Основою організації руху поїздів є графік руху, який об’єднує діяльність усіх підрозділів і відображає план експлуатаційної роботи залізниць. Графік руху поїздів – непорушний закон для працівників залізничного транспорту, виконання якого є одним з найважливіших якісних показників роботи залізниць. Графік руху поїздів затверджується Генеральним директором Державної адміністрації залізничного транспорту України або його першим заступником.
Дотримання графіка руху поїздів і попередження його порушень має бути головним для всіх працівників, пов’язаних з організацією руху поїздів.
Рух поїздів за графіком забезпечується правильною організацією і виконанням технологічного процесу роботи станцій, депо, тягових підстанцій, пунктів технічного обслуговування та інших підрозділів залізниць, пов’язаних з рухом поїздів.
Порушення графіка руху поїздів не допускається. У виняткових випадках, коли внаслідок відказу технічних засобів або стихійного лиха відбувається порушення графіка руху поїздів, працівники всіх служб зобов’язані вживати оперативних заходів для введення у графік пасажирських та вантажних поїздів, що запізнюються, і забезпечувати їх безпечне проходження.
Серед основних положень, що визначають організацію перевезень і у цілому експлуатацію залізниць, одне з найважливіших місць займає графік руху поїздів. Він узгоджує технологію роботи усієї мережі залізниць, об'єднує і організовує роботу станцій, лінійних підрозділів, забезпечує безперервну ритмічну і злагоджену роботу кожної залізниці, дирекції залізничних перевезень, транспортного підприємства, послідовну узгодженість виконання операцій працівниками залізниць. Графік визначає розміри руху і, таким чином, є підставою для виконання плану перевезень.
Графік руху поїздів являє собою графічне зображення прямування поїздів на масштабній сітці у координатних осях часу (вісь абсцис) та відстані (вісь ординат). Вертикальні товсті, штрихові і тонкі лінії на сітці відповідають годинним, півгодинним і 10-ти хвилинним проміжкам часу, а горизонтальні лінії сітки - осям роздільних пунктів, парків станцій. Прямування поїздів між роздільними пунктами зображується прямими похилими лініями (лініями руху). Над лінією руху поїзда зазначається його номер.
Приклад графіку руху поїздів, Японія
Графік руху поїздів визначає послідовність заняття поїздами перегонів, час їх відправлення, проходження і прибуття по кожному роздільному пункту, тривалість зупинок, швидкість руху, вагові норми і довжину пасажирських та вантажних поїздів, порядок і послідовність прийому поїздів на станції виконання технічних операцій та інше. На підставі графіка руху поїздів визначається обертання локомотивів та локомотивних бригад.
У залежності від кількості головних колій на перегонах дільниці розрізняють одноколійні, двоколійні і змішані - при наявності двоколійних вставок. Характерною особливістю двоколійних графіків є спеціалізація кожної колії перегону для руху тільки в одному напрямку.
Одно- та двоколійний графіки руху
За співвідношення швидкостей руху ГРП поділяються на паралельні і непаралельні. При паралельному графіку усі поїзди одного і того ж напрямку мають однакову швидкість і на ділянці прямують без обгону, а лінії руху поїздів, що прокладені на графіку між собою паралельні. При непаралельному графіку на ділянці передбачається обертання поїздів різних категорій (швидких, пасажирських, вантажних, вантажних прискорених тощо), які мають різні швидкості руху, тому лінії руху поїздів, що прокладені на графіку в межах одного перегону, між собою не паралельні.
Паралельний та непаралельний графіки руху
За співвідношенням кількості поїздів у парному та непарному напрямках графіки поділяються на парні з однаковою кількістю поїздів в обох напрямках та непарні.
Парний та непарний графіки руху
За характером прямування поїздів у попутному напрямку розрізняють графіки пачкові, пакетні та частково-пакетні. При пачковому графіку поїзди, що прямують у попутному напрямку на ділянках, обладнаних напівавтоматичним блокуванням, розмежовуютьсяя не менше як одним перегоном між двома роздільними пунктами з колійним розвитком (станція, роз’їзд, обгінний пункт). Другий поїзд у попутному напрямку може бути відправлений тільки після прибуття першого на роздільний пункт з колійним розвитком, що знаходиться попереду, і про це станція одержала сповіщення.
При пакетному графіку попутні поїзди розмежовуються блок-ділянками при автоблокуванні та міжпостовими перегонами при напівавтоматичному блокуванні. При частково-пакетному графіку частина поїздів прямує в пакетах.
За часом заняття перегонів парою поїздів протилежного напрямку на одноколійних лініях або поїздом даного напрямку на двоколійних лініях графіки поділяються на ідентичні та неідентичні. Ступінь неідентичності графіків залежить від ступеня неідентичності перегонів, величини станційних інтервалів і добавок на розгін та сповільнення. Ідентичними перегонами називаються: на одноколійних лініях – перегони, на яких сума часу руху пари поїздів однакова; на двоколійних лініях ідентичність перегонів визначається окремо для кожного напрямку; ідентичними перегонами будуть перегони з однаковим часом руху поїздів у даному напрямку.
У відповідності до ПТЕ існує поняття інтенсивний рух поїздів. Графіком з інтенсивним рухом поїздів вважається такий, у якому розміри руху пасажирських і вантажних поїздів у сумі на двоколійних дільницях становлять більше 50 пар, на одноколійних - більше 24 пар.
Графік руху поїздів має забезпечувати:
- задоволення потреб у перевезенні пасажирів і вантажів;
- безпеку руху поїздів;
- найефективніше використання пропускної і провізної спроможності ділянок та переробної спроможності станцій;
- раціональне використання рухомого складу;
- дотримання встановленої тривалості безперервної роботи локомотивних бригад;
- можливість виконання робіт з поточного утримання та ремонту колії, споруд, пристроїв СЦБ, зв’язку й електропостачання за безумовного дотримання вимог охорони праці.
Графік руху поїздів складають одночасно для усієї мережі залізниць, як правило, на рік. Схему руху основного ядра пасажирських поїздів залишають незмінною на два-три роки. На окремих залізницях графік корегується на зимовий період.
Графік руху поїздів складається в Управлінні залізниці та ув’язується по стиках між залізницями. Для усієї мережі залізниць України встановлена єдина форма графіка руху.
Призначення та відміна поїздів здійснюються:
а) пасажирських далекого, місцевого і приміського сполучень, поштово-багажних і вантажно-пасажирських, що прямують у межах двох і більше залізниць – Генеральним директором Державної адміністрації залізничного транспорту України або його заступником, а в межах однієї залізниці - начальником залізниці.
Начальнику залізниці надається право призначати і відміняти приміські поїзди, що курсують в межах залізниці.
б) військових, людських та прискорених вантажних поїздів, що прямують у межах двох або більше залізниць, - відповідно до порядку, встановленого Державною адміністрацією залізничного транспорту України, а в межах однієї залізниці – начальником залізниці;
в) відбудовних та пожежних поїздів, снігоочисників, локомотивів без вагонів, спеціального самохідного рухомого складу, господарчих та інших поїздів, не передбачених графіком руху, - поїзним диспетчером.
Призначення кожного поїзда, не передбаченого графіком руху, оголошується поїзним диспетчером із зазначенням порядку руху поїзда.
Накази про відміну та призначення поїздів повинні даватися завчасно для попередження дирекцій залізничних перевезень та залізниць про здійснення коректування оперативних планів поїзної роботи, діючих графіків обороту локомотивів та режиму роботи локомотивних бригад.
Вимога про встановлення наказом поїзного диспетчера розкладу для кожного поїзда, що не передбачений графіком, має важливе значення для забезпечення безпеки руху поїздів. Відсутність таких розкладів може призвести до порушення чіткості та безпеки руху через непідготовленість до приймання поїздів на станції.
Кожному поїзду надається номер, що встановлюється графіком руху. Поїздам одного напрямку надаються парні номери, а поїздам зворотного напрямку – непарні. Крім номера, кожному вантажному поїзду на станції формування надається індекс, що не змінюється до станції розформування. Поїздам, що не передбачені графіком руху, номери надаються при їх призначенні. Нумерація поїздів встановлюється у залежності від значення та роду поїзда, а також напрямку його руху з урахуванням ряду технічних ознак.
Як правило, непарні номери присвоюються поїздам, що прямують зі сходу на захід та з півночі на південь, а поїздам, що прямують із заходу на схід та з півдня на північ, присвоюються парні номери. Номери поїздів присвоюються під час складання графіка руху поїздів.
Принцип нумерації поїздів
Поїзди розподіляються на:
А. Позачергові – відбудовні, пожежні, снігоочисники, локомотиви без вагонів, спеціальний самохідний рухомий склад, призначені для відновлення нормального руху і для гасіння пожежі.
Б. Чергові – в порядку пріоритетності:
1) пасажирські швидкісні;
2) пасажирські швидкі;
3) пасажирські всіх інших найменувань;
4) поштово-багажні, військові, вантажно-пасажирські, людські та прискорені вантажні поїзди;
5) вантажні (наскрізні, дільничні, збірні, вивізні, передавальні), господарчі поїзди і локомотиви без вагонів.
В. Поїзди, що призначаються з особливих вимог, черговість яких встановлюється при призначенні.
Зазначена черговість пропуску поїздів дотримується під час нанесення на графік та під час регулювання руху. В окремих випадках за розпорядженням Державної адміністрації залізниць України можуть бути віддані вказівки про позачерговий пропуск поїздів тих чи інших категорій.
Рух поїздів здійснюється за київським часом в 24-годинному обчисленні.
У службових приміщеннях, у парках колій станцій, на пасажирських платформах і в приміщеннях для пасажирів мають бути встановлені годинники. Встановлення, ремонт та утримання настінних і зовнішніх електричних годинників, що знаходяться в місцях роботи осіб, пов’язаних з рухом поїздів та обслуговуванням пасажирів, покладаються на працівників служби сигналізації та зв’язку.
Точне, однакове показання часу на залізничному транспорті має першочергове значення для точності, регулярності та безпеки руху поїздів (у разі прямування поїздів, огородження на перегоні поїзда, який зупинився, виконання колійних робіт тощо).
Черговий поїзний диспетчер, прийнявши чергування, зобов’язаний провести перевірку показань годинників, що знаходяться у приміщеннях чергових по станціях та колійних постах і чергових по локомотивних депо, за показанням точного часу годинників, що знаходяться у приміщенні диспетчера.
Шляхові майстри, бригадири колії, оглядачі вагонів, машиністи локомотивів, електромеханіки СЦБ, зв’язку та дистанцій електропостачання зобов’язані перевіряти показання часу своїх годинників за годинниками, що знаходяться у приміщенні чергового, або за сигналами точного часу.