У питаннях організації перевізного процесу і управління роботою залізничного транспорту важлива роль відводиться системам і пристроям зв'язку. Зв'язок на залізничному транспорті став невід'ємною частиною організації технологічного процесу на всіх рівнях транспортної системи: керівництво рухом поїздів і роботою лінійних підрозділів, обмін інформацією між структурними одиницями, працівниками і т.д.
Зв'язок - це процес передачі повідомлень від джерела до споживача.
Повідомлення - це сукупність відомостей про стан будь-якого матеріального об'єкта.
Сигнал - це фізична реальність, зміни якої в просторі і часі відображають повідомлення, що передається.
Передача повідомлень за допомогою електричних сигналів називається електрозв'язком.
Канал передачі - це сукупність технічних засобів і середовища розповсюдження, яка забезпечує передачу електромагнітних сигналів, обмежених по потужності в певній області частот або з певною швидкістю.
Система передачі сигналів - це сукупність фізичних кіл або інших лінійних трактів, по яким організуються канали первинних мереж, які мають загальне середовище розповсюдження, а також лінійні споруди і пристрої їх обслуговування.
Класифікація систем електричного зв'язку за видами повідомлень, які передаються, наведена нижче.
Класифікація систем електричного зв'язку за видами повідомлень
Найпростіша система електричного зв'язку може бути представлена у такому вигляді, як на рисунку нижче.
Структурна схема електричного зв'язку з безпосередньою передачею електричних сигналів
Для передачі повідомлення по лінії зв’язку його необхідно перетворити в електричний сигнал, а в пункті прийому сигнал знову перетворюють в повідомлення, сприйнятне одержувачем. При цьому, електричний сигнал є електромагнітним коливанням, зміна параметрів якого відображає передане повідомлення.
Такі системи називають системами з безпосередньою передачею первинних електричних сигналів. Вони досить поширені. Прикладами можуть служити місцеві мережі телефонного і телеграфного зв'язку, мережі передачі телевізійних сигналів, наприклад у системах відеоспостереження та інші.
В системах телефонного зв’язку звукові коливання, які збуджуються голосом людини, перетворюються в коливання електричного струму за допомогою мікрофона. Найбільш поширені вугільні мікрофони, в яких під дією звукових коливань змінюється опір вугільного порошку і відповідним чином змінюється величина струму. Зворотне перетворення електричних коливань струму в звукові коливання здійснює телефон. Такі перетворювачі в системах телефонного зв’язку називають електроакустичними.
В системах телеграфного зв’язку кожний знак повідомлення перетворюється телеграфним апаратом в електричний сигнал у вигляді комбінації імпульсів струму. При прийомі телеграфний апарат здійснює зворотне перетворення.
В телевізійних системах передавальна камера представляє зображення у вигляді великої кількості окремих елементів, яскравість яких перетворюється у пропорційну напругу електричного відеосигналу. Перетворення електричного сигналу у відповідне зображення здійснюється в приймальних телевізійних трубках.
Класифікація видів зв'язку на залізничному транспорті
Загальнотехнологічний телефонний зв'язок призначений для загального керівництва роботою підрозділів, служб і підприємств залізничного транспорту. Така мережа організується з місцевої мережі, яка має вихід на міжміський телефонний зв'язок. Ця мережа будується по трьох рівнях зв'язку і поділяється на магістральний (зв'язок УЗ з управліннями залізниць і управлінь між собою), дорожній (зв'язок управлінь з дирекціями і дирекцій між собою) та відділковий (зв'язок відділень і дільничних станцій).
Оперативно-технологічний зв'язок призначений для оперативного управління технологічним процесом відповідних підрозділів транспорту, організації перевізного процесу, регулювання вантажопотоків, підвищення ефективності використання рухомого складу, забезпечення взаємодії і координації роботи різних підрозділів.
Магістральний зв'язок організується між Укрзалізницею і управліннями залізниць, а також між управліннями залізниць.
Дорожній зв'язок організується між управліннями залізниць і дирекціями перевезень (відділеннями) кожної дороги.
Відділковий зв'язок між відділками і дільничними станціями включає в свою систему найбільше число різних видів оперативного зв'язку, оскільки тут відбувається основна робота з перевізного процесу. До цього зв'язку відносяться: поїзний диспетчерський зв'язок (ПДЗ), енергодиспетчерський зв'язок (ЕДЗ), службовий диспетчерський зв'язок (СДЗ), перегінний зв'язок (ПГЗ), вагонний диспетчерський зв'язок (ВДЗ), лінійно-колійний зв'язок (ЛКЗ), квитково-диспетчерський зв'язок тощо.
Станційний зв'язок в межах станції - стрілочний і розпорядчий зв'язок.
Постанційний зв'язок слугує для переговорів працівників станцій між собою, з відділенням та управлінням дороги.
Поїзний диспетчерський зв'язок використовується для службових переговорів поїзного диспетчера з черговими по станції своєї дільниці. Крім чергових по станції, маневрових диспетчерів і операторів, в цей зв'язок включені чергові по локомотивних депо, тягових підстанцій, а також енергодиспетчери і локомотивні диспетчери, чергові інженери дистанцій СЦБ і зв'язку. При ДЦ, коли на проміжних станціях відсутні чергові, дозволяється включати в поїзний диспетчерський зв'язок телефони, встановлені в квартирах начальників станцій, електромеханіків і електромонтерів СЦБ і зв'язку. Такі телефони включає поїзний диспетчер спеціальним приладом і тільки на час переговорів.
Лінійно-колійний зв'язок слугує для переговорів працівників дистанції колії з питань утримання і ремонту пристроїв і споруд. В нього включені телефонні апарати начальника дистанції, майстрів, бригадирів колії, пунктів обігріву, чергових по переїздах тощо.
Енергодиспетчерський зв'язок (телефонний) використовується для службових переговорів енергодиспетчера з тяговими підстанціями, дистанціями контактної мережі, постами секціонування, електродепо тощо.
Службовий диспетчерський зв'язок (телефонний) використовується для переговорів працівників дистанцій СЦБ і зв'язку з персоналом дистанції по забезпеченню дії пристроїв автоматики, телемеханіки і зв'язку на перегонах і станціях.
Вагонний диспетчерський зв'язок Провідний зв'язок використовується для службових переговорів працівників відділення зі станціями з питань розподілу і використання вагонного парку, стану навантажувально-розвантажувальних робіт на станціях і під'їзних коліях промислових підприємств і т.д.
Дорожній розпорядчий зв'язок (телефонний) використовується для службових переговорів чергового по розпорядчому відділу служби перевезень з черговими по відділенням і станціям. В цей зв'язок включені також телефонні апарати чергових по депо, поїзних і станційних диспетчерів.
Квитково-диспетчерський зв'язок слугує для організації продажу білетів на пасажирські поїзди.
Стрілочний зв'язок (телефонний) використовується для службових переговорів чергового по станції з черговими стілочних постів.
Станційний розпорядчий зв'язок використовується для службових переговорів станційного і маневрового диспетчерів, чергових по станції, коліях, гірці, вантажного диспетчера та інших станційних працівників.
Провідний зв'язок - види електрозв'язку, при якому повідомлення передаються по проводах за допомогою електричних сигналів
Релейний зв'язок - свого роду "телеграфний ретранслятор" або по-іншому "телеграфний повторювач", а релейним він називався тому, що основним робочим агрегатом (окрім батареї) було реле.
Радіозв'язок - передача та прийом інформації за допомогою радіохвиль, які поширюються в просторі без дротів; в умовах залізничного транспорту є поїзний, станційний і ремонтно-оперативний радіозв'язок.
Радіорелейний зв'язок - один з видів наземного радіозв'язку, заснований на багаторазовій ретарансляції радіосигналів, який утворений ланцюжком приймально-передавалних (ретрансляційних) радіостанцій
Супутниковий зв'язок - один з видів космічного радіозв'язку, що базується на використанні штучних супутників Землі, на яких змонтовані ретранслятори.