Споруди, пристрої, механізми та обладнання залізничного транспорту, а також споруди та пристрої виробничих цехів і ділянок, пов'язані з роботою залізничного транспорту підприємств, повинні утримуватися постійно у справному стані.
Особи, які відповідають за утримання споруд, пристроїв, механізмів та обладнання, повинні забезпечувати високий рівень автоматизації, безпеки руху та схоронність рухомого складу, своєчасне обслуговування виробничих цехів та ділянок, контрагентів, вживати заходів для запобігання появі несправностей у цих спорудах і пристроях для забезпечення їх довгострокової служби.
Відповідальними за стан споруд і пристроїв є працівники та керівники підрозділів, у розпорядженні яких вони перебувають. Кожен з цих працівників відповідно до своїх посадових обов'язків повинен знати правила експлуатації та стан споруд і пристроїв, систематично їх перевіряти та забезпечувати високу якість утримання, технічного обслуговування і ремонту.
Транспортно-розвантажувальний комплекс підприємств являє собою складний парк споруд і пристроїв, що знаходяться на балансі як залізничних, так і виробничих цехів. На балансі залізничних цехів знаходяться основні засоби, до яких належать: залізничні колії, споруди та засоби колійного господарства (майстерні, колійні машини і механізми, снігоочисна техніка та ін.); локомотиви і локомотивне господарство (депо для ремонту локомотивів, екіпірувальні пункти, пункти технічного огляду, склади палива, піску і мастила); вагони і вагонне господарство (депо для ремонту вагонів, пункти технічного огляду та безвідчіпного ремонту); пристрої залізничної автоматики, телемеханіки і зв'язку; пристрої контактної мережі, а також станційні будівлі та інші споруди.
На балансі виробничих цехів знаходяться споруди, що входять до транспортно-розвантажувального комплексу, які за складністю і специфікою більш споріднені іншим службам. До таких споруд належать: спеціальний рухомий склад; вагоноперекидачі і транспортні тракти, що ведуть до складів; розвантажувальні естакади на рудних дворах доменних, коксохімічних, вогнетривких і збагачувальних цехів і загальнозаводських складах; гаражі для розморожування та інші пристрої відновлення сипкості змерзлих вантажів у вагонах; навантажувальні бункерні естакади, екскаватори та інші споруди і пристрої для навантаження-розвантаження вантажів, пристрої загальнозаводського телефонного зв'язку і радіозв'язку, в'їзні естакади на шихтарниках сталеплавильних цехів; пристрої для нанесення на вагон і у вантаж засобів профілактики проти змерзання; внутрішньоцехові залізничні колії; пристрої енергопостачання та ін.
Для забезпечення надійності виробничих зв'язків між цехами, ритмічної і безпечної роботи залізничного транспорту підприємства, а також безпеки працівників всі споруди і пристрої транспортно-вантажного комплексу, у чиєму б віданні вони не знаходилися, мають утримуватись у постійній справності і готовності.
Керівники підприємства повинні наказами призначати відповідальних осіб за утримання споруд і пристроїв. Керівники цехів або ділянок, у віданні яких знаходяться споруди і пристрої, а також працівники, які обслуговують їх і несуть відповідальність за стан споруд і пристроїв, повинні організувати роботу таким чином, щоб своєчасно реалізувати заходи, що попереджають появу несправностей і забезпечують тривалі терміни служби споруд і пристроїв. Ці працівники повинні досконало знати техніко-економічні характеристики кожної споруди і пристрою, оптимальний режим їх роботи, інструкції з їх експлуатації.
Споруди, пристрої, механізми та обладнання мають відповідати затвердженій проектній документації та технічним умовам. На основні споруди, пристрої, механізми та обладнання мають бути технічні паспорти.
На основні споруди, пристрої, механізми та обладнання заведені технічні паспорти, тобто документи, що містять найважливіші технічні та експлуатаційні характеристики. У паспортах вказуються дата і якість будівництва (виготовлення) даного об’єкта, його основні розміри, розрахункові і фактичні показники пропускної (переробної) спроможності, вантажопідйомності, виробничої потужності, стану в експлуатації, дані про пошкодження, якщо вони мали місце, а також відомості про огляди, ремонти, модернізацію тощо.
Так, наприклад, паспорт дистанції колії є основним документом, що відображує кількісну і якісну характеристику найголовніших елементів колійного господарства дистанції та містить схему дистанції колії, графік її адміністративного поділу, основні характеристики колійних пристроїв (земляного полотна з водовідвідними і укріплювальними спорудами, штучних споруд, переїздів, верхньої будови колії, засобів снігозахисту), дані про колійні та сигнальні знаки, а також відомості про негабаритні місця, колійні майстерні, колійні машини та механізми, лінійно-колійні споруди.
Усі залізничні колії, споруди та пристрої, що забезпечують роботу залізничного транспорту, повинні бути вчасно очищені від бур'яну, сміття, просипу, снігу та забезпечені відведенням зливових, талих і ґрунтових вод.
Належність станційних колій і споруд службам і ділянкам залізничного транспорту визначається начальником залізничного цеху.