Апарати СЦБ, за допомогою яких здійснюються різного роду залежності (напівавтоматичного блокування та електрожезлової системи), апарати поїзного та станційного радіозв'язку, а також пристрої автоматичної реєстрації переговорів мають дути замкнені і опломбовані; колійні коробки, електроприводи, релейні шафи у світлофорів - закриті і замкнені на замок. Розкривати та опломбовувати їх дозволяється тільки уповноваженим на це працівникам служби сигналізації і зв'язку з обов'язковим попереднім записом у Журналі огляду колій, стрілочних переводів, пристроїв СЦБ, зв'язку і контактної мережі (далі - Журнал огляду).
За цілісність пломб на апаратах СЦБ та радіозв'язку відповідають чергові працівники, які користуються цими апаратами (диспетчери, чергові по станції, оператори поста централізації, чергові стрілочного поста, машиністи локомотивів тощо).
Пристрої СЦБ і зв'язку на станціях і перегонах обслуговують працівники служби сигналізації й зв'язку. Для забезпечення надійної роботи пристроїв СЦБ і зв'язку необхідно знати їхні принципові схеми, постійно оглядати, перевіряти правильність їхньої роботи й вміти їх ремонтувати.
У приміщенні, де встановлені устаткування, виконавча й контрольна апаратура СЦБ і зв’язку, мають право перебувати тільки працівники, які обслуговують і користуються цими апаратами (електромеханіки, монтери СЦБ і зв'язку, чергові по станції й оператори). Черговий по станції відповідає за схоронність пломб, що навішуються на пульти, апарати управління, радіостанції й т.д.
Черговий перед початком роботи повинен перевірити всі пломби відповідно до опису приладів і апаратів, що підлягають пломбуванню. Якщо на пристроях СЦБ і зв'язку зірвана пломба, то вони вважаються несправними. Про відсутність пломб на апаратах черговий по станції робить записи в журналі огляду. При кожному зриві пломб черговий повинен відразу ж сповістити про це електромеханікові. Електромеханік після розкриття й перевірки апаратури повинен установити пломби на місце.
Працюючи на пульті управління й апаратах зв'язку, працівники мають твердо знати правила користування кнопками й комутаторами пульта, контрольними пристроями, а також апаратурою зв’язку. При якій-небудь несправності необхідно, не зупиняючи рух поїздів, за вказівкою диспетчера припинити користуватися цими пристроями й перейти на ручне управління й інші засоби зв'язку, повідомивши про це електромеханіка. Роботи, пов'язані з тимчасовим припиненням дії пристроїв СЦБ і зв'язку, мають здійснюватися з дозволу чергового по станції або диспетчера з попереднім записом у журналі.
Служби СЦБ та зв'язку (або ділянки підприємств, у підпорядкуванні яких знаходяться пристрої СЦБ і зв'язку) повинні мати креслення й описи наявних пристроїв СЦБ і зв'язку а також інших пристроїв, що обслуговуються ними. До цих документів мають своєчасно вноситись усі зміни.
Служби СЦБ і зв'язку (або ділянки підприємств, у веденні яких знаходяться пристрої СЦБ і зв'язку) мають мати креслення й описи наявних пристроїв СЦБ і зв'язку, а також інших пристроїв, що обслуговуються ними. До цих документів слід вчасно вносити всі зміни.
Служба СЦБ і зв'язку (або ділянки) залізничного транспорту підприємства, у веденні яких знаходяться пристрої СЦБ і зв'язку, на всі діючі пристрої СЦБ і зв’язку повинна мати технічну документацію з обліком внесених при будівництві й регулюванні змін і виправлень. До технічної документації, що має бути у двох екземплярах, входять:
а) схематичний план станції з зазначенням пристроїв сигналізації;
б) таблиця взаємозалежності стрілок, сигналів і маршрутів;
в) двониткові плани станцій і перегонів;
г) кабельні мережі пристроїв СЦБ;
д) комплект електричних принципових і монтажних схем;
е) схеми електропостачання пристроїв СЦБ і зв'язку;
ж) схеми пристроїв зв'язку;
и) план і траса укладання кабелів зв’язку;
к) інструкції про порядок користування пристроями й інші керівні матеріали й схеми, необхідні для поточного утримання пристроїв.
Відповідальність за правильний зміст і зберігання технічної документації несуть старші електромеханіки або майстер СЦБ і зв'язку.
Креслення й схеми на пристрої СЦБ і зв'язки мають зберігатися в папках із установленим написом. У контрольному екземплярі технічної документації мають зберігатися акти перевірок стрілок і сигналів та інші документи, пов'язані з прийманням і змінами діючих пристроїв СЦБ і зв'язку, а також розписка електромеханіка про одержання робочого екземпляра технічної документації.
При регулюванні об'єктів СЦБ і зв'язку, що вводяться знову, необхідно стежити за повним і правильним оформленням змін, внесених до проектної документації.
Старші електромеханіки (майстри СЦБ) разом з електромеханіками зобов'язані щорічно перевіряти відповідність технічної документації, що діє на ділянці, пристроям і робити про це оцінку на кожному документі. Документація мас своєчасно обновлятися, а ту, що прийшла в непридатність або замінна, слід здавати в архів.
До технічної документації також прикладають нетипові настановні креслення й пояснювальну записку, якщо в робочій документації є складні нетипові рішення, що вимагають пояснень при експлуатації. На прилади (реле всіх типів, блоки, трансформатори, електродвигуни, приводи й ін.) мають бути паспорти, заповнені за встановленою формою. При заміні приладу паспорти знятого приладу й знову встановленого мають оформлятися старшим майстром або електромеханіком у той же день (але не пізніше, ніж через дві доби після зняття). Забороняється встановлювати апаратуру, якщо на неї відсутня технічна документація, а старшому майстрові або електромеханікові забороняється здавати в ремонт і приймати після ремонту апаратуру без паспортів.
До технічної документації належать каталоги типових індустріальних конструкцій заводського виготовлення, стандарти на будівельні матеріали й всі документи, що мають відношення до обсягу (акти на визначення місць установлення світлофорів, будівлю постів та інших споруджень, акти на електропостачання та ін.). У процесі експлуатації доповнюються й змінюються вимоги до діючої апаратури й устаткування, тому керівництву служби СЦБ і зв'язку необхідно стежити за всіма змінами й вчасно коректувати технічну документацію.
Начальник служби СЦБ і зв'язку зобов'язаний точно знати стани технічної документації й перевіряти її через підлеглих йому працівників. Нові пристрої автоматики, телемеханіки й зв'язку можуть бути введені в експлуатацію після затвердження технічної документації, що встановлює порядок роботи, і після перевірки знання цих документів працівниками СЦБ і служби руху.
Зміни в пристроях СЦБ або зміни залежностей мають бути погоджені із проектною організацією, що проектувала ці пристрої.
Тимчасові зміни залежностей у пристроях СЦБ можуть допускатися з дозволу керівника залізничного транспорту не більше як на 10 діб і керівника підприємства - на строк до 30 діб.
При експлуатації залізничного господарства виникає необхідність переукладання колій і стрілочних переводів, а також додаткового укладання колій і стрілочних переводів, що пов’язано з розвитком колійної схеми станцій і додаванням нових перегонів. У зв’язку з цим з'являються нові маршрути руху поїздів, що вимагає внесення до принципових й монтажних схем додавань і змін із включенням нових залежностей. Якщо вносяться значні зміни, то потрібне коректування проекту. У цьому випадку необхідне узгодження на внесення змін і додавань до проекту від проектної організації, що розробляла цей проект. Внесення змін принципового характеру (наприклад включення нових стрілок до централізації), що ведуть до зміни залежностей більш ніж на ЗО діб, вимагає, крім затвердження документації начальником залізничного цеху або керівником підприємства, узгодження з проектною організацією, що розробляла проект. Один екземпляр технічної документації зі змінами негайно після введення в експлуатацію має бути висланий для коректування в проектну організацію, другий (контрольний екземпляр) залишається в службі СЦБ і зв'язку. Проектна організація мас не пізніше нж у двомісячний термін з моменту одержання документації внести зазначені зміни до проєкту.
Перш ніж приступити до виконання робіт, визначають терміни внесення тимчасових змін до документації, а також терміни й порядок користування пристроями СЦБ і зв'язку на період перебудови. Основою для внесення змін залежностей до технічної документації на пристрої СЦБ і зв'язку є затверджений схематичний план станції, таблиця взаємозалежності стрілок, сигналів і маршрутів і відповідні вказівки транспортного цеху.
Всі зміни спочатку вносяться до контрольного екземпляру технічної документації, і на зворотному боці схем робиться запис. Принципові схеми зі змінами ретельно перевіряються й узгоджуються начальниками служби СЦБ і зв'язку. Зміни і їхні описи переносяться до технічної документації з зазначенням осіб, які погодили й затвердили внесення змін залежностей. До робочого екземпляра схем технічної документації виправлення й додавання вносяться після їх затвердження (до виконання монтажних робіт). Допускається виконання монтажних робіт зі схем контрольного екземпляра з обов'язковим внесенням змін перед введенням у дію пристроїв. Категорично забороняється вкосити зміни без попереднього затвердження технічної документації. Всі зміни в діючих інструкціях про порядок користування пристроями СЦБ і зв'язку мають бути видрукувані на окремих аркушах і затверджені тими посадовими особами, які погоджували й затверджували інструкцію.
Забороняється виконувати на станціях роботи з переобладнання, перенесення, ремонту, випробування та заміни пристроїв і приладів СЦБ й інші планові роботи, що викликають порушення визначених залежностей або тимчасове припинення їх дії, без згоди чергового по станції і попереднього запису про це керівником робіт у Журналі огляду. На ділянках з диспетчерською централізацією аналогічні роботи повинні проводитися тільки за згодою поїзного диспетчера.
У виняткових випадках при розташуванні пристроїв на значній відстані від приміщення чергового по станції запис про тимчасове вимкнення цих пристроїв для виконання непередбачених робіт щодо усунення несправностей, а також запис про уведення цих пристроїв в дію може замінятися зареєстрованою в цьому самому Журналі огляду телефонограмою, переданою черговому по станції, з подальшим особистим підписом керівника робіт у Журналі огляду.
Пристроями СЦБ і зв’язку користуються працівники служб руху, які забезпечують безпеку руху поїздів. Тому вимикання пристроїв без відома цих працівників може призвести до збою руху поїздів і аварій. Перед початком ремонтних робіт електромеханіки, монтери й працівники служби колії мають зробити про це попередній запис у журналі огляду. Цей запис показують черговим по станції. Тільки після того як черговий ознайомиться з записами й підтвердить їх своїм підписом, можна приступити до роботи.
Черговий по станції при вимиканні з централізованого обслуговування стрілок, світлофорів і рейкових кіл повинен бути особливо пильним при прийманні й відправленні поїзда. Стрілки, що виключаються з централізації, мають запиратися на висячий замок, а при підготовці поїзного або маневрового маршруту необхідно перевірити прилягання гостряків до рамної рейки. Ключ від замка під час приймання й відправлення поїздів має перебувати в особи, яка обслуговує дану стрілку. Після усунення пошкодження на стрілці електромеханік повинен зробити відповідний запис у журналі огляду, а черговий по станції - перевірити нормальну роботу стрілки. Випробування й налагодження пристроїв СЦБ і зв'язку проводять також за згодою чергового по станції й під його спостереженням. Апаратуру й пристрої, які тимчасово не працювали, дозволяється вмикати після ретельної перевірки. Особливу увагу слід приділяти перевірці при заміні кабелю, приладів, при зміні схеми монтажу, перемиканні рейкових кіл або заміні підлогового встаткування.
Випробування діючих пристроїв СЦБ в усіх випадках мають відбуватися за згодою і під наглядом чергового по станції, а на ділянках з диспетчерською централізацією - за згодою поїзного диспетчера.
Працівники служб СЦБ та зв'язку повинні забезпечувати чітку видимість показань світлофорів, маршрутних та стрілочних покажчиків.
Видимість сигнальних показань світлофорів повинна перевірятися з колії після кожної заміни світлофорних ламп відповідальним працівником.
Видимість сигналів на головних коліях перегонів і станцій повинна перевірятися з локомотива відповідальним працівником не рідше одного разу на місяць. Ці результати заносяться до Журналу огляду.
Перелік посадових осіб, які здійснюють ці перевірки, встановлюється керівником залізничного транспорту.
Найважливішою вимогою при роботі з обслуговування, ремонтів, усунення відмов, налагодження й проведення випробувань дії пристроїв СЦБ є безумовне забезпечення безпеки руху поїздів.
Випробування й перевірка правильності дії пристроїв СЦБ здійснюється після заміни устаткування, приладів або введення нових пристроїв СЦБ.
Перед початком роботи, пов'язаної з випробуваннями, необхідно зробити запис у журналі огляду СЦБ. На особливому контролі мають перебувати роботи, пов'язані з забезпеченням безпеки руху поїздів і здійснення маневрової роботи.
Порядок проводження робіт, що забезпечує безпеку руху при випробуваннях і налагодженні, усуненні несправності пристроїв СЦБ, установлюється інструкцією з забезпечення безпеки руху поїздів при роботах з утримання й ремонту пристроїв СЦБ.
Роботи, пов'язані з випробуванням пристроїв СЦБ на станціях, здійснюються тільки з дозволу чергового по станції й під його спостереженням. Наприклад, після ремонту стрілочного електропривода необхідно провести його перевірку й випробування на правильність переведення гостряків стрілки, щільності їх прилягання до рамної рейки, одержання контролю на табло плюсового й мінусового положення стрілки. Після того як черговий переконується в нормальній роботі стрілки, пристрої приймаються до нормального використання й робиться запис у журналі СЦБ. На ділянках з диспетчерською централізацією, коли на станціях відсутні чергові, дії з випробування й налагодження пристроїв СЦБ виконуються тільки з дозволу диспетчера.
Систематичний огляд, правильне обслуговування й своєчасне ввімкнення освітлення сигнальних приладів мають першорядне значення для безпеки руху. Для забезпечення максимальної дальності видимості всіх сигналів необхідно систематично перевіряти, очищувати й регулювати оптичну систему світлофорів, семафорів, стрілочних покажчиків та інших приладів. В умовах підвищеної запиленості на сигнальні прилади осідає багато пилу й кіптяви, тому лінзові комплекти й захисні стекла слід вчасно протирати й промивати.
Струси, створювані составами, що проходять, призводять до порушень оптичної системи: сигнальний промінь може зміститися, а це може призвести до різкого погіршення видимості сигналу світлофора з поїзда, що наближається. Тому необхідно періодично перевіряти й регулювати оптичну систему світлофора для того, щоб всі його сигнальні промені були строго паралельні осі колії.
Слід строго дотримуватися режиму живлення ламп світлофорів і їх заміни. Крім систематичних оглядів, раз на місяць старший електромеханік (старший майстер СЦБ) повинен додатково перевіряти видимість світлофорів на перегонах і головних коліях станцій. Один раз на три місяці електромеханік разом з монтером повинен перевіряти й чистити внутрішню частину світлофорних головок. Один раз на 40 днів потрібно заміняти лампи світлофорів і одночасно вимірювати на них напруги джерела живлення. Один раз на місяць електромеханік повинен перевіряти денну видимість світлофорів на перегонах і станціях з локомотива або з колії (у тому числі при перевірці комісією в складі, затвердженому начальником залізничного цеху). Якщо буде потреба, для наведення сигнальних вогнів світлофора застосовують візирний пристрій. Якщо візирного пристрою нема, то наведення можна здійснювати на білому щиті в сутінки, коли добре видний промінь сигнального вогню.
На ділянках, обладнаних електричними рейковими колами, електронними системами контролю стану колійних ділянок, електронними системами рахунку осей або іншими пристроями контролю стану колійних ділянок, служби колії, СЦБ та зв'язку\ електропостачання повинно забезпечувати постійну надійну роботу цих пристроїв.
Утримання колійних реле і дроселів, кабелю, коробок, регулювання пристроїв тощо покладається на службу СЦБ та зв’язку.
Утримання ізолювальних стиків, стрілочних, стикових і електротягових з'єднувачів, водовідводів, утримання шпал і баласту згідно із встановленими нормами опору витокам струму покладається на службу колії.
Утримання заземлень у пристроях електропостачання і на контактній мережі відповідно до встановлених норм покладається на службу електропостачання.
Залежно від місцевих умов керівник підприємства призначає відповідальними за утримання окремих елементів, які забезпечують безперебійну роботу рейкових кіл, інші служби підприємства.
Пристрої сигналізації, централізації, блокування (СЦБ) забезпечують безвідмовну роботу тільки при правильній організації технічного утримання та експлуатації рейкових кіл - найбільш відповідальної ланки автоматики. До утримання пристроїв рейкового кола входить профілактичний огляд, поточний і капітальний ремонт, заміна встаткування й приладів.
Перевірка стану рейкових кіп на станціях здійснюється електромонтером один раз на два тижні. При цьому перевіряються елементи й ізоляція рейкового кола. Два рази на місяць електромеханік вимірює напругу на колійних реле. Якщо напруга менше або більше граничних величин, зазначених у таблиці регулювання, то він перемиканням вторинних обмоток колійного трансформатора домагається зміни напруги до нормальної величини. Один раз на 10 днів електромеханік перевіряє на шунтову чутливість розгалужені рейкові кола й один раз на місяць нерозгалужені рейкові кола. При перевірці на шунтову чутливість на головки рейок накладається типовий шунт опором 0,06 Ом. При цьому якір реле має надійно відпадати. Шунт слід накладати по всій довжині рейкового кола через кожні 100 м. В умовах промислових підприємств погіршення шунтової чутливості обумовлено осіданням на головки рейок коксового пилу, роздрібнених шлаків, а також напресуванням снігу, зледенінням, іржею та ін. У цих випадках виникає небезпека, що колія або стрілочна ділянка при зайнятті рухомим складом виявиться неправильно вільною навіть при правильно відрегульованому рейковому колі.
Електромеханік повинен зробити запис до журналу оглядів про необхідність очищення або обкатування рейок.
Два рази на рік електромеханік разом з монтером повинні перевірити дросель-трансформатори. При ньому вони розкривають кришку корпусу дроселя й перевіряють рівень масла й відсутність у ньому води, відсутність контакту основної обмотки дросель-трансформатора з корпусом, надійність кріплення перемичок до виводів дроселя й шийок рейок. Опір ізоляції додаткової обмотки дросель-трансформатора відносно корпусу має бути не менш 25 МОм.
Один раз на три місяці електромеханік і монтер перевіряють колійні коробки й кабельні стояки. При цьому вони відкривають кришки, оглядають ущільнення між кришкою й краями стінок коробки. При задовільному ущільненні виключається проникнення в коробки пилу, снігу й вологи. Перевіряють кріплення кабельних жил і проводів на клемах.
При регулюванні рейкових кіл установлюють необхідну напругу на затискачах релейного й колійного трансформаторів з урахуванням довжини рейкового кола й опору баласту.
Перевірка чергування полярності напруг у рейковому колі й схем контролю замикання ізолюючих стиків здійснюється старшим електромеханіком разом з електромеханіком два рази на рік.
Працівники служби колії виконують такі роботи, пов'язані з рейковими колами: заміняють і доглядають за справністю рейкових стиків, приварних і штепсельних стикових з’єднувачів на перегонах і станціях, а також електротягові з'єднувачі, що ізолюють рейкові стики; очищують підошву рейок від баласту на коліях і підтримують просвіт між підошвою рейки й поверхнею баласту, рівним 30 мм; очищують або заміняють забруднений баласт на ділянках з рейковими колами; при заміні рейок і ремонті колії встановлюють стикові й міжрейкові з’єднувачі, а також від’єднують заземлювачі від рейок з наступним приєднанням після закінчення ремонту.
Працівники електропостачання мають утримувати в справному стані заземлення опор контактної мережі (у тому числі іскрові проміжки й вузол приєднання до рейки), металевих частин естакад, пішохідних мостів та інших споруджень. Крім того, працівники електропостачання мають ремонтувати й обслуговувати відсмоктувальні кабелі від мінусових шин тягових підстанцій до місць приєднання до рейок включно.
Пристрої колії, СЦБ, електропостачання і рухомий склад, у тому числі спеціальний самохідний рухомий склад, повинні забезпечувати постійну надійну роботу електричних рейкових кіл.
Порядок технічного обслуговування і норми утримування пристроїв колії, СЦБ і зв'язку, електропостачання, рухомого складу, у тому числі спеціального самохідного рухомого складу, що забезпечують безперебійну роботу електричних рейкових кіл встановлюються відповідними інструкціями і правилами.
Надійна робота рейкових кіл перебуває у прямій залежності від рівня технічного утримання пристроїв колії, утримання напільного й постового встаткування пристроїв СЦБ, безперебійного електропостачання й недопущення спадання напруги в мережі більше 10%, утримання рухомого складу в справному стані для запобігання випадання вантажів, що перевозяться на колії, які, засмічуючи баласт, знижують його електричний опір, що приводить до нестійкої роботи рейкових кіл.
Для того щоб чітко виконувався порядок технічною обслуговування, дотримувалися норми утримання пристроїв колії, СЦБ, електропостачання й рухомого складу, необхідно мати відповідні інструкції й керівництва.
До найважливіших нормативних і інструктивних документів належать:
1) правила ремонту й утримання залізничних колій;
2) технічні вказівки на укладання залізобетонних шпал;
3) інструкція з обслуговування переїздів;
4) інструкція з утримання, обслуговування й ремонту пристроїв СЦБ;
5) правила ремонту й утримання пристроїв електропостачання та ін.
Всі інструктивні й нормативні документи затверджуються міністерством.
Працівники, які користуються пристроями СЦБ і зв'язку, повинні знати правила користування ними.
Керівники служб і ділянок СЦБ та зв'язку зобов'язані систематично навчати і періодично перевіряти знання цих пристроїв і уміння користуватися ними працівників інших служб, що користуються пристроями СЦБ та зв'язку.
Відповідальним за навчання і періодичну перевірку знань цих пристроїв є кожний керівник (начальник) у відношенні своїх підлеглих.
Щоб ефективно використовувати пристрої СЦБ і зв’язку при організації руху поїздів і маневрових составів і забезпечити безвідмовну роботу при ускладненнях, що виникають, важливо твердо знати правила користування пристроями СЦБ і зв'язку.
Пристроями СЦБ і зв'язку користуються насамперед працівники служби руху (диспетчери, чергові по станціях, сигналісти, чергові стрілочних постів, укладачі й ін.), які працюють на різних апаратах. Працівники служби тяги (машиністи) користуються пристроями управління стрілками з локомотива й пристроями локомотивної сигналізації. Служба колії забезпечує утримує у справному стані устаткування, наприклад, рейкових кіл, несправність яких може порушити роботу пристроїв СЦБ. Тому працівники служби колії мають знати правила утримання колії на ділянках, обладнаних пристроями СЦБ. Навчання правилам користування пристроями СЦБ і зв'язку організується за спеціальною програмою й ведеться у вигляді інструктажу на робочих місцях досвідченими працівниками служби СЦБ і зв'язку, а також працівниками руху.