Колійні пристрої, призначені для переводу рухомого складу з однієї колії на іншу, називаються стрілочними переводами (СП), а пристрої для перетину однієї колії з іншою - глухими перетинами.
СП найчастіше забезпечують з'єднання двох колій в одну. Такі переводи називають одиночними. По розташуванню в плані одиночні СП підрозділяються на:
звичайні, у яких основна пряма колія переходить у бічну;
симетричні, колії яких розходяться, симетричні щодо осі прямої колії, що розгалужується;
несиметричні (однобічні і різнобічні), у яких обидві колії криві і направлені в одну або в різні боки під різними кутами.
Кількість симетричних і несиметричних з'єднань колій складає всього біля 2%, всі інші - це з'єднання колій, здійснювані за допомогою звичайних СП.
Різні комбінації взаємного розташування таких переводів утворюють: стрілочні вулиці, що сполучають ряд паралельних колій; з'їзди, що дозволяють рухомому складу переходити з однієї колії на сусідню паралельну колію.
Симетричні стрілочні переводи застосовують в тих випадках, коли на стрілочному переводі можна обходитися без основної прямої колії, але потрібні вищі швидкості руху по приймально-відправним або гірковим коліям, що розгалужуються.
Несиметричні односторонні стрілочні переводи застосовують лише при вельми несприятливому плані станційних колій, що вимушує укладати їх в кривих ділянках, а різносторонні в даний час зовсім не укладають.
Іноді застосовують подвійні СП, що виготовляються за індивідуальними замовленнями для особливо обмежених місць. Такі переводи здійснюють з'єднання трьох колій в одну.
Глухі перетини можуть бути косокутними і прямокутними. На лініях, де передбачають безупинний пропуск поїздів із швидкістю 70 км/год і більш, укладання заново побудованих перехресних СП і глухих перетинів в головні колії станцій заборонене.
1 - стрілка; 2 - з’єднувальні колії; 3 – хрестовина з контррейками. Основними елементами СП є: 4 - контррейка; 5 - серцевина; 6 - вусовик; 7 - перевідні бруси; 8 - рамна рейка; 9 - перевідний механізм; 10 - вістряки.
Основа під СП відрізняється від підрейкової тим, що замість шпал в ньому застосовані перевідні бруси змінної довжини, що збільшується від стрілки до хрестовини; відрізняється також епюра розташування брусів і система прикріплення металевих частин стрілочного переводу до його основи.
Основними характеристиками СП є його тип і марка хрестовини. Тип стрілочного переводу визначається типом рейок. В даний час застосовують стрілочні переводи типів Р65 і Р50.
У комплект хрестовинної частини стрілочного переводу, крім хрестовини, що складається з осердя і двох вусовиків, входять і дві контррейки, що слугують для напряму гребнів коліс у відповідні жолоби хрестовини.
Для того, щоб пройти так званий «шкідливий простір», тобто відстань від горла хрестовини до вістря осердя, направляючу дію для коліс, які проходять, надає тільки контррейка.
У кінців контррейок є пологі відведення для плавного напряму гребнів коліс у вузькі жолоби, розташовані проти «шкідливого простору» хрестовини.
Стрілочна частина забезпечує напрям коліс рухомого складу з прямої на бокову колію; вона складається з двох рамних рейок, двох сполучених між собою вістряків (один з яких повинен бути притиснутий до рамної рейки, а інший відведений від нього), перевідного механізму, що включається в механізацію або електричну централізацію стрілок.
Рамні рейки є продовженням звичайних рейок, до яких притискаються вістряки
Вістряки сполучають між собою стрілочними тягами, число яких залежно від довжини вістряків може коливатися від однієї до восьми.
Довжина стрілочної тяги може бути постійною або регульованою стяжними муфтами. Стрілочні тяги підрозділяється на контрольну, робочу і з’єднувальні. Контрольна тяга забезпечує надійний контроль положення стрілки і не дозволяє з’являтися на пульті у чергового по станції показання вірності приготування маршруту при роз’єднанні вістряків. Робоча тяга призначена для переводу вістряків з одного положення в інше, з’єднувальні - для забезпечення стійкого положення вістряків під рухомим поїздом.
З перевідних механізмів найбільшого поширення набули електричні приводи, що забезпечують переведення вістряків і закріплення їх в потрібному положенні. На нецентралізованих стрілках вістряки переводять ручним перевідним механізмом, а для замикання стрілок застосовують спеціальні контрольні замки і відкидні закладки, що замикаються на висячий замок.
Як зазначалося вище однією з основних характеристик стрілочного переводу є марка хрестовини.
Марка хрестовини – це відношення ширини осердя (в широкій частині) до його довжини N, виражається дробом (1/7, 1/9, 1/11 і т.д.; читається як «одна сьома», «одна дев’ята», «одна одинадцята»). Тобто марка хрестовини є тангенсом кута хрестовини. N – ціле число, яке показує в скільки раз довжина осердя більше його ширини. Наприклад, марка хрестовини 1/9 означає, що осердя хрестовини довше за його ширину в дев’ять раз. По суті, марка хрестовини вказує наскільки круто відхиляється бокова колія по відношенню до прямої.
Згідно ПТЕ, стрілочні переводи повинні мати хрестовини таких марок:
на головних, приймально-відправних, підгіркових та пересувних коліях кар’єрів та відвалів - не крутіше 1/9, а симетричні - не крутіше 1/6;
на інших коліях, крім спеціальних, - не крутіше 1/7, а симетричні - 1/4,5;
на спеціальних коліях перевезення чавуновозів, шлаковозів, візків зі сталевими зливками - не крутіше 1/5, а симетричні - не крутіше 1/3,5;
на коліях обертання ковшів міксерного типу - не крутіше 1/7, а симетричні - 1/4,5.
Забороняється експлуатація стрілочних переводів, у яких є хоча б одна з таких технічних несправностей:
1. Роз'єднання стрілочних вістряків з тягами;
2. Відставання вістряка від рамної рейки на 4 мм і більше, яке вимірюється у вістряка проти першої тяги, при замкнутому положенні стрілки;
3. Відсутність закладки на нецентралізованій стрілці або якщо закладка не забезпечує щільне прилягання вістряка до рамної рейки проти першої тяги і відстань між вістряком та рамною рейкою становить 4 мм і більше;
4. Викришування вістряка, при якому створюється небезпека набігання гребеня, і в усіх випадках викришування:
а) для стрілочних переводів марки 1/7 і пологіших (симетричних - марки 1/6) довжиною:
- на головних коліях - 200 мм і більше;
- на приймально-відправних коліях - 300 мм і більше;
- на інших коліях 400 - мм і більше;
б) для стрілочних переводів марки 1/5 і крутіше більше - 250 мм в усіх випадках;
5. Пониження вістряка проти рамної рейки на 2 мм і більше, виміряне в розрізі, де ширина головки вістряка зверху - 50 мм і більше;
6. Перевищення граничних норм вертикального та бокового зношення рамних рейок і вістряків
7. Коли відстань між робочими гранями осердя хрестовини і головки контррейки менше 1477 мм або відстань між робочими гранями головок контррейки і вусовика більше 1435 мм;
8. Злам вістряка або рамної рейки, злам хрестовини (осердя, вусовика); злам контррейки;
9. Розрив контррейкового болта в одноболтовому або обох болтів у двоболтовому вкладиші;
10. Перевищення граничних норм вертикального зносу осердя хрестовин (у розрізі, де ширина осердя - 40 мм)
Нецентралізовані стрілки повинні бути обладнані стрілочними покажчиками, освітлюваними або неосвітлюваними, що вказується в ТРА станції.
При цьому освітлюваними покажчиками та пристосуваннями для замикання на навісні стрілочні замки повинні бути обладнані нецентралізовані стрілки, що ведуть:
на колії, виділені для стоянки вагонів з розрядними вантажами;
на колії стоянки відбудовних поїздів;
у запобіжні та уловлювальні тупики.
Стрілки, включені в електричну централізацію, а також підгіркових горловин сортувальних парків та розташовані усередині виробничих приміщень (цехів) покажчиками не обладнуються.
Стрілки, дистанційно керовані з кабіни локомотива і спеціального самохідного рухомого складу, обладнуються покажчиками світлофорного типу.
Стрілки (крім розташованих на гіркових і сортувальних коліях), у тому числі централізовані та ті, що мають пристосування для замикання на навісні стрілочні замки, повинні бути обладнані закладками з провушинами для можливості замикання їх навісними замками. Ці пристосування мають забезпечувати щільне прилягання вістряка до рамної рейки.
Стрілочний покажчик – це ліхтар або щиток на стрілочній станині, який показує положення стрілки (по прямій колії/на бокову колію). Стрілочні покажчики бувають освітлювальні та неосвітлювальні
Неосвітлювальний стрілочний покажчик виконаний у вигляді стрілки, пофарбованої чорно-білими смугами. При встановленні маршруту по прямій колії машиніст бачить ребро стрілочного покажчика (рис.а), при встановленні маршруту по боковій колії машиніст бачить саму стрілку (рис.б) По суті стрілка конкретно вказує в якому напрямку встановлено маршрут.
Освітлювальний стрілочний покажчик виконаний у формі прямокутника, всередині якого знаходиться лампочка. Вузький бік прямокутника молочно-білого кольору, широкий бік – має круглу лінзу жовтого кольору. Освітлюється такий покажчик вночі та при поганій видимості вдень.
Якщо маршрут встановлено по прямій колії, то машиніст бачить: вдень – вузький бік покажчика, вночі – прямокутник молочно-білого кольору (рис. а); якщо маршрут встановлено на бокову колію, то машиніст бачить: вдень – широкий бік покажчика, вночі – вогонь жовтого кольору (рис. б).