Рухом поїздів по перегонах повинен керувати тільки один працівник – поїзний диспетчер залізничного цеху, який відповідає за безпечний і своєчасний рух поїздів на ділянці, яку він обслуговує. Накази поїзного диспетчера підлягають безумовному виконанню працівниками, безпосередньо пов’язаними з рухом поїздів на даній ділянці.
Забороняється давати оперативні розпорядження з руху поїздів на ділянці без відома поїзного диспетчера залізничного цеху.
Найбільш досконалою формою управління залізничними перевезеннями на підприємствах є диспетчерська система, що забезпечує централізацію управління експлуатаційною роботою певного району в руках одного диспетчера.
На підприємствах залежно від обсягу зовнішніх і внутрішніх перевезень, схеми колійного розвитку, складу цехів застосовують різні схеми оперативного командування. На невеликих підприємствах зазвичай є одне диспетчерське коло, що охоплює всі залізничні перевезення.
На більших підприємствах схема диспетчерського командування ускладнюється – замість одного диспетчерського кола організується кілька диспетчерських кіл. Слід зазначити, що на великих підприємствах з декількома диспетчерськими колами останні можна спеціалізувати за характером виконуваної роботи:
1) поїзний диспетчер – управляє поїзним рухом.
Поїзні диспетчери призначаються на підприємствах з великим вантажообігом та інтенсивним рухом за наявності заводських станцій, між якими організований поїзний рух. Основними обов'язками поїзного диспетчера є оперативне управління рухом поїздів, ведення графіка виконаного руху, планування роботи поїзних локомотивів, контроль за роботою заводських станцій з приймання, відправлення і формування поїздів;
2) вагонний диспетчер (диспетчер-розпорядник вагонного парку) – займається забезпеченням цехів вагонами заводського парку і вагонами УЗ, контролює виконання контактного графіка і забезпечення його вагонами;
3) районні диспетчери – управляють у межах своїх районів поїзним рухом і маневровою роботою з обслуговування цехів вагонами УЗ і заводського парку (на підприємствах, де нема спеціалізації диспетчерських пунктів).
Районний диспетчер призначається для управління перевізною роботою на дільницях з великими обсягами перевізної і вантажно-розвантажувальної роботи, наприклад, у доменному, сталеплавильному, прокатному, коксохімічному районах металургійних підприємств (комбінатів, заводів). Районний диспетчер стежить за подачею вагонів на вантажні фронти, визначає черговість виконання робіт, інформує станції і цехи про майбутню подачу вагонів під вантажні операції, контролює своєчасність формування внутрішньозаводських поїздів відповідно до контактного графіка і технологічних процесів роботи внутрішньозаводського транспорту;
4) диспетчер зі спеціальних перевезень – управляє гарячими перевезеннями доменного, сталеплавильного цехів, прокатного, коксохімічного, вогнетривкого та інших виробництв;
5) станційні маневрові диспетчери – управляють маневровою роботою з розформування та формування поїздів на станції, а також займаються обслуговуванням цехів, прилеглих до станції. На невеликих підприємствах, де нема поїзного диспетчера, усіма залізничними перевезеннями управляє маневровий диспетчер або черговий по станції.
За відсутності диспетчера зі спеціальних перевезень управління перевезеннями можуть здійснювати станційні маневрові диспетчери. Маневровий диспетчер координує роботу всіх підрозділів станції, забезпечує виконання маневрової і вантажної роботи на станції при дотриманні безпеки руху. Він організує підготовку колій для приймання поїздів, обробку та розформування прибулих на станцію поїздів, технічний і комерційний огляд вагонів, контролює і забезпечує виконання контактного та інших графіків, що регламентують роботу транспорту підприємства;
5) вантажний диспетчер – несе відповідальність за виконання плану навантаження і забезпечення цехів вагонами УЗ. Протягом зміни підтримує зв'язок з поїзними і маневровими диспетчерами з питань забезпечення складів готової продукції порожніми вагонами. Вантажний диспетчер зобов'язаний забезпечити своєчасне виконання вантажних і комерційних операцій з вагонами магістрального транспорту, веде облік навантажувально-розвантажувальних робіт і простою вагонів УЗ на підприємстві.
Спеціалізацію роботи диспетчерів з управління рухом встановлює начальник залізничного цеху.
Кожна станція, пост у частині керівництва рухом і кожен поїзд повинні бути одночасно в розпорядженні тільки одного працівника: станція - чергового по станції (диспетчера), пост - чергового поста, а на ділянках, обладнаних диспетчерською централізацією, - поїзного диспетчера; поїзд - машиніста ведучого локомотива (складача).
На великих станціях може бути кілька чергових по станції, парку або поста, кожний з яких одноосібно розпоряджається рухом поїздів і маневрових составів у межах своєї ділянки роботи. Розмежування районів управління на таких станціях і коло обов'язків, пов'язаних з рухом поїздів, кожного чергового по станції, парку або поста встановлюються в ТРА.
Порядок дій чергових по станціях і поїзних диспетчерів з виконання операцій, пов'язаних із прийманням і відправленням поїздів, встановлюється в ТРА.
На станціях складач, який супроводжує поїзд, і машиніст локомотива поїзда, що не обслуговується складальною бригадою, підкоряються вказівкам чергового по станції, а на ділянках, обладнаних диспетчерською централізацією, - поїзного диспетчера.
Найважливішим принципом управління, що забезпечує безпеку руху поїздів, а також чіткість роботи роздільних пунктів (станцій, постів) на підприємствах є єдиноначальність в оперативному командуванні.
Черговому по станції (посту) під час чергування оперативно підпорядковуються працівники всіх служб і дільниць, пов’язані з рухом поїздів і маневровою роботою, - складачі, машиністи локомотивів, оглядачі вагонів та ін. Черговий по станції (посту) зобов'язаний давати вказівки про пересування поїзда тільки складачу цього поїзда, вказівки про пересування поїзда, що не супроводжується складачем, або одиночного локомотива – машиністу локомотива, а про переміщення маневрового локомотива – керівнику маневрів, у розпорядженні якого цей локомотив знаходиться. На станціях, де нема маневрових диспетчерів, оперативне управління рухом поїздів і маневровою роботою здійснюється черговим по станції.
На великих станціях підприємств і, зокрема, на сортувальних, що складаються з окремих парків, один черговий по станції (посту, парку) не може управляти рухом поїздів у межах всієї станції, тому станцію розмежовують на кілька районів.
Пересування поїздів і маневрових составів з одного району в інший відбувається за згодою відповідного чергового поста (парку), до району якого має пересуватися поїзд, маневровий состав або локомотив.
На дільницях, обладнаних диспетчерською централізацією, усіма станційними світлофорами і стрілками управляє поїзний диспетчер. Усі розпорядження, що стосуються руху поїздів і маневрової роботи, поїзний диспетчер телефоном, гучномовним зв’язком або радіозв’язком передає машиністу або іншому працівнику, який виконує на роздільному пункті операції з приймання і відправлення поїздів або маневрову роботу.
Всі розпорядження з руху поїздів і маневрової роботи слід віддавати коротко і зрозуміло. Працівник, який дав розпорядження, повинен кожен раз вислухати коротке повторення розпорядження і переконатися в тому, що воно зрозуміле правильно.
Управління пристроями сигналізації, централізації і блокування (СЦБ), відкриття і закриття сигналів дозволяється проводити: на станціях – черговим по станції чи за його вказівкою – оператором, сигналістом або черговим стрілочного посту; на посту – черговим поста; на станційному виконавчому посту – черговим сигналістом цього поста; при диспетчерській централізації – поїзним диспетчером.
Черговий по станції зобов'язаний забезпечити безпеку руху поїздів і виконання маневрової роботи, наявність і готовність вільних колій для вчасного приймання поїздів, виконання графіка руху поїздів, контактного графіка, змінного плану роботи, а також безпеку працівників, які пов'язані з рухом поїздів та маневровою роботою.
Зайняття приймально-відправних колій окремими вагонами, відчепленими від поїздів, що проходять, і призначеними для подачі під навантаження, вивантаження, ремонт та інші операції, як правило, не допускаються. Тимчасове зайняття цих колій окремими вагонами може бути допущено тільки за згодою поїзного диспетчера залізничного цеху.
Забороняється займати приймально-відправні колії окремими вагонами або групами вагонів, відчеплених від поїздів, що проходять, і призначених для подачі під навантаження, вивантаження, ремонт та інші операції. Тимчасове зайняття цих колій окремими вагонами чи групами вагонів може бути допущене тільки з дозволу поїзного диспетчера.
Забороняється займати уловлювальні і запобіжні тупики рухомим складом.
Робота станції організується на основі плану перевезень, контактного графіка внутрішньозаводських перевезень, плану і схеми формування поїздів. Більш детально розробляються змінні плани, що складає начальник станції або його заступник на основі добового і змінних завдань. Управляє виконанням змінного плану черговий по станції, а на великих заводських станціях – маневровий диспетчер.
Основні завдання чергового по станції:
- виконання змінного плану роботи станції;
- організація руху поїздів і маневрової роботи;
- розстановка колективу зміни, його навчання та інструкції.
До числа найбільш розповсюджених операцій, що виконуються станціями, належать приймання і відправлення поїздів. Поїзди на станцію мають прийматися тільки на вільні колії і тільки при відкритому вхідному сигналі. Для приймання поїздів виділяють і спеціальні колії, зазначені в ТРА станції. Поїзди, що не мають на станції зупинки, як правило, пропускаються на головних коліях. Колії, призначені для приймання і відправлення поїздів, не можна займати окремими вагонами або групами вагонів, призначеними для подачі під навантаження, вивантаження, ремонт та інші операції. Черговий по станції зобов’язаний постійно стежити за вільністю або зайнятістю приймально-відправних колій і залежно від графіка руху поїздів заздалегідь планувати послідовне зайняття колій поїздами і составами, що прибувають відповідно до їхньої спеціалізації, встановленої в ТРА станції.
Перед вступом на чергування черговий по станції зобов’язаний:
- ознайомитися з планом майбутньої роботи;
- наявними вказівками з приймання і відправлення поїздів, маневрової роботи, а також з наявністю і розташуванням рухомого складу на станційних коліях;
- з положенням на прилеглих перегонах;
- переконатися у справності приладів управління пристроями СЦБ;
- ознайомитися з записами в журналі диспетчерських наказів, настільному журналі руху поїздів, книзі попереджень, журналі огляду, журналі поїзних телефонограм та інших книгах і журналах, що ведуться на станції.
Вступ на чергування оформляється записами в настільному журналі руху поїздів або на графіку виконаного руху.
Забороняється здавати чергування під час приймання або відправлення поїзда до повного закінчення даної операції: при прийманні – з моменту відкриття вхідного сигналу до прибуття або проходження поїзда; при відправленні – з моменту приготування маршруту до виходу поїзда зі станції.
Начальник станції повинен забезпечити безпеку руху поїздів, виробництва маневрової роботи і безпеку праці працівників станції, своєчасне транспортне обслуговування виробничих цехів і ділянок, справне утримання і ефективне використання технічних засобів на станції.
Начальник станції зобов'язаний контролювати роботу чергових по станції, операторів постів централізації, сигналістів та чергових стрілочних постів з виконання операцій, пов'язаних з прийманням та відправленням поїздів і проведенням маневрів, особливо в умовах порушення нормальної роботи пристроїв СЦБ.
Начальник станції зобов'язаний:
- забезпечувати виконання плану навантаження і вивантаження вагонів, встановленої норми простою вагонів, контактного графіка та графіків обслуговування виробничих цехів і ділянок внутрішньозаводськими перевезеннями;
- вживати заходів щодо раціонального використання на станції локомотивів і вагонів, правильного розподілу маневрової роботи між локомотивами і закріплення їх за маневровими ділянками;
- контролювати стан фронтів навантаження-вивантаження;
- забезпечувати на коліях станції безпеку руху поїздів і маневрових составів і дотримання техніки безпеки;
- утримувати територію станції, всі станційні пристрої в чистоті, контролювати дотримання габариту наближення будівель (споруд), вживати заходів з очищення території від виробничих відходів, а в зимовий час і від снігу та льоду;
- стежити за нормальним освітленням території станції, стрілочних постів, переїздів, пунктів навантаження і вивантаження, службових приміщень, за справним станом, правильним положенням і своєчасним освітленням сигналів і стрілочних покажчиків;
- стежити за справним станом (у межах станції) залізничних колій, стрілочних переводів, сигналів і всіх інших технічних пристроїв і споруд, пов’язаних з забезпеченням безпеки руху, і вимагати негайного усунення всіх виявлених несправностей;
- систематично оглядати колійне господарство, сигнальні пристрої, фронти навантаження-вивантаження, вживати заходів щодо усунення помічених недоліків і періодично брати участь у відповідних комісіях;
- забезпечувати всіх працівників станції необхідними сигналами, матеріалами та інструкціями;
- навчати працівників станції передовим прийомам роботи та іншим професіям, створювати умови для підвищення продуктивності праці і виконання діючих норм виробітку;
- вживати заходів щодо укомплектування штату станції;
- брати участь у розслідуванні всіх порушень ПТЕ, техніки безпеки, катастроф, аварій, браку в роботі, а також всіх випадків травматизму;
- приділяти особливу увагу тому, як виконується встановлений регламент підготовки маршрутів при прийманні і відправленні поїздів, тобто як задається маршрут черговим по станції, чи правильно перевіряється вільність колії і маршрут приймання і відправлення, правильно зберігаються ключі від стрілок ручного управління, припиняються своєчасно маневри на коліях і маршрутах прийманні відправлення, правильно виконуються всі вимоги ТРА, ПТЕ та ІСИ.
Правом входу в приміщення чергового по станції (маневрового диспетчера) користуються тільки начальник станції, особи, які безпосередньо працюють або виконують свої посадові обов'язки разом з черговим по станції (маневровим диспетчером), а також особи, які здійснюють контроль за їх роботою та справністю приладів управління.
Робота чергового по станції вимагає великої уваги, зосередженості, особливо при передачі розпоряджень і вказівок, пов’язаних з рухом поїздів. Будь-яке відволікання його сторонніми розмовами або іншими діями може призвести до порушень безпеки руху. Тому приміщення чергового по станції має бути ізольованим і вхід до нього має бути обмежений.
До приміщення чергового по станції можуть входити оператор, черговий стрілочного посту, сигналіст та інші особи, пов’язані з ним по роботі, а також начальник станції його заступники. Крім того, до приміщення чергового по станції для контролю його роботи мають право входити начальник цеху, начальник служби руху і їхні заступники, ревізор з безпеки руху, а також працівники, які контролюють справність дії апаратів управління (механіки СЦБ, електрики, майстри і бригадири колії та ін.).
Приміщення чергового по станції, з якого здійснюється управління стрілками і сигналами, розташовують так, щоб останні було добре видно. Розміщення приміщень чергових по станції і постів електричної централізації (ЕЦ) на перших поверхах станційних будівель або в приміщеннях, віддалених від колій, хоча і дає на пульті управління уявлення про положення на коліях станції, однак позбавляє чергового додаткової інформації про розташування вагонів у составі, місцезнаходження працівників різних служб на території станції та ін. для створення більш зручних, безпечних і продуктивних умов роботи і отримання додаткової інформації необхідно пульти управління постів ЕЦ розміщувати не нижче другого поверху або виносити на естакади, шляхопроводи, пішохідні мости або інші споруди, що проходять над залізничними коліями.
Приміщення станційних постів централізації і чергових по станції постачають необхідними сигнальними приладами, інвентарем, інструментам, матеріалами відповідно до встановлених норм. У приміщенні чергового по станції зберігається і передається по зміні сигнальний інвентар: ручний сигнальний ліхтар або дик, червоний і жовтий сигнальні прапорці, ручний свисток. За необхідності саме тут можуть знаходитися гальмові башмаки та інший інвентар.
Рух пасажирських поїздів по залізничних коліях підприємств не дозволяється.
Організація пасажирського руху на залізничному транспорті підприємств має здійснюватися у виняткових випадках і з дозволу державних регулюючих органів. Підставою для таких перевезень може слугувати віддаленість окремих ділянок виробництва (кар’єрів, шахт, складів, виробництв) від основного промислового майданчика підприємства і неможливість організації доставки до них працівників транспортом загального користування або автомобільним транспортом підприємства.
Перевезення працівників у цих випадках мають проводитися в типовому рухомому складі (МВРС, автомотрисах, пасажирських дизель-поїздах, пасажирських вагонах). Локомотивна бригада має складатися не менше ніж з двох осіб (машиніста і помічника машиніста), при цьому машиніст локомотива повинен мати 1 або 2 клас кваліфікації.
Дільниця обороту пасажирських поїздів має бути обладнана пристроями ЕЦ стрілок і сигналів і колійного блокування. Поїзд супроводжується поїзною бригадою, а за необхідності і вагонним майстром. Склад поїзної бригади встановлює керівник залізничного транспорту підприємства. Локомотивна бригада повинна мати радіозв’язок з поїзним диспетчером або черговим по станціях, розташованих на шляху прямування.
Перед початком роботи локомотивна і поїзна бригади обов'язково проходять медичний огляд. Не допускається рух пасажирських поїздів вперед вагонами, а також на частково заняті колії.
Огляд і ремонт технічних пристроїв залізничного транспорту і рухомого складу мають проводитися в порядку і терміни, встановлені УЗ. Рух пасажирських поїздів має проводитися за графіком, переважним перед будь-якими іншими категоріями поїздів за виключенням можливості пересічення маршрутів прямування пасажирських поїздів з гарячими перевезеннями металургійних підприємств.