
- жезл, що належить цьому перегону.
Для господарських поїздів і підштовхувальних локомотивів, які повертаються на станцію відправлення, крім того, видається ключ-жезл, що належить цьому перегону, або письмовий дозвіл.
При відправленні з колій, де нема вихідних світлофорів, дозволом на зайняття перегону служить:
а) при автоблокуванні - письмовий дозвіл із заповненням пункту І або усний реєстрований дозвіл;
б) при напівавтоматичному блокуванні - письмовий дозвіл із заповненням пункту II або усний реєстрований дозвіл;
в) при телефонних засобах зв'язку на поїзди у всіх випадках видаються письмові дозволи з заповненням пункту II.
При автоматичній реєстрації переговорів чергового по станції з машиністами локомотивів по радіозв'язку або пристроях гучномовного оповіщення дозволяється відправлення поїздів і зайняття перегону за усним реєстрованим дозволом чергового по станції без видачі письмового дозволу.
При відправленні поїздів з колій, що не мають вихідних сигналів, або при заборонному показанні вихідного сигналу машиністу локомотива за наявності дозволу на зайняття перегону забороняється приводити в рух поїзд без наказу чергового по станції, переданого через радіозв'язок, або поданого черговим по станції чи за його вказівкою черговим по парку, черговим стрілочного поста, сигналістом, оператором, складачем.
Порядок подачі сигналів про відправлення поїзда, що забезпечують безпеку руху, вказується в ТРА станції.
На дільницях, обладнаних автоблокуванням при переведенні вхідних і вихідних світлофорів на автоматичну дію для наскрізного пропускання поїздів через станцію дозволяюче показання цих світлофорів є нормальним. Про постановку сигналів на автоматичну дію черговий по станції доводить до відома чергових стрілочних постів для зустрічі кожного поїзда без особливого розпорядження чергового по станції. Про всі помічені відхилення на поїздах, що проходять, вони повинні доповідати черговому по станції, а при загрозі безпеці або життю людей вживати заходів щодо зупинки поїзда.
Черговому по станції, а на ділянках, обладнаних ДЦ, - поїзному диспетчеру забороняється відкривати вихідний світлофор або давати інший дозвіл на зайняття перегону, не переконавшись у тому, що технічне обслуговування та комерційний огляд складу закінчені, маневри на стрілках маршруту відправлення припинені, маршрут відправлення поїзда готовий, стрілки замкнені, а на станціях формування поїздів або станціях, де проводилось причеплений або відчеплення вагонів у хвіст поїзда, крім того, у наявності хвостових сигналів (якщо вони передбачені).
Вихідний світлофор має відкриватися черговим по станції особисто або за його вказівкою оператором поста централізації. На ділянках, обладнаних диспетчерською централізацією, вихідний світлофор відкривається поїзним диспетчером.
Вихідний світлофор має закриватися автоматично після проходження його першою колісною парою поїзда, що відправляється, а на ділянках з постійним рухом вагонами вперед - після проходу його всім складом поїзда, що відправився.
На станціях, що не мають електричних рейкових кіл, вихідний світлофор має закриватися черговим по станції, оператором поста централізації або черговим стрілочного поста після проходження світлофора всім составом поїзда, що відправився.
Черговий по станції має право відкрити вихідний сигнал, видати письмовий або усний реєстрований дозвіл на зайняття перегону тільки після того, як переконається в тому, що маршрут відправлення готовий, стрілки замкнені, маневри на стрілках і коліях приймання припинені, технічний і комерційний огляд складу (якщо він передбачений) закінчені. На ділянках, де застосовуються сигнали, що позначають голову і хвіст поїзда, перевіряється також наявність хвостових сигналів.
Після проходження вихідного сигналу всім складом поїзда, що відправився, черговий по станції, сигналіст або черговий стрілочного поста закриває вихідний сигнал. Затримка закриття вихідного сигналу порушує безпеку руху у зв'язку з тим, що створюється можливість виходу на вже зайнятий перегін іншого поїзда або складу, що не одержав на це дозвіл чергового по станції. На станціях, обладнаних пристроями електричної централізації, вихідний світлофор закривається автоматично після проходження його першою колісною парою поїзда, що відправляється, а на дільницях, де рух поїздів організовано вперед вагонами (підприємства з відкритими гірськими розробками) - після проходження вихідного світлофора всім складом поїзда.
Письмовий дозвіл на зайняття перегону там, де немає вихідних сигналів, а також при відправленні поїзда при заборонному показанні вихідного сигналу вручаються машиністу ведучого локомотива, спеціального самохідного рухомого складу черговим по станції особисто або через одного із працівників локомотивної бригади цього поїзда чи інших працівників. Машиніст зобов'язаний переконатися в правильності отриманого дозволу на зайняття перегону. Порядок вручення машиністам локомотивів дозволів на зайняття перегону визначається ТРА станції.
Як правило, вручення машиністам дозволів на зайняття перегону проводиться особисто черговим по станції. На станціях з великим обсягом поїзної і маневрової роботи, при віддаленні приміщення чергового по станції від колій відправлення і наявності на станціях операторів, чергових по постах, парках, коліях, станційних складальних бригад, а на поїзних локомотивах помічників машиніста, дозвіл на зайняття перегону при заборонному показанні вихідного сигналу вручається машиністу одним із зазначених працівників. Конкретний порядок вручення дозволу на кожній станції підприємства вказується в ТРА станції.
При відправленні поїзда зі станційних колій при заборонному вихідному сигналі, а також з колій, що не мають вихідних сигналів, машиністу локомотива за наявності дозволу на зайняття перегону забороняється приводити в рух поїзд без вказівки чергового по станції, переданої по радіозв'язку, або сигналу відправлення, поданого черговим по станції або за його вказівкою черговим поста, оператором поста централізації, черговим стрілочного поста, сигналістом або складачем поїздів.
Перед приведенням поїзда в рух машиніст локомотива і спеціального рухомого складу і його помічник повинні перевірити, чи не подаються з поїзда або працівниками станції сигнали зупинки.
На дільницях, обладнаних колійним блокуванням, відправлення поїздів з колій, що не мають вихідних світлофорів, як правило, не допускається. У виняткових випадках поїзди з таких колій відправляються так само, як і при несправності вихідного світлофора - з видачою машиністу локомотива письмового дозволу з заповненням пункту І або за усним реєстрованим дозволом. Машиністу локомотива за наявності дозволу на зайняття перегону забороняється приводити в рух поїзд без дозволу чергового по станції, переданого через радіозв'язок, або без сигналу відправлення, поданого черговим по станції, чи за його вказівкою - черговим по парку, черговим стрілочного поста, сигналістом або складачем.
На станціях, що мають вихідні сигнали, де машиністу ведучого локомотива дозволом на відправлення зі станції є відкрите положення вихідного сигналу, у ТРА станції має бути встановлений порядок, при якому черговий по станції може відкривати вихідний сигнал тільки після того, як переконається, що состав сформований і підготовлений до відправлення згідно з правилами та інструкціями (ПТЕ, ТРА, місцеві інструкції).
Так, у ТРА (місцевій інструкції) має бути встановлено, хто повідомляє про закінчення формування, проведення комерційного і технічного оглядів, наявність перевізних документів, випробування гальм, тобто залежно від місцевих умов має бути чітко вказано, після проведення яких операцій та отримання яких відомостей і повідомлень поїзд вважається готовим до відправлення і коли черговий по станції може відкрити вихідний сигнал.
Можливість одночасного відправлення і приймання поїздів, що прямують в одному напрямку, і порядок, що забезпечує безпеку руху на станціях, які мають підходи із затяжними спусками, встановлюються ТРА станції з урахуванням профілю підходу, колійного розвитку й умов роботи станції.
Одночасне приймання і відправлення поїздів, що прямують у одному напрямку, забороняється, якщо профіль підходу до станції з боку приймання являє собою затяжний спуск. Однак одночасне приймання і відправлення може бути дозволено, якщо станція обладнана хоча б одним з таких пристроїв: автоматичним блокуванням, автоматичною локомотивною сигналізацією, запобіжним тупиком з протилежного боку спуску на маршруті поїзда, що приймається (на випадок проїзду граничного стовпчика колії приймання поїздом, що прямує з боку спуску, щоб уникнути бічного або лобового зіткнення з зустрічним поїздом).
Одночасне приймання поїздів протилежних напрямків на станціях одноколійних дільниць забороняється, якщо підхід до станції хоча б з одного боку являє собою затяжний спуск. Але якщо станція обладнана хоча б одним з перерахованих вище технічних пристроїв, одночасне приймання поїздів протилежних напрямків може бути дозволено.
Якщо одночасне приймання поїздів протилежних напрямків заборонено, першим приймається той поїзд, у якого умови зрушення з місця або зупинки біля закритого сигналу важче.
Заходи забезпечення безпеки руху і порядок приймання і відправлення поїздів, що прямують у тому самому напрямку (або протилежних), вказуються в ТРА.
Черговий по станції, як правило, проводжає кожний поїзд, що відправляється або прямує безупинно повз станцію, стежить за справним його станом, наявністю і правильним показанням встановлених поїзних сигналів, якщо вони передбачені.
Про відправлення поїзда в повному складі черговий по станції переконується особисто з доповіді чергового стрілочного поста або іншого працівника, визначеного ТРА станції
На ділянках з диспетчерською централізацією, де немає чергових по станції, і на станціях, що мають електричну централізацію колій і стрілок, де черговий по станції за місцевими умовами не може проводжати поїзди і немає інших працівників (сигналістів, чергових стрілочного поста), відправлення поїздів контролюється за показаннями приладів управління.
Перелік станцій, де чергові по станції можуть не проводжати поїзди, і умови забезпечення безпеки руху при відправленні поїздів встановлюються начальником залізничного цеху.
Працівник, який проводжає поїзд, зобов'язаний переконатися, що поїзд прослідував у повному складі.
Черговий по станції зобов'язаний проводжати кожен поїзд, що відправляється або прямує безупинно, стежити за його станом, наявністю сигнальних приладів і правильним їхнім показанням (якщо вони передбачені). При цьому він користується ручними сигналами: удень - ручним диском, пофарбованим у білий колір з чорною каймою, або згорнутим жовтим прапором; уночі - піднятим ручним ліхтарем з прозоро-білим вогнем. Це означає, що поїзд може відправлятися зі станції або прямувати безупинно зі швидкістю, встановленою для проходження по станції. Сигнал при прямуванні поїзда без зупинки показується до прослідування локомотива поїзда, що прибуває, повз чергового по станції.
Якщо за місцевими умовами черговий по станції не може проводжати поїзд особисто, поїзд повинен проводжати сигналіст, черговий стрілочного поста, черговий по коліях, парку, станційна складальна бригада або інші особи, на яких покладаються ці обов’язки.
Залежно від наявності на станції пристроїв ЕЦ контроль за фактичним відправленням поїзда зі станції може здійснюватися за пультом-табло або доповіддю чергового стрілочного поста (чи сигналіста), до якого входить остання вихідна стрілка.
Чергові стрілочних постів проводжають поїзди зі встановленими ручними сигналами в місцях, передбачених технічно-розпорядчими актами. Черговий стрілочного поста, куди входить остання вихідна стрілка, переконавшись після проходження поїзда в наявності встановлених сигналів на хвостовому вагоні (якщо вони передбачені) поїзда, доповідає черговому по станції про відправлення поїзда в повному составі. Якщо сигнали, що позначають хвіст поїзда, не застосовуються, порядок перевірки відправлення поїзда в повному составі вказується в технічно-розпорядчому акті.
Після відправлення поїзда чергові стрілочного поста негайно переводять стрілки в нормальне положення або за напрямком вільної колії, не очікуючи особливого розпорядження чергового по станції.
У технічно-розпорядчому акті станції вказуються працівники, які проводжають поїзди і стежать за тим, щоб вони були відправлені в повному составі. Для станцій, де черговий по станції не може проводжати поїзди, у ТРА вказуються посади працівників, які виконують ці обов'язки.
Працівники станцій перед відправленням поїзда повинні в точній відповідності з технологічним процесом роботи станції, технічно-розпорядчим актом і схемою формування поїздів перевірити правильність формування поїзда, навантаження і кріплення вантажів, переконатися в тому, що збереження вантажів повністю забезпечене, поїзд має встановлені сигнали.
Відповідальними за правильність формування поїзда, приймання та відправлення, навішування і зняття поїзних сигнальних приладів, що позначають хвіст або голову поїзда, є працівники залізничного транспорту відповідно до своїх обов'язків.
У формуванні поїздів і підготовці їх до відправлення зі станції беруть участь працівники різних служб залізничного цеху, які несуть відповідальність за правильність формування: керівники маневрів, машиніст, складач, працівники вагонної та вантажний служби (вагарі, оглядачі вагонів та ін.). Ступінь відповідальності відповідних працівників станції за правильність формування поїзда і порядок перевірки поїздів встановлює начальник залізничного цеху в технічно-розпорядчому акті станції.
При русі поїздів застосовуються сигнали, що позначають голову і хвіст поїзда відповідно до вимог, наведених в Інструкції з сигналізації на залізничному транспорті промислових підприємств.
Порядок позначення сигналами поїздів, що не супроводжуються складачами при русі вагонами вперед, встановлюється начальником залізничного цеху з розробленням організаційно-технічних заходів, що забезпечують безпеку руху та безпеку працівників залізничного транспорту, і вказується в місцевих інструкціях.
Дозволяється рух поїздів без хвостових сигналів. При цьому порядок і способи перевірки відправлення і прибуття поїзда в повному составі визначаються керівником залізничного цеху і вказуються в ТРА станції.
Згідно з Інструкцією з сигналізації на залізничному транспорті промислових підприємств на підприємствах відкритих гірських розробок надалі до обладнання спеціалізованих поїздів (вертушок) пристроями, що забезпечують управління поїзними сигналами з локомотива, позначення голови і хвоста поїзда сигналами встановлюється начальником залізничного цеху.
На дільницях, де контроль прибуття поїздів у повному составі на станцію здійснюється не за поїзним сигналом, а іншими способами, сигнали, що позначають хвіст поїзда, можуть не застосовуватися. Порядок забезпечення безпеки при цьому встановлюється начальником залізничного цеху.
Час фактичного відправлення або проходження кожного поїзда та його номер черговий по станції зобов'язаний занести до журналу руху поїздів або у графік виконаного руху і негайно сповістити чергового по станції‘ на яку відправлений поїзд, та поїзному диспетчеру, а за потреби передати й інші дані, що характеризують состав поїзда. Крім того, черговий по станції забезпечує передачу необхідних даних про поїзд в автоматизовану систему управління, якщо вона впроваджена на підприємстві.
Своєчасна відмітка фактичного відправлення або проходження кожного поїзда в журналі руху поїздів або на графіку виконаного руху необхідна для організації обліку руху поїздів і забезпечення безпеки руху. За вказаними відмітками в журналі руху поїздів контролюються перегони (вільні або зайняті).
Негайне повідомлення чергового по сусідньому роздільному пункту, а також доповідь поїзного диспетчера про відправлення або проходження поїзда дозволяє черговому по сусідньому роздільному пункту завчасно підготувати станцію до приймання поїзда, припинити маневри, встановити стрілки за маршрутом і відкрити вхідний сигнал, а поїзного диспетчера - більш точно розрахувати час пропускання поїздів по дільниці.